Vzgoja ptičarjev

Agnes · 39839

Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
: 10 December 2007, 19:00:15
Predlagam, da nadaljujemo pogovore o vzgoji naših ptičarjev tule.

Za začetek pa priporočam v branje članek Saše Volariča o šolanju mladega ptičarja, ki ga je pripravil za Društvo Ljubiteljev Ptičarjev.  Komentarji in vprašanja nadvse zaželjeni.

Lp Neža

Los je car.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 13 December 2007, 14:47:25
Mogoče butasto vprašanje.. A katere pasme ptičarjev prednjačijo pri učenju odpoklica? Da raje prihajajo, da se jih lažje nauči?



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #2 : 13 December 2007, 14:52:59
Hmmm, ne poznam tako dobro vseh pasem ptičarjev, ampak rekla bi, da je vse odvisno od odnosa, ki ga imata skrbnik in pes. Vse se da (in pri še tako trmastem psu), če imaš avtoriteto in te pes spoštuje. Če ne, pol te pa noben pes ne bo ubogal, ne glede na pasmo. Ne bi posploševala po pasmah.

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 13 December 2007, 15:34:01
Mi smo meli mešanko z angleškim setrom. Odpoklic tudi iz gonje smo obvladali po kakih treh letih vaje ;)

Fora je v doslednosti in nič prisile.

V začetnih fazah se nikakor ne sem klicat psa, če sigurno nebi prišu.

Potrjevat ubogljivost in preprečevat, da bi pes delal napake.

Pohvalit za prihod, ne pa težit, da se pol še usede.

Nikoli se ga ne sme privezat za nagrado, da je prišu.

Ne zahtevat prehitro preveč od psa.

...

Tako delat in velikanska večina psov bi mela vsaj 99% odpoklic, če bi bili vodniki dosledni...


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 13 December 2007, 15:45:40
Mogoče butasto vprašanje.. A katere pasme ptičarjev prednjačijo pri učenju odpoklica? Da raje prihajajo, da se jih lažje nauči?
Ptičarji so v osnovnih karakteristikah vodljivi psi. Če ta podatek kaj pomaga   ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5 : 13 December 2007, 16:00:52
Tukaj verjetno ni fora v pasmi, ampak v karakterju posameznega psa. Take zadeve se vidijo že v leglu in dober vzreditelj, ki pozna mladiče, bo znal svetovat katerega izbrat.

Kar pa seveda samo po sebi ni jamstvo, da bo bolje ubogal kot bratec ali sestrica...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 13 December 2007, 16:07:41
Fora je v doslednosti in nič prisile.

V začetnih fazah se nikakor ne sem klicat psa, če sigurno nebi prišu.

Potrjevat ubogljivost in preprečevat, da bi pes delal napake.

Pohvalit za prihod, ne pa težit, da se pol še usede.

Nikoli se ga ne sme privezat za nagrado, da je prišu.

Ne zahtevat prehitro preveč od psa.

Tk sem delala s sedanjim psom in imam vsaj 99% odpoklic. Se pa že nekaj časa poigravam z mislijo na kakega lovskega psa in me predvsem skrbi, da ne bi znala preiti iz enih disciplin (poslušnost, agility, RO) v druge (lovske, o katerih pravzaprav še ne vem kaj preveč) in kako bi moja neizkušenost vplivala na poslušnost lovskega psa. Tu me predvsem mori moja kokeršpanjelka, ker sem z njo zafurala pri odpoklicu in čeprav sem se trudila, je vseeno morala biti stalno na povodcu. Tega pa si pri nobenem psu ne želim več, zato bi raje takega, pri katerem težje zafuram.
Se še pa niti nisem opredelila nisem, kake vrste lovskega psa bi imela, imam pa srečo, da mi je po izgledu večina všeč in bom lahko izbirala po karakterju ter za katero "smer" lova so primerni  ;D

deteljica, fejst pomaga, hvala  :)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 13 December 2007, 18:04:00
Mogoče butasto vprašanje.. A katere pasme ptičarjev prednjačijo pri učenju odpoklica? Da raje prihajajo, da se jih lažje nauči?

