Vzgoja ptičarjev

Agnes · 39991

Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #90 : 22 November 2011, 14:22:56
CowTarina, hvala za odgovor. Spletno stran pticarji.si sem že obrnila okoli, ampak so tam samo pravilniki. Mene pa zanima kaj moraš imeti, da lahko greš delat PZP, kaj moraš imeti, da lahko greš delat JZP? Ali lahko greš delat prvo JZP in potem PZP?

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 22 November 2011, 14:49:44
Za PZP ni posebnih pogojev, prav tako ne za JZP. Edii pogoj ki obstaja je ta, da pes ne sme biti starejši od dveh let (mislim da se gleda vzrejno leto) in ne mlajši od 9 mesecev. Če do drugega leta starosti JZP-ja ne opraviš, moraš opravljati ŠPP kjer pa so kriteriji pecej strožji. ;)

PZP je pravzaprav preizkus naravnih zasnov (gre za t.i.delo pred strelom), medtem ko je JZP nadgradnja PZP-ja in zajema tudi delo po strelu-priašanje in vodno delo. Torej če najprej opraviš JZP nima smisla opravljati naknadno še PZP.

Svetujem da najprej obiščeš tečaj VP1 in VP2-navadno potekata oba programa skupaj, nato pa se odločiš ali boš opravljala izpit iz VP1 ali VP2. Vzporedno s tem tečajem pa lahko obiskuješ še pripravljalni tečaj za PZP :)




Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #92 : 22 November 2011, 14:54:15
helca, hvala!

Tečaj VP1 imam namen it delat že takoj spomladi, potem pa sigurno še VP2. Bo pa konec marca star komaj pol leta, tako, da ravno zaradi tega sem vprašala, če se lahko gre delat najprej JZP. Ker mislim, da bo ravno padel skozi za PZP.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 23 November 2011, 00:22:56
Potem bo za JZP ravno prav star :)
Bi ti pa predlagala da vseeno delaš tečaj po programu VP2 (tovrstni tečaji so navadno samo v spomladanskem času) ker boš aport in down nujno potrebovala za priprave na JZP,pa je dobro da osvojita vsaj osnove ker na pripravljalnem tečaju za JZP se aport samo še trenira na vlečkah (z divjadjo, medtem ko se na VP2 dela s prinosilom) ;)
Kje pa imaš namen obiskovati VP1 oz. VP2 če ni skrivnost?



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #94 : 23 November 2011, 09:48:20
Namen imam iti v LKD Celje na tečaje VP1 in VP2. Ker sem iz Šmarja pri Jelšah in tu okoli je bolj malo tega vsega (čeprav lovsko družino ima pa skoraj vsaka vas svojo).

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


neznalec

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 14 Januar 2015, 23:26:16
Pozdravljeni,

vem, da je na tem forumu vsaj nekaj lovcev in zanima me, kako je z vpisom odraslega mešanca lovskih korenin (karakterno in vizualno precej sličen bretoncu) v tečaje namenjene lovskim psom / ptičarjem. Z njim seveda ne mislim loviti, se mi pa zdi tak tečaj precej koristen — posebno zame in seveda tudi za psa. Je vpis odraslega psa, ki je je verjetno razvil že precej negativnih navad (v kontekstu ptičarskega dela), sploh smiseln in nenazadnje mogoč? Tu sprašujem predvsem zato, ker ne poznam nobenega lovca, ki bi mi lahko dal informacije.
Kje so morebitni tečaji objavljeni — pri posameznih lovskih družinah, na strani regionalne lovske zveze (konkretno Maribor), na lzs ali na pticarji.si? Sam namreč nisem uspel najti ničesar, le datume vzrejnih preizkušenj ipd.

Hvala.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #96 : 15 Januar 2015, 00:33:59
S psom brez rodovnika se pri nas ne sme loviti (ker niti ustreznega preizkusa ne mores opraviti). Na tecaje pa kakor vem sprejemajo tudi mesance z lovskimi psi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #97 : 15 Januar 2015, 10:12:09
Jaz imam psico z zelo izraženim nagonom lova. Si mislim, da precej drugačno kot tvoj pes? Njega bolj zanima nakazovanje in dvigovanje/plašenje ptic ter kako prinašanje in ne toliko gonja?

