Tarča - target

zoe · 84906

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 17 December 2007, 15:55:21
V temi o klikerju sem že nekaj časa nazaj vprašala za katere vaje in kako se lahko uporablja tarčo. Bi mi znal kdo odgovoriti? :)

Zaenkrat sama uporabljam tarčo za učenje vaje naprej, zaenkrat sem še pri fazi, ko kuža na povelje teče par metrov do tarče in se je dotakne.

lp

+1

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 17 December 2007, 16:27:59
Jaz sem učila vajo "sredina".
Pa zapiranje vrat, pa za kak nov predmet predstavit še kake pol leta ali leto nazaj... pa še kaj kar se ne spomnim...  :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 17 December 2007, 16:35:08
Aha, sredino sem tudi, vendar na tarčo v obliki stožca ;D

Zanimalo me je predvsem to, ker je nekdo omenil, da je učil prostor s tem pa mi ni jasno kako.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #3 : 17 December 2007, 16:35:34
Midva sva po novem začela uporabljat target stick. Do zdaj je sledil roki ali prstu, ko je bilo treba, ampak za marsikatero stvar pa pride podaljšana roka kar prav. Delava pa različne vaje ali trikce, in včasih se naj dotika z nosom včasih s tačko. Trentno delava na levi/desni tački. Malo mi je žal, da target stick nisem že prej uporabljala, določene vaje bi se verjetno bistveno lažje učil s tem.


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #4 : 17 December 2007, 16:39:25
Zanimalo me je predvsem to, ker je nekdo omenil, da je učil prostor s tem pa mi ni jasno kako.

To sem se tudi jaz spraševala in sem dolgo nucala, da sem si gor prišla  ;D
V klasiki se hecajo, da jim je palica target stick in psu z njo malce "pomagajo", če se počasi vlega ali vseda ::)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 17 December 2007, 16:47:12
Kaj pa je Sredina?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #6 : 17 December 2007, 16:59:56
Pri reševanju imamo 3 mize, ki so postavljene v obliki trikotnika, na sredini pa je ponavadi stožec ali samo označen krog. Pes mora najprej do sredine, pol pa iz ene mize na drugo. Vrstni red določi navadno sodnik.
Psa se usmerja na daljavo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 17 December 2007, 20:27:19
Pri reševanju imamo 3 mize, ki so postavljene v obliki trikotnika, na sredini pa je ponavadi stožec ali samo označen krog. Pes mora najprej do sredine, pol pa iz ene mize na drugo. Vrstni red določi navadno sodnik.
Psa se usmerja na daljavo.
a si dala target na vse točke?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 17 December 2007, 20:54:07
To sem se tudi jaz spraševala in sem dolgo nucala, da sem si gor prišla  ;D
V klasiki se hecajo, da jim je palica target stick in psu z njo malce "pomagajo", če se počasi vlega ali vseda ::)
Vžgeš ga, če se noče vležt ali vsest.
Tale targes stick je simpl kot pasulj  :D


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #9 : 17 December 2007, 23:10:31
Deteljica, mi delamo samo stožec na tarčo.

Očitno je to ful velika skrivnost kako se dela stoj, sedi in odpoklic na tarčo, al kaj ::)

Ostalim pa hvala za odgovore :)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #10 : 17 December 2007, 23:15:16
Očitno je to ful velika skrivnost kako se dela stoj, sedi in odpoklic na tarčo, al kaj ::)
Vžgeš ga, če se noče vležt ali vsest.
Tale targes stick je simpl kot pasulj  :D


Zoe, tako kot je napisal ::)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 18 December 2007, 07:20:08
Jaz sem tudi tarčo uporabla samo za sredino.

Zoe, na tarčo te vaje? Meni se bolj zdi da bi bilo to bolj vodenje s pomočjo tarče. Ali je tarča prst ali roka ali palčka...
Ali misliš kaj drugega?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 18 December 2007, 16:09:00
Ni mi bilo jasno kako bi se lahko pri omenjenih vajah uporabljala tarča pa mi je skogkatt pojasnila, da se uporablja za korekcijo ("vžgeš ga, če se noče vležt ali vsest.")

