"Umetni kolki"

isla · 5979

isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
: 23 Januar 2008, 15:18:46
Zanima me če ima kdo na forumu doma psa z umetnimi kolki, oz ali kdo pozna kaksnega psa kateremu je bil vstavljen umetni kolk? Predvsem me zanima, kaksne zmoznosti gibanja ima pes z taksnimi kolki, na kako dolge sprehode hodi in koliko casa traja okrevanje?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 23 Januar 2008, 17:39:52
Moj sosed ima mešanca z goldnom, ki ga je avto zbil.. vstavili so mu umeten kolk, operacija stane okrog 600 bivših jurjev. Ne vem koliko časa je bil samo doma v hiši, verjetno ga je vse bolelo, hodit tako ni mogu normalno.. Potem so ga spravili na vrt, sledili so krajši sprehodi - 20m, 30, 50.. To je bilo nekje dve leti nazaj. Zdaj hodi približno 3 do 4 km na dan in to vse na slow motion. Nič ga ne boli, sam hodi vseeno ne normalno. Psihično je še pa isti, vesel, vedno renči ko ga božaš  ;D, z vsemi se razume.. Pa ratal je tudi malo bolj zaobljen



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 23 Januar 2008, 19:37:46
Znanci so imeli kao nemca, ki ga je zbil avto pri dobrem letu starosti. Dobil je umeten kolk, bil je eden od prvih psov pri nas z umetnim kolkom. Za kakšen šport ni bil, okrog hiše in na krajših sprehodih pa se je čisto normalno gibal. Lastniki so zelo pazili da se ni zredil, pravzaprav je moral biti prav mršav. Živel je za nemca zelo dolgo, mislim da več kot 14 let, s tem, da je zadnja leta zelo težko hodil.
Danes umetne kolke redko vstavljajo, ker si pri displaziji raje pomagajo z drugačnimi posegi.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #3 : 24 Januar 2008, 10:12:30
Hvala za odgovore. Ja operacija stane 3000€ za en kolk, res je veliko denarja ampak to lastnikom psa za katerega sprasujem ni tako vazno. Gre za 1,5 let staro nemsko ovcarko pri kateri alternativne operacije ne pridejo vec v postev. Na levi nogi ima popoln izpah desna pa se se nekako drzi ceprav je trenutno vsa obremenitev na desni nogi. dr. Matko je predlagal vstavitev umetnega kolka na levi nogi.
Psice ne mislijo uporabljat za katerokoli kinolosko disciplino, bi pa radi z njo sli se kdaj na kaksen sprehod - izlet. Ali lahko teksen pes hodi v hrib npr. smarna gora in podobno?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #4 : 24 Januar 2008, 10:21:53



nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 05 Avgust 2008, 12:55:50
Pozdravljeni!

Tudi mi smo se srečali s tem velikim problemom. Naša psička ima izpah levega kolka, pa tudi desni ni najboljši. Žalostno je predvsem to, da so nas veterinarji (ko je bil še čas za manjši poseg), ki smo jih obiskali, prepričevali v vnetje pokostnice, ki naj bi minilo samo od sebe, izkazalo pa se je najhujše. Po slikanju smo ugotovili, da so njeni kolki popolnoma zanič in da bo revica celo svoje življenje obsojena na bolečine in nesproščeno gibanje. Ob prejeti novici so se mi podrla tla pod nogami, cel dan sem jokala in si očitala, da je nisem peljala že prej, ko bi ji lahko še pomagali. Ko sem se vsaj malo pomirila, sem začela razmišljati o možnostih, ki jih imamo na razpolago, vendar se nisem odločila, da jo bi dala uspavat in ji prihranila muke (morda egoistično, vendar sem se preveč navezala nanjo, da bi se ločila od nje po tako kratkem času, ki sva ga preživeli skupaj!). Morali smo počakati, da je dokončno zrasla in jo še enkrat peljati na slikanje (do takrat sem še vedno upala, da se ji bo zadeva izboljšala, vendar je bila to utopija!). Slike so pokazale tisto, česar sem se bala (pa čeprav sem jo močno šparala in ni pretiravala z norenjem) in tako smo sedaj dogovorjeni za operacijo in umetni kolk. Resnično mi je težko pri srcu, ko pomislim na to, saj niti nisem prepričana, ali sem se pravilno odločila in ali ji bo to dejansko pomagalo? Še vedno lahko pride do zapletov, morda njeno telo ne bo sprejelo tujka, ki ji ga bomo vstavili v telo, vendar pa bom naredila vse (ne glede na denar), kar je v moji moči, da ji dam še nekaj srečnih let, ker ima toliko volje do življenja, je tako navihana in razigrana. Morda je tudi več možnosti, da bo telo dobro sprejelo tujek zato, ker je še mlada in polna življenja ter bo naprej živela lepo, vendar pa se mi po drugi strani smili, ker mi ne more povedati, kako močno jo dejansko boli in ali bi bilo smiselno raje končati zadevo?! Ne vem, glede tega vprašanja sem še vedno razdvojena in najbrž ne bom nikoli popolnoma prepričana v pravilnost svoje odločitve. Če ima kdorkoli kakršnekoli izkušnje s tem, ali pa celo psa z umetnim kolkom, naj mi prosim piše in posreduje kakšne informacije! Lp



h3x0r

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 05 Avgust 2008, 12:58:48
Uff. ... bogi kužki.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #7 : 05 Avgust 2008, 14:03:16
kakšno pasmo imaš in koliko je psica stara?
In pri katerem veterinarju si bila?



nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Avgust 2008, 09:23:00
Ciao!

Moja psička je pasme ameriški bulldog, ta mesec bo stara 20 mesecev - ubistvu je še ful mlada. Najprej smo bili pri Zajc - Trstenjak, kjer so trdili, da je vnetje pokostnice in niti pomislili niso, da bi jo slikali, nato smo bili na Vet. fakulteti pri dr. Z (zdele se ne morm spomnt priimka, vem pa, da ga poznate, ker je znan veterinar s področja ortopedije). Jst nism mela dobrega občutka pri njem, prav tako pa se niti ni posvetil zadevi, slike, ki so jih naredili tam, pa so bile slabe, če ne celo katastrofalne (kakšni bodo torej novopečeni veterinarji, ki se učijo tam?šlampasti...). Nazadnje pa smo bili pri dr. Matku, ki bo poseg tudi opravil. Upam, da bo dobro naredil in da bo potem bolje. Z njim sem imela najboljše izkušnje, prav tako pa smo imeli že operacijo komolca pri njemu in sem bila zadovoljna.