odlomljen zobek

nyssa · 18353

nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
: 11 Januar 2008, 16:38:42
Je bilo samo vprašanje časa,kdaj se bo to zgodilo pri teh norcih naših  ::)
Torej:Paxxu sem metala žogice in Tara ga je lovila. Naenkrat je spremenil smer in se zabil v njo in jo zadel v usta.
Ni bilo nič krvi,sem pa pogledala za vsak slučaj in videla,da ima odlomljena čisto sprednja zgornja zobka in sicer nekje malo čez polovico.
Zobka sta samo napol odlomljena in se sekata(približno kot X). Boli jo ne.
Zanima me,če naj ju odlomim sama do konca,ali počakam,da se samo naredi? Ima pa še seveda mlečne zobke.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 11 Januar 2008, 18:01:27
Naia Zara si je tudi nekje zlomila zgornji sekalec, pa mi je veterinarka rekla, naj kar pustim pri miru, ker bo itak kmalu izpadel..



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 11 Januar 2008, 18:10:33
Sama ju ne lomit! :o  Jaz bi vseeno raje šla do veterinarja, ker z zobmi se ni za hecat. Lahko pride do zelo hudih vnetij.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #3 : 11 Januar 2008, 19:57:51
Hvala obema ;) Gaja si je tud odlomila zgornji desni sekalec,ko je bila stara 3 mesece. V bistvu si ga je nalomila,pa sem samo prijela in se je do konca odlomil sam. Potem je normalno izpadel kot ostali in tudi  zdej ima ok zobek :)
No,sej zaenkrat je vse ok,igra se normalno,je tudi,nori tudi,tako da ni videt,da bi jo kaj bolelo ali motilo. Oblizuje se tudi ne. Če se čez vikend ne bo uredilo,pa se greva vetu pokazat  :-\
Saj ne drugega,samo strah me je,da bi se zapičila v dlesen ali kaj podobnega :-\ Ker so še zelo ostri...



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #4 : 12 Januar 2008, 12:53:12
Juuuupiiiii,zobki so ok  :o
Sem ji malo prej pogledala in sta se odlomila sama,tako da ima zdaj dve špički tam,ko sta bla prej zobka  :)
Se je uredilo samo od sebe,na srečo  :o



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #5 : 29 Maj 2008, 12:48:02
Nara ima pa zdaj že kar nekaj časa odlomljen čekan. Nekaj časa se ni videlo nič črno-rjavega na "konici" čekana zdaj pred kratkim smo pa opazili tudi to  :-\ .
Je pa včeraj prišla revija moj pes kjer piše tudi veliko o pasji ustni votlini kjer tudi  piše kakšni znaki obolenj so najpogostejši. Bom vsa prepisala..:

- neprijeten zadah ali celo smrad iz gobca
- krvavitve in odstopanje obzobnega tkiva ter nalaganje zobnih oblog
- zlomljeni ali zabarvani zobje
- slinjenje, krvavitve ali drugi izcedki iz ustne votline ali nosu
- otekline ali asimetrije čeljusti
- sprememba prehranjevalnih navad (zmanjšan tek, nezmožnost jemanja hrane, izogibanju glodanju igrač ali kosti)
- občutljivost in srbenje ust in okolice (praskanje po gobcu in drgnenje z gobcem ob tla)
- žival ne more ali se brani odpreti ali zapreti gobec
- izogiba se trepljanju in božanju po glavi
- sprememba telesne temperature

Pri Nari zelo močno velja: občutljivost in srbenje ust in okolice (praskanje po gobcu in drgnenje z gobcem ob tla) to dela skoraj zmeraj in izogiba se trepljanju in božanju po glavi .

Takole pa izgleda čekan:



ostale 2 sliki sta pa tukaj http://nara-dream.moj-album.com/album/12285306/ (se mi nočeta dati sem )


Je imel kdo kakšno podobno izkušnjo? kaj priporočate - do obiska pri vet.? Kaj naredijo ponavadi veterinarji? operacija?

hvala in

lp




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 29 Maj 2008, 15:01:34
Jaz bi šla pri tako zlomljenemu zobu čimprej k veterinarju!

Tam imaš ponavadi 2 možnosti (odvisno od poškodbe). Ena je, da zob izruvajo, druga pa je, da ga sčistijo, mu odstranijo živi del in ga zapolnijo.

Če je zob bolj malo zlomljen (tako kot ga je imela Ginny) pa samo "zaflikajo".





zlomljen drugi inciziv, na zgornji desni strani.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 10 Julij 2008, 22:24:41
Hvala za odgovor zoe  :) .

No da malo poročam. Nismo šli h veterinarju ker sta se prej moja mami in Narina vzrediteljica zmenili nekako tako; da se bo čekan spulilo, ko bo postal rahlo majav in se mi zdi da bolj rjavkast . če sem prav razumela to ta drugo.  ;) . Se mi zdi, da se zmeraj bolj približuje tisti dan, ko se ji ga bo spulilo...
Drugače so pa tudi Narinem bratcu Spy-u spulil zobek. (Se ne spomnim več katerega  :-[ ) . Tako da ; flatki so tok živahni, da si že kar odlamljajo zobe  :o  ::) ..

lp



BlackWolfGirl

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 03 September 2008, 21:18:28
Moj kuza je zdaj star sedem mesecev (nisem prepričana če so mu ali mu še niso vsi zobje izpadli, toda...). Danes sem opazila, da eneega dejansko nima!!! :-\ In zgleda kot bi se odlomil . :'( (vsaj men se tko zdi, ker nov zobek pač ne bi bil rjav ??? ???)

