Podarjanje psov

Dina · 38549

Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
: 30 Januar 2008, 12:39:42
Imam en predlog in me zanima kaj mislite :)

Velikokrat prebiram razne "oglase" in pregledujem stani, kjer brezvestni lastniki podarjajo čistokrvne, rodovniške pse - včasih stare par mesecev, včasih leto dni... Kaj če bi naredili recimo v razdelku zavetiščni box še en skupek tem, kjer bi nekdo zbiral in objavljal take oglase, pač vse na enem mestu? Mislim, da je veliko takšnih ljudi, ki si zelo želijo psa določene pasme, pa si ga zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo privoščiti. Kaj pa vi pravite na to?

lp

...sledi svojim sanjam


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #1 : 30 Januar 2008, 12:58:36
1. če nima denarja za psa, tudi nima denarja za njegovo oskrbo (hrana, veterinar,....)
2. to bi bila še dodatna podpora vsem šteparjem



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 30 Januar 2008, 13:21:20
1. Ni nujno. Poznam primere, ko so reveži nastrgali denar za drago zdravljenje in veliko več primerov, ko so si ljudje omislili dragega psa, za njegovo oskrbo in vzgojo pa si niso vzeli niti časa niti denarja. Sploh pa oskrba enega zdravega psa niti ni ne vem kakšen strošek, če se  pretirano ne spakuješ.
2. Šteparjem ne bi prav nič koristilo, saj naj bi se psi podarjali, kvečjemu kakšnega manj bi prodali.

3. Glede na možnosti za brezplačno oglaševanje lahko zavetiški boks ohranite za zavetiške pse. Če smatrate, da je vsak, ki oddaja psa starejšega od dveh ali treh mesecev a priori brezvesten, zakaj bi mu  še "pomagali" z zbiranjem oglasov. Če bi jaz oddajala psa, bi nekoga, ki bi moj oglas brez mojega dovoljenja  nekje "zbiral" poslala v... Kdor si želi  pasemskega psa zastonj, naj se malo potrudi. Saj ni treba drugega kot parkrat klikniti.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 30 Januar 2008, 14:16:35
To že, samo nekateri sploh ne vejo, da takšni oglasi so  :P

Ne vem pa kako bi na tak način podpirali šteparje? V kakšnem smislu?

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 30 Januar 2008, 14:52:24
...tisti tudi zavetiškega boksa ne bodo našli, če so tako štorasti...


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 30 Januar 2008, 14:59:15
Jah, mogoče imaš prav. Samo, če pogledaš še iz druge strani - po moje tudi vsi člani pesjanarja nimajo psa, ali pač? Pa če vzamemo primer, da si en otrok (govorim o starejših otrocih, sposobnih skrbeti za psa) želi imeti točno določeno pasmo psa. Sam si ga je finančno nesposoben kupiti, kaj pa če bi ga lahko dobil? Sama vem, koliko časa je treba varčevati vsak evro, če nikjer ne delaš in nimaš prihodkov (razen ob kakšnih velikih praznikih), da si lahko kupiš psa. Za hrano pa potem tako finančno ponavadi skrbijo starši.

...sledi svojim sanjam


natka

  • *
    • Prispevkov: 239
    • Točke: 0
  • Bonga
Odgovori #6 : 30 Januar 2008, 15:10:24
1. če nima denarja za psa, tudi nima denarja za njegovo oskrbo (hrana, veterinar,....)


to se pa jaz ne strinjam, ne drži, mogoče kdaj, ne pa za vse. rodovniški psi imajo visoke cene in si ljudje ne morejo privoščit, kar pa ne pomeni, da nimajo za hrano in oskrbo, veterinarja.


nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 Februar 2008, 09:19:47
Pozdravljene!

Tudi sama se strinjam s tem, da marsikdo ima denar za oskrbo in zdravje psa, vendar si ga ne more privoščiti, ker so cene  nakupa psa res zelo visoke, previsoke. Pomoje bi morali rejci bolj skrbeti za to, da gre pes v prave roke in dobi odgovornega lastnika, ki bo lepo skrbel za psa in ne bi smeli gledati samo na zaslužek, ki se jim ob tem ponuja. Res pa je tudi to, da so najbrž stroški legla tudi visoki in s prodajo psov ravno dobro pokrijejo stroške legla: Ne vem, to je samo moje mnenje. Mislim pa, da bi tak kotiček za objavljanje oglasov bil kar v pomoč ljudem, ki iščejo pasemske pse. lp



Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #8 : 20 Februar 2008, 09:37:47
Pridružujem se ostalim, ki menijo, da ljudje, ki težko zberejo za drago kupnino, večinoma lahko poskrbijo za primerno oskrbo. Govorim iz lastnih izkušenj: cena za psa pasme, ki mi je všeč, je cca 1.000 - 1.800 €, kar lahko predstavlja (zgornja meja) skoraj 3 moje mesečne prihodke. Tega si torej seveda ne morem privoščiti, razen če vzamem kredit. Noben problem pa ni poskrbeti za dobro prehrano, veterinarsko oskrbo itd., saj to res niso (če ne pride kaj izrednega vmes) tako gromozanski stroški.

Cene psov so tudi pri nas (in večinoma tudi v državah "bivše vzhodne Evrope") umerjene po cenah  v razvitih "starih" evropskih državah, kjer pa znesek npr. 1.800 € ne predstavlja 3 povprečne mesečne dohodke, ampak ENEGA. To pa je čisto nekaj drugega, mar ne?

Zato sem mnenja, da so še kako dobrodošli oglasi, v katerih ljudje poklanjajo pse. Nisem mnenja, da bi s tem kdo podpiral "šteparje", saj njim gre za zaslužek (tako kot nekaterim vzrediteljem pasemskih psov), ne pa za poklanjanje.
Ne bi pa takih oglasov od vseh vetrov kopirala in zbirala na enem mestu. Vse še vedno ostane na internetu, torej jih lahko vidi le določen, omejen krog ljudi, ki itak zna sam pobrskati na primernih mestih.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 20 Februar 2008, 09:49:46
sicer nimam zaenkrat ustvarjenega mnenja o takih oglasih.... je pa recimo tudi ena možnost, ko dostikrat prodajajajo vzreditelji po precej nižji ceni odrasle pse, ker niso več "vzrejni material", ali pa so se razvili drugače, kot so upali...

menim pa tudi, da to, da nimaš denarja za nakup psa ne pomeni, da nimaš denarja za oskrbo. jaz dam vsak eurček za moje kosmatince, nimam pa zdaj 2000 EUR za nakup novega psa in ga še nekaj časa ne bom imela. res je tudi, da če pridno kupčkaš lepega dne že imaš dovolj, ne morem pa strest iz rokava takšnih vsot denarja. (saj bi dobila svojo pasmo tudi za manj, pa vem, kaj hočem  ;) ).

Citiraj
Cene psov so tudi pri nas (in večinoma tudi v državah "bivše vzhodne Evrope") umerjene po cenah  v razvitih "starih" evropskih državah, kjer pa znesek npr. 1.800 € ne predstavlja 3 povprečne mesečne dohodke, ampak ENEGA. To pa je čisto nekaj drugega, mar ne?

točno tako. sem se pogovarjala z eno nemko, je rekla, da ona našpara za enega dobrega kavalirja v 2 mesecih. (torej vsota tam cca 1200-1500 EUR).


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #10 : 20 Februar 2008, 10:25:08
Osebno sem mnenja, da če res hočeš psa določene pasme, boš šparov tudi leto ali več. Če pa hočeš mešanca je pa najbolje zavit v kako zavetišče in od tam rešit kakega nesrečneža.

Mogoče je štepar prehuda beseda. Kaj pa vsi tisti, ki imajo mladiče samo za to, ker so prepičani, da njihova psica mora met mladičke? Pa s tem producirajo nove in nove mešančke, ki jih je že v zavetiščih dosti. In potem jih tudi pravilno ne cepijo, razglistijo, .... ker to pač preveč stane. In ker jih ne morjo probat jih oddajajo. Zame je to vzpodbujanje nerodovniške vzreje.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 Februar 2008, 11:25:34
Mišljeno je bilo podarjanje čistokrvnih, pasemskih psov, ki jih lastniki zaradi takšnih in drugačnih razlogov oddajo oz. podarijo ;) Za vsepasemske kužke se točno ve kje se dobijo.

...sledi svojim sanjam


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #12 : 20 Februar 2008, 15:35:41
Ce pogledam stvar z vidika moje pasme je stvar taksna...nekdo, ki nima dovolj za nakup rodovniskega psa, zatrjuje pa da bo imel dovolj za skrb, si ali zatiska oci in laze sam sebi, ali pa ima postavljene relativno nizke kriterije glede odgovornega lastnistva in skrbi za psa.

