Motivacija

Gost · 70050

Lanyca

  • Gost
Odgovori #30 : 11 April 2006, 17:58:00
Ja nam je Lanin učitelj tudi vedno govoril, da psa ne smeš podkupovati in mu ne v naprej npr. klobasce pokazat in potem povedat ukaz. Jaz sem ji hrano dajala na koncu za nagrado in ji je nisem prej kazala, mela sem jo v žepu žep pa zaprt. No zdaj pa namesto hrane dobi igro pa je veliko....zelo veliko boljše(sicer že nekaj časa nisva bile v šoli, zdaj bova šle enkrat, učitelj nas ni še poklicel pa bom sama šla z njo na teren).
Enkrat nam je tudi povedal en primer, ko je k njemu ena ženska prišla, pa vn potegnila klbasco in svojemu psu rekla "sedi!" in sje pes začel vse kar je znal najprej se je usedel nato ulegel, skratka hotel ji je vse vaje pokazat, ki jih ve. In to ni dobro, zato res ne psa podkupovat s hrano.O.K. če jo dobi za nagrado samo ne s tistim mu okoli nosa noret, mu kazat ali pa z vrečko šumet, če je hrana v vrečki.


Lp ;)



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #31 : 11 April 2006, 18:50:52
Vodja krdela je tisti, ki odloča kaj prinese hrano oz. kako drugo nagrado. Določa vse pogoje - kdaj, na kak način se zasluži nagrada - pa tudi kaj ta nagrada je.

Nesmiselno se mi pa zdi, da se pri šolanju psa upošteva motivacija za katero mi mislimo, da je uspešna, v realnosti se pa pokaže za totalen polom. kaj mislim s tem? Neješčega psa učiti s hrano, nezainteresiranega psa za igro učiti z igračko in podobne zadeve. Konec koncev mora biti šolanje za oba, tako za psa kot za vodnika zabava, ne pa neka stresna situacija. In če pri šolanju uporabljamo neustrezno motivacijo - ne dobimo željenih rezultatov, logična posledica je frustracija vodnika - ki to prenese na psa. Ob pravilni izbiri motivacije dosežemo, da je šolanje psu v užitek, kar je pa konec koncev cilj večine vodnikov.

+1
 



*matei*

  • pejnourt
  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: -35
  • Porihtanc
Odgovori #32 : 11 April 2006, 19:43:15
Aha.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #33 : 12 April 2006, 13:30:40
Citiraj
Krdelo prosto živečih divjih psov živi po zakonu hierathije.Nižji po rangu,četudi
soudeleženi pri lovu,ne bodo hrane - plena smeli načeti takoj,temveč šele potem
ko se vodja najprej nasiti.Ujeti plen morajo prepustiti vodji im čakati milost.

Pri volkovih že mogoče. Pri domačih psih je pa zadeva močno omiljena. Načeloma velja, da kdor prej pride prej melje, ne glede na rang. Nižjemu po rangu višji hrane ne vzame - kar ima v gobcu je njegovo. Kar je okrog streseno, pa višji lahko pobere brez ceremonij. Če pa hoče nižji kaj pobrati blizu gobca od višje rangiranega, mora " prositi za dovoljenje"

Hrana kot nagrada z rangom nima nič, saj jo pes dobi potem, ko je naredil nekaj po naših željah. Pri hrani lahko naredimo napako, kar se našega ranga tiče pravzaprav edino v primeru, če pes redno dobi svoj obrok pred našim, pa še to samo pri psih, ki se nam že hudo povzpenjajo nad glavo.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #34 : 15 Maj 2006, 22:57:51
Midve imava pa probleme s pozornostjo. Sploh če je to na novem ozemlju, ki ga ne pozna, če so v bližini psi ... takrat ne morem izvabit niti enega pogleda. Sem že čisto obupana. Kaj naj naredim, da bom lahko njeno pozornost preusmerila nase. Ko ni "motečih dejavnikov" dela krasno, tudi na vadbišču, vendar drugje odpove. Takrat je ne uspem zmotivirat prav z ničemer. Poskušala sem že z baloni, ki jih naravnost obožuje, ampak je delovalo samo malo na začetku, ptoem pa ne več.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #35 : 16 Maj 2006, 08:12:48


