Motivacija

Gost · 70276

Lanyca

  • Gost
: 10 November 2005, 18:44:37
No v pesji šoli mi je Lanin učitl zdaj rekel, da moram Lani poiskati boljšo motivacijo.
Hrana ne ustreza več popolno, žogice doma obožuje v pasji šoli pa se za njih ne zmeni. :o >:(
No najraje pa ima kamne, to bi lahko bila njena motivacija pri delu, vedno jih prenaša, a kaj, ko kamni poškodujejo zobe. Kaj pa če bi poiskala, kaj podobnega kamnu, kar je za zobe dobro. Samo, kaj bi to lahko bilo, prosim za odgovore, ker greva jutri spet v pasjo šolo.
Hvala že v naprej
Lp
Lanyca in Lana ;) :D



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #1 : 10 November 2005, 18:49:30
Kaj pa piskajoče igrače?  :P


Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 10 November 2005, 18:50:28
no mogoče pa bi to lahko bil kak oreh. Bom probala. ;) :)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #3 : 10 November 2005, 18:53:05
Kaj pa piskajoče igrače?  :P

Ni govora... ob piskajočih igračah Lana dobesedno znori, spet se začne obnašati, kot, da so to njni mladiči. In potem vedno zvečer renči na mamo na nikogar razen nanjo. Očitno ji ne zaupa, to počne vedno, ko pride mama v predsobo.
to ne bi štimalo. >:( :)
Lp



Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 10 November 2005, 18:53:45
jah..jst Lisi menjavam..imam frizbi in žogico..enkrat kaže zanimanje za žogico,enkrat pa za frizbi... :)

papa


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #5 : 10 November 2005, 19:05:57
Kaj pa priboljški Arden Grange!! Ali pa kr brikete!  ;)


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #6 : 10 November 2005, 21:36:15
Ojla

Osnovno pravilo motivacije je da pes le te nima vedno na voljo... torej če ima pes vedno v skledi hrano... potem le ta ne more biti motivacija in isto velja za igrače ... torej če ima igrače vedno na razpolago... zakaj bi se trudila da bi jo dobila???

Jaz osebno bi kupil novo.. atraktivno igračo kot je recimo cof ali kong na vrvici ... in bi jo uporabljal izključno za šolanje... torej samo v šoli dobi to igračo in boš videla da bo učinek... seveda pa moraš spet paziti kako učiš z igračo.. saj je potrebno najti pravo mero med igranjem in učenjem... verjetno pa veš da če se z psom vlečeš za igračo, mora pes vedno zmagovati, igračo ti izroči samo v zameno za priboljšek.

LP, Črt

P.s.: to so moje izkušnje glede motivacije :)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #7 : 10 November 2005, 22:15:57
Pri nas je motivacija salamca ;D .Rina ve,da po vsaki vaji dobi nagrado,klik in slamco,pa še igro če je čas.Tako da se včasih res potrudi,in naredi kar se da lepo.
Mi imamo za v šolo navadno cunjo po domače povedano,in narejene vozle.Enostavna,ampak Rina jo obožuje.Uporabljava jo pa isključno za nagrajevanje pri učenju ;)

Probaj cunjo,ali pa kakšen star copat...ali pa novo igračo.Malo poskusi ;)

Lp,Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 11 November 2005, 12:45:22
verjetno pa veš da če se z psom vlečeš za igračo, mora pes vedno zmagovati, igračo ti izroči samo v zameno za priboljšek.
zakaj to? mislim, ker jaz ko si vlecema, ko recem spusti- mora spustiti, pa ga pohvalim, pa si potem dalje vlecema.. ce mu dam v zameno priboljsek, ko spusti, ga noce pojest.. pa ko je konec igre, tudi recem spusti,pa samo pospravim igraco.. zakaj bi morala pustiti , da on zmaga ??? jaz sem pa vedno mislila, da ce mu pustis, da zmaga, da si bo mislil, da je mocnejsi :-\


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #9 : 11 November 2005, 15:14:42
Kanina najboljša motivacija je kar palica ( da ne bo kdo anarobe razumel - ne tepemo je )
ampak na palico se pa res vedno 1100% skoncentrira