Cena rodovniskega labradorca je med 500 in 800€. Cena se seveda lahko spusti pod to mejo ali jo preseze.
Ce sestejemo stroske, ki se naberejo v enem letu:
  • kvalitetna hrana je med 40-50€. To je recimo 12-15 kilki zakelj, ki zadosca za morda mesec in pol. ce torej kak mesec odstejemo dobimo - 8*40€= 320€
  • Mala sola, ki je zame bolj ali manj nuja (povdarjam bolj ali manj) stane v povrprecju= 100€
  • Osnovne potrebscine (kosara, povodec, ovratnica) z lahkoto nanesejo na 80€ ali vec. Torej = 80€
  • Cepjenje(kombinirano cepivo in steklina. Oboje je treba opraviti v prvem letu) in razglistenjecen: cen se ne spomnim najbolj, bi moral pogledati racune, je pa priblizno: steklina: 30€, kombinirano: mislim da je okrog 30€ + razglistenje okoli 15-20€ Najverjetneje sem premalo napisal...To je 70-80€
  • Potem pa so se tu malenkosti, kot so diranje k veterinaru zaradi driske, bruhanja, tiste in one tabletke, itd. Recimo da se nabere za 80€
  • Malenkosti kot so igrace, skarje za kreplje, sampon, itd. v enem letu gotovo nanese 50€

Poracunamo. Skupaj je to v enem letu okoli 700€. In to je bolj ali manj osnova, ki se porabi. Torej, ce si zmozen v enem letu zaprviti toliko za psa, potem si zmozen tudi pocakati 1 leto, malo potrpeti in vsak mesec dati na stran 50-60€...Ali je treba vse delati na horuk? In to je cel stos okoli tega, da dnara za psa ni, za skrb pa bo. Ce pa pristejemo se dejstvo, da si psa kupis zaradi ljubezni do pasme in zivali, ter mu bos poskusil nuditi vec, kot si dejansko zmozen, da bos naredil vse kar je v tvojih moceh, ko se pojavi kaksna bolezen,...potem lahko se par sto eurov dodamo k skupni cifri.
Se enkrat, pisem z vidika moje pasme. pri kateri drugi je malo drugace oz. razlike je pac v tem, da je za katero drugo pasmo treba pac potrpet kaksno leto dlje. Pa brez dvigovanja kredita :=
Tako da se nacelom strinjam z Lanabelo. Izjeme pa so zmeraj...

LP

P.S: Cene pisem iz glave, tako da ne zamerit...Ampak - you get the point, right?!



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #13 : 20 Februar 2008, 15:51:31
Se strinjam s POPO in LANABELO.

Jaz zraven prištejem še zavarovanje psa (120 EUR), razne priboljške namenjene motiviranju pri šolanju, morda kakšna razstava, coursing....
In številka še malo bolj zraste; kar se mene tiče 700 EUR ni dovolj...
Mnogokaterega potem stroški šokirajo. Mnogi tega ne zmorejo, na koncu pa psi pristanejo v zavetišču.

Dejstvo je da pes stane. Če nimaš denar za rodovniškega psa, potem boš težko "nakraspal" denar za njegovo vzdrževanje.
In če za psa ne skrbiš, si ZELO neodgovoren lastnik....



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #14 : 20 Februar 2008, 15:57:14
Tudi jaz se strinjam s Popo in lanabelo Ter SG-jem. Sama nimam pojma koliko zapravim na leto za mojo in se niti ne bi znala lotiti seštevanja, ker pač če greva mimo trgovine s pasjo hrano, tudi zmeraj kaj dobi kar tako.
Na srečo je zdrava psička in vsaj za veterinarja več kot 70€ kolikor je kompletno cepljenje ne dava - no če ne upoštevam tablet za razglistenje in ampul proti golazni  :D.
Seveda mi v primeru česarkoli ne bi bilo škoda dati kolikorkoli za njeno zdravje.
Tega si med študentskimi leti, po vsej verjetnosti brez podpore staršev ne bi mogla omisliti.
Sem jo pa dobila brezplačno, z majhnim posladkom  :-\.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 20 Februar 2008, 16:00:11
Jaz se načeloma strinjam z vsemi-z vsakim po malem :) Pač sem razmišljala, no...  :-[ Sicer pa že res, da lahko potrpiš, vendar nekateri bi potem lahko dolgo trpeli, da bi našparali za takšnega psa kot si želijo ;) Pa tudi tole kar se tiče oskrbe, se strinjam, da nanese veliko denarja, če vse skupaj sešteješ, vendar ne kupiš vsak mesec kompletne nove opreme, ne cepiš vsak mesec, niti v malo šolo ne greš vsak mesec znova, ane :) In ne me zdaj napadit, samo na glas razmišljam, saj za to so konec koncev forumi, da poveš neko svoje stališče do določene stvari.

