Lagotto romagnolo [Romagna Water Dog]

ursa · 203563

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #30 : 05 Januar 2008, 09:30:07

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #31 : 09 Januar 2008, 19:04:45
še ena vzrediteljica: http://members.home.nl/wiedachie/index2.htm

Mogoče kdo pozna Ano Dragičevič da bi malo prišla na tale forum pa nam kaj povedala o tej pasmi  ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #32 : 09 Januar 2008, 19:52:10
Je že prijavljena na forum- saxana. Očitno še ni videla te teme.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #33 : 09 Januar 2008, 22:38:42
Ana ne bere kaj dosti forumov. Kvečjemu objavi kakšno obvestilo o rally obediencu. Jo bom opozorila na temo. ;)



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #34 : 09 Januar 2008, 23:10:48
Ojla,

ja, najina Naja (rodovniško: Kan trace Amazing dream) je bila maja 2005, kot prva predstavnica te pasme, pripeljana v Slo iz hrvaške psarne Kan trace. Psarno so skupaj registrirali 3 lastniki in vsak izmed njih je odgovoren za nekaj pasem.

V naslednjih dveh letih je v slo (iz iste psarne) prišlo še 8 lagottijev, eden pa še iz Italije. Lani sem organizirala kratek sprehod po Tivoliju, kjer smo se vsi skupaj dobili (prisoten je bil še en kuža, sicer španski vodni pes, ki je laggotiju po videzu podoben). Zlo lepo je bilo videti toliko lagottijev na kupu ... sami kravžlji kamorkoli si pogledal, pa vsi različne barve.

Največ lagottijev (cca 90%) jih je v Italiji, nekaj (cca 50 primerkov v GB in po 20-30 primerkov v drugih državah... načeloma pa so zelo razpršeni in premalo, da bi se jih omenjalo po posameznih državah ... ti podatki so še iz leta 2005, upam da še držijo).

Drugače pa je en najboljših psarn v Italiji Cry out kennel, kjer so psi (vizuelno) ZELOOOO lepi, karakterno pa žal ne vem ker jih nisem šla pogledat.

Imajo pa v psarni Kan trace 3 različne psice in z vsako imajo eno leglo na leto. Psi so vizuelno sprejemljivi (beri: OK za razstave, vendar ne za prva mesta na svet. razstavah), karakterno pa zelo dobri in stabilni.

Izmed vseh slo. laggotijev je Naja najnižja (visoka je 43 cm ... kar je idealna višina za psico), večina ostalih slo. lag. je prevelikih (nad standardom). Tisti, ki se zanimate za to pasmo in razmišljate o psarni Kan trace, mogoče vzemite mladiče, ki ne bodo parjeni s samcem Tempestom ali pa bo le ta parjen s kakšno drugo manjšo psico ... za nižje (po standardu velike) pse predlagam kakega zunanjega psa kombiniranega z belo psico Cry out Carisma... napisano sem povzela sama glede na videne mladiče iz zadnjih 3 legel in ne pomeni, da 100% drži.

Tukaj pa še ena fotka najine pikice  ;D








saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #35 : 09 Januar 2008, 23:16:57
Še ena slikca Najčke ... zdej ko je že zrasla :)



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #36 : 09 Januar 2008, 23:19:55
Za tiste, ki vas Naja malo bolj zanima, si lahko pogledate video posnetke: predstavitev Rally obediencea, kjer je tudi ona ena izmed psov, ki so predstavili vse vaje... pojavi se kar dostikrat, večinoma pri težjih vajah.

Link: http://www.milosv.net/index.php?option=com_remository&Itemid=39&func=select&id=2



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #37 : 09 Januar 2008, 23:22:37
saxana luštne slikce :o


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #38 : 10 Januar 2008, 00:16:04
Drugače pa lahko (na podlagi najine kužice) o laggotijih rečem le vse najbolje ... to so res super psi.

Dobri so za šolanje (delno zato ker so zelo navezani na vodnika), nimajo plenskega nagona (v smislu, da bi jagala oz preganjala mačke, ptiče itd ... plenskega ima le toliko, da teče za žogo in jo prinese nazaj), niso agresivni do drugih psov in živali. Ti psi so stabilnega karakterja (najina Naja je zelo plašna ... sicer edina od 16 psov med katerimi sva zbirala (takrat so imeli v psarni Kan trace 2 legli hkrati) vendar to ni pasemska značilnost). Dlaka je kar se mene tiče idealna ... če ima daljšo dlako je le-to treba česati cca na vsake 3 tedne, če pa jo postriževa (kar narediva 3x letno) pa enkrat na 2 meseca. Dlaka ne odpada ... je pa res, da se na dlako prime svašta in je dosti lažje, če je postrižena na kratko. Še posebej je to lažje poleti, ker ji potem ni vroče, pa še prej se posuši če jo peljeva plavat. Je pa res nora na vodo, ko smo na morju sva midva v vodi po pol ure ... ponavadi malo plavava potem se pa vsedava na boje, ona pa cel ta čas plava okoli naju, lovi mehurčke na vodi, prinaša morsko travo ki plava po gladini in teži, da ji mečeva žogico, če jo prešverca s sabo vodo, ko pa je čas da gremo ven je pa vsa žalostna in razočarana... skratka v vodi bi spala če bi lahko :).

