Bruhanje psa

botticelli · 72367

botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
: 16 December 2007, 09:31:59
Nisem bila sigurna kam naj to napišem, se mi je zdelo tu še najbolj primerno.
Zadeva je takšna, da moja yorkica običajno na pol leta izbruha tisto kar poje. Ker je to bilo pač samo po 1 oborku 1 krat na pol leta recimo, pač ni bilo nič posebnega.

No en teden nazaj mi je 2-3 dni izbruhala vse kar je pojedla. Kuža je aktiven, obnaša se normalno, apetit ima isti kot vedno, hrana ni  bila nič spremenjena (briketi + kuhana hrana posebno za pse). No ona to izbruha po recimo 2-3 urah. Po tem dogodku sem jo pač dala na riž, pa na več malih obrokov (običajno je 2x na dan).
No potem je blo ok vse 3 dni, zdaj pa spet, vse je pobruhala.

Zanima me ali ima kdo kakšne izkušnje z čim podobnim? Ker mi ni jasno kaj bi povzročilo ta nenaden naval bruhanja. Kuža je mini variante, ven gremo na sprehod, ker je izbirčna itak vem da ji ni v navadi zunaj karkoli pojesti...


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1 : 16 December 2007, 11:50:18
Gaja je tudi bolj mini varianta in imela sem podobno izkušnjo-no,vsaj začela se je tako.
Na koncu se je samo stopnjevalo in je bruhala tudi na prazen želodec.
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4035.60

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4132.msg156243#new

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4725.0

Upam,da ti bo kaj pomagalo  :-\



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 16 December 2007, 11:59:51
Hvala za linke. Sigurna sem da ni depresija ali psihično. Mala je stara 4 leta in  je ful močan karakter, navajena na vse :)

Možna bi pa bila kakčna bakterijska okužba...  :'( Upam sicer da ne, bom videla kako bo v naslednjih dneh. Če bo isto pa gremo k veterinarju.

Kako pa ugotovijo ali je zadeva bakterijska?


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #3 : 16 December 2007, 12:08:50
Ni kaj ;)
Gaji so vzeli kri,ko so preverjali,če je kaka infekcija.
A pa da bi kaj pojedla in da bi ostalo v želodčku pa ni možno?



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 16 December 2007, 13:52:36
Dvomim, ker je ona res mini (1,2 kg) in nikoli ne poje nič sumljivega oz. nič večjega. V bistu ne poje niti priboljška če je ta prevelik, tako da smeti pa itak nikoli ne pobira.

A je pol možno, da če je bakterijska, da se tudi drug pes naleze? Ker druga je pa čisto ok, nikoli nobenih težav. Je pa ona takšna, da poje vse kar najde :)


Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 06 Januar 2008, 09:26:26
Pozdrav!

Ustavilo me je pri vas in pasjega bruhanja.Sama imam doma bokserja.Moram vam povedati, da sem tudi sama imela težave glede bruhanja s psom.
Imel je isti probem.Pri nas ni šlo za infekt.Psu so želodec zabasali briketi in nepravilno doziranje hrane.Tudi če se nam zdi, da vemo koliko pes mora pojesti na oko ali glede na posodico ,ni vse res.Strokovnjaki so mi svetovali naj od takrat naprej psu vedno pravilno dajem hrano glede na težo(se pravi vse stehtano) in brikete, ki pomirijo želodec.Dajali smo mu tudi konzerve in kuhano hrano.Konzerve so prave ,če so v obliki doručka oblikovane, saj imajo predpisano količinsko glede hranjenja,kot pa cenene piksne.Tudi če je mali pes,po mojem ni narobe da ga ne razvajate preveč s hrano in da tudi njemu odmerite primerni obrok glede na težo.
To je bil naš problem, ki je sedaj saniran.
V upanju na boljše,N.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #6 : 06 Januar 2008, 10:34:29
Zanima me ali ima kdo kakšne izkušnje z čim podobnim? Ker mi ni jasno kaj bi povzročilo ta nenaden naval bruhanja.

Jaz imam podobno izkusnjo in sem na sreco ugotovila kaj je vzrok. Do sedaj se mi je to zgodilo 4x na daljse intervale. Pogruntala sem, da je kuzica bolj dovzetna na zivcne drazljaje, ima nizji prag bolecine od ostalih in je nepopravljivo ljubosumna. Ob vsakem bruhanju sem ugotovila, da sem jo neupraviceno kaznovala ali zavpila nanjo nad dovoljenimi decibeli. Kaj cem, je pac obcutljive sorte, ceprav sem se odlocila, da zaradi tega ne bom z njo delala v rokavicah. Pazim pac, da po nepotrebnem ne zavpijem nanjo in skusam se izogniti neupravicenemu kaznovanju oz. ce nisem sigurna ali je to storila ona ali ne, se posluzim lazje oblike kaznovanja ( po navadi ji z mirnim glasom recem, da je to fuj ali pa jo enostavno ignoriram)

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


_Tai_

  • *
    • Prispevkov: 346
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 10 Februar 2008, 17:39:07
Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje in zelo bi bil hvaležen, če bi mi lahko kako pomagali...

