Schipperke

Alya · 29598

Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
: 07 Februar 2008, 16:29:23
SCHIPPERKE

Ime: Schipperke

Izvor: Belgija

Skupina: FCI 1 - pastirske in ovčarske pasme

Sekcija 1- ovčarski psi

Zgodovina:
Belgijska kraljica Maria Henrietta je leta 1885 na razstavo v Brusslu s seboj vzela Schipperka. To je pripomoglo do razširitve pasme in Schipperke je postal zelo priljubljen. Pasemski standart obstaja od leta 1888. V preteklosti so predvsem čuvali živino, skrbeli da v hiši ni bilo miši ali podgan in čuvali.

Višina:
do 30 cm, odvisno od teže  Je najmanjši ovčarski pes.

Teža:
3 - 5 kg ali 5 - 8 kg

Barva: črna

Videz: Ima trdo, svetlečo, debelo dlako, z debelo poddlako. Visok je 30 cm. Okoli vratu in in na zadnjih tacah je daljši. Ima kratek, raven in močan hrbet, njegov vrat je širok in dolg. Njegov širok lisičji obraz in njegove temnorjave, mandeljeve oči izražajo njegov pozoren izraz. Ima 'trikotna' in pokončna ušesa.

Nega: Ne potrebuje veliko nege. Redno krtačenje zadostuje.

Uporaba: Uporabljali so ga za lov na podgane. Je čuvaj, družabnik in družinski pes.

Karakter: Pozoren, pogumen, samozavesten, zvest, inteligenten, prijazen do otrok, do tujcev zadržan in previden, ima veselje so dela in učenja, živahen, radoveden, rad laja.

Ker je ta pes zelo aktiven in živahen potrebuje veliko gibanja, teka in igre. Treba ga je tako veliko kot je le mogoče pustiti prosto tekati- brez povodca.




Vir 

Mislim, da je na tem forumu tudi lastnica te pasme, vendar je ne najdem. :-[  Tako, da upam da se tukaj javi. Bi pa prosila za kakšen dober link (po možnosti Slovenski ali Nemški) kjer je ta pasma obširno predstavljena, ali pa link za kakšno psarno, ker na netu nič ne najdem... Hvala. :)

Lp, Alja



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 07 Februar 2008, 16:42:42
Kot zanimivost, izgovarja se "skiperki" :) lastnica pa ima najbrz nick ARIEB al pa bombon.

battito animale


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #2 : 07 Februar 2008, 16:45:13
Hvala lilit. :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 07 Februar 2008, 17:09:11

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 07 Februar 2008, 17:12:59
Kot zanimivost, izgovarja se "skiperki" :)

Ups, js ji pa vedno pravim šiperka.. Pač, nemi K  :D




Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #5 : 07 Februar 2008, 18:02:42
Skiperki? Jaz pa vedno pravim šiperk. :-[  :D  Bomo vedeli za naslednjič. :P



bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 09 Februar 2008, 18:18:03
Ijoj  :o, imamo svojo temo  :P Bom kaj dodala, ko "ulovim" čas  ;)
(Hvala Aska, ki si me opozorila nanjo.)

N.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 22 Februar 2008, 10:31:15
Hej
Mene pa zanima koliko je teh psov pri nas?

...sledi svojim sanjam


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 22 Februar 2008, 11:39:42
V SLO je trenutno 6 šiperk:
OT - z njim nimam kontakta, upam, da je še živ, pred leti sem ga videla v LJ, skoten pa je 1992
BEIRA - letos je imela 11 let, živi v Portorožu, je mamica štirih diamantkov, ki so se skotili 2003, iz legala so trije ostali v Sloveniji: BAGI (Trbovlje), BIS, BON (oba v Portorožu) in
GIOVE - ki bo letos imel 7 let, živi v Izoli .

Vsestransko prekrasni kužki, za katere res ne vem, zakaj nimajo več privržencev ;)

N.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 22 Februar 2008, 11:44:28
BAGI(Trbovlje),

  :o A res? Tako blizu ga imamo? Pa nisem še nikoli opazila, da bi bil kakšen predstavnik te pasme tukaj :) A je lastnik prisoten na forumu?

...sledi svojim sanjam


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 22 Februar 2008, 12:01:35
Hja, mislim da je prisotna tudi na temu forumu, čeprav jaz tega bolj malo spremljam (bom sedaj več, ko imamo svojo temo :P). Tukaj tudi ne najdem, kje bi člane poiskala, v sosednjih forumih je pod imenom Kaja, to je tudi njena "stara" kužika, imajo pa še NO. Jaz skoraj mislim, da bi jo morala poznati :o

N.


kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 22 Februar 2008, 13:16:24
Citiraj
A res? Tako blizu ga imamo? Pa nisem še nikoli opazila, da bi bil kakšen predstavnik te pasme tukaj  A je lastnik prisoten na forumu?