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 18 December 2007, 16:25:54
Za to je dober tudi kliker hi hi sehecam.

Po moje je isto (podobno) kot če bi z briketom v roki vodu psa v pozicijo, s to razliko, da se ti ni trega sklanjat ;)
Vsaj tako si predstavljat. Nisem pa sigurna, da je to to...  :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 18 December 2007, 16:27:19
Za to je dober tudi kliker hi hi sehecam.

Samo s klikerjem malo težje zadaneš ;D ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #15 : 19 December 2007, 16:59:34
Jaz sem s targetingom učila trikec, pri kateri v prostoru položi glavo na tla -> klik. :)
Najprej sem ga naučila, da se je s smrčkom dotaknil palice, kjerkoli se je ta pojavila (klik). Nato sem ga dala na prostor in dala palico v višino njegove glave. Dotik - klik - nagrada. Potem sem pa palico dala vse niže, dokler ni bila čisto na tleh in je moral tudi on sam dati glavo na tla, če se je je želel dotaknit. Ko je to obvladal, pa sem namesto palice začela uporabljat prst - najprej za dotik, potem pa samo kot vidni signal za sam trik. Sicer pa mislim, da filmček nazorno prikaže, kako pa kaj.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 19 December 2007, 17:03:28
A mi lahko kdo prosim razloži kako ta Target deluje, ker meni še vedno ni čisto jasno... :-[



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #17 : 20 December 2007, 08:51:29
Upam da ne bo "zabluzil"

Kolikor je meni znano, je target pripomoček s katerim psu pomagamo do uspešno narejene naloge.
Psa najprej naučimo da dobi nagrado če se dotakne tarče z gobčkom (ali tačko), ko to obvlada pa mu s tarčo lahko pokažemo kje želimo da se dotakne z gobčkom ali tačko.
S tarčo ponavadi učijo zapiranje in odpiranje vrat, predalov, ugašanje/prižiganje luči in podobno, seveda pa se z njim da naučiti marsikaj.
Tarča mislim da se uporablja tudi pri učenju divjih zveri.

Drugače pa da ne bo pomote, tarča ne pomeni tisto tarčo za pikado ali kaj podobnega, to je palčka (ponavadi raztegljiva) s bunkico na konici.

Lp, Črt



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #18 : 20 December 2007, 09:20:26
Kakšna je potem razlika med targetingom in kazanjem s prstom ??? Mene so namreč učili v šoli, da naj se psu nikoli ne kaže s prstom (ker naj bi bila to potem 2 povelja).
Edina razlika je, da se vodniku ni potrebno sklanjati, če ima palico :P



babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 20 December 2007, 09:41:34
Trigi hvala... ;D

Mi smo se pa vse učili s klikerjem, ampak tale stvar mi je pa ful zanimiva, jo bo treba preizkusit...


Lp!



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #20 : 20 December 2007, 09:49:56
Mi smo se pa vse učili s klikerjem, ampak tale stvar mi je pa ful zanimiva, jo bo treba preizkusit...

Targeting gre skupaj s klikerjem! :) Pes se dotakne tarče --> klik. Je le dodatek za natančno vodenje psa, ker cilja v točno določeno točko.

Kakšna je potem razlika med targetingom in kazanjem s prstom ???

B vistvu je ni, pač pa samo bolj dodelano. S Stickom ga lahko vodiš stran od sebe ali izvajaš vaje na daljavo. Pač malo lažje kot s prstom. In ja, v klasiki bi se štelo kot dodatno povelje, ampak ker je stick le pripomoček/pot do želenega vedenja (vaje,trika, karkoli) ga ob dodelani vaji seveda kasneje lahko opustiš.


maja72

  • Gost
Odgovori #21 : 20 December 2007, 10:04:48
Se opravičujem, če bom napisala kaj, kar je že bilo napisano ali kar že veste, ampak ker ta forum obiščem zelo zelo poredko, ga tudi slabo poznam  :-[.

