Bolonjski bišon [bologneser]

JennyK · 49918

JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
: 22 Januar 2008, 10:15:38
No, kot obljubljeno odpiram novo temo o pasmi bologneser.
Prilagam (sicer bolj skop) opis oz. glavne značilnosti te očarljive, a žal premalo poznane pasme.


BOLONJSKI BIŠON (BOLOGNESER)

Domovina: Italija
Datum objave originalnega standarda: 27.11.1989
FCI uvrstitev: številka standarda 196; grupa IX (družni in spremljevalni psi), oddelek 1 (bišoni in sorodne pasme)
Brez delovnega izpita!

Splošen izgled: Majhen, s čokatim in kompaktnim trupom, pokrit z dolgo, mehko, vendar ne prileženo dlako (nikoli ne tvori resic!); čisto bela, brez kakršnega koli madeža ali drugega, ne-belega odtenka.
Pomembni proporci: Pes je kvadratno grajen, tako da je dolžina trupa enaka plečni višini!
Obnašanje: Zelo resen, ponavadi bolj miren. Podjeten, učljiv, svojemu gospodarju in njegovi okolici skrajno vdan.
Velikost in teža: Samec 27-30 cm; samica 25-28 cm; teža od 2,5 kg do 4 kg.
Napake/hude napake: Izrazita divergenca ali konvergenca mejnih linij glave in gobca; zaobljen nosni greben; podsekavost in predsekavost, če se to izraža na izgledu gobčka; velikost pod 25 cm in preko 33 cm pri samcih in preko 32 cm pri samicah.
Izključitvene napake: Podsekavost; depigmentiran smrček ali smrček druge barve kot črne; depigmenitranost očesne veke; razlike v očesih; pomankljivost repa; katerakoli druga barva kot bela, madeži ali grahavost. Samci morajo imeti dve že na videz normalni in popolnoma v mošnjo spuščeni modi.

Obširnejši standard najdete na: http://www.bichon.de/bolognese/rsbole.htm


+1



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 22 Januar 2008, 10:34:07
Žal sem računalniški analfabet, zato vam ne znam pripopati sličic moje princeske. Lahko si jih ogledate v albumu: http://jenny.moj-album.com/

Po standardu je Jenny (fizično) popolni bologneser. Glede njenega temperamenta pa moram dodati, da je zelo živahna psička. Vendar svojo živahnost nakopičeno energijo porabi na sprehodih - večinoma po Šmarni gori. Ali pa doma, ko se s svojimi igračkami zaigra tudi celo popoldne.  :D Sploh sedaj, v hladnejšem času, ko ji temperature zelo ustrezajo, od energije kar poka! Jo pa z možem povsod jemljeva seboj in ni nikakršnega problema, saj pozna "manire" in bonton. Sva pa več kot 2 leti obiskovali tudi pasjo šolo (in za piko na i opravili tudi izpit), saj se mi zdi za prijetno sobivanje zelo pomembno, da je pes vzgojen!
Do ostalih psov ima obnašanje različno; z majhnimi psi se rada poigra, sicer pa je do ostalih psov indeferentna in ne rine v njih. Nikdar pa ni konfliktna in ne teži v pse. Je pa res, da bo stara že 4 leta in se ji ne ljubi več toliko družiti z vrstniki kot v mlajših letih. S sosedovo maltežanko sicer zmeraj, za ostale pse pa - kakor ima dan, jaz pravim.  ;)
Fizično je zelo zdrav pes in nisva imeli doslej kakih zdravstvenih problemov (trkam na les!!).
Bi pa ponovno poudarila skrb za dlako; nega dolge dlake je nujna in neobhodno potreba! Čim zanemarimo kožuh, nastanejo grozni vozli, ki se jih  v hujšnih primerih ne da več razčesati in je psa potrebno postriči. Zato res naprošam vsakega bodočega lastnika, ki razmišlja o tej (ali slični - dolgodlaki) pasmi, da dobro premisli ali bo imel dovolj volje in energije (sploh v prvih cca dveh letih, ko je dlaka res težavna!) za nego. Vsekakor obstaja opcija psa postriči - tako prakticiram tudi sama, vendar pa je z nego še zmeraj kar nekaj dela. Jaz Jenny češem vsak dan (izjemoma na 2 dni), kar mi vzame približno 20 minut. Sva pa že utečen par in gre vse kot po maslu. Na začetku, ko sem Jenny imela v dolgi dlaki, nama je vzelo tudi po uro in pol!!  :'( Tako da se mi ta problem z nego res zdi zelo smiselno izpostaviti.
Evo, toliko za sedaj. Sem mislila, da bom svoje vtise o pasmi strnila v nekaj vrstic, pa je že sedaj nastal dolg mail. Upam, da ne boste obupali ob branju.  :)
Če kogarkoli zanimajo še dodatne informacije, pa sem z veseljem na voljo!
Lp, Katja