Če vprašaš lovce ti bodo vsi rekli nemci ;) ;D

No in jaz ti bom tudi rekla da sem imela z " švabico" lažje delo. Glede učenja samega. Po karakterju pa ne en ne drug ni mila jera,  se jim kar do dobra vidi da sta lovska psa.
Ptičarji so v osnovnih karakteristikah vodljivi psi. Če ta podatek kaj pomaga   ;)
Naj bi bili. Odvisno od vodnikov. Kar sem imela zadnje čase priložnost videt pa ne vem če bi se še lahko govorilo na splošno.
Zate verjamem , da bi naredila 100% ptičarja. Če si svojo žverco od NLT-ja spedenala bi ptičarja tudi. Bilo katerega nič važno od karakterja.
 :)
Mi smo meli mešanko z angleškim setrom. Odpoklic tudi iz gonje smo obvladali po kakih treh letih vaje ;)

Fora je v doslednosti in nič prisile.

V začetnih fazah se nikakor ne sem klicat psa, če sigurno nebi prišu.

Potrjevat ubogljivost in preprečevat, da bi pes delal napake.

Pohvalit za prihod, ne pa težit, da se pol še usede.

Nikoli se ga ne sme privezat za nagrado, da je prišu.

Ne zahtevat prehitro preveč od psa.

...

Tako delat in velikanska večina psov bi mela vsaj 99% odpoklic, če bi bili vodniki dosledni...



No tole pa ne vem več.... a še govorimo o ptičarjih?

Pri ptičarju mora biti odpoklic 100% In glede na to, da imajo kar precej strogo ocenjevanje, je treba kar precej zahtevat od psa.
Ker kolikor je meni znano mora ptičar delat na ukaz.
Torej odpoklic.
dva kratka piska- pes mora priti  do tebe se pred teboj vsesti. Iz tega položaja gre pes okrog tebe na levo stran  se vsede tik ob nogi. Potem je pa pohvala in nagrada. To je splošen odpoklic za lovskega psa.In tudi ptičarja.

In če nadaljuješ ga lahko tudi daš na povodec.... ali pa gre prosto poleg. Ko se trdno ustaviš se pes ustavi in vsede.

.... tako kot se učiš v šoli... ane?

ja mladega psa ne odpoklicuješ med igro. Ko je pes med delom, ga pa lahko kadar koli odpokličeš ali ustaviš- ptičarja z ukazom down.

Glede gonje. Ptičar ne sme gonit srn.

Nika ti pa na pnz-je, kakšne tekme itd in firbcaj ter sprašuj. Pa boš točno videla kaj mora  kakšen pes delat česa ne sme in kater pes bi ti ustrezal ;) :)

+1

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #8 : 13 December 2007, 18:55:11
Nika, načeloma vsi ptičariji radi delajo, radi prihajajo, radi ugajajo svojemu vodniku. Seveda pa sama vidim veliko razliko med kontinentalci in britanci, oziroma raje recimo setri. Kontinentalci so bolj resni, ostrejši ... Setri so pa loleki, frotavi smotkoti. In zato morda bolj veljajo za neresne. Res je, da so dlje otročji, da dlje časa odraščajo, a vendarle. Tudi iz setra se da narediti fenomenalnega in splošno uporabnega lovskega psa. Zato me malo motijo lovske bučke v smislu - ah seter, saj ta ni za na jago  :P

Ja, Damayanti, ti imaš pri Dini večkratno prednost v primerjavi z Damčem: je kontinentalka, punca, pa še Damč te je prej dobro zdresiral, da si punco prijela takoj.

Deteljica, po naravi so ptičarji res zelo vodljivi psi, imajo željo delati, so zvedavi, iskrivi, domiselni pri delu. To so vse lastnosti, ki jih vodnik lahko s pridom izkoristi za delo. Lahko so pa tudi poguba psu: če jih ne kanaliziramo prav, nastane štala (a ne, Damayanti :)). Ne smemo si misliti, da so pa ptičarji vsi povprek prijazni pesjani. Nope, naka. Setri, na primer, so načeloma pesniki, a se znajo tudi prav pošteno sklofat in postavit zase. V tem niso prav čisto nič boljši od drugih. Ali pa weimi: večina ljudi vidi lepe weime po razstavah, ki po možnosti pobirajo, pa berejo o lepih in super in ah in oh sivih duhcih. Pri tem pa pozabljajo, da so weimi v matični domovini, poleg tega, da so lovski psi, tudi izjemni čuvaji. Mislim, da so edini od ptičarjev, ki jih šolajo tudi obrambo. So najbolj zaščitniški in teritorialni od ptičarjev. Sama npr. ne bi dala roke vodniku, ki ima v drugi roki pravega weima.