Targeting je ena od 3 glavnih tehnik učenja s klikerjem, ostali 2 sta shaping in luring.
Shaping (oblikovanje) je tehnika učenja, kjer psa s postopnim zviševanjem kriterijev, kaj je vredno klika in nagrade, vodimo k željenemu vedenju. Najbolj preprosta vaja za shaping je denimo škatla; naš cilj je, da bo pes z vsemi štirimi na škatli. Do te končne oblike pes pride sam, mi ga vodimo tako, da kliknemo najprej za pogled proti škatli, potem za korak proti škatli, dotik škatle, tačko na škatli itd. Med "pravimi" klikeraši je shaping najbolj zaželjena tehnika učenja vaj, saj pes pri tem aktivno sodeluje, razmišlja, njegov intelektualni vložek je precejšen.

Luring (vabljenje) je tehnika, pri kateri psa do željenega vedenja pripeljemo z vabo, navadno tako, da psa z vabo pred smrčkom vodimo v željeni položaj, npr. okoli noge za osmice, v krog okoli lastne osi. Pri opisani vaji s škatlo bi psa do pozicije na škatli pripeljali tako, da bi mu s hrano pred smrčkom kazali pot. Učinek pri učenju z vabo je hitrejši kot pri shapingu, tako naučena vedenja pa so manj trdna, pa tudi psičkov intelektualni input ni omembe vreden, tehnika se primerja z vodenjem oslička na korenček.

Targeting (tarčenje) je tehnika učenja, ki namesto vabe, ki naj ji pes sledi, uporablja koncept sledenja oz. dotikanja tarče. Ko pes sledi vabi, ne razmišlja prav dosti, ampak sledi svojim nagonom oz. mamljivemu vonju; to, da sledi tarči, pa je konceptualno naučena vaja, v katero je pes vložil in vlaga miselno energijo. Določenih vaj se namreč na shaping žal ne da naučiti, tisti, ki ne maramo luringa, se takrat poslužimo targetinga.

Tarča je lahko marsikaj, načeloma pa obstajajo 3 vrste targetinga:
- s smrčkom
- s tačko
- s telesom.
Glede na vrsto targetinga so tudi tarče različne. Sama pri dotikanju s smrčkom uporabljam t. i. target stick, dlan, pokrovček, majhen CD, t. i. alley oops (oz. njegov približek, ker originala nimam). Pri dotikanju s tačko uporabljam ploskovito tarčo, navadno kos tepiha ali deščico; pri dotikanju s telesom pa muholovcu podobno pripravico.

Eden od načinov uporabe tarče je sledenje palčki ali dlani; pri čemer mora biti pes to vnaprej naučen in v sklopu učenja vaj uporabljaš povelje, ne samo da kažeš s prstom. Recimo pri pošiljanju postaviš alley oops (stožec) stran od sebe in psu poveljuješ dotik tarče s smrčkom; pes ve, da se mora predmeta dotakniti, zato bo stekel do tarče in se je dotaknil. Ko se stožca dotakne, klikneš, do tebe bo prišel zagotovo, saj ve, da kliku sledi nagrada, ki se nahaja v vodnikovih rokah. S tarčo psa spraviš stran od sebe, po kliku se bo k tebi samodejno vrnil (po nagrado). Povelje počasi s shapingom potem izoblikuješ v klasični naprej/sendaway. Kot se iz opisanega vidi, targeting postane gradnik procesa shapinga in tako temeljno orodje oz. pripomoček v tej tehniki učenja.

Sledenje target sticku se uporablja v gibalnih, tj. nestatičnih vajah; npr. za poleg, osmice, osmice nazaj - pač v vseh situacijah, kjer je psu nekako treba pokazati, v katero smer naj se giblje. Sledenje palčki je lahko enako sledenju prsta, a le, če bo pes to sledenje razumel kot orodje, ne pa kot sledenje korenčku, torej luring. Razlika med luringom in targetingom je, da je targeting sam po sebi za psa vaja, ve, da če bo nekaj naredil, bo sledil klik+priboljšek. Torej mora za nekaj narediti razmišljati, pri luringu ali sledenju prstu kar tako pa ne razmišlja čisto nič (vedenje ni na povelju), ampak samo slepo sledi smrčku. Targeting se vedno dela na povelje, ne kar tako nekaj v tri krasne! Pes, ki zna delati na tarčo, bo vodenje s tarčo potreboval samo prvih nekaj poskusov; od tam dalje gredo stvari na shaping. Opustiti tarčo ni noben problem, dosti težje je, da se pes odvadi vabe pri luringu, zato sama luringa ne uporabljam nikjer.