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #2 : 24 Januar 2008, 16:48:45
Sem se ze zadnjic hotela pritoziti, da ni nikjer slikc. Preberi si na forumu pod tehniko kako vstavis sliko, al pa ce ti jaz na kratko opisem. Vidim, da znas vstavljati povezave. Delas popolnoma enako, samo, da za sliko uporabis prvo ikonco in vstavis naslov med dva . Drugace pa v albumu kliknes na sliko z  desnim klikom dobis naslov, ga  z alt in ctrl ( drzis oba gumba) ter "c" das v spomin in  alt in ctrl in "v" vstavis med imgje.
Ce ti ne bo slo, poslji meni pa bom jaz dala gor.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 25 Januar 2008, 13:56:36
Hojla, Miša! Ja, res sem "bedna", ampak vstavljati slike se pa res še nisem naučila.  :'( Pa saj najbrž res ni nič težkega, ampak... joj, takoooo težko se spravim kako noviteto naučiti. Ampak - bom, obljubim!!!! Res mi ne bi škodovalo sej kaj novega naučiti!  8)
Lp in prijeten vikend! Katja



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 25 Januar 2008, 14:07:32
Upam, da bo šlo...



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 25 Januar 2008, 14:15:21
Mi je res žal, ker se igrajčkam in poizkušam.  :-[ Ampak ni šlo...



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 Januar 2008, 14:22:39
V albumu klikni na sliko z desnim gumbom miske, pojdi pod ''Lastnosti'' skopiraj link s koncnico .jpg in ga vstavi med ...



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 31 Januar 2008, 13:53:03



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 31 Januar 2008, 13:55:44
No, pa mi je le uspelo se naučiti vstavljati slike!  ::)  Hvala Sarci in Miša za informacije!
Evo, prilimam še eno sličico iz nedeljskega pohajkovanja naokrog, ko smo res maximalno izkoristili lepo in relativno toplo vreme za ta letni čas!




JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 21 Februar 2008, 08:05:52
No včeraj sem Jenny peljala postriči. Žal je bila njena dlaka v slabi kondiciji, tako da je bila ta odločitev nekako optimalna. Je pa sedaj en tak hecen piščanček. :-* Mi je prav ljubka! Pa še dela bo manj s česanjem in nego.  >:D
Prilagam sličici - "prej" in "potem"....






MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #10 : 21 Februar 2008, 11:41:02
Prej je bila kot se za bisoncka spodobi  :-* potem pa izgleda kot pudeljcek  ;D

No, pa si se le naucila bvstavljati slikce  ;) Sedaj pa moram se jaz poiskati stare albume, da prilepim tvojo lepoticko, ko je bila se majhna.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 22 Februar 2008, 07:45:15
Ja, sej je res kot en "fake" pudeljček.  ;D Ampak meni je ljubka. Pa dela je fuuul manj.
Za kako sličico, Miša,  se pa zelooo priporočam in hvala že vnaprej!  :-*
Aha, ravno včeraj sem si potrdila pravilno odločitev o striženju tele moje princese;
včeraj sva šli v toplem in lepem vremenu na tek po bližnji okolici. Med travniki in njivami. In na neki njivi je bila ravno na sveže polita gnojnica - ob robu njive pa ljubka lužica te "dišeče" zadeve. Naj poudarim, da doslej Jenny še nikdar ni imela želje se iti povaljat v ta "parfum". Včeraj pa ne vem kaj ji je šinilo v to njeno malo glavico; zapodila (oz. skočila "na ploh") se je DIREKT v to gnojno lužo!!!!! V sekundi sem sicer odreagirala in jo odpoklicala ven iz čofte. Ampak škoda je že bila storjena - gnojnica je kar kapljala od nje!!!  >:( :'( In kratka dlaka se je izkazala za zelo praktično. Sem paconko malo vrgla pod tuš in sva spravila smrad en-dva-tri z dlake. Če bi bila dlaka daljša, tako simpel sigurno ne bi rešili te nezgode!  :P