Obstaja uštna njiga v ANG jeziki Chase!: Managing Your Dog's Predatory Instincts. Mislim, da se na bookdepository dobi precej ugodno. Jo imam doma in jo lahko priporočam.
Važno je, da ta nagon usmiriš v delo. Če ne sme pravega lovskega dela, potem pa z umetnimi dummyi, prinosili, igračami, način igre, ki poteši nagon na varen način. Hkrati pa začneš prek take igre delati tudi na samokontroli.

Za psa, ki mu je preganjanje divjadi v veselje...kot je moji psici. Jo sprostim s tem, da na štrik privežem peresnico, noter pa briketi in to ona lovi, nato pa ji pomagam razparat trebuh in poje nekaj briketov ven. Ali pa opico na štriku. Malenkost je podobna pravi mački, ki se vleče po tleh in je zato zanimivo.

Za pse, ki radi nakazujejo bi morda kako igro razvila v tej smeri, prinašanje aportov...

d e l a t   in preusmirjat nagone, spravljat pod kontrolo. Je vseživljensko delo.
Lahko se obrneš na forum lov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #98 : 15 Januar 2015, 11:37:34
Citiraj
Pozdravljeni,

vem, da je na tem forumu vsaj nekaj lovcev in zanima me, kako je z vpisom odraslega mešanca lovskih korenin (karakterno in vizualno precej sličen bretoncu) v tečaje namenjene lovskim psom / ptičarjem. Z njim seveda ne mislim loviti, se mi pa zdi tak tečaj precej koristen — posebno zame in seveda tudi za psa. Je vpis odraslega psa, ki je je verjetno razvil že precej negativnih navad (v kontekstu ptičarskega dela), sploh smiseln in nenazadnje mogoč? Tu sprašujem predvsem zato, ker ne poznam nobenega lovca, ki bi mi lahko dal informacije.
Kje so morebitni tečaji objavljeni — pri posameznih lovskih družinah, na strani regionalne lovske zveze (konkretno Maribor), na lzs ali na pticarji.si? Sam namreč nisem uspel najti ničesar, le datume vzrejnih preizkušenj ipd.

Hvala.

Kar se tiče lovskih tečajev osnovne poslušnosti-program VP1 n VP2, noben problem glede vpisa, vsaj ne v LKD Ljubljana. Sicer so za osnovno poslušnost povsem primerni tudi nelovski tečaji.
Kar pa se tiče samega dela-v tvojem primeru ptičarja, je vsako leto organiziran tečaj za pripravo na PZP-pomladanska zrejna preizkušnja. Na tečaju se vodnike seznani z vodenjem psa po terenu in se trenira stojo na divjad. Torej usmeriš psa ptičarja v pravilno delo-stoja in NE gonja divjadi, ti pa bolje spoznaš nagone in obnašanje psa ko najde divjad. Smo že imeli v preteklih letih v omenjenem tečaju nerodovniške ptičarje, mešanca pa ne, zato bo najbolje da spremljaš spletno stran pticarji.si-tam bo objavljen tečaj-in takrat kontaktiraš inštruktorico pa bo povedala kako in kaj.  Pes pa naj bi pred tečajem že obvladal vsaj osnovna povelja-poleg,sedi in odpoklic.




neznalec

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 15 Januar 2015, 12:19:00

Hvala obema.
Knjigo naročil, zdi se zanimiva in vsekakor koristna. Kar se psa tiče, če je npr. spuščen  na zagrajenem travniku ob gozdu navadno preiskuje teren (no vsaj laiku se tako zdi) in občasno zmrzne v tisti ptičarski pozi; isto dela tudi na slednem povodcu. Ni sicer še imel priložnosti da bi dejansko gonil; verjetno pa bi, če bi npr. našel zajca ali kaj sorodnega in bi ta zbežal. Štrik in plišaste igrače prakticirava že kar nekaj časa. Tudi skrito peresnico, ki jo išče po stanovanju (v naravi ta premalo zanimiva) in mi jo prinese. Sicer mu prinašanje v smislu žogic ni v posebno veselje, to iskanje pa.