Za vizualno predstavo in za tiste, ki razumete francosko - takole približno zgleda KLIK.
V tejle knjigi pa je ogromno idej, kako targeting kot tehniko učenja uporabljati. Zelo dobra knjiga, toplo priporočam.


Lepo se imejte in veliko zabave s targetingom ;).

+1



maja72

  • Gost
Odgovori #22 : 01 Januar 2008, 19:32:10
Pred kratkim sem iz ene angleške pasje šole prejela devedeja o učenju samokontrole ter vajah za zavedanje zadnjega dela telesa (različne vaje t. i. cavaletti tehnike). Devedeja sta nastala na koncu leta 2007. Kar me je resnično presenetilo, je to, da so vaje za učenje samokontrole ter vse faze cavalettijev izpeljane izključno iz targetinga  :o. Ogromno stvari je narejenih na t. i. target mat, pa na target stick in roko kot tarčo. Iz targetinga je izpeljana celo plenska igra oz. skozi plensko igro je s targetingom na kliker izpeljana samokontrola. Hecno, ampak iz targetinga je izpeljano celo spuščanje "plena" ... Medtem ko sem do zdaj učila na targeting zlasti različne trikce, me je presenetilo to, da gre trend (ali kako naj temu rečem  ::)) v smeri, da se na targeting uči tudi tovrstne osnovne veščine, ki sodijo v bistvu bolj v polje vzgoje kakor šolanja.



maja72

  • Gost
Odgovori #23 : 20 Marec 2008, 10:59:12
V pogovorih na ZS ali kar tako mi največ vprašanj zastavljate glede targetinga. Tega sem v bistvu zelooo vesela, ker je to tehnika učenja s klikerjem, ki je pri nas žal zapostavljena oz. premalo razširjena glede na njeno učinkovitost  :(.

Targeting je iznašel Gary Wilkes, poleg Karen Pryor eden pionirjev na področju šolanja s klikerjem. Samostoječa tarča, ki jo je imenoval alley oops, je postala nepogrešljivo orodje pri šolanju. Alley oops je izgledal takole:


Targeting je vmesnik, ene vrste prevajalnik iz človeškega v pasji jezik; ene vrste interface torej. Psu ta interface priučimo s free shapingom – z oblikovanjem dosežemo, da se pes tekoče dotika določene tarče z enim od delov telesa. Tarče so za psa vizualni ključi, ki nam vodnikom omogočajo graditi zahtevnejša, kompleksnejša vedenja; v končni obliki lahko so ali pa niso del končnih vedenj.

Targeting je tehnika učenja, ki psu poenostavi učenje, vodniku pa razkriva nova področja šolanja. Tarča psu na nedvoumen način razloži vedenje, ki ga od njega pričakujemo, pes se zato lahko osredotoči na čim bolj tekočo izvedbo vaje in je pozoren na ključ/povelje, ko ga dodamo. Prepričanje, da je tarčo težko ukiniti, je zmotno; dosti dosti težje je iz končne oblike vaje izključiti gibanje našega dela telesa, ki ga je pes že inkorporiral v končno sliko vedenja. Pes zelo težko na neki točki prične ignorirati gib z roko, preprosto pa se navadi recimo na odsotnost target sticka. Kajti naša pozicija telesa bo ostala enaka, medtem ko se pri umikanju telesnega znaka spremeni naša celotna figura.

Recimo učenje obrata v desno – če psu pomagamo z roko, je to še vedno luring, četudi v roki nimamo nič. Da opišemo krog, se malce sklonimo, stegnemo roko; ko to umaknemo, smo v pasjih očeh v popolnoma drugačni poziciji – držimo se pokonci, roko imamo ob telesu. Če isto vajo delamo na target stick, bo naša poza popolnoma enaka od prvega poskusa do končne izvedbe vaje; target stick pa pes tako ali tako pozna že od prej in mu je samo trigger, v katero smer naj se giba …

Na targeting vse bolj učijo recimo delfine. Ti glede na predmet, s katerim komunicirajo, točno vedo, kakšno vedenje naj ponudijo. Prejšnji teden sem bila v ZOO Ljubljana ravno v času, ko je imel Kalle svojo točko. Ko je zagledal žogo, je točno vedel, kakšno vedenje sledi. Žoga je tarča, povezana s specifičnimi vedenji.