So pa to res cukrčki ... sodeč po moji psici, na svetu ni boljših psov (itak, da to pišem čisto pristransko ker jo imam doma... ampak dejansko sva laggotija res izbrala le na podlagi karakternih odlik in ne po videzu). Poleg zgoraj napisanega je treba poudariti še nekaj stvari, ki jih nekateri smatrajo kot plus, spet drugi kot minus... ti psi so hiperaktivčki ... doma so sicer pridni in večinoma spijo, na sprehodu pa jih je treba "zgonit" ... tako psihično kot fizično. Midva najlažje zadevo rešiva tako, da ji cca eno uro mečeva chuck-it ali pa ji s chuck-itom vrževa žogo (med tem ji zakrijeva oči) in jo potem pošljeva v iskanje (cca 1x tedensko)... moram rečt, da ji je to ena najljubših iger, kjer se zgoni tako fizično kot psihično (išče tako, da sistematsko prečeše cel travnik, dokler ne najde žoge ... to traja tudi po pol ure ali več... če se zmatra se za 2 min uleže, popije vodo, nato pa zopet nadaljuje... dokler je ne najde). To ni pes, ki bi bil primeren le za ležanje na kavču, možgančke mu je treba zaposliti ... zato pa tako obožujejo šolanje ... če je le to pozitivno in brez prisile ... niso trdi psi, zato šolanje s prisilo ne deluje najbolje ...če Naji preveč grdo rečem NE se mi sesuje ... zelo huda kazen zanjo je če pospravim kliker ali pa jo zignoriram ... takoj se spravi k sebi in začne spet delati.

Zelo radi kopljejo (Najo sva sicer to že od majhnega odvajala, zato sedaj s tem nimava težav), so tudi dobri čuvaji, vendar le v smislu naznanilcev (lajačev), ni za pričakovati, da vas bo lagotti branil (prej bo bežal pred vami - hihihihi).

No toliko zaenkrat, če pa še koga kaj zanima, pa vprašte :)

Lp, Ana



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #39 : 10 Januar 2008, 13:33:17
Ojla!
Končno ena lastnica (Ana :o) super si tole napisala  ;D zame zelo poučno in za marskikaterega mislim da tudi  ;D
hvala ker si se oglasila v tej temi pa le prilimaj še kakšno slikico

kakšna pa se ti zdi tale psarna http://members.home.nl/wiedachie/index2.htm ?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #40 : 10 Januar 2008, 14:37:50
kakšna pa se ti zdi tale psarna http://members.home.nl/wiedachie/index2.htm ?

Oj Urša,

psarne ne poznam, so pa na slikcah luštni lagottiji ... jst ti bom tkole povedala ... karakterno ne moreš veliko faliti (ker so praktično vsi lagottiji, ki sem jih jaz spoznala oz se o njih pogovarjala z lastniki karakterno super) ... čeprav se najde kakšen, ki malo odstopa od standarda (npr. tudi najina Naja, ker je plašna) ... ampak to so take malenkosti, ki niso omembe vredne ... skratka vsi ki jih jaz poznam so v najbolj pomembnih stvareh kot so, da se drži lastnika, da ni svojeglav, da ni agresiven in da ne uhaja enaki, kar jih naredi za odlične pse spremljevalce, ki jih lahko vzameš s sabo kamorkoli greš.

Drugo je če želiš razstavljati in potem tudi vzrejati ... potem se moraš pa res fajn pozanimat kera psarna je dobra in kaj je treba gledat... samo tukaj ti pa jaz žal ne morem veliko pomagati  ::)

A drugače Naje nisi nikoli v živo videla na vadišču ... Naja je tudi od Sašota kuža?  ;D



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #41 : 10 Januar 2008, 14:52:35
Mala Naja ;D



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #42 : 10 Januar 2008, 14:53:50
Malo večja Naja  ;D