Takšno je tudi moje mnenje, samo sem mogoče malo čudno napisala. Ravno zato me zanima, zakaj Lupus meni, da je hrana podkupovanje.

jaz pa prosim , da mi nekdo s takimi nazori razloži razloži, zakaj z razliko od hrane igra s predmeti ali božanje NI podkupovanje  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #36 : 16 Maj 2006, 09:50:16
Midve imava pa probleme s pozornostjo. Sploh če je to na novem ozemlju, ki ga ne pozna, če so v bližini psi ... takrat ne morem izvabit niti enega pogleda. Sem že čisto obupana. Kaj naj naredim, da bom lahko njeno pozornost preusmerila nase. Ko ni "motečih dejavnikov" dela krasno, tudi na vadbišču, vendar drugje odpove. Takrat je ne uspem zmotivirat prav z ničemer. Poskušala sem že z baloni, ki jih naravnost obožuje, ampak je delovalo samo malo na začetku, ptoem pa ne več.

Najprej delajta na pozornosti ko sta sami. Če sta na novem okolju se ji probaj kje skriti za kakšno drevo ali zdaj je priložnost v kakšno visoko travo ( samo glej da te ne dobi kakšen kmet :P) pa bo postala bolj pozorna na to kje si, ker se bo ustrašila, da te je izgubila.

Uporabi kakšno piskajočo igračko, te so bile pri nama zelo uspešne v mali šoli, ker ni delal na nič drugega. Igračke ne sme imeti stalno na voljo ampak samo takrat ko trenirata (pozornost, poslušnost, ... ).

Lp nina



ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #37 : 16 Maj 2006, 14:44:04
To je čisto preprosto. Probaj z kakšno hrenovko ali pa tisti vitaminčko Choko Drops, jaz sem svojo ajšo samo z tistimi pripravil na to. Verjemi se je obrestovalo in najbolje ocena na regijski tekmi v poslušnosti je bila 98 pik.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #38 : 16 Maj 2006, 19:55:29
Hvala za nasvete. Se trudiva zdaj z novo igračo. Je pa daleč od tega, da bi bilo preprosto, ker je precej trmasta. Čeprav je drugače požeruh, na hrano ne reagira niti malo, ko je v bližini kakšen pes. Zdaj poskušam z vsemi mogočimi fintami, da bi bila jaz bolj zanimiva. Je pa problem predvsem v urbanem okolju, kjer je treba vse povohat, vse spoznat, samo jaz sem odveč. Kot da ne zna prav nič več kar se je učila.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #39 : 16 Maj 2006, 21:46:15
Jaz bi predlagala še, da vadiš tudi v bližini psa na tujem področju postopoma. Se pravi, pes je najprej oddaljen in nato se ta razdalja zmanjšuje.
Tam, ko točno veš, da še ne bo ubogala ji ne poveljuj, ker s tem krepiš neposlušnost v podobnih situacijah.

Koliko je pa kuža star?
Veliko je tudi odvisno od starosti, predvsem zmožnost koncentracije in stopnja zanimivosti.
Ko je kuža še mladiček, smo ponavadi zanj zelo zanimivi, ni pa zmožen dolgotrajne koncentracije... Kasneje pa pridemo v puberteto in se včasih lahko na trepalnice postavimo pa ne bomo zanimivi za psa. Ko pa mine je pa kar na enkrat izboljšanje, seveda če smo s psom v tem času ustrajali in delali in vadli...

Ne prehitevat dogodkov in postopoma povečujte težavnost.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #40 : 02 Julij 2006, 19:22:14
Mam jaz en problem.

No v glavnem pri nas je motivacija hrana. Brez hrane .. naredi sedi, tačko, gimme 5, krog, prostor itd. Ampak potem zmeraj tako gleda kdaj mi bo kaj priletelo iz rok v njegova usta. Kdaj mu bom dala nagrado. Tako da se mi že dozdeva da Indi dela samo zaradi hrane .. ne pa zaradi veselja do učenja.  :-\ Prav težko je kej dosežt brez hrane. Če imam hrano dela ful ful ful hitr, skače, kroži, vse naredi hitro, priden je (enostavno povedano). Če pa nimam hrane pa se mu zgleda da zdi jah če nimaš pa jaz tudi ne bom nič naredil. Oz potem naredi ampak se mi zdi da tako brez volje. Pač zato ker sem jaz tako rekla.  ::)

Meni pač to ni všeč. In ne vem kaj naj nardim da bo bolj z voljo delal vaje . Da bo bolj vesel ko se bova šla učit. Ali svetujete naj poiščem drugo motivacijo?