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #10 : 11 November 2005, 18:06:02
Jasmina: Se mi tvoj način zdi popolnoma sprejemljiv, vendar naj bi psu popuščali v igri zato da se igrače ne naveliča... torej mu je ne prepustimo zlahka .. obenem pa še vedno popuščamo tako da ima občutek da zmaguje ... tak pristop k igri naj bi bil tudi pravilen če želimo da nam bo pes predmet prinašal ... ker če pes ve da bo igračo v igri izgubil... jo slej ko prej ne bo hotel več prinesti... se pa strinjam z pristopom da mu rečeš da spusti in ga nato zelo pohvališ :)

LP, Črt



Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 11 November 2005, 18:27:42
Danes je bilo odlično, Lani sem našla popolno motivacijo teniško žogico ;D :o.
Nikoli si ne bi misla, da je tako zagreta za njo, vedno nama gre dobro danes pa še veliko bolje. Lana je od drugih pa od učitela dobila veliko pohval.
Hvala vsem za odgovore. ;)
Lp Lanyca



Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 11 November 2005, 19:23:12
Potem je pa taka kot Lisa..nora na žogice..najbolj teniške..pa tud druge..samo da skače in leti... ;D ;D
Čestitke za velik uspeh... :D ;)

papa


Lanyca

  • Gost
Odgovori #13 : 15 December 2005, 18:48:03
No Lana je sterlizirana že nekaj časa... do igrač-piskajočih- se obnaša normalno no razen tega da z nijim spi. ::) ;D
Pa smo probali danes v pasji šoli hrane sploh nisem vzela kot motivacijo saj je ona tipa za igro, igro in še enkrat igro. Ne pa zea pribolške. No pa imamo še eno še bošo motivacijo piskajočo igračo hvala za idejo Marko. Smo probali in odlično prek, ovir, slalom, velikega mosta, skoz tonelček,... je šibala ko nora. Ponavadi imamo v paji šoi tak dobre pol re poslušnost pilimo, pol ure pa šibamo agility. In  mi je učitel lanin rekel, da se res opazi kako je Lana zelo napredovala.
Sem bila zelo ponosna nanjo in malo nase, da smo končno našli motivacijo za našo "zahtevno" psico. ;D



Lp



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #14 : 17 December 2005, 12:57:01
Lanyca, katero vrsto priboljškov pa uporabljata?
Namreč mojadva (in tudi precej drugih pesjanov) se sčasoma naveliča določenih priboljškov, na nekatere pa sploh kaj preveč ne 'norijo'. Tako da je dobro menjat. S teniško žogico sta torej že poskusili? Namreč Liza, ki velja za malo posebno zlato prinašalko je nekaj časa doma čisto znorela za teniškimi žogicami, na vadišču jih pa niti opazila ni, kot da bi jo bilo strah... In sva začeli hodit na treninge malo prej, ko še nikogar ni bilo. Počasi, počasi je začela upoštevati teniške žogice na vadišču in potem tudi v skupini. Recimo inštruktor nam je priporočil 'klobase' iz vrvi, a se njej enostavno niso zdele zanimive. Ko sva pa naredili ta korak, da sva prešli k teniški žogici je bilo pa krasno :)
Najboljše se mi zdi delat na način, da kuža nikdar ne ve, kaj bo dobil za nagrado in jo zato toliko bolj čaka. Enkrat hrenavka, drugič briketek, tretjič žogica, četrtič skorjica kruha, potem frizbi ali pa samo božanje, pa košček sira itd. Se spomnim, da sem na začetku vedno imela polne žepe vseh mogočih stvari, ker je Liza tudi v tem posebna, da me nikdar ne gleda gor, tako kot recimo pri borderjih. Nekateri so zato mislili, da nimava narejene pozornosti, me je pa v bistvu vesčas poslušala in se takoj odzove na vsak glasovni ukaz. Zdaj 'na stara leta' ( :p ima jih šele štiri, ampak odkar je malo starejša) in odkar je Aaron pri hiši je pa včasih pravi mali razbojnik. Je zmotivirana na vse vrste igrač, tudi če niso igračke, važno, da se njej zdi, da so  ;D Celo neko malo 'kvazi' obrambo delava na mojo debelo staro bundo in me vedno znova preseneča, kako se je spremenila iz popolnoma plahe psičke, ki je nič ne zanima v kdaj pa kdaj že prav 'grebatorko' :)
Tako da res se vama splača potrudit pri iskanju motivacije, je pa potrebno nekaj tudi nares na tem. Niso vsi pesjani kar sami po sebi nori na žogice tako kot nekateri borderji ali pa požrešni kot nekateri labradorci :) Sploh pa še teli naši goldni znajo bit včasih kar precej trmasti, ampak z vztrajnostjo in potrpežljivostjo se dela čudeže :)
Me pa veseli, da sta že našli motivacijo :) Morda bo pa to še komu drugemu pomagalo...


