Ocena displazij

ninci · 15892

Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #30 : 30 Oktober 2008, 16:40:39
Mislim da s kolki B pri večini pasem še lahko pariš ne pa me držat za besedo, kakšno dovoljenje pa dobiš pa je odvisno še od česa drugega in ne samo od kolkov. Ne vem no, ampak mislim da če je vse ostalo super, pa kolki B to še ni pogojno vzrejno, če pa je zraven še kakšna večja napaka pa je lahko tudi prepoved, tak da to je zelo relativno ne.

Povej mi eno pasmo, kjer z B kolki ne smeš parit pa vse vzamem nazaj!

In celo dala sem mu primer, da psica ki ima vse super in samo kolke B bo brez problema dobila vzrejno, psica ki pa ima kakšno drugo napako pa lahko z istimi kolki celo prepoved, a to ne drži? Mislim a sem pri tem napisala kaj narobe, naj me kdo popravi prosim!

Seveda drži. In tudi psica z A kolki in kakšno drugo večjo napako bo dobila vzrejno prepoved...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #31 : 30 Oktober 2008, 17:02:55
kala runo bella
oprosti, če si razumela, da mislim tebe s temi smajliji   nikakor ne  sem iskala link, kjer se o tem več izve, pa nisem našla

ampak da en vzreditelj takele piše.. dobro neznanje  ampak to je pa res zavajanje
...

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 30 Oktober 2008, 17:09:16
Povej mi eno pasmo, kjer z B kolki ne smeš parit pa vse vzamem nazaj!

Seveda drži. In tudi psica z A kolki in kakšno drugo večjo napako bo dobila vzrejno prepoved...

Ne vem je, ampak ker ne poznam čisto vsakega vzrejnega pravilnika, še zdaleč ne, še prebrala sem jih manj kot polovico in res poznam samo tistega svojega kluba, raje napišem da ne dam v roke v ogenj zato, kot da bi nekdo nekje kasneje držal za besedo...eni pač morate očitno z glavo skozi zid in vidite samo črno ali bero.

Nedvomno drži to tudi za psico A, samo vprašanje je bilo za psico s kolki B zato je bil tak tudi odgovor, ampak še vedno ne vem kaj sem tak narobe napisala, razen tega da formulacija odgovora tebi ni bila všeč?



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #33 : 30 Oktober 2008, 17:10:28
kala runo bella
oprosti, če si razumela, da mislim tebe s temi smajliji   nikakor ne  sem iskala link, kjer se o tem več izve, pa nisem našla

ampak da en vzreditelj takele piše.. dobro neznanje  ampak to je pa res zavajanje
...

To pa jemljem že osebno, s čim se koga zavajala, prosim povej mi kaj je napisano narobe v mojem postu?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #34 : 30 Oktober 2008, 17:30:07
ah, a bo luna  ???

Vzreditelj naj se specializira za svojo pasmo, za tisto ki jo vzreja. In pri "svoji" pasmi naj pozna vse mogoče in nemogoče bolezni. Pa od kje vam mišljenje, da bi moral recimo (vzeto kot primer) vzreditelj čivav poznati vse o bolezni srca (ki prizadane bokserje)?! Pa če je nekdo vzreditelj, to še ne pomeni, da pozna vse bolezni vseh pasem.

Mogoče imajo kje v tujini tako strogo, da se lahko pari samo A in A. Pri hovijih recimo imajo dovoljeno samo A in B. 2x B ne smeš parit.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #35 : 30 Oktober 2008, 17:33:29
Ker se bo to sedaj sprevrglo v obtoževanje in kregarijo, mi je resnično žal da sem sploh kaj vprašala. Bom vedela za naslednjič in bom rajši ostala nevedna in še naprej pisala samo v teme o predstavitvah in lepila slikce da ne bo še kdo zaradi mene prizadet.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #36 : 30 Oktober 2008, 19:07:17
Kala,runo,bella ne se sekirat. Včasih se pač naša mnenja krešejo in tko mora bit, drugače bi bilo vse preveč dolgočasno :P. In če je nekomu jasno, kaj pomeni ocena kolkov B, verjetno pač ne bi napisal določenih stvari...
Čeprav se mi pravzaprav ne da, bom še nekaj napisala... ::)

ah, a bo luna  ???

Vzreditelj naj se specializira za svojo pasmo, za tisto ki jo vzreja. In pri "svoji" pasmi naj pozna vse mogoče in nemogoče bolezni. Pa od kje vam mišljenje, da bi moral recimo (vzeto kot primer) vzreditelj čivav poznati vse o bolezni srca (ki prizadane bokserje)?! Pa če je nekdo vzreditelj, to še ne pomeni, da pozna vse bolezni vseh pasem.