Od prijateljice psička že par dni zapored bruha. Rekla mi je, da zleda kot bela-sluzasta pena ...nekaj takšnega...  :-\

A mogoče gdo ve, kaj bi lahko bilo?

Hvala!

Lp, Andraž


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 10 Februar 2008, 19:31:23
Mah kakor koli neverjetno mi je bilo, ampak verjetno je to bruhanje moje yorkice čisto prihičnega izvora - sem jo začela v avtu prevažati v boksu in ji nikakor ne paše. Zadnič je blo isto, po vožnji, sicer par ur, je lepo pobruhala tisto malo kar je jedla, pa še malo bele pene zraven... V bistvu je sama sebe napsihirala v avtu, kriva sem itak jaz ker je nisem od lamega navadila na boks...ker drugače je boks ok, doma spi v njemu in vse, gre sama not, ampak recimo v avtu je navajena da pač ni v boksu :)
Tako da je mala razvajenka... no sicer pa se je njeno bruhanje tudi ustavilo, je očistno imela obdobje da je malo več bruhala...

Tako da sluzasta bela pena...mislim da ti tu nobeden ne more na hitro nič povedat, ker moraš vedete ali je psička drugače ok, ali normalno je, ali se normalno obnaša, ali je iztrebek ok, ali se je zgodilo kaj nepričakovanega kar bi povzročilo stres pri njej, koliko je stara psička, ali so ji hrano zamanjali, ....


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 10 November 2008, 12:28:46
pozdravljeni!
zanima me koliko je bruhanje psa v nekih intervalih običajno oz. neobičajno. večkrat sem že slišala, da naj bi si pes na določeno obdobje sam prečistil želodec in naj bi bilo to povsem običajno, če se bruhanje pojavi recimo 1x na mesec...zanima me koliko te izjave držijo.
moj pes namreč 1x do 2x na mesec bruha (rumena tekočina, prozorne pene). nekaj ur pred bruhanjem se mu po črevesju močno pretaka, se precej umiri in odklanja hrano. ko se zbruha postane ponovno živahen in igriv. povrne se mu apetit.
hranimo ga s hill's briketi d/d z dodatkom zmeraj iste konzerve lamb/rice, saj je imel v obdobju odraščanja s hrano velike težave.
je bruhanje za psa v redkih intervalih običajno? ob vsakem bruhanju psa sem namreč zaskrbljena ali je res vse ok z njim.
hvala za odgovore.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #10 : 10 November 2008, 12:33:41
Kaj pa vem, meni se bruhanje takole redno ne zdi normalno...  :-\
Saj, kaj pa si ima za čistit želodček, če pa ga hranite z normalno hrano. To je tako, kot da bi jaz enkrat na teden bruhala, ker pa res pojem veliko svinjarije, ki ni dobra zame  :D
Če bruha rumene pene, je to ponavadi žolč, se pravi, da bruha na prazen želodček. A ste preverili, če je pred bruhanjem v kaki stresni situaciji in je pač to posledica? Ali pa če niso briketi pokvarjeni ali pa kaj podobnega?  :-\ Ali pa če dobi takrat kako tako hrano, ki mu ne paše - ko pravite, da se mu pretaka po želodcu?



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 November 2008, 12:49:56
Kaj pa vem, meni se bruhanje takole redno ne zdi normalno...  :-\
Saj, kaj pa si ima za čistit želodček, če pa ga hranite z normalno hrano. To je tako, kot da bi jaz enkrat na teden bruhala, ker pa res pojem veliko svinjarije, ki ni dobra zame  :D
Če bruha rumene pene, je to ponavadi žolč, se pravi, da bruha na prazen želodček. A ste preverili, če je pred bruhanjem v kaki stresni situaciji in je pač to posledica? Ali pa če niso briketi pokvarjeni ali pa kaj podobnega?  :-\ Ali pa če dobi takrat kako tako hrano, ki mu ne paše - ko pravite, da se mu pretaka po želodcu?

dejansko bruha na prazen želodček...saj tisti dan pred bruhanjem ne je...
pri hrani zelo pazimo...očitno bom morala biti bolj pozorna na stresne situacije. pasma je nasplošno psihično zelo občutljiva  :-\
hvala za nasvet...bom še bolj pozorna na morebitne vzroke.



wind

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
  • Grand Caniche
Odgovori #12 : 10 November 2008, 13:12:55
Ste mogoče pomislili na povečano želodčno kislino?



