Mali nemški špic [kleinspitz, small german spitz]

Alya · 27413

Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Tema o nemških špicih je že odprta, ima pa pomeranec tudi svojo, tako da mislim da ne bo nič narobe če odprem novo za samo to pasmo.

Opis pasme iz lastnih izkušenj:

Mali nemški špic izvira iz Nemčije. Velikokrat so ga zamenjali za pomeranca, oz. Pritlikavega nemškega špica. Te ločitve med malim in pritlikavim nemškim špicem v preteklosti še ni bilo- vsi špici z maksimalno 29cm plečne višine so bili Mali špici. Spada v FCI 5 skupino-špici in pratipsi psi.
Lahko so črne, bele, lisičjo rjave, volčjo-sive, krem,... barve. Njihova plečna višina je 30 cm, teža pa okoli 4 kg. Dlaka je gosta mehka, nezahtevna. Imajo debelo poddlako, zato plašči niso potrebni. Zadostuje tedensko-2x tedensko krtačenje.
Med menjavo dlake je priporočljivo dnevno česanje, sicer dlaka v tem času kar precej izpada. Dlaka na tačkah je kratka. Malih špicev ne strižemo. Če jim na 3-4 dni damo žlično olivnega olja bo dlaka še bolj sijoča.
Njigov gobček je črn, "špicast", majhen a ne potlačen. Oči so črne. Ušesa so majhna in pokončna. Pogled mora biti prijazen in vesel, tako kot njihov karakter.
Bivajo lahko tako znotraj kot zunaj. Če biva zunaj je njihova dlaka še lepša. So polarna pasma zato obožujejo sneg.
Mali nemški špic je izredno inteligenten in učljiv. Zelo so primerni za agility, Rally obedience, frizbi in podobne pasje športe. So zelo prijazni in ljubeči, včasih trmasti. Pravi dobrovoljčki.
Ta pes se zna dobesedno smejati. Ko odpre svoj smrček in iz njega pomoli jezik, te takoj spravi v dobro voljo.
Zelo se navežejo na enega človeka. Tistega, ki si ga izberejo najbolj ubogajo in se z njim najraje družijo. Razlog, da so italijanski in japonski špici postali bolj priljubljeni kot nemški, je verjetno to, da so vdani bevskači. Opozorijo na vsak, še tako tih zvok in vsakega obiskovalca. Dobro se razumejo z ostalimi živalmi, a le če jih že od mladosti navajamo nanj.
Radi imajo tudi otroke, a niso primerni za zelo majhne otroke ( do 5 let), saj ne prenesejo grobega ravnanja, in lahko hitro "pokažejo zobe", čeprav otroku ne bi storili nič žalega.
Nemški špici so izredno zdravi psi, nimajo posebnih zdravstvenih težav ali bolezni.
Mali nemški špic je pes za staro in mlado. Primeren je tudi za začetnike. Iz teh psov se lahko naučimo marsikaj.


Vir slik

Lp, Alja
 



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1 : 03 Februar 2008, 10:53:15
Ena, meni zelo vščna (Nemška) psarna malih in srednjih špicev: http://www.spitze-meinaugenstern.de/



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #2 : 28 September 2008, 19:08:50
A ve slučajno kdo za kakšnega kvalitetnega vzreditelja malih nemških špicev pri nas ali pa v tujini?



tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 14 November 2009, 14:44:46
Živjo :)
Imam psičko, ki je stara skoraj 7 mesecev. Je oranžne barve, kupila sem jo od vzrediteljice na Madžarskem. Za ogled slik kliknite na link: http://picasaweb.google.si/sibii.foxy/FoxySlike#



delfinčika

  • Gost
Odgovori #4 : 14 November 2009, 15:25:38
KOK JE LUŠNA



irin

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 14 Marec 2010, 03:46:27
ooooo,koj lepa:)



tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 24 Marec 2010, 19:45:21
hvala:)
Rada bi pa vidla, da bi še kdo, ki ima malega nemškega špica dal kakšne slikce gor:)



tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 05 April 2010, 12:39:26
jaz mam pa eno vprašanje.. kdaj malim špicem zraste dolga dlaka?



DELLMON

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 Julij 2010, 13:43:49
Pozdrav  svim ljubiteljima ove pasme! ;D



tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 03 Oktober 2010, 11:47:20
jooj kok je leeep  :)




ajsaquinny

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 01 Marec 2011, 18:14:01
Ojla! Mene zanima kakšno kvalitetno leglo pomerancev. Ali kdo ve za kakšno? Jaz vem za eno s psarne  None Such. Ampak imajo le eno psičko in mislim, da ni naprodaj! :-\


tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 01 Marec 2011, 18:23:01
Jaz sem parila svojo psičko s psom iz psarne None Such in pričakujem leglo ta teden. Ampak moji bodo mali špici, ne pomeranci.

Lp



tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Marec 2011, 20:55:34
Foxy je 5.3.2011 postala ponosna mamica štirih fantkov in ene punčke :D :D




najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 21 Januar 2012, 09:27:06
Joooooj lepi lepi lepi :o
Lahko daš še kakšno slikico prosim?:)

LP Anja
Naj album


tinaa.

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 24 Januar 2012, 20:34:54
Prejšnji teden smo si privoščili izlet na morje  ;D



na levi strani je Puffy, na sredini je Candy, na desni pa je njuna mamica Foxy  :)