Lanyca

  • Gost
Odgovori #15 : 17 December 2005, 23:03:15
Glede pribolškov smo poskusili veliko stvari. Pasje piškote, salamce,... Lana itak ni izbirčna pa ima vse rada in je z vsem zadovoljna. Glede hrane ni zahtevna. Priboljšek je kod nagrado sprejela ampak se ni nič posebno trudil, sda bi jih dobila. ko sva z pribolški preskakovale ovire se je kot megla počasi vlekla pa počasi čez skočila... skratka, dala je vedeti, da ji ni za nič, da je to ne zanima in je vse skupaj bedno. :-\
Zdaj z igračo in žogicami vse dela z veseljem. Se ji točno vidi, kako voljo ima pa, da rada dela, ker jo na koncu čaka nekaj najboljšega igra. :D


Lp



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 07 Marec 2006, 15:40:08
pri nas se je tudi pojavil problem. Igrače niso več zanimive. Probale sva konga na špagi, žogice, klobaso, vrv. Nič ne zaleže. Skačem pred njo k eno budalo, jo dražim, pa nič. Če se gospodični ne da se ne bo igrala. Raje šnofla okoli. V pasji šoli se sploh ne zmeni za igračo, doma se ji še da, ko pa so moteči dejavniki, igrače niti ne pogleda. Ima kdo kakšno idejo?

+1



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #17 : 07 Marec 2006, 15:46:49
pri nas se je tudi pojavil problem. Igrače niso več zanimive. Probale sva konga na špagi, žogice, klobaso, vrv. Nič ne zaleže. Skačem pred njo k eno budalo, jo dražim, pa nič. Če se gospodični ne da se ne bo igrala. Raje šnofla okoli. V pasji šoli se sploh ne zmeni za igračo, doma se ji še da, ko pa so moteči dejavniki, igrače niti ne pogleda. Ima kdo kakšno idejo?

Ja, vstrajaj in imej veliko potrpljenja. Pes se mora naučit tudi igranja. Tudi je igra v bistvu vaja, ki jo moramo naučit psa (in seveda sebe!). Če se doma igra s tabo in igračo, potem se igraj doma. Vsak dan. Ampak vedno nehaj takrat, ko bo za psico najbolj zanimivo. Potem ji pa skrij žogico (igračo) in ji jo ne dajaj do naslednjega dne, ko se spet igrata skupaj.

Logično je, da je v šoli vse bolj zanimivo kot igra in ti. Zato se pa igraj doma in doma izgrajuj tisti pravi ofnos. Boš videla, da počasi se bo tudi v šoli začela igrat s tabo. Moja je potrebovala 2 meseca, da je v šoli začela skakat za žagico. Doma je bila nanjo nora, v šoli je pa ni brigala. In sem se v šoli z njo igrala 5 min, dtali čas pa delala na hrano ali pa je psica gledala, kako se drugi igrajo. Sedaj ji pa lahko tudi z igro preusmerim pozornost drugam.

Zato, igraj se doma, igrače naj nima cel dan (samo tisto malo, kar se igraš), igro prekini na višku zanimanja pa potrpljenje...

+1



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 07 Marec 2006, 15:53:28
hvala za spodbude, igrač nima na razpolago. Tudi ko je konec igre ji igračo zamenjam za priboljšek. Sam so jo kar naenkrat nehale zanimat igrače. Ful se je rada igrala. Tudi na travnikih ni bil problem, tud če so srne laufale mimo. Upam da je to še ena njena pubertetniška muha in da jo bo kmalu minilo.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #19 : 08 Marec 2006, 14:25:17
Pri učenju psičke sem opazila, da imajo psi nekakšno hierarhijo vrednosti igračk in hrane. Pri Tyri gre nekako takole:
- aport je na prvem mestu, sledijo
- palice (metanje)
- žogice, kongi
- hrana - hrenovka
- hrana - od Purine Beggin' Dog
- hrana - salama (ne sme bit poli salama, ker je ne mara  ???)