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 November 2008, 13:16:44
Ste mogoče pomislili na povečano želodčno kislino?

ne, na to nisem pomislila...a to lahko vet preveri s kakšnimi testi?
glede na to, da izrecno bruha rumeno tekočino ali pa prozorno je morda res lahko s tem povezano... ???



Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #14 : 10 November 2008, 13:38:19
Moja psica ponavadi bruha rumeno peno zjutraj, kadar zvečer nič ne je. Tako da poskušam poskrbeti, da zvečer vedno nekaj poje, potem pa ni težav.

You can't manufacture a miracle


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #15 : 10 November 2008, 13:42:57
Mogoče mu je pa hrana prekisla, preslana, ali pa se samo zaživcira...pišem to zato, ker sem imela en tak primer doma in sem že mislila, da je res kaj fizično narobe z malo, na koncu pa je bilo ''zaradi živcev''  ::)
Dobila je Ranital in od takrat naprej vse BP.



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #16 : 10 November 2008, 13:50:06
Pri meni se tudi dogaja, da občasno bruha. No ne enkrat na mesec ampak parkrat na leto pa sigurno. Čeprav bolj slino z malo dlake, nikoli rumeno. Se mi je pa že zgodilo, da je bruhnila cel obrok, ko se je 2 uri po obroku jagala s prijatlom.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 November 2008, 14:30:57
ko berem vaše odgovore se mi zdi, da bi lahko bil problem v praznem želodčku, stresu in povišani kislini...zaradi pretiranega skakanja se je tudi pri nas že zgodilo, da je bruhal...a takrat je zbruhal ves obrok. zato zdaj pazimo, da po jedi ne nori.
skrbijo me bruhanja, za katera ne prepoznam vzroka in gre zmeraj za isto rumeno-penasto snov...bomo pozorneje opazovali...
je možno, da so manjše pasme bolj občutljive za želodčne težave? naš kuža ima max 5.5 kg
hvala za nasvete  :)



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #18 : 10 November 2008, 14:54:46
Meni se zdi, da psihično občutljivi psi hitreje dobijo kake želodčne in prebavne težav kot pa tisti, ki se jim gladko j*ebe  :D  Moja tečka, ki ima okoli 7 kg, je ena taka, ki se sekira vsakič, ko kaj ni po njeno in ob najmanjšem nestrinjanju s situacijo odreagira najmanj s tresenjem  ::)
Je pa bilo tako, da je prišlo do bruhanja...in zaradi bruhanja je imela povečano kislino in je potem zato še večkrat bruhala. In ker je še večkrat bruhala, so popokale žilice in je še bruhala krvavo peno.
No, Ranital in malo manj ''sekiranja''  ::) pa se je uredilo.
Če pa res ne najdete vzroka, pa kar k veterinarju. Bo še najbolje.



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 10 November 2008, 15:44:14
Meni se zdi, da psihično občutljivi psi hitreje dobijo kake želodčne in prebavne težav kot pa tisti, ki se jim gladko j*ebe  :D  Moja tečka, ki ima okoli 7 kg, je ena taka, ki se sekira vsakič, ko kaj ni po njeno in ob najmanjšem nestrinjanju s situacijo odreagira najmanj s tresenjem  ::)
Je pa bilo tako, da je prišlo do bruhanja...in zaradi bruhanja je imela povečano kislino in je potem zato še večkrat bruhala. In ker je še večkrat bruhala, so popokale žilice in je še bruhala krvavo peno.
No, Ranital in malo manj ''sekiranja''  ::) pa se je uredilo.
Če pa res ne najdete vzroka, pa kar k veterinarju. Bo še najbolje.

ok, naš je psihično in čustveno očutljiv, ampak tak živčko tudi ni  ::)
kako je s tem ranitalom? a ga kar ves čas dajete psu, ali le občasno? naš je dobil ranital, ko smo imeli velike težave z želodcem. a se lahko daje tudi, če kuža bruha 1-2x na mesec?
pa še to me zanima...naš mali vsak dan pomulji vsaj malo pasje trave...je to običajno, ali je to znak, da nekaj ni ok?



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #20 : 10 November 2008, 15:51:24
Moji se pasejo takrat, ko jim kaj ne paše. Ob driski, vetrovih, trebuščku...