Osnovno poslušnost obvlada, mogoče še največji problem pri odpoklicu. Ob potencialnem plenu ga lahko verbalno ustavim, odpoklic pa ni 100%. O lovskem tečaju začel razmišljati predvsem zaradi divjadi in nadgradnji poslušnosti v to smer. Mestne skušnjave (mačke, race, ježi … ) sva obdelala, s srno, zajcem ipd. pa je malo težje. Pa dobro se mi zdi, da ima vsaj malo kontakta s tem, kar bi naj delal.
Sicer sem kar se kinologije tiče laik, vendar me ljudje, ki jih srečam v naravi (npr.  lastniki psov, tudi lovci) večkrat vprašajo, ali imam bretonca. Sam pač rečem mešanec, ker nima rodovnika + ima rep, česar pri preverjenih bretoncih nisem videl.
Bom spremljal pticarji.si in ob objavi kontaktiral.

Sicer pa še fotka, da ne bom samo pisal.

Lp



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #100 : 15 Januar 2015, 12:43:22
Lusen kuza. Kje ste ga dobili in kdaj okvirno naj bi bil rojen, ter koliko je priblizno velik?


neznalec

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #101 : 15 Januar 2015, 13:56:41
Posvojil sem ga decembra 2013 preko KD Pointer iz španskega zavetišča (http://ibichos.com); rojen naj bi bil 2009; težek 14,5 kg, plečna cca 50 cm.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #102 : 15 Januar 2015, 14:39:21
Vau, krasen je :D

Res zelo spominja na bretonca. Če se ne motim se bretonci lahko skotijo tudi z repom in ima potem pes dolg rep, če ni bil kupiran.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #103 : 16 Januar 2015, 20:30:47
No, podatek da ni imel prilike gonit je zelo pohvalen in spodbujajoč-kar pogumno, priklopi se k tečaju če bo le možno. Mislim da bosta uživala oba  ;)



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #104 : 16 Januar 2015, 20:37:51
Sem malo prehitro oddala post-torej-veliko ptičarjev začne zares sodelovati z vodnikom šele ko se jim začne dogajat njihova primarna naloga-lov. Poznam primer, ko je posvojena nemška kratkodlaka ptičarka, prej totalno neposlušna-izkoristila je vsako priliko in šla jagat zase za 15+ minut, postala skozi omenjene treninge popolnoma obladljiva in se danes lahko giblje brez slednega jermena, vodnica pa zna ob tiku z divjadjo primerno odreagirat :)



neznalec

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #105 : 17 Januar 2015, 11:59:03
Ja, saj ravno za to gre — nadgradnja odnosa in delo terenu s ciljem, da je na koncu lahko v naravi brez povodca (in seveda pod kontrolo).
Sicer je pes vse prej kot neposlušen, tudi v okoljih, ki izrazito prebudijo v njem lovca — za novo leto in že prej novembra sva bila v Istri, delno počitek + sprehodi in delno daljše tekaške ture, in se je v okolju, kjer je res precej divjadi (gozdovi, travniški makadami in steze, propadajoče vasi ipd.) obnašal super, odpoklic lep, včasih res kakšna sekunda zamika med poveljem in dirjanjem proti meni, le pri enem skritem zajcu mu je bilo treba malo pomagati s slednim.
Sicer je pa pri vsem tem tudi en egoističen motiv — res ga je lepo gledati, ko je v »akciji«. Takrat se mi zdi, da se res razživi in je velikokrat skoraj bolj odziven kot v okolju brez motenj (je pa tanka meja med tem, da dela skoraj brez zamika in med preveliko motnjo); v mestu in na obmestnih »naravnih« lokacijah tega ni oz. se pojavi redkeje. Je pa  pri teku zdaj večinoma na elastičnem povodcu (na katerem se tako ali tako obnaša drugače), ker je sledni nepraktičen (se vedno kam zatakne ... ).
Kakorkoli, še enkrat hvala vsem za informacije. Povprašal tudi na lovskem foromu, kjer je mnenje, da napori ne bodo dali lovsko uporabnih rezultatov (kar sicer niti ni zares cilj). Bom še malo prespal in počakal na morebitne objave tečajev ter poklical lokalno lovsko zvezo oz. za to odgovornega. Mogoče pa vmes celo ugotovim, da preko koga poznam kakšnega bolj kinološko usmerjenega lovca.

Lusen kuza. Kje ste ga dobili in kdaj okvirno naj bi bil rojen, ter koliko je priblizno velik?
Aja mimogrede — barbara10 zakaj potreba po teh informacijah?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #106 : 17 Januar 2015, 21:37:17
Ker so ze bili v zavetiscih rjavonosi psi belo-rdecih barv in me vedno zanima, ce je lahko dolocena pasma del teh ;)