Dan, dan Dina! Ocitno ne hodiva po istih poteh. ;) ;D Si iz Trbovelj?

Bombon, bo treba nekaj narediti v to smer, da se malo poveca stevilo. Moj nasvet je, da ob prvi priliki malo popihas na duso moji boljsi polovici.  ;) ;) lp



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 22 Februar 2008, 14:05:45
Hej, hej :) Pozdravljena!
Ne, nisem iz Trbovelj, pač pa iz Zagorja ;) oz. sem malo ven iz mesta, tako, da če poznaš evropark (zihr ga), sem jaz malo višje od evroparka doma :) Grem pa večkrat do Trbovelj, ker gremo z Majči (ovcka) in Cosmičam mal divjat na en travnik gor nad nasipi :) aja, pa delam tudi v Trbovljah :)

...sledi svojim sanjam


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 22 Februar 2008, 16:39:35
Aha, Kaja je torej tukaj Kajči ;) Evo, pa boš kmalu spoznala novo fofumašico, super, a ne :o

Tega pa res nisem vedela:
Bombon, bo treba nekaj narediti v to smer, da se malo poveca stevilo. Moj nasvet je, da ob prvi priliki malo popihas na duso moji boljsi polovici.  ;) ;) lp
Torej popihati moram nekomu na dušo, ni problema! Jaz ko sem brala sem mislila, da boš napisala, da jo moram jaz kam popihat in nabavit še enega črnega diamantka - saj veš, jaz vedno najprej na mojo rit pomislim :P

N.


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 22 Februar 2008, 16:41:23
Ker vidim, da vas zanima (Alya - od kje so prišle, Dina - koliko jih je), vam bom še to kopirala iz "knjigice", ki so jo dobili mladički, ko so šli v novi dom:

SCHIPPERKE V SLOVENIJI

Želim Vas seznaniti še s kratko in skromno zgodovino schipperk v Sloveniji. Pionir le-te je gospod Jože Benčina (naj se mu še ob tej priliki zahvalim, da sem preko njega uspela spoznati to prečudovito pasmo…) iz Dola pri Ljubljani. Začetek 1991 leta je s prijateljem odšel v Nemčijo kupit enega psa (ne vem točno, katere pasme, vsekakor en velik pes) in se domov vrnil z dvema schipperkama – XENIJO in YPSILONOM Summer de Wedelle. 5.05.1992 imel 1. leglo (OSAT – ki se je pred leti nesrečno izgubil in se je za njim izgubila vsaka sled, OT – ki živi v Ljubljani in je klub letom prekrasen kuža), 12.08.1993 je imel še eno leglo (PAN – ki je do lanskega leta živel v Mariboru, v ljubeči družini, na kavču, postelji…, PUH – ki je odšel v Avstrijo in sem na razstavi v Grazu pred par leti uspela spoznati njegovo skrbnico, PENI – ki je zadnja leta živela v Izoli in jo je pred leti nesrečno povozil avto, PANDA – o njej/njemu ne vem nič). Nato je Jože pripeljal v hišo iz Nizozemske še ONIXA in imel namen pariti s (takrat še pri njemu živečo) Peni, ki pa se ni (tudi na našo žalost, ker smo imeli namen pri njemu nabaviti samičko) obrejila. Onix je po nesrečnem spletu okoliščin po odhodu Osata in Peni (ki sta bila oddana zaradi Jožetove bolezni) v par dnevih umrl (jaz mislim da od žalosti, saj so ti kužki prav preveč čustveni).

In potem je prišla BEIRA (SLR Špk 010) iz okolice Lago di Garda (Leno), ki živi v Portorožu, nato še GIOVE (SLR Špk 011) iz okolice Ancone (Fano), ki živi v Izoli.
Vmes, med Beiro in Giovetom, je prišla iz Francije še ti. ČEČKA, ki pa žal ni dočakala vpisa v SLR, saj je komaj osemmesečna med zobmi velikega psa umrla…

Težka in »trnava pot« malih drobnih »črnuhcov« v Sloveniji, ki so izredno veliki po karakterju in tako skromni po številu. Upam, da bom zgodbo čez nekaj let lahko drugače zaključevala, predvsem z vašo pomočjo.