Vse nove stvari jo učim izključno na hrenovko. Vmes med ''seansami'' jo sprostim z aportom (pa tudi tega, si mora ''zaslužit'' s kako že osvojeno vajo).

Drugače je pa tako, da je pri psih v različnem času, različna stvar motivacija. Npr... kuža se želi it igrat z drugimi kužki, preden ga spustimo - naj nekaj naredi (npr. sedi) in ga šele potem spustimo v igro. V tem primeru je kužku večja motivacija igra z vrstniki, kot bi bila recimo hrana.

Vsak pozna svojega pesjankota najbolje, opazujte ga, opazujte njegov odziv na različne načine motivacije (igra, hrana, božanje,...), na tak način boste najlažje ugotovili kaj je njegova ''top'' motivacija.

+1



lupus

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 07 April 2006, 19:57:44
Osnovna motivacija naj bo psu njegov vodnik(igra skrivanja),vse ostalo
pa naj bo nagrada za opravljeno delo.Predmete,ki jih uporabljate za spodbudo.
naj ne bi imel pes neomejeno na uporabo.Hrana je sicer v redu,vendar mi
to meri na podkupovanje.Kaj pa pozornost?Bistvo učenja naj temelji na
pohvali za opravljeno delo-pozitivna motivacija.Le tako si bo pes vedno želel
delati zato,ker mu je delo prijetno in postopoma prehaja v željo po delu.

+1



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #21 : 07 April 2006, 20:58:03
V veliki meri se strinjam s tvojimi posti. Mi lahko razložiš zakaj meniš, da je hrana podkupovanje in ne motivacija? Zanima me tvoj pogled na vse skupaj, glede nato, da si že kar nekaj časa inštruktor šolanja.

S Tyro delam poleg reševanja tudi Rally Obedience. Nektere položaje oz. vaje je nemogoče pravilno izvesti, če bi jih učila izključno s pozornostjo na vodnika. Učim jo s hrano - ''zvabim'' jo v željeni položaj, kasneje seveda hrano umaknem. Res pa je, da nekatere vaje učim tudi na drugačne načine.

Moje mnenje je tako, dokler psa učiš s hrano gre za motivacijo. Ko pes neko znanje že ima, in ga noče pokazat dokler mu pod nos ne pomoliš salamo - gre za podkupovanje.

+1




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 08 April 2006, 12:50:10
Hrana je podkupovanje v primeru, če jo moraš psu dati vnaprej zato da nekaj sploh naredi. Hrana, ki jo dobi za dobro opravljeno delo, je nagrada povsem enako kot igrača ali božanje ali skakanje po vodniku....s tem, da psa manj dekoncentrira.

+1


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #23 : 08 April 2006, 13:15:55
Hrana je podkupovanje v primeru, če jo moraš psu dati vnaprej zato da nekaj sploh naredi. Hrana, ki jo dobi za dobro opravljeno delo, je nagrada povsem enako kot igrača ali božanje ali skakanje po vodniku....s tem, da psa manj dekoncentrira.


Takšno je tudi moje mnenje, samo sem mogoče malo čudno napisala. Ravno zato me zanima, zakaj Lupus meni, da je hrana podkupovanje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 08 April 2006, 16:37:40
To je že od nekdaj. Stara šola pravi, da naj pes ne bi delal za hrano ampak za lastnikovo veselje ali kaj. Pojma pa nimam, zakaj se je začelo igro vsaj tolerirati če že ne vzpodbujati, motivacija s hrano pa še vedno velja za nekaj slabšega Moje mnenje je, da za motivacijo vzamemo tisto, kar psa najbolj veseli. Če je to hrana, potem pač vzamemo hrano. Fino je, če imamo več možnosti - z igro psa  sprostimo, s hrano pa lahko nagrajujemo tudi vmes, ne da bi pretirano zmotili koncentracijo. če znamo psu še pokazati, da smo nad njegovim delom navdušeni in če psa to razveseli - toliko bolje.
Sicer pa se meni zdi glavno, da pes dobro dela. Brez pomena se mi zdi obremenjevati se s tem, ali pes dela za naše veselje ali pa za svoje. Zadnje mi je kvečjemu še bolj všeč.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #25 : 10 April 2006, 12:12:46
Popolnoma odvisno od vaje ter hitrosti in natančnosti s katero naj bi jo izvajal. Nekatere zadeve delam na hrano (kjer potrebujem več natančnosti), druge na igračo (klobaso), pozornost na razstavi pa spet na nekaj tretjega.