Hvala  :-*



ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #41 : 02 Julij 2006, 19:33:46
Nastja kot smo se učili v šoli. Zmeraj more bit motivacija samo da jo pes dobi potem, ko naredi eno vajo. Pa kolkor vem novofundlanci niso neki zlo hitrega.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #42 : 02 Julij 2006, 19:46:36
Nastja,si mogoče delala samo tako,da si mu ves čas kazala priboljšek? Namreč veliko ljudi vidim,ko nosijo priboljške v rokah-da jih pes gleda-in ko mu da,se pes enostavno obrne in začne vlečt,vohat..karkoli.V tem primeru dela res samo za hrano in to ti ne bo prav nič koristlo,ko boš enkrat ostala brez pribolškov.Začni hrano skrivat,tako da te sploh ne bo videl,da si jo kam pospravljaš.Za začetek zahtevaj sedi in iz žepa privleci priboljšek in bodi ful vesela.Če je nor na igrače,si jo skrij pod majco,naredi en sedi in ko boš dosegla svoje,igračo ven in se igrat z njim.Pomoje te je začel izkoriščat.Ko ugotovi,da nimaš nič,te ignorira.

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #43 : 02 Julij 2006, 20:27:51
Sej ne ignorira. Ampak tko počasi  ::)


Se pa trudim z njim. Rinchy .. glede tega. Za sedi mu nikoli ne kažem priboljška. Niti za gimme 5, prostor, tačko itd. Samo potem mu dam. Ampak ko recimo da sedi .. se mu zazdi da je blo pač to to kar sem hotla in če pač je to to bo pa on malo okoli povohal. Sej počasi napredujemo.  ;D



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #44 : 03 Julij 2006, 00:16:45
Sem malo prebiral o tem da se priboljsek skriva in me zanima kako potem psa sploh pripravis da naredi tako kot je treba. Kako potem psa naucis povelja poleg brez prisile, cukanja vlecenja in pobodno?
Sam delam na principu pozitivne motivacije, in sicer: od zacetka so priboljski prisotni, ce ucis npr. poleg priboljsek fiksiras (skrit v pesti) v visina boka. To je zgolj zato da psa motiviras, ker ko mas ti priboljsek tak fiksiran je psu priboljsek zanimiv in z glavo in telesom sili k tebo oz. ob nogo. Tako ga naucis kaj povelje sploh pomeni, potem pa stevilo priboljskov manjsas. Na zacetku nagradis vsakih 5 korakov, nato 10, potem en sklop vaj, itd.
Seveda pa ne delam samo s priboljski, vbistvu je to kliker sistem brez klikanja. Uporabljam npr. bravo priden/a ali pa JA. Povdarek dajem na komunikacijo med vodnikom in psov ker brez komunikacije ni nicesar. To je moje mnenje :)

Lep pozdrav, Marko

+1



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #45 : 03 Julij 2006, 10:06:53
Ja ko psa učiš določene stvari je priboljšek prisoten (v tvoji roki) .. pes ga vidi. Zato naredi vajo. Počasi ga umikaš. In potem nujno psu daš priboljšek ko naredi zadevo prav.  :) .Pri poleg ga imam pa jaz skritega v roki, tako da vonja da ga imam in zato lepo poleg hodi.  8)



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #46 : 03 Julij 2006, 12:31:05
Ja ja, sej tak se mislil, je skrit v pesti in potem pes sili v pest in to potegne zraven to da hodi lepo poleg, kar pa je se lepse, scasoma postane pes lepo pozoren na tebe in drzi glavico pokonci gor proti tvojemu obrazu. Veliko lepse zgleda kot pa ce gleda direkt v tla :)

