Gladkodlaki Prinašalec [Flat Coated Retriever]

mary · 279688

mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
GLADKODLAKI PRINAŠALEC- FLAT COATED RETRIEVER
FCI Standard No. 121 / 29.01.1999/ GB

DATUM IZDAJE ORIGINALNEGA VELJAVNEGA STANDARDA: 8.9.1988.

UPORABNOST: Lovski pes.

KLASIFIKACIJA F.C.I. :
8 skupina Prinašalci, šarivci, vodni psi.
Sekcija 1 Prinašalci.
Z delovnim izpitom.

SPLOŠNI VTIS
Bister, živahen in srednje velik pes z inteligentnim izrazom; je močan vendar ne okoren in je eleganten in plemenit ne da bi bil šibak (“power without lumber and raciness without weediness”)

TEMPERAMENT
Močno izražene naravne lastnosti lovskega psa; je optimističen in prijazen, kar kaže z navdušenim mahanjem repa. Samozavesten in ljubezniv.

GLAVA
Dolga in lepo izoblikovana.
Lobanjski del
Lobanja : Ploska in zmerno široka.
Stop : Rahel stop med očmi, nikakor ne sme biti poudarjen, glava ni niti divergentna niti kovergentna.
Obrazni del
Smrček : Velik z odprtimi nosnicami.
Čeljusti : Dolge in močne, sposobne nositi zajca ali fazana s popolnim, pravilnim in kompletnim škarjastim ugrizom, kar pomeni, da zgornji zobje tesno prekrivajo spodnje in so pod pravim kotom vsajeni v čeljust. Zobje zdravi in močni.
Oči : Srednje velike, temno rjave ali lešnikove barve z zelo inteligentnim izrazom (okroglo izbuljeno oko je močno nezaželjeno). Ne smejo biti poševno vstavljene.
Uhlja : Majhna in dobro nastavljena, tesno ob glavi nošena.

VRAT
Glava in vrat dobro povezana, pri čemer je vrat precej dolg in brez odvečne kože, simetrično in poševno vstavljen v rame; lepo prehaja v hrbet in tako psu omogoča lahko iskanje sledi.

TELO
Ledja: Kratka in široka. Dolg ledveni del je močno nezaželjen.
Prsni koš: Globok in zmerno širok, z izrazitim predprsjem. Prednja rebra precej ploska. Prsni koš prostoren in se postopoma širi, najbolj je zaobljen v sredini telesa in se proti zadnjemu delu spet postopoma oži.

REP
Kratek, raven in dobro vstavljen, veselo nošen vendar nikoli bistveno nad hrbtno linijo.

OKONČINE
Prednji del : Prednje noge ravne, krepkih kosti.
Komolca : Komolca se ob prsnem košu prosto in enakomerno gibljeta;
Zadnji del : Mišičast, raven in paralelen v stoji
Kolenski sklep : zmerno upognjen.
Skočni sklep : zmerno upognjen, nizko postavljen. Kravja stoja močno nezaželjena.
Šape : Okrogle in močne s stisnjenimi in izbočenimi prsti. Blazinice debele in močne.

GIBANJE
Svobodno in tekoče, ravno in paralelno gledano tako od spredaj kot tudi od zadaj.

DLAKA
Gosta, tanka do srednje močna in kvalitetna, čim bolj ravna. Noge in rep dobro odlakane. Popolna odlakanost odraslega psa poudari njegovo eleganco.

BARVA
Samo črna ali rjava.

VELIKOST IN TEŽA
Zaželjena plečna višina :
Samci 59-61,5 cm (23-24 ins)
Psice 56,5-59 cm (22-23 ins)
Zaželjena teža v delovni kondiciji:
Samci 27-36 kg.
Psice 25-32 kg.

NAPAKE
Vsako odstopanje od prej omenjenih točk naj se smatra za napako; resnost s katero je potrebno obravnavati le-to naj bo v natančnem razmerju z njeno stopnjo in njenim vplivom na zdravje in zaščito psa. Pse, ki očitno kažejo fizične ali vedenjske anomalije, naj se dikvalificira.

OPOMBA
Samci morajo imeti obe očitno normalni modi popolnoma spuščeni v mošnjo.



Povzeto po strani slovenskega kluba retrieverjov (http://www.klub-retrieverjev.si/dogs/flat_coated.html)

+1

Lp, Marusa


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #1 : 21 Junij 2005, 16:15:01
Pozdravljeni!

Doma imam gladkodlako prinasalko Zaro. Je zelo zivahna in polna energije oz. bolje receno hiperaktivna. ;D Zelo rada se uci in izvaja razne trikce. Trenirava dog dance in agility. Koncali pa sva tudi igralne urice, malo solo in izpit iz poslusnosti po programu A. Jeseni imava namen nadaljevati solanje (izpit B-BH).
Vec o Zari si lahko preberete na NJENI SPLETNI STRANI ali pa vprsate tu ;)



Ce pa vas zanima se kaj o pasmi pa le vprasajte, ce bom znala vam z veseljem odgovorim. :)

Lp, Marusa


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 21 Junij 2005, 20:16:54
Oooo super, da se je javila tudi Smartova lubica  :D Smart jo že zeeelooooo pogreša  :-* :-*

Mary kako je šel ISP-A ? Ste bili vsi uspešni?