Jaz sem dajala Ranital po navodilu veterinarja eno četrtinko tabletke enkrat na dan en mesec. Zdaj dobi Ranital, kadar bruha zaradi česa ( nazadnje je bila prenažrtost  ::) , ker doma včasih ne vedo, kdaj je DOVOLJ  >:( )...



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 10 November 2008, 16:37:36
Moji se pasejo takrat, ko jim kaj ne paše. Ob driski, vetrovih, trebuščku...


hm, to me bega, da bi naš kar vsak dan travo žvečil  ??? očitno mu nekaj še zmeraj ne odgovarja...
verjetno bi bilo dobro kakšno ranital kuro narediti....bomo malo veta za nasvet povprašali  ::)
še enkrat hvala za nasvete!



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #22 : 21 Maj 2010, 10:59:01
hej

Ceprav je tale tema stara, bom kar tu vprasala.. Ze par mesecev nazaj smo imeli isto problem s par dnevnim bruhanjem, se je zjutraj zbudil in bruhal rumeno tekocino pomesano s slino.. Takrat smo sklepali, da je pac zunaj nekaj pojedel, bila sva tudi pri vetu, imela kuro z Ranitalom, kaksen dan ni nic jedel, kakal je normalno.. Potem je bilo kar naenkrat boljse, tako da nama ni bilo treba na RTG..
No, vceraj zjutraj me zbudi, ker se spet pripravlja h bruhanju, ponovno izbruha rumeno tekocino, malo kasneje se slino. Greva ven, mu ponudim da poje travo, je niti ni hotel ne vem kok.. Doma mu nisem dala nic za jest, sem pac cakala kaj bo. Vse normalno, tako da je opoldne dobil zajtrk, zvecer vecerjo, bil normalno zivahen, kakal normalno, vse ok. Danes zjutraj ob petih ponovno bruha, samo slino. Ob osmih ponovno rumeno tekocino, greva zopet ven, spet noce jest trave, sedaj je dobil Ranital in nic zajtrka. Kakal je normalno.
Sedaj pa ne vem kaj naj. Vem da je v sredo na sprehodu grizel eno leseno palico (ponavadi mu ne skodijo, ker ven pljuva zgrizene dele), in pa nasel je eno ze zgrizeno gumijasto zogico, in jo se malo demoliral. Mozno, da je kaksen koscek tiste zoge pojedel (ce je, je zelo majhen koscek), in da mu sedaj tisto stoji v zelodcu. Sedaj pa ne vem kaj naj.. Ali mu dam kasneje ce bo ok ponovno za jest, pa zakaj bruha samo zgodaj zjutraj na prazen zelodec? Predvidevam, da do kaksne zapore crevesja ni prislo, glede na to, da normalno kaka. A lahko se kaj drugega naredim?

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 21 Maj 2010, 12:05:26
Navaden probiotični jogurt verjetno ne bo škodil. Sploh če je na zdravilih, sam tu moraš pazit da ga ne daš hkrati s tabletami.



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #24 : 21 Maj 2010, 12:06:56
Jaz sem hiperpanik in bi že letela ne rentgen ::) :-[

Pri Majinem flatu je bila vejica kriva za pogin  :-\


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #25 : 21 Maj 2010, 12:14:05

battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #26 : 21 Maj 2010, 12:32:37
Jaz sem hiperpanik in bi že letela ne rentgen ::) :-[

Pri Majinem flatu je bila vejica kriva za pogin  :-\

Aaaa, kako vejica? Kaj pa je bilo, a se je zataknila ali kaj? :-\



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #27 : 21 Maj 2010, 12:41:45
upam, da ji je ok, če citiram iz http://www.kliker.si/?q=node/259#comment-2026

ker me je čist šokiralo:

Citiraj
...zato, ker se mu je v steno tankega črevesa zapičila 9,5 cm dolga in 0,5 cm debela vejica. Nekako se je izmuznila skozi želodec in se ustavila v tankem črevesu; ne ve se, koliko časa je tam bila, lahko, da kar nekaj časa. Ko je vejica predrla steno tankega črevesa, je organizem pričel propadati, na koncu pa se mu je ustavil srček...

nočna mora  :(
 


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #28 : 21 Maj 2010, 12:47:30
upam, da ji je ok, če citiram iz http://www.kliker.si/?q=node/259#comment-2026

ker me je čist šokiralo:

nočna mora  :(
 

Joj, grozno, kdo bi si mislil, sploh pri že odraslem psu. :'(



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 21 Maj 2010, 12:49:32
Mojemu mlajšemu avstralcu se to pogosto dogaja in sicer vedno, ko kaj neprimernega poje, ker ima zelo občutljiv želodec. Če si prepričana, da nima tujka, mu lahko daš katerikoli probiotik, lahko tudi Linex.