Ptičar, s katerim bomo delali, mora, kot pravi Damayanti, imeti 100% (še raje pa 150%) odpoklic. Zakaj to ves čas poudarjamo? Ko pes dobi divjad v nos, pade v trans in leti ko zmešan. Če ga nimaš pod kontrolo, se lahko usedeš in upaš, da bo kmalu prišel nazaj. Če bo. Pa še en dodatek: PTIČAR NE SME GONIT NIČESAR.

Andreja: se strinjam glede šolanja s pozitivno motivacijo. Ko psa učiš, mu mora biti žur in vse fino in fajn. Vendar žal pri ptičarjih, če želiš, da dobro dela, moraš kosmatincu hitro povedati, kdaj se resno dela in kdaj se samo hecamo in žuramo. Ko pa pes že enkrat obvlada reči in te preskuša, mora biti pa tudi sankcija. Ne pravim, da ga moramo premlatit ko mačka, samo moramo mu dati vedeti, da je prekoračil mejo. Ravno zato se mi zdi zelo pomembno, da psu že od malega povemo, kaj je JA in kaj NE.

Se opravičujem, če sem predolga in zmedena. Upam, da je razumljivo. Lp Neža

+1

Los je car.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 13 December 2007, 19:54:42
Waw waw :o.. Neža čist sva not padle ;D

Se strinjam kar si napisala , pa samo malce te popravim glede gonje :)

Pri kontinentalcih se na PZP-ju ocenjuje/ zabeleži  način gonje ( nekaj pod dodatno dobi točke nimam ravno tistega lista pri sebi da bi točno povedala pod kaj) ;D In sicer pri zajcu in lisici  se zabeleži če pes glasno goni vidnega zajca. ( če je zajec ali lisica tam ;), če pa zajca ali pa lisice ni tam potem ga pa na fazane ocenjujejo( kakršne koli že- ne bom več nič rekla o fazanih sem jih že lani slišala ko sem nekaj čez kure šimfala).. in pač tistih dodatnih točk nima.

Dejstvo pa je ja , da setrom oz  angleškim pasmam tega mislim , da ni treba delat.
Angleži imajo poljsko preizkušnjo angleških ptičarjev PPA

Dočim kontinentalci imajo pa najprej PZP (pomladansko vzrejno preizkušnjo), potem JZP( jesensko vzrejno preizkušnjo) potem PP in ŠPP ( poljsko preizkušnjo in širšo poljsko preizkušnjo)...potem ima pa lahko še VUP (vsestransko uporabnostno preizkušnjo) In potem ko enkrat tako daleč" diplomira"  gre lahko delat še krvno sled.

In za vzrejno dovoljenje mora imet kontinentalc PZP, JZP in ŠPP ( širško polsko :o :D)
Anglež pa PPA
 Nekako tako. :) zato pa potem tako radi podrobijo in pod nos mečejo , da seter pa ni lovski pes

Pravilnike so pa tudi objavljeni na strani društva ljubiteljev ptičarjev in si vsi ki jih zanima lahko preberejo kaj more pes znat.
In tudi lepo piše da se ocenjuje vodljivost psa in sodelovanje z vodnikom( torej  tudi tisti 100% ali pa 150% odpoklic) In mislim , da če tega nimaš pozitivno ocenjeno ,( kar pomeni da pes ne sme ravno po svoje okrog " šlevat" ) nimaš tam več kaj praskat.



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 13 December 2007, 20:20:12
Fajn, da sta notr padle, je zanimivo in poučno brat

Dočim kontinentalci imajo pa najprej PZP (pomladansko vzrejno preizkušnjo), potem JZP( jesensko vzrejno preizkušnjo) potem PP in ŠPP ( poljsko preizkušnjo in širšo poljsko preizkušnjo)...potem ima pa lahko še VUP (vsestransko uporabnostno preizkušnjo) In potem ko enkrat tako daleč" diplomira"  gre lahko delat še krvno sled.