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 23 April 2008, 08:36:07
Evo še ena sveža fotka:




JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 29 April 2008, 11:56:54
Zadnjič sem neuspešno priložila sliko.  :-\ Ne vem kje sem zašuštrala. Upam da bom tokrat bolj uspešna. Jenny je v soboto praznovala svoj 4.rojstni dan. In je seveda dobila (improvizirano) tortico, s katero si je dala veliko dela.  ;D





JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 29 Maj 2008, 07:56:24
Da priložim kako novo fotko...
Tule je ena, kjer je lepo razvidna pomladanska in nosečniška utrujenost...  :-*  ;)


Tako da sem jo teden dni nazaj peljala postriči...


Lp, Katja



ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #15 : 08 Junij 2008, 23:57:32
O, tukaj se pa že vidi trebušček :) ali se motim?


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 09 Junij 2008, 07:44:19
Hojla! Še vedno smo v enem kosu in še kar nestrpno čakam, kdaj se bo začelo "dogajat". Danes je že 61.dan...
Spodaj pa slikica trebuščka 57.dne; se mi zdi, da se je v preteklih treh dneh še bolj zaobljila.  :-*





Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #17 : 09 Junij 2008, 10:24:51
Drzimo pesti Jenny in Katja za hitri porod in lepe malcke ...


Lp, Tinkara

moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 09 Junij 2008, 10:30:05
Hvala, Tinkara za lepe želje! Hja, me že par dni stiska v želodcu od živčnosti, ampak bomo "shendlali".  ;) Vedno je enkrat prvič na najbrž najtežje, ko ne veš kaj točno pričakovati.
Hvala še enkrat in seveda poročam, ko bo kaj novega!
Lp, Katja



ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 09 Junij 2008, 10:34:20
Pa na slikce ne pozabi ;)


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #20 : 09 Junij 2008, 10:45:37
Sploh ni dvoma, da ne bi Jenny Security shendlala tako, kot se spodobi  :P. Sicer pa držimo vse pesti in šape, da bo šlo tako, kot mora. Veliko veselja, pa čim uspešnejše širjenje podjetja ;). Ko bo pa čas za kako mečkanje malčkov, pa seveda ne pozabi na sošolce :). LP N

Los je car.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 09 Junij 2008, 11:15:19
Ni problema za mečkanje! Z veseljem!  :D
S slikovnim gradivom pa vas bom seveda tudi pridno zalagala.
Lp, Katja



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #22 : 12 Junij 2008, 08:39:50
Jebeštrga, mi še vedno držimo pesti in šape. Kako vam gre? LP neža

Los je car.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 12 Junij 2008, 19:03:10
Ekola, takole: imamo naraščaj, deklico Lenko!  :-* Zelo krepko deklico - 201 gram, ki ji je na plano moral  pomagati celo veterinar s carskim rezom. Sedaj smo doma in si odpočivamo.
Slikice objavim kasneje!
LP, Katja



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #24 : 12 Junij 2008, 19:18:01
Oooooo, čestitek za pupiko. Enega okromnega lupčka od mene in Darka Jenny Security. Držite se, babe. LP Neža

Los je car.


Tadeja

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 13 Junij 2008, 00:38:46
Čestitke tudi od mene! Jenny želim veliko počitka, mali Lenki pa razigrane pasje dni...
 Končno bolonjci tudi pri nas... ;D

"Odgovoren si za tisto, kar si udomačil..." (A. de Saint-Exupery)


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 13 Junij 2008, 06:16:36
Hvala obema za lepe želje!
Pošiljam par včerajšnjih slikic...





Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #27 : 13 Junij 2008, 12:38:47
Cukr  :D ČESTITAMO :-* :-* :-* :-* :-*

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #28 : 13 Junij 2008, 15:21:17
Čestitke  :P.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 13 Junij 2008, 15:42:06
Hvala!  :-*
Mala pridno sesa pri mamici Jenny, Jenny se je pa v to materinsko vlogo krasno vživela. Kar pretirano?!  :-[ Stran od male bibice jo sploh ne spravim; cel halo je, ko greva ven lulat...
LP, Katja