Lp



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #47 : 06 December 2006, 13:39:30
No mi smo imeli tudi probleme z pozornostjo ker je gledal vse okrog samo mene ne. No zadeve smo se lotili takole:
Doma sem si vzela čas in šla na velik travnik, na sredini sem se ustavila in čakala da me je pogledal. Na začetku sem nagrajevala vsak pogled - tudi če je pogledal samo za sekundo. Kasneje sem čas gledanja povečevala na 5 sekund, 10 sekund, 15 sekund in tako naprej. Ko me je naprimer gledal 15 sekund sem ga pohvalila ga odpela z povodca in mu metala hranco okoli - sem vrgla recimo 4 koščke hrenovk in ga potem poklicala k sebi in spet čakala da me pogleda. Najbolj pomembno je da vztrajate. Mene prvič pes ni pogledal 20 minut ampak jaz nisem odnehala. Ker če odnehaš to pomeni za psa zmago - no pač 20 minut jo bom ignoriral pol mi bo pa nehala težit. Pomembno je tudi da ne zahtavaš na začetku preveč, treba je postopoma višat čas gledanja in utrjevat.

Ko naprimer zahtevate 15 sekund in se pes po 5 sekundah obrne stran tudi vi obrnite glavo v drugo smer. Medtem ko vas pes ne gleda vi en glejte njega ampak glejte nekam stran, vseeno pa z očesom vsake toliko poškilite če vas slučajno začne gledat. ko vas začne gledat tudi vi obrnite glavo k njemu in ga glejte. Psa imejte med tem na povodcu in ne mu dovolit da se sprehaja okoli in voha po mili volji ampak ga imejte na kratko.

Aja pa še to, najprej vajo delajta sama na travniku kjer ni dosti motečih dejavnikov kasneje pa probajta tudi ob prisotnosti motečih dejavnikov kot so avti, drugi ljudje, drugi psi....lepo počasi pa vam bo sigurno uspelo

Pri meni je blo to full uspešen način in zdej je pozornost full bolša in postaja vedno bolša :)

+1

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #48 : 06 December 2006, 13:54:50
Pa še nekaj bi rada povedala glede igre:

Naš Bugz na začetku igrač ni niti povohal. Kupovali smo mu vse možne pa ga nobena ni zanimala. No potem smo si pač rekli da igra za njega pač ni motivacija in pika. Vendar meni vseeno ni šlo v glavo da se noče igrat. Potem smo pa ugotovili kaj je narobe - Mi se nismo znali igrati z njim. V šoli je bilo instruktorici zelo nenavadno da ga igrača ne briga in se je ona malo začela igrat z njim in na naše presenečenje se je tudi Bugz začel igrat. Ugotovili smo da mu je aport iz jute zelo všeč! Najprej sm ga vlekla pred njim po tleh in spuščala razne zvoke ko da renčim in podobno. Potem sem tekla okoli in on za mano. Potem sem se ustavila in prijela aport z obemi rokami - z leve in desne strani da je lahko ugriznil na sredini. Bugz je na moje veliko presenečenje z vso silo ugriznil vanj in se začel z mano ruvati. Instruktorica mi je rekla nauj ga malo dvignem na zadnje noge in res je začel še bolj vleči. Ko je z zadnjimi nogami začel vleči nazaj sem šla proti njemu in ko je močno vlekel sem spustila aport in on je ves vesel z njim tekel okoli. Na moje velikansko presenečenje pa je po 2h krogih na poligonu pritekel k meni in mu ponujal aport da se grem z njim ruvat :o :o :o

Meni se zdi da sem z tem full dosegla ker igra je zelo pomembna in z psom se je treba tudi znat igrat :)

Upam da bo to komu pomagalo ker meni je full. prej me je čisto ignoriral ko je bila recimo psica od instruktorice na poligonu zdaj pa se veselo igra z mano - ko sem se hotela malo poigrati z psico od instruktorice je celo postal ljubosumen in pobral z tal svoj povodec in ga nesel instruktorici da bi se igrala z njim :P

Jaz sem bla čisto šokirana res :o

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #49 : 06 December 2006, 14:47:29
Hojla,

samo na kratko:
- zakaj hrana NE-  je razvidno iz vseh vaših dopisovanj

Kar pa se tiče tenis žogic in palic - dragi moji, dajte malo pazit. Tenis žogica je popolnoma neprimeren rekvizit za igro za srednje velikega psa. Koliko primerov pogoltnjenih žogic veterinarji NISO mogli rešiti? Palice pa ravno tako naj ne bodo igrača - predlagam, da svojega veterinarja povprašate o statistiki poškodb požiralnika, jezika, mehkega neba... zaradi metanja palic. Lahko vam pa tudi jaz kakšno zgodbico povem.....