Lp

...sledi svojim sanjam


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #16 : 20 Februar 2008, 17:12:20
Dejstvo je, da je pes drag spas. O vsem tem pa je in mora biti privilegij! Preprosto vsak ne more, niti si ne zasluzi imeti psa.
Popolnoma razumem, da je nekomu odsteti toliko denarja velik strosek in da se vcasih preprosto ne da. To je vse razumljivo. Ampak ce je zelja mocna, se da doseci veliko. Ne pozabite, da se je Walt Disney zacel samo z misko :)
Ce se pes kopuje, se kopuje z rodovnikom. Druga varianta je samo posvojitev psa oz. pridobitev mesanca brez placila. To je to! Ce pa bi nekdo rad kupil psa brez rodovnika za 200-300€, pa naj ne pozabi, da se da dobit tudi adidas falsunge z stirimi crtami.  Ampak tiste, ko ti dvakrat prej razpadejo, pac vrzes stran in kupis nove. No, nekateri imajo tak odnos tudi do zivali...

Dina: tisto niso bili mesecni stroski ampak letni. V prvem letu cepis dvakrat + enkrat steklino, nakupis celotno opremo, razglistis priblizno 4 krat. Sej si vsak sam zna zracunat. Treba je samo vzeti kalkulator in pritiskati +. takoj se vidi pri cem si.

lp



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 20 Februar 2008, 18:53:02
Se strinjam z vsemi ki pravijo, da ni vse v ljubezni, stroški so vseeno visoki. In zdi se mi, da če želiš imeti pasemskega psa, potem raje šparaj in ko našparaš (in med tem časom jadeš kontakte, vzreditleje, čim več informacij o pasmi...) potem se odloči za nakup, ne pa tako, da se odločiš in naslednji dan imaš že podarjenega psa... Ne pravim so izjeme, ampak kdor si res ne more privoščiti ali ne more našparati recimo eno povprečno ceno 700 € za rodovniškega psa, potem je potrebno res dobro premisliti, ali je sploh sposoben skrbeti za psa in mu nudit ustrezno hrano ...ker vse stan.

Pa še to, jaz sem kot študent z študentskim delom uspela v roku pol leta našparati 700€ za psa, ki sem si ga ful želela - študentsko delo je bilo res slabo plačano, ampaa pač si takrat nisem nič drugega privoščila ampak dejansko šparala za psa...pa tudi ko sem jo kupila je bilo en čas malo bolj na knap z denarjem, ampak je šlo. Tako da mi nobeden nebo rekel, da to ni možno, ker je. Samo vprašanje je kako močno si nekaj želiš in moraš biti toliko realen in potrpežljiv, da veš da ne gre iz enega dneva v drugega kupovat psa.

Vem da so tu v vpašanju recimo še družine z otroci in minimalnimi prihodki, ki res ne morejo našparati za psa, mogoče bi pa imeli za osnovno potrebe za psa (brez nepotrebnih posteljic, ovratnic in povodcev in luxuza), potem pa naj raje razmislijo o posvojenčku iz zavetišča, kot pa da dajo 200-300 ali celo 400 € za nekega mešanca pri šteparju, ker kao nimajo za rodovniškega psa...to je pa res butast izgovor.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 20 Februar 2008, 18:58:22
Jaz se tudi pridružujem izračunu, da če z nakupom počakaš eno dobro leto in daješ na stran toliko,kot je mesečni strošek ( če se ti mudi pa še kakšen veterinarski strošek dodaš v hranilnik ) prideš ravno na nakupno ceno.
Obenem, kdor noče dat več kot 1500 eur za psa, oz je pripravljen dat do 1000 največ ima obilno izbiro med pasmami, ki trenutno niso modne.
Modne pasme pa so itak po večini slabe in odločitev zanje skoraj obvezno čist napačna oz iz  napačnih nagibov.
Da se malo potruditi in izbrati cenejšo , manj fensi pasmo ,ki morda celo bolje izpolnjuje naše resnične potrebe, ne pa napuha (by the way mnogo pasem se vrti celo do 500 eur ali manj za kvalitetna rodovniška  legla).
Kdor pa res ve ,da rabi ravno določeno pasmo, pa itak rabi tudi rodovnik in to najboljši ,ker drugače pes zagotovo ne bo to kar hoče imet. Naj torej varčuje.
Tudi kredit je opcija. Jaz sem že 3 od 10 psov, kolikor sem jih v življenju imela kupila na kratkoročni potrošniški kredit oz limit enkrat,- za nakup ali zaradi stroškov poti. Ker pač nisem imela ravno keša v žepu dovolj in sem hotla psa točno takrat. Pa kaj ? eni jemljeo kredite za smučanje, drugi za pohištvo, al pa za kdo ve kakšne zadeve- zato pa so krediti, a ne?
Pa da ne bi o tem,da dva sem pa kupla za regres- sej regres je namenjen dopustu in rekreaciji- meni je pač dopust,da grem na drug konec Evrope po psa, rekreacija pa , da jih vsak dan sprehajam -torej čist namensko pravilna poraba ,a ne ?


