Sledenje

ursa · 24991

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
: 12 Februar 2008, 20:04:26
ojla! Tale pasji šport mi je zelo všeč. Je mogoče kdo ki s svojim psom trenira sledenje? Lahko kdo kaj več pove o tem??
za vse odgovore vam bom hvaležna  :) ;)

lp ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #1 : 12 Februar 2008, 20:23:58
Za katero sledenje se zanimaš. Za sledenje v reševanju, ali sledenje v splošnem šolanju

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #2 : 12 Februar 2008, 20:49:47
Za sledenje v splošnem šolanju
na tak način kot tukaj piše:  http://kdg.strani.com/ (greš pod TEČAJI in nato SLEDENJE)

lp ursa

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 13 Februar 2008, 10:08:48
To je športno sledenje, za katerega je pogoj B-BH, delaš pa ga lahko samostojno in da se tudi tekmovati po sledarskih programih.

Vsi, ki delamo IPO se v okviru tega ukvarjamo tudi s sledenjem (poleg poslušnosti in obrambe). Več o posameznih stopnjah sledenja najdeš pri opisih posameznih izpitov KLIK.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 29 Avgust 2010, 19:49:43
Več o posameznih stopnjah sledenja najdeš pri opisih posameznih izpitov KLIK.
Tale link ni več aktualen - a bi lahko dala novejšega, ker me zanima opis izpitov  :) ?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 25 September 2010, 16:03:34
Tale link ni več aktualen - a bi lahko dala novejšega, ker me zanima opis izpitov  :) ?
Čist na kratko povzetek  ;)
Imaš tri stopnje.
Najnižja: je sled kot pri IPO 1. Se pravi vodnik si sam polaga 2 kljuki (pravi kot), 3 stranice, dolžina ene 300-400 korakov,2 predmeta, starost sledi 20-40 minut.
Srednja:  je sled kot za IPO 3. Polaga drug,4 koti (pravi kot), 5 stranic, 3 pedmeti, cca 600 korakov, starost cca 1 ura.
Pravi seldarski program: (Zdaj pa ne odgovarjam za vsak detalj ):Dva neznana polagalca  (en za zapeljevalno sled)veliko kljuk (zdi se mi da ene 7), od tega ena ostra, en omega zavoj , veliko stranic, dolžina cca 1500 orakov, križanje (zapeljevalna sled) starost najmanj 3 ure, 7 predmetov.
Pa BBH moraš met za prstop k izpitu

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 September 2010, 17:29:04
Uauu, Deteljica, hvala za tole podrobno razlago stopenj :).
BBH se najbrž zahteva že za izpit 1. stopnje?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 29 September 2010, 17:10:03
Hvala :).



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 25 September 2012, 22:06:52
Zanima me tole sledenje. In sicer bi to sama počela, ne na kakšnih tečajih. Pa me zanimajo tiste osnove kako psa, ki tega še ni počel sploh pripraviti do tega da sledi položeni sledi.



bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 10 September 2013, 08:48:41
se pridružujem Nikinem vprašanju, kakšni predlogi kako začeti? Sem iskala gradivo po internetu, pa žal ni najbolj uporabnih stvari..



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 September 2013, 09:51:43
Načinov je več.. Bom čisto na kratko opisala dva, oz. enega in četrt (jih je pa še več);

Eni začnejo tako, da v travi poteptajo krog in potem vanj (res paziti da se ne meče izven kroga) namečejo priboljške, da jih pes poišče. Tako se navadi da ga ob vohanju/iskanju čaka še nagrada, pa navadi se hkrati na vonj poškodbe tal (polomljena trava).

Iz tega potem preideš na tole spodaj;

Drugi začnejo kar direktno s shojeno "stezo" - najprej drobni koraki (pa bolj močni, da narediš res bolj očitno poškodbo tal/trave) in polagajo priboljšek v vsak korak. Pri tem je treba paziti da ne stopaš, ali se dotikaš območja izven "steze". Narediš najprej kratko - npr. 10 korakov, na koncu nastaviš bolj izdatno nagrado, potem pa stopiš ven z daljšim korakom vstran in greš nazaj na začetek v širšem loku. Pripelješ psa na povodcu, vržeš priboljšek v prvi korak in rečeš "išči" in potem ga "zadržuješ" oz. popuščaš, da privoha do naslednjega in naslednjega in do konca. Ko končaš psa odpelješ stran. Pri zadrževanju moraš samo paziti da ga ponesreči ne "korigiraš".