Torej, tudi pri igračah uporabite zdravo pamet - pa ne v zvezi "kako in kdaj"... ampak predvsem KAJ.



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #50 : 06 December 2006, 15:05:23
Preprosta rešitev problema teniških žogic je da jo date v eno staro nogavico in zavežete, tako jo pes nebo mogel pogoltniti. Vsaka igra pa more biti nadzarovana ker nikoli ne veš kaj se lahko zgodi.

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 06 December 2006, 17:26:43
Palice imajo še eno slabo lastnost: povsod jih je polno in pes se lahko nagradi kar sam. Sem imela primer - zlato prinašalko, ki je iskala pogrešane v gozdu. Ko je našla markerja, je, namesto da bi ga pravilno nakazala - lajala, lepo pobrala palico in si tako sama vzela prisluženo nagrado. Žal se s polnim gobcem težko laja.

Za bolj požrešne pse daš lahko v štumf tudi več žogic skupaj.

Kaj pa je narobe s hrano? Jaz žal s predmetom ne morem motivirati, ali naj potem s psom sploh ne delam?


skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #52 : 07 December 2006, 10:52:59
Lanabella,

s hrano načeloma ni nič narobe. Narobe je z vodniki in - opcijsko- instruktorji. Ampak to je bilo samo mimogrede. Trenutno imam že tretji teden resen zdravstveni problem zaradi palice in sem samo malo opozorila, ker sem "bolj not". Je kriza, če si pes sam najde palico, ampak so fizične sile le relativno pod njegovo kontrolo. Če mu jo pa mi vržemo in je pes itak plensko nor, potem je pa lahko zelo "veselo". In tudi zelo, zelo žalostno. Mi smo sicer preživeli, ampak 6 dni v krtičnem stanju in samo zato je pes še živ, ker ima nenormalno voljo do življenja, nenormalno telesno kondicijo in blesavega lastnika - se pravi mene.  :-[



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 07 December 2006, 13:52:24
Sem imela priliko videti psa, ki si je pobral palico, z njo lavfal proti lastniku, da bi se igral, nerodno skočil čez nek hlod in si jo zapičil v grlo. Je preživel, ampak komaj. In psico, ki se ji je pri igri s palico zadrla majhna trska nekam za zobe, nihče ni opazil dokler se ni naredila fistula - nemarno in precej drago. Tako da palic pri meni vodniki že zelo dolgo ne smejo uporabljati. Storži so malo boljši, samo tudi te lahko najdejo sami in se sami nagradijo, pa še čisto zasvojeni postanejo.


skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #54 : 07 December 2006, 14:16:00
Samo ne govori.....imamo še vedno intenzivno veterinarsko doma. Pa tako se mi je palica (konkretna, seveda) zdela fajn varianta. Jo lahko vsaj zagrabim in pri tem obdržim vse prste cele. Vse igrače iz tkanine (klobase ipd) so idealne za ubit (traja cca. 2,5 min), vsi kongoti so že zdavnaj brez štrikov in kar ostane "noče" kar samo iz gobca. Z žogicai vemo, kako je....No, palice so vedno na zalogi, ni jih škoda in  kot že rečeno - jih je možno dobit nazaj. Pes jih itak najde sam in sitnari toliko časa, da se nekaj zgodi. Kakorkoli - nobody is perfect, not even me.  ;)

LPC



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 07 December 2006, 14:29:32
Ali ti uniči tudi tisto metersko "cufo" debelo za roko? Dozdaj jo še noben pasji demon ni uspel uničiti prej kot v nekaj mesecih.


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #56 : 07 December 2006, 15:11:48
Ali ni edini problem uporabe hrane v tem, da vodniki ne znamo pravocasno in na pravilen nacin umakniti hrane iz vidnega polja psa? Ob predpostavki, da poznamo potek ucenja v smislu znak-odziv-potrditev-nagrada in ne futramo kar vsepovprek..