Uf  :o V koliko letih pa povprečen pes obvlada vse tole?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 13 December 2007, 20:28:37
Jaz sem mislila o čisto navadnem odpoklicu ne pa resnem delu in če nekomu, ki sicer nima namena resno delat s psom uspe doseč že to, da ma lahko psa spuščenega je zanj to lahko tudi nobelova nagrada...  ::)

In ker nič ni 100% je za moje pojme 99 % pri družinskih psih izjemen uspeh. Roko na srce, ponavadi nimajo niti 50% pa še to je optimistična trditev ;)

Mela sem mešanko. Kaj seter lahko in kaj ne sme, ga je verjetno treba tudi malo naučit (se niti ne spoznam na te stvari, v bistvu sem pisala v drugo temo  :P ).
Konkretni primer: zajca mi je pripeljala pred noge in jaz sem rekla ne in pes je okamenel.
Zame je bil to čisto zadovoljil rezultat. Včasih sem pa morala kako stvar reči 2x in to zame niti slučajno ni 100% delo. 100% je v prvo, takoj in vedno ter povsod, v vseh situacijah...

K meni je pa prišla kot odrasla. En Italian jo je brcnu čez mejo in je bila en tak izjemno zafrustriran in izjemno preprlašen (sesut) pes, tako da koliko tipičnega seterskega, če sploh, je bilo v njej, tudi nebi mogla z gotovostjo vedet.

Lahko mam najboljšo poslušnost s sedanjo psico na izpitu pa vseeno ne morem reč da mam 100% psa, ker vem da ga nimam in za moje pojme tak sploh ne obstaja, ker ni robot.


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 13 December 2007, 20:47:11
Fajn, da sta notr padle, je zanimivo in poučno brat

Uf  :o V koliko letih pa povprečen pes obvlada vse tole?
PZP In JZP se opravlja pri mladih psih torej do 18 ega meseca starosti. PP In ŠPP greš pa lahko delat kasneje .
V praksi je nekako tako Ko je mlad opraviš PZP in JZP naslednje leto PP in ŠPP... potem pa dalje...

Andreja ja; Vem kaj si mislila ;) Ok čist uredu. Tudi vem kako je bilo s tisto tvojo psičko( saj smo že to debatirale :) ;)) Samo dejstvo je da če govorimo o ptičarjih,  more delat. Ker kakor koli ga obrneš ptičar je delaven lovski pes.
Vsak ptičar je tudi čisto komot  družinski pes. da ne bo sedaj tako izpadlo , da če je pa pes delaven mora pa biti zunaj v pesjaku in ga samo goniš in delaš z njim.
Pri nas sedajle trenutno, Damč leži na kavču- na hrbtu z glavo na povštrih in vse štiri moli od sebe. Dina pa nekaj na Bajuka renči ;D, današnja trenja ji niso všeč. :P

Nihče te nič ne kritizira ;D dečva :P.
Pač danes je tako naneslo, da smo se malo razpisale,  najprej tam v gordon setru in potem še tukaj. zakaj smo se pa razpisale je pa to, da smo začeli ugotavljat da imajo določeni novi lastniki ptičarjev  probleme z njimi in to pri 8h,9h mesecih in to take, da nisi ravno nedolžni problemi.
In zato je Agnes tudi odprla to temo o vzgoji ptičarjev.
da se pove, kaj je ptičar kaj mora delat , da se vpraša , da se pomaga , če kdo kar koli ne ve itd.
In da se v bodoče ne bo več nabavljalo ptičarjev zgolj na podlagi tega da so lepi kužki.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 13 December 2007, 21:02:51
Kje je bila ta tema, ko je bila moja psička stara teh 8,9 mesecev? :( Smo imeli vse naštete težave s poslušnostjo. težko rečem, da ljudje kupimo setra, ker je lep. Jaz sem slišala veliko opozoril/kritik, preden sem kupila t.i. lovskega psa. Glede na to, da so nas verjetno vsi opozoril, da je to za vzgojo zahteven pes, smo tudi sami zahtevni. In zato od psa zahtevamo 105% poslušnost.
Me pa zanima, kako kaj nadgrajujete znaje psa? Vse osnovne ukaze Zoja že zna in sem včasih res brez idej, kaj jo novega naučiti in se mi zdi res škoda da se ne bi izkoristilo potenciala pametnega psa. Nažalost na kakšen agility še ne moreva, ker nama pač odpoklic šepa in rata vsa neumna ko vidi druge pse in bi se samo igrala.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 13 December 2007, 21:08:49
Sej ta tema je zakon, samo moj odgovor za moje pojme ne spada sem. Ampak je bil sem prestavljen. Pa sem morala še malo obrazložit...  ::)

Sicer pa, že ki smo tukaj...