Ko tole drugo že obvladata, dviguješ kriterij, delaš vedno večje in "normalno močne" korake (tja do normalnih), priboljške pa nastavljaš bolj poredko in variabilno. Za začetek še vedno v lev in desen korak, kasneje v lev in desen, pa potem kakšnega spustiš, potem malo v leve, malo v desne, malo spet kar spustiš,...

Čisto na koncu priboljške v korakih skoraj povsem opustiš in nagrajuješ samo na predmetih ali na koncu. Ampak to je res že zadnja stopnja.

Toplo priporočam pomoč nekoga ki ima s sledjo izkušnje, ker znaš na začetku imeti kar težave tako s postavljanjem sledi, kot tudi s pravilnim nadzorom nad psom.

Nakazovanje predmetov pa učiš najprej čisto ločeno od sledi. Jaz sem delala (mogoče malo drugače kot po pravilni metodi - ali pa tudi ne, ne vem); Npr. Jazz sem posodico pokazala in jo potem dala na sedi, šla malo naprej, postavila na tla zaprto posodico s priboljški, ji poveljevala "išči" in ko je šla do posodice (ker je itak že prej imela nekaj izkušenj za delo s tarčo - in sicer tačkanjem tarče, je na začetku vse letelo v zrak), sem jo morala malo "bremzati" in poveljevala "prostor". Pri dvigovanju kriterija (dobro je itak, da že vnaprej pripraviš okolje tako) potrjuješ pač samo ko se uleže tako, da ima posodico med prednjimi tacami. Ko stori karkoli od zastavljenega cilja, ga pohvališ (prej lahko klikneš, če delaš s klikerjem) in odpreš posodico da poje priboljšek.

Ko to zna, imaš več variant menjave "tarče" ki je posodica z drugimi predmeti. Jaz sem delala (spet mogoče malo drugače kot po pravilni metodi - ali pa tudi ne, ne vem) tako, da sem na predmet (npr. 1,5cm ozko in cca. 10cm dolgo leseno deščico) nastavila posodico - ko je nakazala posodico, sem jo odstranila in ji še enkrat rekla "pridna prostor" in jo potem nagradila. Kmalu nakazuje pes sam, brez dodatnega poveljevanja "prostor". V bistvu nisva imeli težav niti potem, ko sem ji začela puščati samo drug predmet.

Ko to obvlada postaviš predmet v sled. Mogoče boš moral na začetku še poveljevati prostor, ko bo pes privohal do predmeta, ampak se hitro navadijo da začnejo to počet sami.

Upam da se oglasi še kdo, z bolj preprostimi, pravilnimi in jasnimi navodili, ker midve itak delava vse malo po svoje.  :)

Se sicer nisem poglabljala, ampak kolikor poznam zapise, so zanimivi in se najde marsikaj uporabnega.
http://reisenadler-taconar.blogspot.com/2009/07/taconar.html



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 10 September 2013, 10:29:25
Tudi mene je to zanimalo in hvala TibiQ za obširno razlago :)  Me pa zanima še nekaj: že sama si omenila, da je dobro delati z nekom, ki se na to spozna. Tudi ko sem vprašala inštruktorja (pri koncu male šole) kaj lahko delamo že sami vnaprej za IPO, nam je rekel, da naj počakamo dokler ne naredimo še B-BH-ja in bomo že potem na tečaju za IPO vse delali. Po drugi strani pa sem brala, da je najbolje začeti čim prej. Kaj naj torej naredim - naj počakam do tečaja za IPO, naj delam čimprej sama, naj raje dobim nekoga, ki ima izkušnje, kot da bi delala čisto sama...? Starost psičke - jutri bo imela 10 mesecev :)



bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 September 2013, 10:32:43
hvala tibi za obširen odgovor  ;D moja psička je sicer stara 6 mesecev, ampak bi rada čimprej začela, glede na to da je beagle, ji to tudi ne bi smelo delati težav :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 10 September 2013, 10:50:52
Evriale, svetujem ti da navežeš kontakt z inštruktorjem in/ali vodniki v IPO skupini in jih prosiš če te lahko kdaj vzamejo s sabo na sled in ti pokažejo začetke.