Ja se strinjam. Samo potem naj se tudi po forumih govori o tistem kar vemo. Post je bil postavljen na splošno, zato predvidevam da potem pozna problematiko na splošno, če že o tem piše... :)
In McKruster... Čeprav nisem Martina bom iz svojega stališča napisala zakaj bi bil tvoj post lahko zavajanje. Npr. da sem nekdo, ki se na te stvari niti malo ne spoznam. In preberem tvoj prvi post. In če malo potenciram-kaj si lahko mislim. Aha B kolki - to more bit pa res slabo, če vzreditelji razmišljajo o tem ali je z B koliki sploh dovoljeno parit (hm pri večini psov-potem pri nekaterih to že verjetno ni dovoljeno) in če niti o tem niso prepričani, da zaradi B kolkov pes ne dobi samo pogojnega vzrejnega dovoljenja... Eto - to jaz razberem iz tvojega pisanja. In zato me je vse skupaj tako zmotilo! Zame bi bil normalen in edini sprejemljiv odgovor NE, B kolki niso vzrok za pogojno dovoljenje. Ne pa - citiram: Ne vem no, ampak mislim ... Če ne veš potem bodi raje tiho in bo napisal kdo ki ve...


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 30 Oktober 2008, 19:11:47
Ja no mi pa čni do tega da se kregate  :P :P

Sicer pa sem jaz hotela slišat različna mnenja vzrediteljev o tem, in bi si potem pač lažje predstavljala kako vzreditelji mislite. In če bi tukaj različni vzreditelji ( različnih pasem ) podali mnenje bi se lažje razločilo kaj kateremu pomeni ocena B glede na psam o :P :P
Ampak nima veze, približek mam ustvarjen  ;)


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #38 : 30 Oktober 2008, 19:17:58
Saj se ne kregamo, ampak si izmenjujemo mnenja... :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #39 : 30 Oktober 2008, 20:48:37
Kala,runo,bella ne se sekirat. Včasih se pač naša mnenja krešejo in tko mora bit, drugače bi bilo vse preveč dolgočasno :P. In če je nekomu jasno, kaj pomeni ocena kolkov B, verjetno pač ne bi napisal določenih stvari...
Čeprav se mi pravzaprav ne da, bom še nekaj napisala... ::)

Ja se strinjam. Samo potem naj se tudi po forumih govori o tistem kar vemo. Post je bil postavljen na splošno, zato predvidevam da potem pozna problematiko na splošno, če že o tem piše... :)
In McKruster... Čeprav nisem Martina bom iz svojega stališča napisala zakaj bi bil tvoj post lahko zavajanje. Npr. da sem nekdo, ki se na te stvari niti malo ne spoznam. In preberem tvoj prvi post. In če malo potenciram-kaj si lahko mislim. Aha B kolki - to more bit pa res slabo, če vzreditelji razmišljajo o tem ali je z B koliki sploh dovoljeno parit (hm pri večini psov-potem pri nekaterih to že verjetno ni dovoljeno) in če niti o tem niso prepričani, da zaradi B kolkov pes ne dobi samo pogojnega vzrejnega dovoljenja... Eto - to jaz razberem iz tvojega pisanja. In zato me je vse skupaj tako zmotilo! Zame bi bil normalen in edini sprejemljiv odgovor NE, B kolki niso vzrok za pogojno dovoljenje. Ne pa - citiram: Ne vem no, ampak mislim ... Če ne veš potem bodi raje tiho in bo napisal kdo ki ve...