Delovna pasma za moje pojme mora nekaj delat, mora pokurit energijo, ki jo mora imeti, če hoče kdo sploh delat z njo. Tako da verjetno je prva napaka, ki jo naredijo vodniki ta, da ne vejo sploh kaj jemljejo.
Najtežje je pa spremenit vodnika. Pes se v veliki večini prilagodi, kakšna stvar pa verjetno ostane zamujena.

PS: Nekje sem prebrala, da lovski psi, ki živijo z vodnikom in njegovo družino v hiši, na tekmah in na splošno pri delu, boljši od tistih, ki so večino časa v pesjaku ali kje drugje... sami.

Me pa zelo mika, da bi kdaj mela "pravega" ptičarja doma...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 13 December 2007, 21:10:56
yonna, sej si si sama odgovorila na zastavljeno vprašanje. Ni fora kaj vse bi jo še naučila, ampak kako bi naučila odpoklic. Kaj ti pomagajo vsi trikci, če osnove ni.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #16 : 14 December 2007, 11:20:26
yonna, sej si si sama odgovorila na zastavljeno vprašanje. Ni fora kaj vse bi jo še naučila, ampak kako bi naučila odpoklic. Kaj ti pomagajo vsi trikci, če osnove ni.
če veliko in vsepovsod in redno delaš - karkoli, čeprav "samo" trikce, se sočasno izboljšuje tudi odpoklic.
Sicer pa se nobene pes , noben pasme ne rodi s programom za prihajanje na odpoklic.
V vsakem primeru  ga je treba izšolat.
In izšolat samo odpoklic skoraj ni mogoče. Kot si eni ljudje predstavljajo- zame je dovolj da pes pride, če ga pokličem- verjamem, da bi mu bilo to dovolj ampak žal ali pa srečo  ;) to ni mogoča opcija  :P.
Zanesljiv odpoklic je le vrh ledene gore in kakor vedno je 90 % le te pod površino. Odpoklic je torej povzetek celotne pravilne vzgoje in ukvarjanja s psom v vsakdanu prikaz celotnega odnosa med psom in vodnikom. Ni neka vaja, ki lahko visi v vesolju praznine.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #17 : 14 December 2007, 11:48:25
Tale tema je pa tudi mene razveselila pa nimam setra, da ne bo pomote :) Naj pa povem, da je to moja dolgoletna želja, že od otroštva naprej v bistvu. Pa najprej starši niso bili zato, ker so jih vsi "strašili", da so to karakterno zelo težko psi. Pred približno petimi ali šestimi leti pa sem bila ravno na tem, da bi ga vzela pa sem spet pristala na ovčarju, iz istega razloga kot starši prej. Prav vsi, ki sem jih spraševala za nasvete so govorili "samo setra ne". Pa lahko povem in priznam, da sem imela pri vzgoji takih in drugačnih ovčarjev prav tako težave. Saj ni pasme, ki bi bila popolna in ni mladička, ki se rodi naučen. Povsod se lahko pojavijo težave, je pa škoda da se o tem molči. Zato vse pohvale za tole temo! Prav tako bi lahko odprli tudi temo na račun vzgoje in težav z ovčarji pa verjemite, da bi še bolj samevala kot tale. Na žalost je tako...

Setri pa še vedno ostajajo moja velika želja... In zdaj vem, da niso nič bolj težavni za učenje od katerekoli druge pasme.

lp   

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 14 December 2007, 12:18:25
Setri pa še vedno ostajajo moja velika želja... In zdaj vem, da niso nič bolj težavni za učenje od katerekoli druge pasme.

lp   
če si želiš setra- ne se pustit motit. Izberi dobrega vzreditelja in razmisli o točno določeni pasmi setra ter načinu uporabe in specifičnem vedenju pasme.