Da ne bom predolga in preveč dolgočasna, tokrat samo še nekaj o različnih tarčah. Veliko jih je, jaz največ uporabljam:
-   target stick
-   target mat
-   target stick with base (ex alley oops).

Tale post sem napisala zaradi target stick with base, ker je po skoraj desetletju reč ponovno v prodaji  :o. Originalne alley oopse na zgornji fotki je namreč proizvajalo eno samo podjetje, ki pa je prekinilo sodelovanje z Garyjem Wilksom, zaradi patenta pa tega ni mogel proizvajati nihče drug. Jaz sem se 1,5 leta trudila na vseh koncih sveta, da bi do tega prišla; naredila sem si domače približke, ki pa žal niso bili resnično uporabni. In, tralalala, od tega meseca dalje se da alley oops alias target stick with base ponovno samostojno kupiti. To je odličen pripomoček za delo na daljavo, jaz sem svojo 6 mesecev staro psičko v manj kot tednu dni naučila tekočega pošiljanja na več kot 5 m oddaljeno mizo; vaja ji je v nulo jasna in zdaj sva se lotili detaširanja. Toplo priporočam, psi se pri pošiljanju do te tarče neizmerno zabavajo!

Aja, še malo off pisanja ;) – ta tarča je v ponovno v prodaji na željo agilitašev, hvala Clean Runu, da je prepričal fabrko, da je to začela izdelovati; znotraj EU je reč naprodaj pri »mojih« Angležinjah, ki so mi 2 komada vzorčno poslale (ena tarča stane s poštnino vred cca. 30 eur). Targest stick with base je samostoječa tarča z rdečim vrhom; celoti se reče Manners Minder, izdelek Sophie Yin, Wilksove naslednice (KLIK). Nekaj let je bila tako zatežena, da je prodajala samo komplete, no, agilitaši so dosegli, da se tarča prodaja samostojno  :o. No, deteljica, a vidiš, pa mi je uspelo priti do tegale  :P.


+1



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #24 : 20 Marec 2008, 11:32:02
a če maš dva komada mi enega prodaš?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #25 : 20 Marec 2008, 20:04:02
Rabim oba  :-\, ker delam pošiljanje med A in B. Istočasno delam isto vajo na 2 target mata. Nepričakovano velika razlika  :o. Pri samostoječem target sticku je pes bistveno hitrejši kot pri target matu; pri matu pa je bolj natančen. S samostoječim target stickom po moje lahko zelo pospešiš pošiljanje, tudi obrat je neverjetno hiter (recimo kot del vaje za hitro aportiranje); pri matu pa se vsaj moj pes z obema tačkama poklopčka in preden obrne traja  ::). Pri cavalettiju pa je boljši mat, ker je pes bolj natančen; če zagleda tarčo, užge čez ovire  >:(. Bom skušala kaj posneti, ampak to s snemanjem je pri meni res problem  :-\. Ti bom povedala, ko bom kaj tam naročevala, pa se mi lahko pridružiš, bo tako v redu? (KLIK)

Za tiste, ki morda še niste videli - takole zgleda pošiljanje naprej s samostoječim target stickom: KLIK.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #26 : 21 Marec 2008, 08:33:22
ja super- se priporočam za naročilo.
Mojčrni  približek psa pa dela hitreje na mat kot na drugačen  cilj, itak je pa glup ko noč in počasen ko polž  >:(
Zato pač v brezupu iščem rešitve, ki bi jo mal pospešile, preden mi popustijo živci in jo bom s krepko  brco v rit fizično odkatapultirala naprej  ;)
 Nimam torej opreme, ker je še nikol v življenju nisem rabila- vedno je zadoščalo karkoli kar se je videlo- ta pa ne j*** nobene zadeve. Ves čas čakam n ačudež, ki bi ji razjasnil skrivnosti življenja  :D  Ona lepo ležerno do tja in malenkost  hitreje nazaj po nagrado. Je pogruntala , da target itak počaka  :D, zakaj bi hitel , a ne?