+1

N.


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #15 : 22 Februar 2008, 17:35:12
Hvala za te informacije bombon. :o :-*

Prilepiš par slik tvojidveh? :)



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 22 Februar 2008, 19:44:57
Aha, Kaja je torej tukaj Kajči ;) Evo, pa boš kmalu spoznala novo fofumašico, super, a ne :o

Če je to namenjeno meni je odgovor I just can`t wait ;) ...če bo le Kajči hotela :)

Bombon, če sem prav zasledila boš ti v nedeljo v Celju? A si ti tista, ki bo edina razstavljala Schipperke-ja?

...sledi svojim sanjam


kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 22 Februar 2008, 20:58:30
Dina, ni problema, mi je fajn spoznat se kaksnega pasjeljubca z mojega konca.  :) Se lahko zmeniva. Samo Bagi bo morala pocakati doma, Dina ni ravno po njenem okusu. :P Dina bi bila bolj za Bona, on ima rad velike punce, anede Nadija? lp



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 22 Februar 2008, 21:00:36
Aja, Dina. Prides v Celje na razstavo?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 22 Februar 2008, 21:31:54
Dina, ni problema, mi je fajn spoznat se kaksnega pasjeljubca z mojega konca.  :) Se lahko zmeniva. Samo Bagi bo morala pocakati doma, Dina ni ravno po njenem okusu. :P Dina bi bila bolj za Bona, on ima rad velike punce, anede Nadija? lp

A tudi glede na to, da je Dinči še mladiček jo ne bo marala? ...škoda :( Pol pa najbolš, da se dvakrat zmenmo. Enkrat pridem jst sama, samo Bagi pogledat, drugič pridem pa z Dinček pa ti Bona pripelješ ;) pa je problem rešen

...sledi svojim sanjam


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 22 Februar 2008, 21:33:25
Aja, Dina. Prides v Celje na razstavo?

Ja pridem z Majo :) Z ovcko-k ma Cosmota ;) Al bom tam nekje okrog nje, ali bom pa nekje okrog 2.ringa gledala FCI1 :P

...sledi svojim sanjam


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 22 Februar 2008, 22:31:43
Bombon, če sem prav zasledila boš ti v nedeljo v Celju? A si ti tista, ki bo edina razstavljala Schipperke-ja?
Žal, ja :'( Žal, da bo edini. Po dolgem času bo samo eden, ker običajno sta vsaj 2: mamica Ira in sinek Bon. A torta grem samo z Bonom, ker imam jutri tekmo v agilityu v Železnikih, od tam pa direkt v CE - pa se Iri ni dalo iti, pravi, da že vse zna in da ne potrebuje nobenega treninga za Anglijo :o

Slikice - aha, bomo dali kaj :P

N.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 22 Februar 2008, 22:33:19
Če bom ujela bom jaz slikala tega edinega predstavnika te pasme ;)

...sledi svojim sanjam


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 22 Februar 2008, 22:49:37
Evo, meni ena izemd najlepših: Bis, BeIra, Bon, Bagi (4. rojstni dan)

N.


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 22 Februar 2008, 22:50:36
Tunel

Hop

Vedno priden Bon…

Še več agilitaških
http://www.moj-album.com/album/3539486/

N.


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 22 Februar 2008, 22:52:15
Luxembourg Bon – BOG 2.


Ira Rovinj – BOG 3., best veteran 1


Skopje Bon – BOG 1., BOD 2.


Portorož Ira – best veteran 3.


Bratislava Bon


Bratislava Ira


Szombathley Ira

Szombathley Bon

Szombathley pari

Več razstavnih
http://www.moj-album.com/album/862171/

N.


bombon

  • *
    • Prispevkov: 87
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 22 Februar 2008, 22:56:01
Pa še nekaj iz evropskega:






Več pa še tu:
http://www.moj-album.com/album/8765373/


N.


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #27 : 22 Februar 2008, 23:08:58
Super fotke! :o :-*



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 23 Februar 2008, 09:53:27
iiiiiiiiiiiiiiiiiiii  :o kaj so luštni :-*

...sledi svojim sanjam


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 25 Februar 2008, 10:36:56
Bombon - čestitke za včerajnšnji nastop :) Smo vas opazovale - od daleč ;) Tako, da zdaj točno vem kakšen zgleda Schipperke v živo :P Res čudovit kuža, vendar za mene malo premajhen :) Mogoče enkrat, ko bom na svojem in bom imela šanso imet kužka noter :)

...sledi svojim sanjam