Lp nina




mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #3 : 21 Junij 2005, 22:06:34
Pri ISP-A je bila Zara druga najboljsa iz skupine. Zbrala je 94 tock. Naredili so ga pa vsi Zarini sosolci.

Se moramo sedaj kaj dobiti, da Smart spet malo vidi svojo ljubico ;)
Zara mu posilja enega velikega slinastega poljubcka do naslednjega srecanja. :-*

Lp, Marusa


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #4 : 23 Junij 2005, 09:17:41
A veste kaj! Bom jaz pripeljal malo Gano zraven, da bo naredila malo reda. Haha ;D ;D

Vse častitke Zari


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #5 : 01 Julij 2005, 12:45:09
Nara je pa nekaj za Zaro, pri učenju mislim ;). Naučili pa smo jo že: tačko, obe tački hkrati, glas!, sedi, prostor, lezi, skoči! (sprostilna beseda), hop! (čez oviro), preval; pa še kej jo bomo naučil, saj je še mlada (pojutrijšnjem bo 5 mesecev), 23.6. je končala malo šolo na KD Krim.

Narina spletna stran

moj-album

Pa še ena slikca ;D:


Lp, Ana



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #6 : 11 Julij 2005, 13:11:35
Pa smo prišli iz morja, kjer je Zara uživala 100 na uro. Z vode je sploh nisem mogla spraviti ;D Spoznali smo tudi nekaj novih pasjih prijateljev, s katerimi so veselo noreli naokoli. Naredili smo tudi nekaj slik (sicer bolj malo, ker sem vedno pozabila fotoaparat v hiški, proti koncu sem ga pa še založila).
Slikice si lahko ogledate tu: http://mary.moj-album.com/album/694987/  ;)

Lp

Lp, Marusa


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 11 Julij 2005, 13:24:36
Super slikce, mary :D, čez en teden gremo pa na morje (v kranjski kamp) še mi z Naro in me prov zanima, kako se bo čudila ob pogledu na morje ;).



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #8 : 04 Avgust 2005, 16:11:07
Se je res malo čudila, tako ogromni luži, kar sama je šla not in se prestrašila, ko ji je naenkrat zmanjkalo tal pod nogami  :-\. Čez nekaj dni smo ugotovili, da pa rada prinaša iz vode stvari  ;D. Nara se je kopala samo zvečer, drugače bi ji bilo prevroče. Ko je bilo zelo vroče, smo ji dali lavor z vodo, ki jo je "kopala" (hotla je skopati lavor), da je špricalo vse naokoli ;). Slike lahko vidite tu: http://anana.moj-album.com/album/805862/.

Lp, Ana



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #9 : 05 Avgust 2005, 09:39:23
Hehehhe, no pa imamo še enega psa obsedenega z vodo :)

Kako je bilo pa z plavanjem? Rada plava ali je bolj previdna?

Drugače pa moram pohvaliti Naro da se je že toliko naučila pri svoji rosni mladosti.

LP, Črt



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #10 : 05 Avgust 2005, 10:20:25
Rada plava, ampak ob pogledu na takooo veliko vodo, jo postane malce strah, ko pa prinaša žogico pa na to pozabi ;D. Če ji pa žogico vržemo predaleč, jo gre iskat in medtem ko plava se ozira nazaj ;).

Lp, Ana



Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 07 Avgust 2005, 17:40:54
Lana je sicer zlati prinašalec pa zlo rada plava. Včasih po pol ure brez prestanka in daleč od obale. Če ji mečem kamenčke pa še posebej rada plava za njimi. :) :D 8) :-*



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 28 Avgust 2005, 19:54:14
Hej Mary, a mogoče veš če se preko oglasnika prodaja sestrica tvoje Zare? Piše rodovniška, stara 15 mesecev, primerna tudi za lov, ter kontakt, drugih informacij ni. Tvoja Zara je pa tudi nekako te starosti a ne?

Lp nina



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #13 : 28 Avgust 2005, 20:04:30
Zara je stara 17 mesecev, tako da če so podatki točni, ni sestrica.
Mi lahko prosim kontakt prepišeš? (lahko tudi na ZS).

Lp

Lp, Marusa


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 28 Avgust 2005, 20:07:41
Ups, .. sem se malo zmotila v mesecih no ja se zgodi ;)

Kontakt Dobiš, samo zdaj sem v Lj. pa nimam oglasnika pri sebi. Bom ti pa poslal privat ko ga dobim!