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 20 Februar 2008, 19:28:40
 ;D ;D ;D deteljica... se strinjam, zakaj pa nebi vzeli kredita, če glih nimaš pri roki toliko denarja je pa glih zdaj idealno leglo in moraš imeti tistega mladička.
JAz bi tudi šla podolgem in počez po evropi, če bi se šlo za psa :):):) In še vedno je tu mastercard kartica z limitom, za vsak slučaj če se pojavijo nepričakovani veterinarski stroški... tako da danes se vse da, če se hoče. ;)


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 20 Februar 2008, 19:50:06
Dina: tisto niso bili mesecni stroski ampak letni. V prvem letu cepis dvakrat + enkrat steklino, nakupis celotno opremo, razglistis priblizno 4 krat. Sej si vsak sam zna zracunat. Treba je samo vzeti kalkulator in pritiskati +. takoj se vidi pri cem si.

Vem, da niso bili mesečni stroški ;) ker prav dobro vem koliko se mesečno zapravi za (velikega) psa ;) Pa tudi vem kakšni so stroški čisto na začetku, ko moraš kupiti opremo itd. Ker govorimo o podarjanju in večinoma so taki psi, ki se podarjajo že odrasli in ob predpostavki, da so redno cepljeni, razgliščeni...rabiš dejansko ovratnico, povodec in ovratnico in hrano. Če nimaš ravno smole in dobiš psa, ki mora ravno na obvezno cepljenje :P

Vem da so tu v vpašanju recimo še družine z otroci in minimalnimi prihodki, ki res ne morejo našparati za psa, mogoče bi pa imeli za osnovno potrebe za psa (brez nepotrebnih posteljic, ovratnic in povodcev in luxuza), potem pa naj raje razmislijo o posvojenčku iz zavetišča, kot pa da dajo 200-300 ali celo 400 € za nekega mešanca pri šteparju, ker kao nimajo za rodovniškega psa...to je pa res butast izgovor.

kaj pa če si tudi take družine želijo točno določenega psa, pa si zaradi družine le-tega ne morejo omisliti, ker so položnice, hrana,...bolj pomembne kot varčevanje za kužka? imajo pa toliko denarja, da bi mu nudili osnovne stvari (brez preseravanj) in obilo ljubezni?

Drugače pa tudi sama sem študentka, živim sicer v isti hiši kot starši, vendar zase (drugo nadstropje) z vsemi stroški, ki jih človek pač ima ko gre na svoje. Pač sem želela psa in sem ga pač mogla sama kupiti, sama poskrbeti za vse potrebno in tudi zdaj so vsi stroški moji. Sem se pač odrekla par stvarem... če si ga nebi mogla kupiti pa bi z veseljem vzela psa iste pasme od nekoga, ki ga pač ne more več imeti. In mu nebi prav nič manjkalo, tako kot tej ne manjka nič oz. včasih celo kdo reče, da se ima ona bolje kot marsikateri človek :P 

...sledi svojim sanjam


medo

  • *
    • Prispevkov: 637
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 20 Februar 2008, 19:55:35
Mislim,da je Dina to temo odprla za podarjanje psov ne za kupovanje!!!