Ali pa se nam ne da prevec ubadati s tem in zato obticimo pri vabi.

Mislim predvsem na pse, ki se jih s predmeti ne da zmotivirati za delo.



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #57 : 07 December 2006, 15:59:22
Citiraj
tisto metersko "cufo" debelo za roko
Take "cufe" še nisem videla. Če mi poveš, kje naj jo najdem, ti bo zgodovina hvaležna, jaz pa tudi.

Citiraj
Ali ni edini problem uporabe hrane v tem, da vodniki ne znamo pravocasno in na pravilen nacin umakniti hrane iz vidnega polja psa
Poleg vsega ostalega, imenovanega "linija najmanjšega odpora" ni stvar, da hrano umaknemo iz vidnega polja ampak iz same vaje. Ok, pač naučiš psa težjo vajo s pomočjo hrane, pomembno je, da ko pes vajo obvalada in mu postane rutina, hrano umakneš iz uporabe. Ker je ne potrebuješ več. In problem dela na hrano je točno v tem, da je user friendly in postane vaba, podkupnina in odraz našega neznanja. Povprečen lastnik psa definitivno ne ve, kako in kaj. In v društvih propagirajo priboljške - hiter in kratkotrajen rezultat (izpit), ostane pa lastnik psa s svojim na easy way naučenim A ali BBH in s polnimi žepi različnih jedi, pes ga pa ne j....Ne njega ne hrane. Potem so pa vprašanja v stilu "a hrenovka, a ta firma briketov ali pa morda druga, pa sirček, ipd" (glej zgornja dopisovanja). Vidiš, zato jaz ne maram šolanja s priboljški in klikerjem kot edine zveličavne metode dela s psom. In prisegam na zatezno. Poudarjam za širšo laično pasjo javnost. Tako kot teletakt moraš tudi hrano uporabljat po pameti. A si predstavljaš, da se veter obrne in začnejo v zvezde kovat KD, kjer šolajo z uporabo teletakta? Princip je popolnoma enak.....In bi bila spet proti. Pa ne zaradi teletakta - jaz osebno (priznam  :-[) ga občasno uporabim. Ampak vem, kdaj, kje, zakaj in predvsem kako. Ni pa za širšo uporabo. Zatezna je pa pač nekje vmes - vodniku zagotavlja vsaj osnovno kontrolo (fizično) nad psom, prav veliko napak načeloma ne moreš narediti, če pa motiviraš s pohvalo in priznanjem, je pa rezultat naravnost krasen.

Zdaj sem se pa prav razpisala.... Sorry.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 07 December 2006, 17:15:54
En vražji golden ima tako prav zdaj cufo, bom vprašala ob priliki kje so jo  dobili.

Meni se zdi najbolj fino delati s takimi psi, pri katerih lahko uporabiš več različnih motivacij. Hrana ima včasih prednost pred igračo - lahko psa nagradiš ne da bi ga dekoncentriral.
Žal pa včasih ne moreš sam izbrati motivacije, ki je všeč tebi - motivacija je tisto, kar je všeč psu. Saj jaz sem moje tudi naučila, da se igrajo. A če zato, da se igrajo potem pričakujejo nagrado (to ni  nujno hrana) potem je uporabna za sprostitev, za motivacijo pa ne.

Zatezno ovratnico ali teletakt lahko uporabiš za korekcijo, če meniš da je potrebna, a kaj ima to zveze s hrano kot motivacijo? Sicer je res, da pri rukn cukn sistemu vodniki ponavadi prav hitro pozabijo na motivacijo in se samo še derejo in cukajo, ampak dvomim da da tako ravnanje bistveno boljše rezultate kot napačna uporaba hrane. Tudi tu gredo po liniji najmanjšega odpora.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #59 : 07 December 2006, 17:26:38
En vražji golden ima tako prav zdaj cufo, bom vprašala ob priliki kje so jo  dobili.

A to mislis tako iz vrecevine, zvite v rolo, ful trdo in dolgo (in tezko)? Tako sem videla vceraj v Tukanu...

battito animale