Spodbujanje igre

čara · 23207

airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #90 : 26 Januar 2012, 13:32:22
Citiraj
airedale, ne morem ti drugega reči kot poskusi različne igrače, take ki piskajo, gumjaste, vrvaste, različne velikosti in take žogice ki cinglajo, različno trdoto.
Poskusila sem jih kar precej, pa je z vsemi enako. Le zdaj ima končno najljubšo igračko - plišasto piskajočo pandico (hvala teja con panto za božička). Sicer se čim več z njo igram, ampak kot je tebi cufanje super bi ga jaz rada naučila frizbija, zato ga najbolj zanj navdušujem.  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #91 : 26 Januar 2012, 14:00:00
Hmmm aja...V eno roko kliker in frizbi (mogoče za začetek platneni ali mehki gumjast) v drugo priboljške in premikaš frizbi za kratke razdalje in klikaš interakcijo s frizbijem, potem pa večat razdaljo, metat rolerje.

Tako se bom jaz tega lotla, ko usvojima cufanje.

Moja načeoma rada leti za frizbijem, samo tisti del da ga prinese ji ne gre...Mogoče se bo tudi s cufanjem to popravilo, da bo še ostale igrače prinesla nazaj, po drugo rundo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #92 : 26 Januar 2012, 16:05:43
Čara, a frizbi sicer ulovi in potem odnese? Mogoče bi lahko probala z dvema frizbijema na tak način kot igro dveh žog. Vržeš en frizbi, ko ujame vabiš z drugim in vržeš v nasprotno smer tako, da teče blizu mimo tebe. Pri tem je vseeno kje na poti do tebe spusti prvi frizbi, vedno pa naj po drugega teče mimo blizu tebe. Iz tega lahko potem probaš izpeljat prinašanje.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 26 Januar 2012, 16:20:25
Citiraj
Hmmm aja...V eno roko kliker in frizbi (mogoče za začetek platneni ali mehki gumjast) v drugo priboljške in premikaš frizbi za kratke razdalje in klikaš interakcijo s frizbijem, potem pa večat razdaljo, metat rolerje.
Ne klikam...  ;) ponavadi ko se igra ga na koncu nagradim s hrano, čeprav včasih (ne vedno!) potem izgubi zanimanje.  :-[ Imam pa bolj mehek, gumijast frizbi ja.  :)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #94 : 26 Januar 2012, 16:54:02
ja se strinjam. Zato pa pravim da je vse v vodniku. Meni nikoli ta sistem ni ležal kako nagrado nagraditi ;) vsaj pri uvajanju igre ne. Se nam je pa obneslo pri jedi. Pojej in dobiš nekaj boljšega  :D

Mislim, da se še nisma čisto razumeli.  :)  hotela sem izpostaviti, da igra nekaterim psom (večinoma takšnim, ki se kot mladički niso igrali; bodisi smo vzeli odrasle pse, bodisi zdaj poskušamo odpraviti grehe iz preteklosti..) sploh ni nagrada. In zato ne nujno nagrajuješ nagrade z nagrado, ker prvo v tem primeru to sploh ni.  :) kot tudi vaja sedi ni nagrada, točno tako si predstavljaj, da tudi cufanje ni nagrada.

Potem druga resnica pa je, da je možno določeni stvari zvišati vrednost, da za psa postane nagrada "v prenesenem smislu". (ne nanašam se več na citat)
Tudi pohvala, npr. beseda Priden, happy voice,.. za psa ni čisto nobena nagrada, RAZEN, če smo psu v procesu šolanja pokazali, da ob tej besedici, navdušenem glasu pride vedno nekaj čudovitega, in s časom bo pes ob besedi Priden prav tako navdušen, kot če bi dobil hrano. Popolnoma enako je z igro, cufanjem. Govorim za pse, ki jim to ni po defoltu nagrada. Čara ima za sabo že dosti literature, da točno ve zakaj želi spodbuditi interaktivno igro. Tudi je bilo povedano da iz tega lahko narediš celo filozofijo, še posebej za nas, ki si s psom želimo deliti kaj več kot samo skupen prostor.
Ne gre za nobeno siljenje psa v igro, da pomirim tiste, ki si to predstavljajo tako. Skozi proces zviševanja vrednosti se trudimo psu pokazati, da je cufanje lahko sproščujoče, nagrajujoče, in da predstavlja nekaj dobrega - in v najboljšem primeru bo psu tudi to začelo predstavljati neke vrste nagrado, sprostitev (kot pri primeru z besedo priden), potrditev da je nekaj storil pravilno. Ni nujno da bodo zdaj ti psi popolnoma znoreli ob pogledu na cufo, ampak je čisto dovolj, da se z veseljem povleče za par trenutkov. Na tem se potem da graditi naprej.

Da opišem svoj primer; mojemu starejšemu psu je zelo velika nagrada, da lahko gre na teraso. Predstavila sem mu cufo, dovolj da je šel gledat kaj je to, bravo priden, gremo ven! V naslednjem koraku sem s cufo plesala po tleh, kot pravi terier jo je zagrabil, bravo priden, gremo ven! S časom sem zahtevala poteg, močnejši poteg, več potegov, preden je šel ven. Potem sem mu ponudila cufo (do tega trenutka je bil že dovolj zmešan vanjo, vedel je ajde dejmo se cufat potem lahko grem ven) pri odprtih vratih na teraso, dokler nisma prišla do tega, da se je z veseljem pocufal tudi zunaj, na terasi.  :) ob vsem tem je prišlo do tega, da je pes cufo povezal z nečim dobrim, in mu je sčasoma začela tudi cufa sama predstavljati nagrado; popolnoma dovolj, da se z veseljem tudi zunaj obesi na cufo za trenutek ali dva, z veseljem steče po frizbi in ga prinese, čaka na ponoven met; naučil se je tudi igrati s piskajočimi igračkami. Pa saj v tej točki ne potrebujem več. Vidim samo, da se da. Brez siljenja v psa. Pa še nedolgo nazaj sploh ni vedel, kaj naj z igračo počne, in ni videl čisto nobenega smisla v cufanju.