Lp nina



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #15 : 13 September 2005, 14:29:34
No, v nedeljo je bil flatovski piknik v Varpoljah (škoda da te ni bilo mary) in zbralo se je 11 flatov 8). Bilo je zabavno in flati so tekali po zelenicah. Tam je bila tudi mala Šerpa iz letošnjega legla v Kranju :).
Slike si lahko ogledate tu: http://anana.moj-album.com/album/1067781/

Lp, Ana



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #16 : 15 September 2005, 21:58:23
jaooo ... škoda da te nisem prišla pogledat ko sem jaz iz Varpolj ...  ;D



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #17 : 25 September 2005, 12:12:26
 ;D   ;)




anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #18 : 27 September 2005, 15:04:00
Oj!
Zakaj noben ne piše v to temo ???

Danes smo imeli kros in tam je bila gladkodlaka prinašalka od naše razredničarke in potem sem videla še eno psičko pri magistratu :). Je lepo, če vidiš 2 v enem dnevu ;).

Lp, Ana



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #19 : 04 Oktober 2005, 19:28:58
uh nara hiperaktivka...ta slika je full dobra!

mary
: kdaj bo predstavitev flata v mojpes reviji?

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #20 : 14 Oktober 2005, 16:13:06
Irena, verjetno je mary vprašanje spregledala, ker redkokdaj kdo kaj napiše sem :P. Drugače pa tudi mene zanima kdaj bo opis flata ;), v oktoberskem kinologu je njegov opis, danes pa smo dobili knjigo Psi :). Bom prepisala flatov opis ;).

Lp, Ana :)



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #21 : 14 Oktober 2005, 17:02:33
Joj pa res... sploh nisem opazila :-[ Se opravičujem. Torej opis flata...pojma nimam kdaj bo :-\ Nekako so rekli, da bodo pisali, a potem niso.


Lp, Marusa


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #22 : 14 Oktober 2005, 17:25:16
No, saj sem jaz prepisala ;D: http://flat-nara.slohosting.com/fcr.html

Lp, Ana



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #23 : 12 November 2005, 16:45:40
Tudi pri nas doma mamo flatko Atro. Z Naro sta sestrce. Drgač je pa taka k večina flatov: nora na vodo, z velik energije, vse bi naredla za to da bi se igrala al pa dobila kej slastnega za pojest. Največ težav nm pa dela njena "ljubezen" do drugih ljudi in živali. Ampak se je tut to že mal izbolšal odkr hodva v pasjo šolo. :) Malo šola sva že nardile zdej pa pridno hodva na junior tečaj.(čist ponosne ;D)

No neki slikc od Atre je na http://atra.moj-album.com

Lp meta in atra

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #24 : 12 November 2005, 20:18:41
No, Meta, končno si se oglasila ;D. Kako kaj Atra, se že kaj goni ::)?
Je pa Nara pokazala danes, da je nora na vodo :D, smo šli na vikend, kjer je lepo čisto jezero (in mrzlo-8°C). Nara je stekla not in kar zaplavala, ne da bi ji kaj vrgli :o - še nikoli ni kar zaplavala ;). Bil je zelo lep dan nad meglo in lepo modro nebo - http://anana.moj-album.com/album/1457075/  :)

Lp, Ana



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #25 : 13 November 2005, 20:33:48
Atra se še ne gon oz. ni nobenih krvavih madežev. Se pa cel cajt liže, pa psi cviljo za njo. Pa tut Atra je ful tečna----->cel cajt se morš z njo ukvarjat ker čene te grize, skače vate,...Je pa pred enim tednom nardila smetišče v dnevni sobi ker se je zabavala z eno pleteno košaro pa še vreče so ble notr pa soki u tetrapakih in je vse raztrgala. Pa tut na blazine od kavča se je spravla. Tko je dva dni razgrajala zdej je pa spet cela pridna.

Drgač pa zdej lepo pridno vadva za "izpit" pa že komi čakamo na nasledno nedeljo k gremo v Vtojbo.

Lp Meta



Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #26 : 13 November 2005, 20:55:20
Oh, norost ja ;D, poznamo to ;). Če se liže, ji malo probi obrisat z robčkom in poglej, če je kej rdeč, ker mi smo tko pri Nari ugotovili, da se goni.



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #27 : 14 November 2005, 22:10:07
Ne to mi še nč rdeč. Smo že probal  :)

Je pa dans spet štalo nardila. Vrečko z mandarinami je potegnla iz pulta, pa enepar jih je pogrizla. Magnete iz hladilnika je dol vzela pa si jih u boks odnesla,...

Skratka štala!!!

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #28 : 15 November 2005, 14:18:14
He he he ;D ;D! Če si predstavljam kako to Atra počne, mi gre prov na smeh. Nara je pa danes ugotovila, kako odpreti omaro s čevlji in zmeri ko prideš mimo nje (Nare), ima med tacami kakšenga planinskega čevlja ::) :P.

Lp, Ana



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #29 : 15 November 2005, 17:05:43
zgleda da obožuje planine in planinske čevlje tudi ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]