En speed zanjo in en apaurin zame bi bilo ravno super  ::)
Pa nenadoma sem se začela zanimat za fensi pripmočke  :-X

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 21 Marec 2008, 15:59:19
Zanima me kje ste Target Stick kupili, ker je jaz nisem zasledila še v nobeni trgovini.  ???



                                 Lp, Nina & Topla

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #28 : 21 Marec 2008, 16:21:21
No jaz bi se tudi priporočila za eno tole tarčo če se da. :)

Pa še nekaj glede Target mat...a je vseeno kakšne oblike je, iz česa in kakšne barve ali je s katero obliko, barvo, materialom lažje delat? Kaj je najbolj praktično?
Trenutno razmišljam, da bi kupila 2 predpražnika za tamalo...samo se mi zdita malo prenerodna za okoli prenašat. :-\

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


maja72

  • Gost
Odgovori #29 : 21 Marec 2008, 18:26:10
target stick: Jaz vse te pripomočke kupujem v dveh angleških trgovinah, s katerima imam že 2 leti zelo dobre izkušnje glede cene, dobave, prijaznosti ... To sta  LEARNING ABOUT DOGS in CANINE CONCEPTS. Pri Learning about dogs bom zagotovo v bližnji prihodnosti nekaj vzela; tam imajo te samostoječe target sticks with base ter recimo Cuze vseh velikosti in oblik (super igrača!). Vse DVD-je od njih imam in večino knjig in se lahko dogovorimo za kopije; to so tiste "moje" Angležinje in zame je to to v klikeraškem svetu ;). Pri Canine concepts nisem nameravala nič naročati, ker sem ravnokar, če pa nimate kartic in bi bile pripravljene plačati vnaprej, lahko za vas naročim jaz. Kot sem pravkar preverila, target sticka tam danes žal nimajo, a to nič ne pomeni, saj strani dnevno osvežujejo. Jaz sem target sticke naročila ravno v torek, dobila sem jih včeraj in je bila cena za kos 3,50 eur; vzela sem tu za naše, pa je zgleda zmanjkalo, ampak bodo imeli, zagotovo. Lahko pa malo sugerirate ninci in Črtu ;) ... Target sticke ima na zalogi tudi Learning about dogs, a po precej višji ceni.

target mat: Jaz imam iz različnih materialov in barv, glede na različne vaje, pa ker sta psa različnih dimenzij ;). Za Wicka bi bil ravno pravšnji v velikosti predpražnika, barva je vseeno, praktično je pa tako, da ne drsi, če daš recimo na topli pod - da se torej ne zapelje naprej, ko se pes poklopčka. Jaz imam zdaj en kos modrega itisona, a ker se Bajk dobesedno vrže gor, je to prelahko  :-\, tako da grem jutri kupit en ostanek enega tepiha-umetne trave, ki je gumirana spodaj in bo ostala na mestu. Ker to prodajajo v bistvu kot odpad, je zelo poceni. Meni bo sigurno ostalo, pa ti lahko kak konec dam. A bo tako v redu  ::)? Za okoli prenašat imam pa tisti predpražnik za v kopalnice, ker je zelo lahko in se fajn zloži; to imam tudi za vaje za natančnost, a pri Bajku samo za 2 tački, Amelie se pa cela gor zbaše. Jaz imam modre in roza barve, tudi to je zelo poceni, tekoči meter, ki bo več kot preveč, stane cca. 3 eur, se mi zdi.

Da si boš lažje predstavljala, sem poslikala vse ;). Za primerjavo velikosti je zadaj en zvezek A4 velikosti.



Pa ker sem ravno slikce iskala in dala na net, takole zgleda ena super igrača, ki mi jo je naredil moj super tečajnik, na tem forumu registriran kot culto. Igrača je odličen stimulans za razmišljanje in hkrati izjemna vaja za samokontrolo. Jaz sem načeloma zelo made-in-doma človek, da ne bo kdo dobil občutek, da same fensi pripomočke kupujem ;).