Glede lažje težje je precej tudi stvar posameznika katera pasma mu bolj leži. In pa seveda kaj hoče naučit- prinašanja je npr lažje učiti prinašalca kot setra, kar pa ne pomeni, da se kateragakoli ne da naučit.Nektare stvari je res izjemno težko naučit "napačne pasme ". Če bi si jaz npr zamislila, da naj moj lovski terier z nepremično stojo, ala ptičar, nakazuje divjad , bi se najbrž res krepko namučila  :D Pa goniča prepričat naj sploh ne goni tud ni enostavna naloga  ;).
Prav v tem smislu, pa jaz ptičarje (še bolj kontonentaln ekot britanske) vidim kot vodljive pse, ki so bili selekcionirani, da v delu sodelujejo s človekom, da poslušajo navodila in da znajo brzdati svoj sicer močan nagon.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #19 : 14 December 2007, 12:31:46
Ma kaj ni odpoklic tak lep trikec?  ::)
Najprej pogled, pol korak, dva proti tebi, na koncu pa cel dir in feštaaaaa... Trikci so samo za zraven. Plus, če se jih dela bolj doma in ne zunaj in se na sprehodu bolj sprehaja kot aktivno ukvarja s psom, tudi trikci odpovejo.

Odpoklic je res zelo široka slika, ampak bolj našega odnosa s psom in naše doslednosti. Trikci so za zraven, niso pa pogoj ali nuja za odpoklic za vzopostavitev odnosa. Je pa luštno da se vodnik tudi tako zabava s psom in pes z vodnikom seveda kar seveda res utrjuje odnos.

Lahko pa pes zna en kup trikcev, odpoklic pa še vedno šepa. Da bo odpoklic deloval, je treba največ na tem delat.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #20 : 14 December 2007, 12:37:59
Deteljica, ti kar poskusi, baje obvladajo tako stojo ;)

Tudi jaz mislim, da ni fora lažje težje, bolj učljiv ali manj učljiv, ampak "usklajenost karakterjev".

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 14 December 2007, 14:31:16
Glede na to da imam angleža( škota- ne angleža :)) in nemko bi rekla , da nekaj je na tem . lažja učljivost in težja učljivost

Setra je treba v prvi vrsti razumet( po domače" prokužit")  da lahko sodeluješ z njim.To razumevanje je nekako takole. Lastnik ima 4 ure časa na dan da pogrunta svojega psa, pes ima pa 24 ur časa na dan da pogrunta kako bo lastnika scat peljal.
So krasni psi, nikol ti ni dolčas. Rabijo pa vodnika ki se res VELIKO ukvarja z njim in ga res v prvi vrsti razume in pozna- to pomeni da moraš vedno tako razmišlat kot on in biti en korak pred njim v dejanjih . Seter res ni kontinentalc, on ne dela za vodnika. Seter je  sodelavec.
Naučit ga je treba da dela skupaj usklajeno z vodnikom.

Dočim kontinentalec dela za vodnika.On je pa orodje v rokah vodnika.  Kar ga naučiš to bo naredil.  Seveda  se tudi vsaka  napaka odrazi na psu... ampak recimo da jo je nekako hitreje možno popravit, ker njega spet naučiš, da ne dela te napake. Dočim setra je pa treba zopet pretentat, da mu je tisto kar ti hočeš da dela , bolj zabavno delat kot tisto kar dela narobe.

Pri mojih dveh psih je  je še opaziti  še eno razliko v karakterju.  Dina, je lovec. Sploh kar se tiče ostrine do divjadi.
Dočim Damč  , ne da nima  nagona( še kako ga ima ) ampak ne reagira na divjad z tako vnemo in tako mero ostrine kot Dina.
Tudi prosto razdivjanje  kadar gremo na polje... Damč se sam zabava- stalno teka okrog je samozadosten , Dina ne,  njej je treba non stop ali palice metat, ali žogico. Tako ,da na čase že kar malo teži.( tudi enega v miru ne morem skadit) Njo je treba vedno na polno zaposlit.
Je delavka no. Taprava švabica v vseh pogledih (dobrih in včasih tudi slabih).


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #22 : 14 December 2007, 14:45:49
Torej eno tipično značilnost smo imeli --> samozadostnost  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


mia+zar

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 7
Odgovori #23 : 03 Februar 2008, 09:39:55
Mene nekaj zanima pri odpoklicu.
Ko ti 2-krat zapiskaš in pes pride k tebi se mora vsest pred tebe ali na tvojo levo?

Aja, kako pa imate naravnano piščalko? Na zelo visoko, zelo nizko, ali nekaj srednjega?

Lp
Mia

If there ever comes a day when we can't be together keep me in your heart, I'll stay there forever.
(Winnie the Pooh)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #24 : 04 Februar 2008, 08:43:57
Zame je ukaz SEM (z besedo ali piščaljo), da se pes usede predme. Če želim, da se usede na mojo levo, pa uporabljam ukaz POLEG.