Upam, da slika kej pomaga.
kaj svetujete? Bova šla čimprej k veterinarju, ampak vseeno... Kaj lakhko sploh naredi??? Js ne vem niti kaj je narobe niti kaj bi se mu lahko zgodilo. Drugače pa ne kaže, da bi ga kej bolelo. Mogoče ma edino mal bolj smrdljiv zadah, drugo je pa vse normalno (tudi je normalno).

lp




LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #9 : 23 Avgust 2010, 18:54:30
Nisem našla nobene primernejše teme za tole vprašanje:
torej, Biba si je odlomila zob. Ker je bila počena tudi korenina, so ga izruvali. Zanima me, ali je možno, da se ji ostali zobje zdaj premaknejo? Gre za zgornji sprednji zobek (dvojko). Ali se pri psih zobje tudi tako premaknejo, kot pri ljudeh, ko se jim izruva zob?


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #10 : 05 Oktober 2011, 09:04:56
Zara je zadnjič pri vsej svoji energiji tekla po stopnicah (betonskih), se spotaknila, zgrešila stopnico in z vso silo z glavo nabila v stopnico. Ugotovila sem, da si je odkrušila pol zoba (spodnji čekan) in ker smo šli ravno na cepljenje, sem veterinarko vprašala še glede zoba. Rekla je, da imamo več možnosti: zob lahko pustimo, saj ni videti, da bi jo zaenkrat motilo (ampak nujno ga moramo pač opazovati), lahko ga popolnoma izpulijo ali pa le zaflikajo (plombirajo). Ima kdo kakšne izkušnje s tem? Se nam ga splača dajat popravljat, če jo ne moti ali boli (posegi se delajo pod narkozo)?

LP

Lp, Marusa


dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 05 Oktober 2011, 11:05:21
Pred 20+ leti se je to zgodilo mojemu pudlju. Smo morali na kliniko kjer so zaplombirali. Pod narkozo seveda.



Monk

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Avgust 2013, 17:00:17
Pa je to res lahko tako nevarno? moj si je odlomil zob pa ni bilo nobenih težav, tudi na internetu sem prebral, da v večini primerov odkrušenega zoba ali malo odlomljenega ni potreben obisk veterinarja...



Zumzum

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 07 Avgust 2013, 16:06:07
Naša si je tudi zlomila prvi zgornji zob nekje na polovici. Sem jo peljala k veterinarju, ki je rekel, da načeloma tako odlomljenih zob (je odlomljen vodoravno, ni počen in ni odlomljen do dlesni) ne popravljajo, saj ej pri psih izjemno redek granolom. Psa bi za popravilo zoba morali dati pod narkozo. Ker ni videti, da jo bi kaj motilo, smo pustili tako. Je pa potrebno psa opazovati če ima bolečine, kar je kar težko, glede na to, da kroničnih bolečin ne pokažejo hitro. Rekel je, da bomo opazili če ne bo marala gristi, pobirati igrač in drugih stvari itd.

Če je zob odlomljen grdo (vertikalno, zdrobljen ali podobno) pa ga običajno menda (tako sem slišala - nisem veterinarka) odstranijo.

lpt

htttp://www.sky-lab.si


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 07 Avgust 2013, 20:01:13

Če je zob odlomljen grdo (vertikalno, zdrobljen ali podobno) pa ga običajno menda (tako sem slišala - nisem veterinarka) odstranijo.

lpt

Ja, tak zob odstranijo, ker je bolj boleč, kanal je odprt in še dlesni se lahko vnamejo, še posebaj, če je zob odprt do dlesni...




kvengust

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 25 September 2013, 11:18:15
Imam 3 mesce staro psičko, ki si je včeraj navpično zlomila zobek na pol. Vidi se pulpo ampak zgleda kot da jo nič ne boli. Je normalno in še vedno grize vse kar vidi.
Bila sva pri dveh veterinarjih. Ena je rekla da je nujna operacija, druga pa da naj počakam da se to veliko dogaja in da bo zobek odpadu.
Kaj naj naredim?!  :-\



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 25 September 2013, 12:25:52
Če je to še mlečni zob in če je ne moti, potem počakaj. Če je stalni pa je treba popravit.


kvengust

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 26 September 2013, 08:47:46
Mlečni zobki so. Hvala, bom še malo počakala :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 26 September 2013, 12:14:22
Samo moraš paziti, če se pojavi kakšna težava (vnetje, oteklina...) moraš do veterinarja.


Monk

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 21 Oktober 2013, 14:03:26
Če je to še mlečni zob in če je ne moti, potem počakaj. Če je stalni pa je treba popravit.

Tako ja, kako se je izteklo? Danes bi kar vse že operirali in dajali pod narkozo in ne vem kaj, mislim pretiravanje.