Vidiš jaz pa ravno mislim da tega ne moreš nekomu javno napisat...tvojega odgovora da B kolki niso vzrok za pogojno vzrejno dovoljenje. Zakaj, zato ker ravno takšen laik, ki bo to prvič prebral bo razmišljal, aha, kolki B, vzrejno garantirano, pol pa bo prišel na vzrejca, pa bo na psu še nekaj večjih napak, pa mu bodo dali pogojno, na koga se bo pol nap!"%il na tebe, ki si mu napisal/a da s kolki B pa res lahko dobi vzrejno, pa mu ne bo mogel nihče v tistem trenutku razložit da so še druge napake zraven in da je v celoti odločilno. To, da pa so takšni mandeljci ti pa povem iz prve roke, neštetokrat videno na vzrejnih, zato ker jim je nekdo tak rekel. Konkreten primer naše pasme: dovoljeno je da manjkajo do štirje premolari, no in nekdo je enemu takemu rekel, da če ti štirje manjkajo pol boš pa ziher dobil vzrejno in pol ta isti mandeljc pride na vzrejno s psom z mehko volneno dlako (napaka velika), psica zelo povprečna z milijon majhnimi feleri in dobi pogojno in predpisane samce. Odločilni faktor za pogojno je bila tukaj komisiji dlaka, ker to pri nas pač res ni ok, zraven pa je seveda tudi pisalo ti manjkajoči zobji. In kaj misliš se je ta mandeljc pol p!"%il na komisijo, da kaj si komisija misli da saj pa njemu manjkajo samo 4-je zobje, da zakaj ima on zdaj pogojno in drugo ga ni zanimalo. Zaradi tega in miljon drugih podobnih situacij iz življenja sem se jaz naučila da brezpogojnih odgovorov ne dajem, razen takrat ko sem v njih ne samo 100 ampak tudi 1000% prepričana, če je to pač zate zavajanje, potem pa tudi prav.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #40 : 30 Oktober 2008, 20:58:51
Se ne strinjam :P. Ja in brez problema napišem, da B kolki niso vzrok za pogojno vzrejno dovoljenje... :) Ker pač niso! 1000% :D. In se mi tudi ne zdijo kaj posebno slabi ;D.
Takega psa lahko brez problema pripeljejo na vzrejni pregled in če bo dobil pogojno vzrejno dovoljenje ali celo vzrejno prepoved mu bo komisija lepo pojasnila, zakaj je dobil tako oceno (ki seveda ne bo taka zaradi kolkov!) 8). Jaz nisem nikjer napisala, da samo z B kolki lahko dobi vzrejno dovoljenje, ampak sem večkrat poudarila, da B kolki niso vzrok za pogojno  oceno ;)! In če nekomu to ni jasno in če se ne pozanima kaj vse se na vzrejnem pregledu ocenjuje-pol mu pa res ne morem pomagat 8)! In naj me le poskusi nakurit ali kaj podobnega-ga bom nazaj >:D!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #41 : 30 Oktober 2008, 22:38:20
Tudi jaz se ne strinjam z McKrusterjem. Če se vprašanje nanaša zgolj na oceno kolkov, potem res lahko 100% trdimo, da pes s kolki B seveda lahko dobi vzrejno dovoljenje. Mislim da je pa vsakemu, ki vsaj malo pozna kinologijo, jasno, da zgolj kolki niso dovolj za vzrejno dovoljenje in da lahko tudi pes s kolki A faše vzrejno prepoved, če kaj drugega ne štima.

Dog4ever nihče ne trdi, da more vsak vzreditelj poznati vse dedne bolezni različnih pasem. Vendar če hočeš podati svoje mnenje na to, ali bi paril psa s takimi in takimi kolki, potem pa moraš ja vedeti, kaj to pomeni.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #42 : 31 Oktober 2008, 00:01:42
Več kot očitno je torej, da tukaj ne bom prišli skupaj :P

Jaz pač ne razmišljam in tudi ne odgovarjam tak črno-belo in najbrž nikoli ne bom.



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #43 : 22 Januar 2009, 09:42:47
Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje in upam da nisem zgrešila teme.
Gre se način zapisovana ocene kolkov, in sicer;

Pri nas se recimo napiše takole: HD: A/A ; ED: 0/0 - te oznake razumem.

Vendar sem pri nekaterih tujih vzrediteljih, zlasti v psarnah v angliji zasledila naslednji način zapisovanja; npr.
HIP SCORE  3:4  ;  5:6  ;  7:16 (to so podatki za 3 različne pse). Pri vseh treh je ED: 0/0.

Če povem po pravici se v teh oznakah ne znajdem, kaj je dobro in kaj nekolko manj dobro. Zanima me če bi mi lahko kdo ki se razume v to zadevo mal razložil.

LP



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #44 : 22 Januar 2009, 10:55:35
Na linku imaš primerjavo med različnimi oznakami

http://en.wikipedia.org/wiki/Hip_score

ED je oznaka za komolce.



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #45 : 22 Januar 2009, 11:07:09
Oj!

Hvala ti Alenka. Nate se res lahko vedno zanesem   ;D

Za komolce sem vedla že prej, ampak tista njihova razmerja pri HD - pa nič več mi ni bilo jasno.
V glavnem hvala za link.

Se vidimo in LP