Pri aportiranju se mora pes usesti pred te, zato se mi zdi smiselno, da tudi pri odpoklicu zahtevaš enako. Če boš pri odpolklicu uporabljala ta način, da se bo pes usedel na tvojo levo, ti bo to kasneje, ko boš npr. pri apotriranju želela, da se usede pred te, lahko (ni pa nujno  ;) ) delalo težave, ker bo pes navajen, da gre na tvojo levo. Jaz ti svetujem, da ga navadiš, da se usede pred te, potem pa ali pohvališ in spustiš, da gre ali počakaš par sekund in daš ukaz poleg, da gre na tvojo levo. Vsakič malo drugače, da pes ne bo že v naprej predvideval in delal kot se mu bo zdelo.

Ton pri piščali mi ni pomemben, glavno, da je dvakrat zelo na kratko.

Srečno.  ;D

Kristinca & Florinca


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #25 : 30 November 2009, 16:24:58
Ker je ta tematika postala aktualna tudi zame, bom izkoristila priliko za kratko razlago "delovanja" ptičarja, mislim tisto specifično vedenje ptičarjev, prosim lepo :)
Kako se dela z njimi na terenu, kaj se jih uči, kaj imajo v krvi, kakšno je tipično obnašanje, kako se obnaša lovsko šolan ptičar?
Povrhu še kakšna stoja za telebane, pretty please  ;D

Če se komu da, na kratko, če bo pa na daljše, toliko boljše, seveda tudi linki dobrodošli 8)
Rada bi bolje razumela, mogoče sprobala, predvsem pa se pozanimala o ozadju.

Hvala :)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 30 November 2009, 17:06:21
Ker je ta tematika postala aktualna tudi zame, bom izkoristila priliko za kratko razlago "delovanja" ptičarja, mislim tisto specifično vedenje ptičarjev, prosim lepo :)
Kako se dela z njimi na terenu, kaj se jih uči, kaj imajo v krvi, kakšno je tipično obnašanje, kako se obnaša lovsko šolan ptičar?


Hvala :)

Glede na to da imaš "švabico", je nekako takole.
....samo obnašanje do plena  oz samo obnašanje, bi morala imeti že nekako v genih. ;)

Stoja:
Ali je že prirojena... to pomeni ,da se sama od sebe približuje plenu počasi,  in  nakaže z stojo .... (če ne se jo da priučiti ;))

Lovsko šolan ptičar, dela tako kot ga naučiš.( sploh nemec)
Za Nemce... nekako velja rek , da so "roboti" dela zgolj tisto kar ga naučiš in od tega ne odstopa.( če je dobro izšolan seveda )

samo delo  na terenu je pa zopet odvisno.... kaj bosta delali ;).
Ali delata na preiskavi terena.
Torej psa spustiš in ti gre v cik- cak preiskat teren... ko dobi v nos se " vkoplje" ustavi in nakaže z tipično ptičar stojo.
takrat ga daš v ukaz- stoj... dokler se mu ne približaš.
Ko si zraven.... sledi nov ukaz..... zopet odvisno kaj nameravaš z plenom....
 Če se strelja je ukaz down...... Ko pade na tla je ukaz aport...in ti prinese :)
Če nočeš  aporta , ga enostavno pripneš( ali pa tudi ne če te uboga) rečeš pusti-> poleg in gresta.
( no pri nas se jo pripne ker normalno pusti in da bi šla nekako ne znese..... bi ziher še rinila v tistega ptiča.)

Več si lahko prebereš na DLP strani ( mislim , da je pod temo vzgoja mladega ptičarja) Imaš od navajanja  na plen s trnkanjem, do dela po sledu z vlečko  itd...

Ker pa tvoja Neli ( sej je Neli?) ni več mlada.... je pa zopet odvisno, kaj  je že naučena... oz kaj se je sama naučila. ;)

Vsekakor.... prvo pravilo , ki se ga učiš je odpoklic ( ta  mora biti 100%)
Torej  minus prvo pravilo je da pes sodeluje s teboj.( bolj ko je navezan nate bolje dela- pri švabih drži kot pribito ;) ;D)
Drugo pravilo je ,da ga znaš usmerjati
( midve z Dino delava na piščalko- levo/ desno/ naprej )
Tretje pravilo je da ga znaš ustaviti
Torej vaja Stoj. ( če dvigne taco ok- toliko boljše/ naša jo še prerada dviguje :D)
Četrto pravilo je pa tipični aport.
Torej psa pošlješ po prinosilo
ti ga prinese - se vsede pred tabo.
Potem ti ga mora izročiti v roko.( ukaz pusti)-> pohvališ-> in poleg-> pes gre okoli tebe  in se usede na tvojo levo stran.