Tud jaz mislim,da če želiš imet psa,ki ga sanjaš boš šparal,toda tema je nekaj popolnoma drugega,saj ni govora o nakupu ampak o podaritvi psa,ki ga iz takšnih ali drugačnih razlogov lastniki ne morejo več imet,drugi pa bi mogoče z veseljem skrbeli zanj!!!

Kdor ima v srcu ljubezen,ima zmeraj komu kaj dati!

http://medo1.moj-album.com/


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #22 : 20 Februar 2008, 20:06:53
haha, Nekaterih stari se ne da kupiti, za vse ostalo je tu Mastercard.  :P Bo stimalo tu nekje ;)

Medo: na pol poti je pac sla razprava v drugo smer...s tem ni nic narobe, ce se le iz vsega pisanja potegne nek point!



medo

  • *
    • Prispevkov: 637
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 20 Februar 2008, 20:24:57
V vsem se strinjam,kar ste napisali o rodovniških in mešančkih,sam hotela sem temo preusmerit nazaj na prvotno bisvo tega naslova :P :P :P ;) ;)

Kdor ima v srcu ljubezen,ima zmeraj komu kaj dati!

http://medo1.moj-album.com/


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #24 : 20 Februar 2008, 21:03:49
Zanimiva tema  ;)
Sama imam določeno stališče o kupovanju in plačevanju psa-zato se ne bom spuščala v to.
Rada pa bi povedala nekaj o stroških in o podarjenih psih oz. ''psih zastonj''.

Sama mojih dveh psov nisem kupila,ampak sem ju dobila.
Za Paxxa sem edino plačala prispevek za cepljenje,ko sem ga vzela iz zavetišča.
Menim,da se veliko ljudi ne zaveda kak strošek je imeti psa,kaj šele dva ali celo več.
Ampak ob predpostavki,da za psa skrbiš tako kot moraš,se v večji meri da izognit raznim nepotrebnim stroškom za veterinarja.
Jaz sem študentka,lahko si privoščim dva psa s čisto malo denarja.
Kako?
Tako,da se odrekam stvarem,ki jih sama nujno ne potrebujem. Plačam najemnino,stroške(elektriko,vodo,...),bencin,bone,telefon,internet,cigarete,pijačo,hrano-kar ostane je za moja psa. To pa znese:
-hrana okoli 40 €
-žvečke okoli 20 €
-priboljški okoli 10 €
je mesečno 70 €.
Če temu dodamo še stroške cepljenja in razne dodatke,ovratnice,povodce,igračke...hitro pridemo na znesek 1200€ ali več letno.
Sliši se veliko,ampak v bistvu ni. Ker se te stvari sproti kupujejo in sproti porabljajo.
Mislim,da če se človek znajde,si lahko brez problema privošči psa ali celo dva.
Ker čeprav je pes strošek,to v bistvu ni. Če ti ni problem malo prišparat pri bencinu ali podobnih zadevah,ki jih v bistvu ne rabimo,se da čisto lepo shajat.

Moje mnenje pa je tudi,da se večina psov oddaja ne zaradi stroškov,ampak zaradi naveličanosti lastnikov.
Ko jim pes zraste čez glavo ali ni več dovolj lušten,ali ''ne uboga in je neumen'' in podobno  ::)
Dvomim,da kdo psa oddaja,ker je pes bolan ipd...Taki že najdejo veta,ki jim bo psa evtanaziral.
Tudi šanse,da bi kdo posvojil resnično bolanega psa,so majhne.
Meni se zdi tole oddajanje čistokrvnih in rodovniških psov sicer super priložnost za nekoga,ki ne zmore enkratnega stroška nakupa,si pa vseeno želi to pasmo in je pripravljen za tega psa skrbet.
Je pa dvorezen meč.
Kot je že Deteljica opozorila,je problem modnih pasem,ko si ljudje zmislijo,da pa morajo imet pekinčana,mopsa,škota,ipd...Grejo na horuk v nakup,ugotovijo,da pes ni tak kot iz filma in seveda niso krivi oni,ki so psa zafurali(kar ni naredil že ''vzreditelj'') in gremo psa oddat.

Ljudje,ki pa potem tega psa vzamejo-popolnoma nevzgojenega,še kje živčnega in plašnega,...pa po mojem mnenju tudi ne vejo čisto točno v kaj se spuščajo. Pes jim je všeč,pasma tudi,poceni je,papirji so,prestar ni( ::) ),lulat že zna zunaj-juhu,vzemimo ga!
Izvzeti so tisti,ki se na pasmo spoznajo,ipd...(se pravi manjšina).