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #43 : 10 Januar 2008, 14:55:10
ne nažalost je nisem videla ker tam tudi nisem bila ... prideš ti mogoče na razstavo v Lj?? jaz bom najverjetneje tam  :o ;)
kaj pa zdravje? lahko kaj več poveš o tem?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #44 : 10 Januar 2008, 15:30:54
prideš ti mogoče na razstavo v Lj?? jaz bom najverjetneje tam  :o ;)
Žal ne, Najo sva dala lani sterilizirati tako, da na rastave ne hodiva več.

kaj pa zdravje? lahko kaj več poveš o tem?
O zdravju lagottov je pa takole ... načeloma so to ZELO zdravi psi, kot edina izpostaljvena dedna bolezen pri njih se omenja le displazija kolkov, vendar je tega zelo malo. Ima pa baje več kot polovica lagottijev eno zdravstveno težavo imenovano Cerebral Anomaly, ki pa je dejansko neopazna (na kratko ... gre za to, da je to bolezen, ki se pokaže v prvih tednih ko se kuža skoti in zgleda kot neka trzavica ... če do 5 tedna pes preživi oz do 7 tedna ne pokaže znake je OK, trzavica se neha in se nikoli ne pojavi več ... pes bo potem normalno živel naprej celo živeljenje, lahko pa da vseeno to bolezen ima, vendar to v tem primeru pomeni le, da je prenašalec in da sam za tem ne zboli). GB je želela, da bi se vsi vzreditlji lagottijev združili in poskusili odpraviti to bolezen, vendar se Italijani (ki so itak v 90% lastniki in vzreditelji vseh lagottov) s tem niso strinjali, češ ... sej se selekcija dela sama ... tisti, ki ne preživijo niso dobri, tisti ki pa, pa so.

Dejansko, ko psa kupiš, ga itak kupiš ko ima 8-10 tednov ... jaz sem sicer šla Najo pogledat 2x (pred tem, pa v obeh leglih ni bilo videti nobene trzavice in tudi vsi skoteni mladiči so preživeli, ampak dejanko ni šans da bi vedela ali to bolezen pes ima ali ne)... tako, da se jaz s tem ne bi preveč obremenjevala.

Kot zdravstveni rizik, ki ga pa nikjer posebej ne omenjajo, bi jaz izpostavila edino to, da jim je treba uhlje pucati dosti bolj pogosto kot pasmam, ki imajo uhlje gor (sej to je že tako logično), ker se lahko drugače hitro vnamejo... sploh če kuža veliko plava in se potem sluhovodi ne sušijo dovolj hitro.

Skratka kot sem napisala ... naj bi bili zdravi ... jaz sicer poznam samo eno lagottko, ki ima težave, za katere pa še vedno ne vedo ali so psihološke ali ne ... kužica si že nekaj mesecev do kože zgrize dlako na sprednjih tacah ... vsi vet. testi so bili negativni... pomoje je pri njej težava bolj psihične narave... no dejansko ne vem ne jaz, ne lastnica ...

Lp, A



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #45 : 10 Januar 2008, 15:55:23
 Saxana, super,da si se oglasila v tej temi  :).
Je bil kakšen poseben razlog, da sta se odločila za sterilizacijo, ali pač zato, ker ne mislita vzrejat z njo?
Drugače je pa res srčkana  :P.


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #46 : 10 Januar 2008, 16:08:01
Je bil kakšen poseben razlog, da sta se odločila za sterilizacijo, ali pač zato, ker ne mislita vzrejat z njo?

... vzrejat nisva mislila v nobenem primeru (jaz osebno ne bi mogla prenesti, da bi morali kužki po parih tednih od hiše ... tako, da se v to raje ne spuščam ... se preveč hitro navežem in sem prečustvena glede teh stvari) ... pa tudi če bi se spustila v vzrejanje, sem mnenja da se je treba posvetiti z vsem srcem in dušo in psičke potem res dobro socializirati ... za to pa po pravici nimava časa, občudujem pa tiste, ki to sfolgajo in se pri tem res potrudijo.

Za sterilizacijo pa sva se odločila (ne iz zgoraj napisanega) pač pa predvsem zaradi zdravstvenih razlogov. Sicer vsak vet. pravi drugače, vendar sva se dobro informilrala in verjameva teoriji, ki je podkrepljena s statističnimi podatki o tem, da če se psica vsako leto goni in pri tem nima mladičev, se ji drugo gonitev možnost za raka na maternici in ne vem kje še vse poveča za cca 25%, vsako nadaljne lepo pa za 15% ali nekaj takega ... ne spomnim se točno cifer... ampak so se mi zdele grozno velike.  In glede na to, da nisva mislila vzrejat, sva se odločila, da jo sterilizirava in s tem zmanjšava možnost raka in ostalih bolezni povezanih z hormonskimi nihanji.