Potem imaš še šarjenje , pa aport preko ovire , pa delo po sledu itd itd.
Pri slednjem je odločilen nos....
To s časom itak nekako ugotoviš( ko vidiš na kakšno oddaljenost se ti pes ustavi in potegne vonj v nos)
Ptičar ga mora potegniti po zraku( z dvignjenim nosom) ne sme riti po tleh ,kot to delajo goniči.
( naša se v tem kdaj do kdaj spozabi in rukne nos na tla... tako da jo moram potem opozarjat- "gor išči :D"...pa potem preklopi )

Najboljša varianta bi ti bila , da greš enkrat v Šolo- DLP- ko imajo pripravo na PNZ...in si zadevo ogledaš ;)

Potem pa odvisno od tebe kaj bi jo rada učila.... vse po spisku da je L. uporabna.( kar niti ni slabo) Ker vse te vaje zelo dobro funkcionirajo v normalnem vsakdanjiku.

Pri nas je aport za prinosilo zamenjala tenis žogica....( poleti iz vode palica)
Stoja in stoj... je predvsem uporabno kadar imamo ilegalen prehod sosedovega mačka( če ga jaz pravi čas opazim :-\)
Odpoklici in usmerjanja in išči .... super zadeva na  travnikih- ker mora pes misliti zraven in se hitreje utrudi.
Down... zelo uporabno, ko srečaš zoprnega cuceljna z bebastim lastnikom ,ki ne pozna povodca.

pa še kakšna uporabnost bi se našla iz lovskega šolanja v navadnem vsakdanjiku.

Velja pa, da ko dobiš ptičarja ti petke in kavice v mestu( v času šolanja) zamenjajo ( "bata-fookerji in palerina")... pa razno razne piščalke in smrdljive kože navite okoli polen....
Sprehod je pa po močvarah in blatnih travnikih.
Šampon ti je najboljši prijatelj po vsakem sprehodu( oz treningu)... pa spreji proti klopom... pa take zadevice

ah ...ja .... mi smo že mimo tega ;D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #27 : 30 November 2009, 17:24:24
Ahaha, ta zadnje vsekakor drži, to še od Maja vem   :D

Sem na hitrco preletela, ker odhajam, samo to bi razjasnila, da načeloma nimam namena delati v lovu/šolati psa lovsko šolati, ker je pa psica že 3leta stara, in po vsej možnosti bila nekje nekoč šolana v tej smeri, bi rada razumela ozadje in mogoče uporabila, kar že zna, če zna. Zato me je torej lovstvo kar na enkrat začelo zanimati ;) Ker sem popolni laik na tem področju in stojo kot tako sicer prepoznam, ko jo vidim (odkar je Neli z nami je videvam dnevno ;D ), še vseeno ne vem čemu služi in kaj je moja vloga/naloga pri tem. Pač, rada bi, da se ima Neli fajn, da jo imam "artgerecht" in da ji kvečjemu nudim možnost za naravno obnašanje, kot da bi to zatirala (razen kar se odpoklica tiče, uhajanje bom vsekakor vedno in skozi zatirala  >:D pa še vseeno ne računam s tem, da bo kdaj zanesljiv odpoklic ;) )

Zgornji članek sem že predelala, me firbec, če bo reagirala na piščalko ???
Vsekakor bi si rada kdaj ogledala delovanje v živo, če bo le kdaj prilika  :)


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #28 : 30 November 2009, 17:36:20


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 30 November 2009, 17:56:19
Ojla.. super tema.. bi se še jaz oglasila. Imam namreč 8 mesečnega weimarskega ptičarja in se zanimam, kdaj je treba začeti s šolanjem za ta slavni lovski izpit (kot pogoj za vzrejno), saj glede tega dobivam veliko mnenj...kje je kakšna šola oz. tečaj (po možnosti v bližini MB), kako se tega lotit itd.

Hvala :D