Druga stvar pa je, da po enakem principu zviševanja vrednosti lahko pridemo tudi do tega, da določen trik psu predstavlja nagrado (moji mladi psici je nagrada že to, da se lahko zavrti, skoči name, ali steče skozi tunel.. :) spet enaka pesem kot pri besedi priden..), v končni fazi pa lahko pridemo tudi do tega, da bo psu nagrada že samo delo z nami. Pa kakorkoli vesoljsko se že to komu sliši.  :)

To je bilo bolj offtopic zdaj, morda za tiste, ki ne vidijo smisla v čarinem početju.  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 27 Januar 2012, 08:13:06
Sploh niso nesmisli  :) Poznam zadevo. Moj komentar je bil mišljen kot to, da meni ne potegne nagrada za ''nagrado-igro''. Kar pa ne pomeni da tega ne uporabljamo v drugih situacijah. Če smo natančni prav to počnem pri splošnih obrokih.  ;) Pravzaprav se psi ogromno stvari naučijo samo na tak način. In ja tudi našim je cel žur delati. Ker je že samo početje naučenih stvari sedaj postalo nagrajujoče. Je pa v book-wish-listi trenutno ''Teaching with reinforcement'', tako da morda najdem še kaj več idej.  :)
V to, da bo čari uspelo naučiti psico cufanja pa sploh ne dvomim  :) kaj naj še druga rečem ''Go Girl'', ker vem kako zabavno je igranje cufe + kako dobra zadeva za kurjenje kcal  :D (sploh ko se pri meni vsaj 2 na enkrat obesijo na cufo in je masa večja od moje  ::))

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #96 : 27 Januar 2012, 08:33:33
Če določena igra ali način igre prej ni bila nagrada, to lahko postane z določenimi ravnanji in razvojem dogodkov. Drži v teoriji in praksi, sprobano pri več psih.

Samo besedna pohvala je tudi lahko nagrada. Odvisno od pristnosti pohvale, psa in medsebojnega odnosa.  :)  Je pa  res, da je navadno nižje od ostalih oblik nagrajevanj, pri večini pa ne deluje kaj preveč.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 28 Januar 2012, 15:12:26
Samo malo poročam kako napredujeva z Dixem glede igre: sem bila od včeraj do danes pri njemu in sva se zaprla v garažo (tam ni nobenih motenj) in sem mu pandico zavezala za vrvico da jo je lovil. In nekajkraj sem mu tako ''bežala z njo''  8) potem pa učenje in spet igra. Ko sva končala igro pa sem mu vsakokrat dala celo pest briket. Potem pa sem mu isto vlekla še frizbi in je tudi imel rad. Nato pa sem ga imela kar v rokah in sem ga držala v zraku, on pa je ujel. Potem pa sem dodala še razne skoke in je šlo super, seveda pa smo se veliko vlekla, na koncu pa hrana. In dosegla sem da se veseli že takoj ko vidi frizbi, ne pa da bi mogla 15 min sama z njim skakat da bi ga zanimal.  :o In tudi se mi zdi, čeprav ne vem čeje to ravno posledica igre da je bil ves čas malo bolj pozoren name in je bil veliko bolj priden kot ponavadi, verjetno tudi zato ker sem bila jaz zaradi njegovega napredka dobre volje.  8)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #98 : 22 Avgust 2012, 13:00:48
Kratko in sladko v vročem dnevu. Ker ne zna še spustit na besedo, po kratkem cufanju okamenim s cufo vred, nakar spusti in počakam da se vsede, nakar zopet cufa. V angleščini se temu reče "default behavior" in menda se tako najlažje nauči psa spuščati igrače. Še posebno tiste, ki so vredne več od hrane.

http://s714.photobucket.com/albums/ww148/anjasanja/Bina/?action=view&current=TUG.mp4

Kake kritike in nasveti vsekakor dobrodošli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 22 Avgust 2012, 15:18:58
Poleg kritik in nasvetov sprejemata tudi pohvale?  ;D
Lušna baba ko se vrže na hrbet pa cufo žuli  :D

Sistem imata super! Vem pa da je težko pri psu ki močno cufa, ker je zelo težko okamenet hehehe

Ej to večkrat ljudem pravim pa enim ne gre ;) - ne psa kregat, dvigovat, zahtevat spusti, mu silit ukaze, dej to dej uno, ali pa med igro plesat pa skakat pred psom...samo ustaviš se. Vsak pes se ustavi pa gleda ''kaj pa zdaj''. Tudi psi med samo spreminjajo položaje prav z ustavljanjem. Vse skupaj pa izgleda mirno, tiho, skoncentrirano. Ko se moji špilajo pa ko gre igra predaleč za tamalo, samo okameni. Isti moment se usi ustavijo pa spremenijo igro.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #100 : 16 November 2014, 10:37:41
Če bo še kdaj kdo imel željo po razvijanju igre s psom. Preprosto iz želje, ker dobra igra pomeni tudi dober odnos med dvonožnikom in psom. Posledično je potem tudi motivacija za kakršen koli pasji šport boljša, večja.  Je Polona Bonač  pravi naslov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!