Nove vaje delam na hrano, kasneje pa odvisno, kjer potrebujem hitrost predvsem plen.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #26 : 10 April 2006, 13:07:21
pri nas se je tudi pojavil problem. Igrače niso več zanimive. Probale sva konga na špagi, žogice, klobaso, vrv. Nič ne zaleže. Skačem pred njo k eno budalo, jo dražim, pa nič. Če se gospodični ne da se ne bo igrala. Raje šnofla okoli. V pasji šoli se sploh ne zmeni za igračo, doma se ji še da, ko pa so moteči dejavniki, igrače niti ne pogleda. Ima kdo kakšno idejo?

Podoben problem sem imela jaz z Astorjem. Vendar šele sedaj v osnovnem šolanju (za izpit A). Ni in ni hotel biti pozoren name ali sploh kaj delati (vsedel se je, če sem se ga narahlo porinila dol). Bila sem že skoraj obupana. Doma je delal dobro - seveda ko ni bilo v okolici motečih dejavnikov.
Na vadbišču pa ni delal NIČ. Poizkusila sem marsikaj - enkrat sem mu priboljšek "nalimala" na smrček pa me ni hotel pogledati.  >:( Igrača ga tudi ni zanimala. V bistvu so ga zanimali zgolj drugi psi in ovohavanje ograje.  :(

No v glavnem - sedaj je pa kar iznenada začel delati.  ::) Ne popolno 100% - ampak tam 70% (iz 10% na 70% je velik preskok). Nauk zgodbe: moral je biti nekajkrat na vadbišču, da se je navadil okolja, prišel spet v relativno delovno kondicijo, prevohal vse sošolce in sošolke.... Sedaj pa dela.  :o

Torej alenka - mogoče gre zgolj za to, da se mora navaditi okolja, vadbišča in vsega kar je zanjo novo.


alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 10 April 2006, 13:41:26
No, stanje se je izboljšalo. Na hrano mi dela že od vsega začetka super (je kar pridna učenka, več napak naredim jaz  ;)), igro pa smo tudi že izboljšalji. Kupila sem ji žogico ki piska in jo dala v star štumf in ko na žogica zapiska je že čisto nora. Samo na žalost ta piskajoča zadevica moti večino ostalih sošolcev in si moramo spet neki novega omislit. Zdej sem nabasala v ta štumf eno majico in na to je tudi nora. No, v glavnem igra se izboljšuje tudi na poligonu.  Kar je zelo pomembno saj bomo kmalu začeli povečevati hitrost izvajanja vaj, tko da bomo delali na igrače. Kar pa se tiče "štelanja položajev" - natančnih vaj, pa bomo še vedno na hrani, na katero je pa moja mala itak nora.



lupus

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 11 April 2006, 17:22:03
Krdelo prosto živečih divjih psov živi po zakonu hierathije.Nižji po rangu,četudi
soudeleženi pri lovu,ne bodo hrane - plena smeli načeti takoj,temveč šele potem
ko se vodja najprej nasiti.Ujeti plen morajo prepustiti vodji im čakati milost.
Nepravilno dajanje hrane  psa samo prepričuje,da je višji od nas.Zato sem osebno mnenja,da naj bo hrana samo za nagrado in ne za motiv,Od tod izvira moje razmišljanje o
podkupovanju.Kar se pa šolanja terierjev tiče.pa priznam,da ravno vseh vrst res
nisem učil.Imel sem priliko učiti irskega terierja,westija,airedalskega terierja,amstafa.pittbulla,
foxterierja in velikega črnega terierja(samo po imenu je terier).Izkušnke z njimi so me naučile,da
so kot pasemska skupina precej zahtevni in ne priznajo polovičarstva.Tudi poizkusi z hrano
se niso obnesli.Bili pa so zelo odzivni na različne barve glasu-brez vpitja,,na grajo in na pohvalo,
ki pa ne sme biti zaigrana.Prihajati mora dejansko iz srca.

+1



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #29 : 11 April 2006, 17:42:06
Se ne strinjam. Glede na to, da sem "plen" že kupila v trgovini in ga sedaj milostno delim s psom še vedno pomeni, da sem jaz tista ki odloča kdaj in pod kakšnim pogojem bo pes dobil hrano.

Kaj potem šele psa učimo, ko zmaguje v boju za klobaso  :o