Lp, A




ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #47 : 13 Januar 2008, 18:06:08
slike z razstave..sem gledala ocenjevanje te pasme  ;D




A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #48 : 14 Januar 2008, 08:00:16
Jaz sem na žalost videla dva predstavnika, vendar sta bila v kletki in jih na žalost nisem mogla slikat! So pa v živo še bolj zanimivi kot na slikah!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #49 : 14 Januar 2008, 14:56:23
ja rapgirl se absulutno strinjam !   ;)
še slikica kjer sta ta dva predstavnika v kletki:



za pojst so...sem enega ko so šli iz ringa celo pobožala....corti na kvadrat :-* :-* :-*

lp ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #50 : 16 Januar 2008, 11:06:49
Mene pa zanima kakšni so vzrejni pregledi, rabiš za vzrejnega kakšen zdravstveni pregled (oči, kolki,...) in pa če mora opraviti kakšen izpit za vzrejnega?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #51 : 16 Januar 2008, 18:40:37
Mene pa zanima kakšni so vzrejni pregledi, rabiš za vzrejnega kakšen zdravstveni pregled (oči, kolki,...) in pa če mora opraviti kakšen izpit za vzrejnega?

Rapgirl super vprašanje  ;) najbrž bo Ana vedela kaj več povedati o tem
Jaz vem to da opravljajo zdravstveni pregled za kolke pa mislim da tudi za oči...ostalo pa po pravici povedano nimam pojma

čao ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #52 : 16 Januar 2008, 19:51:16
Rapgirl super vprašanje  ;) najbrž bo Ana vedela kaj več povedati o tem
Jaz vem to da opravljajo zdravstveni pregled za kolke pa mislim da tudi za oči...ostalo pa po pravici povedano nimam pojma

čao ursa

... sem videla vprašanje od Rapgirl :) ... ampak ne poznam odgovora  :(. Ker nisva mislila vzrejati, se tudi v tej smeri nisva nikoli zanimala  :-[




ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #53 : 27 Januar 2008, 11:33:57
ojla!
Mogoče Ana poznaš kakšnega lastnika/lastnico ki ima namen vzrejati/rasztavljavi (ali pa že razstavlja)?
Koliko Lagottijev je sploh točno v SLO?

lp ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #54 : 30 Januar 2008, 07:22:40
Dobri so za šolanje (delno zato ker so zelo navezani na vodnika), nimajo plenskega nagona (v smislu, da bi jagala oz preganjala mačke, ptiče itd ... plenskega ima le toliko, da teče za žogo in jo prinese nazaj), niso agresivni do drugih psov in živali.

Ali to pomeni da bi pes te pasme dobro skupaj 'shajal' s ptičem/papigo?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #55 : 30 Januar 2008, 12:49:30
Mogoče Ana poznaš kakšnega lastnika/lastnico ki ima namen vzrejati/rasztavljavi (ali pa že razstavlja)?
Koliko Lagottijev je sploh točno v SLO?

Oj, ja v Slo poznam eno ... ti bom njen gsm poslala na privat.

Drugače je pa po zadnjih podatkih (starih cca 6 mes) v Slo 9 lagottijev (8 iz psarne Kan trace in 1 iz ene druge psarne iz Ita).

Lp, A



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #56 : 30 Januar 2008, 13:00:06
Ali to pomeni da bi pes te pasme dobro skupaj 'shajal' s ptičem/papigo?

Pomoje, da ne bi smel bil problema ... če bi jih lepo predstavil skupaj ... moja Naja bi se papige sigurno bala, vsaj unih v živalskih trgovinah se full boji (une papige so itak tko pogumne... pa še full se derejo) ... je pa enkrat enga goloba (mal bolanga) k ni nič bežal šla povohat (tko na 10 cm), potem se je pa obrnla in šla stran, enako je bilo enkrat ko sva srečala udomačenga krokarja (ki je zgleda da nekomu ušel) in se je pustil hranit in ogovorit ... je stala zraven naju k sva krokarja futrala iz roke in samo gledala ... reakcije ni blo pa nobene. Tko, da pomoje ne bi smel bit težav.

Lp, A

PS: vpiiši v googla npr: lagotto chasing ... pa poglej če ti bo kaj ven vrglo :)




ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #57 : 09 Februar 2008, 14:01:22
ojla!
za vas še ena super stran http://www.lagottoaz.com  8)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #58 : 09 Februar 2008, 16:12:54
ojla!
za vas še ena super stran http://www.lagottoaz.com  8)

Ojla,

full luštna stran, sploh k je tale psica popolna kopija najine Naje: http://www.lagottoaz.com/adrina.html
Hihihi  :o :o



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #59 : 08 Maj 2008, 15:12:11
oj!
imam eno vprašanje  :)
Zakaj pri odraslih Lagottih rjava barva zbledi?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]