Redki so tisti,ki se pozanimajo zakaj se pes oddaja in še redkejši tisti,ki povejo po resnici zakaj psa oddajajo.








botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 20 Februar 2008, 21:43:02
Lepo napisan zadnji post.

Na žalost se velika večina rodovniških psov ki se oddajo, oddaja zaradi naveličanosti lastnika ali pa zato, ker so zaradi svoje nevednosti  ˝vzgojili˝ eno razvajeno, nesocializirano ščene. In najlažja zadeva je oddat takega psa, pod seveda lažno pretvezo.
Da ne omenjam koliko psov se oddaja zaradi pomanjkanja časa. Ljudlje res nimajo razčiščenih pojmov, kaj je pes in kaj potegne za sabo če imaš psa. In verjamem da velika večina ljudi ki takega oddanega psa posvojijo, tudi ne ve čisto jasno v kaj se spušča...tako da ideja je sicer ok, da se naredi posebna rubrika za take pse, ampak problem itak z tem ni rešen. Najboljša varianta bi bila da se taki psi vrnejo vzreditelju in jim potem ta skuša najti primeren dom. Čeprav potem je pa spet naslednji problem v tem, da ni vsak vzreditelj človek in da mu je itak vseeno kje je pes pristal, samo da je dobil denar... ampak še vedno mislim, da bi ljudje, ki so kupili psa in ugotovili da to vseeno ni za njih, naj bodo vsaj toliko pošteni do ubogega psa, da kontaktirajo vzreditelja in vrnejo psa, če je le možno.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #26 : 21 Februar 2008, 10:20:45
Problem pri zastonj oddajanju rodovniških psov je,da je tudi na strani posvojitelja mnogokrat veliko nepremišljenega.
Da se zagrejejo ravno zato, ker je pes zastonj. Ob tem jih je večina takih ,ki pač če je zastonj treba priliko izkoristit, tudi če čas in kraj ni primeren, pa sej če zastonj, ga pol že naprej daš, če ne bo šlo (izi kam izi gou sistem), ostalo so ljudje,ki v mislih že kujejo šteparijo mladičev ali preprodajo tega psa naprej.
Zato, po moje, kdor oddaja rodovniškega psa kar tako, na trgu, bi ga moral nujno prej sterilizirat oz kastrirat.
ne boste verjeli ,kako zanimanje 95 % upade če klicočemu za zastonj rodovniško psico po telefonu rečeš ,da psica je rodovniška a sterilizarna (sme oddjala že rodovniško psico in sem ta podatek namignila, čeprav ni bil resničen , za test ).
Torej po moje se oddaja pse z rodovnikom in taktne samo poznaim osebam , ali zelo preverjenim, nikakor pa na "trgu".

O usodi taki dobrih "nakupov" smo se lahko večkrat prepričali. V mnogo primerih ,če ne celo v večini ti psi potem zamenjajo lastnika večkrat kot enkrat . V zadnjem času od naše agility znanke rodovniška hrvaška ovčarka je tako koržila po vsej  Evropi in vsaj 5 x menjala lastnika, preden je pristala v strokovnih rokah, ko je že kazalo,d ajo bo moral avzrediteljica obdržat za vedno.Pa jo je poskušala kar se prav oddat vsakič vzredilejica, ki pozna sceno , psa in tudi lastniki niso bili kar nekaj ampak z izkušnjami. Naj povem,da s psico ni nič narobe- je res odlčna, tipčna, normalna predstavnica pasme.
Kaj šel epotem vsi tisti,ki jih vzredileji ne spremljajo, kjerkoli so  in ne popravljajo po vsakem spodletelem poskusu ali pa j ez njimi res kaj tako ali drugače narobe ?

S tem ,d ape sima neko ceno ,ki joje bodoči lastnik pripravljen plačati vsaj v neki meri garantira njegove resne namene.
Prav zato se največkrat oddajajo psi, ki so bili zastonj ali poceni. Prav zato se meni ne zdi nič posebno narobe, če so psi v osnovi zelo dragi. V primeru osebno pozanega kupca in posebne situacije lahko prodajalec v končni fazi še vedno spusti ceno,ali psa pokloni. Tudi meni so jih že poklonili ali zelo poceni prodali kdaj vzreditelji. Ampak to ne smejo bit tržni pogoji,ki bi se javno oglaševali.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #27 : 21 Februar 2008, 10:32:52

če povem bolj na kratko- bojim se,da se bi portal,kjer bi se zastonj oddajali rodovniški, nesterilizirani psi in psice najbolj prijel med ljudmi z napačnimi nepemišljenimi  nagibi za odločitev, med šteparji in preprodajalci.

