narediti rodovnik!?

Urša in Balu · 17031

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 02 April 2008, 13:12:59
Napisano je samo, da je možno pridobiti za "bolj redke in eksotične pasme" pogojni rodovnik (kdo ga izda, niti ni bistveno).
A začetni rodovnik=pogojni rodovnik ??? Pes v rodovniku nima vpisanih vseh rodov. Pika.

Očitno ti te zadeve niso najbolj jasne, zato pa sem te opozorila, da me pri tem ne omenjaj, v kolikor tvoje informacije niso preverjene.
Nobeden od mojih psov ni imel / dobil pogojnega rodovnika, zato sem ti odgovorila. Kajti omenila si prav mene in perujce, pa čeprav, kolikor vem, ne veš, kakšne rodovnike imata, kdo jih je izdal in koliko je pri katerem vpisano in kaj  ???
In tale vehementna "pika" na koncu tvojega užaljenega izbruha o stvareh, ki ti niso jasne, je prav bizarna  ::)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #31 : 02 April 2008, 14:15:43
jaz imam enega psa s pogojnim rodovnikom in lahko povem moj primer, pa še en podoben.
Torej, moja psica ima pogojni vpis v slovensko rodovno knjigo (beri pogojni slovenski rodovnik), ker ima od matične države veljaven FCI rodovnik, nima pa na obeh straneh vpisanih vseh treh rodov (čeprav se ve kdo so manjkajoči psi, ker so zavedeni v dugi rodovni knjigi, ki ni od FCI). Oba starša sta vpisana v FCI in v vporedno eno drugo rodovno knjigo.
Njuni predniki pa pa so vpisani nekateri samo v to, drugo rodovno knjigo- gre za organizacijo, ki z FCI nima pogodbe o vzajemnosti, zato se predniki ne prepišejo v FCI rodovnik.

Enako je bil primer nekaterih borderjev v Sloveniji, ki so bili uvoženi iz Italije ali Anglije s priznanimi FCI rodovniki,a je kje v rodovniku manjkal vpis- predniki psa, ki so manjkali v vpisu je bil očitno iz druge organizacije.

Potomci takih psov dobijo navaden rodovnik, ko so na obeh straneh vpisane vse tri generacije z FCI številko. Do izpolnitve tega pogoja pa dobivajo pogojne rodovnike.

Začetne rodovnike pa lahko izdaja samo matična država posamezne pasme (to so psi,ki navadno še niso bili zavedeni v nobeni rodovni knjigi). In v etem delu kolikor vem nimajo vse pasme in vse države enakega pristopa.

Vodi rodovno knjigo in izda lahko rodovnik kdorkoli- edini problem je, da veljajo samo FCI rodovniki za naš prostor seveda.
je pa po svetu vse polno takoimenovanih "disidentskih organizacij" , ki vodojo svojo vzrejo in imajo svoje rodovne knjige.
Nekate od njih so velike in zelo močne in pokrivajo cel eceline ali celo ves svet in vodijo ogromno število psov- pogosto ene pasme, ne pa nujno. Večinoma pa se z FCI slabo razumejo.

Lahko pa tudi kdorkoli, tudi veterinar npr  :P začne svojo rodnvo knjigo vodit- ki jo priznava samo on.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!