Obenem saj vem ,da je slišati brez srca ,ampak družina pod robom preživetja, k je bila omenjena kako bo psu dajala vse potrebno in ljubezen- je žal utopija.
To so szgodbice iz pravljic o pepelki. V resnici je tako,d aje v družinah pod robom preživetja ljubezni komaj dovolj za družinske člane, saj je tako življenje stresno, kar se odraža tudi na medsebojnih odnosih. Te družine nimajo stabilnih prihodkov, njihova bodočnost je negotova- nikoli ne veš ,kdaj bo le odrasli del dobil službo ali boljšo službo in prešel v kategorijo "nimamo več časa" kdaj bo komu počil film in se bodo zapili in zafiksali ali pristali na cesti.
Ne da jim ne bi privoščila, da imajo vsaj psa ,če že drugega nič nimajo, a odkrito povedano .- dvomim , če je družina,kjer ni nobene možnosti, da bi v letu ali dveh privarčevali recimo 700 EUR, ker ne vedo natančno č ebodo mnaslednji mesec š eimeli elektriko in če jim bo karitas dal paket hrane za preživetje, res prava za to. Mogoče je vseeno bolje,da vso energijo in čas vložijo v teme , ki se tičejo izboljšanja preživetja, pa če je to dodatno izobraževanje ali dodatno delo. Vsekakor je trošiti še tisti minimun stroškov za psa in časa za njegovo šolanje šoloanje in sprehode zgrešeno. Žal mi je .če se sliši kruto- a živimo v kapitalizmu in to je realnost.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #28 : 21 Februar 2008, 10:59:20
Imam en predlog in me zanima kaj mislite :)

Velikokrat prebiram razne "oglase" in pregledujem stani, kjer brezvestni lastniki podarjajo čistokrvne, rodovniške pse - včasih stare par mesecev, včasih leto dni... Kaj če bi naredili recimo v razdelku zavetiščni box še en skupek tem, kjer bi nekdo zbiral in objavljal take oglase, pač vse na enem mestu? Mislim, da je veliko takšnih ljudi, ki si zelo želijo psa določene pasme, pa si ga zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo privoščiti. Kaj pa vi pravite na to?

lp

Sem proti takim temam. To se mi zdi samo vzpodbujanje preprodajanja.

Pred leti sem imela to "cast" da sem spoznala enega taksnega preprodajalca. Preko malih oglasov so iskali rodovniske pse in macke, tudi plazilce, konje, koze, papige, vietnamskega prasicka, legvane in ostale kuscarje, skratka vse s cimer so lahko zasluzili.  Vzeli so vsakega podarjenega hrca, misko ali papagaja...vse v namen prodati naprej. Niso se branili niti "cistokrvnih brez rodovnika".  Celo kletke in oprema, ki je bila podarjena z temi zivalcami je nasla kasneje svojega kupca.

Ljudje so na ta nacin ne samo dobro ziveli ampak so zasluzili za lepo hisko, kasneje za posestvo... Selili so se iz enega konca na drugi konec, menjavali mobilne stevilke...Sluzili so tako dobro, da so nekatere zivalce prodajali celo v tujino.

Zato se mi taksne teme, kjer bi se zbirala oglasi, da se podarjajo zivali ne zdijo ravno primerne, ker s tem bi olajsali delo tem zasluzkarjem in neposredno podprli preprodajo rodovniskih ali cistokrvnih brez rodovnika.

 Zal sem tudi sama pred leti naletela na  nekoga, ki mi je prodajal  ze prej podarjenega psa.

Moje izkusnje.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 21 Februar 2008, 11:52:29
To se mi zdi samo vzpodbujanje preprodajanja.

ok, ideja totalno popljuvana :-\ čeprav ne vem zakaj mešate zraven preprodajalce in šteparje. Govorimo o podarjanju nekomu, ki si iz osebnih razlogov ne more privoščiti psa te in te pasme, ne preprodajanju kakšnih "rodovniških" mladičkov čudnega porekla. Zdi se mi da je tema ravnopravšnja za v koš.

...sledi svojim sanjam