Kar se tiče zgodnjih začetkov je fajn, pazit moraš samo da psa ne prefosiraš z vsemi raznoraznimi aktivnostmi in pa prevelikimi pričakovanji, da se mu ne bo uprlo. Zavedati se moraš da je to zaenkrat še pasji "mladič", potem bo pubertetnik in šele čez nekaj let (odvisno od pasme) zrel pes.

Bajna, pisala sem za IPO sled. Ne vem koliko se način dela razlikuje od lovske ali pa tiste za reševalce (mislim da se), ampak če te zanima kakšna od teh drugih dveh, glede na to da imaš beagla, ti priporočam da se dodatno pozanimaš. Poleg tega pri beaglu svetujem sploh še dodatno previdnost in res pomoč strokovnjaka, da ne boš imela težav pri uhajanju v naravo, beagli so itak že naravno taki, da jih nos hitro potegne v gozd.  ;)




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 10 September 2013, 10:52:46
Evriale, kar se tiče učenja je takole. Če misliš kasneje na tečaj in prej še nisi delala v tej smeri s kakšnim drugim psom, bi ti odsvetovala, da sama začneš z učenjem.

Zakaj... Doooosti lažje je učiti "malo starejšega" psa, kot pa popravljat napake ;) Če boš zagnana in pridna in boš sledila navodilom in seveda delala domače naloge ne boš veliko zamudila, ne se sekirat zaradi tega.

Če je pa želja začeti čimprej res velika pa vprašaj, če se lahko dobite že prej in ti inštruktor na individualni uri pokaže kako in kaj. Po navadi se da vse zmenit. Sploh, če rečeš da hočeš tudi po tečaju delat dalje in biti aktivni član in da si zelo želiš itd...  ;)

Sicer te ne poznam, ampak nekako na splošno je za vodnike (sploh začetnike) lažje, če sledijo enemu tečaju na enkrat in se tisto dobro zapomnijo, kot pa dobiti preveč informacij na kupu, ker je tako razumevanje težje. Najvažnejši je pa dober in razumljiv temelj :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 10 September 2013, 11:47:30
Hvala TibiQ in andreja :)  Z IPO tekmovanji se tako ali tako ne mislim ukvarjati ravno profesionalno (bomo hodili tudi na kakšno tekmo, a bolj za zabavo). Kmalu začnemo z B-BH učenjem (ne vemo še točno kdaj se začne), če bo pa resnično ostajal čas, bomo pa poiskali profesionalca (znanca, ki se že dolgo let ukvarja s tem ali pa kar inštruktorja v našem klubu) da z njim naredimo kdaj kakšno začetno vajo :)
Še eno vprašanje: pri sledi je oprsnica obvezna, kajne? Je kaj določeno, kakšna mora biti?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 September 2013, 12:28:45
Oprsnica je priporočljiva (itak jo boš kasneje potrebovala tudi za obrambo). Namenjena je predvsem temu, da se psa zadržuje, hkrati pa se ga ne davi ali pomotoma korigira na ovratnici, čeprav seveda so možne "korekcije" tudi prek oprsnice.

Priporočam tako, da bo psu udobna, torej ga ne bo rezala (npr. pod pazduhami ipd.), hkrati naj ima možnost razširitve (kuža bo sigurno še zrastel) in pa predvsem naj bo trpežna.

Mi imamo nekaj takega za VŠ, do 35kg, http://www.gappay.cz/cz/katalog-produktu/obrana/postroje/postroj-na-obranu-popruhovy-pes-fena-stredni ampak težko ocenim koliko zdrži, ker nimam izkušenj koliko se zaganjajo drugi psi (npr. na obrambi). Moja v svojih taboljših časih obrambe kar je vlekla in se zaganjala (nimam sicer primerjave z drugimi psi), sicer pa ne vleče,.., pa je oprsnica zdržala (jo imamo že cca. 5 let), mi pa kolegi z RWji, pa tudi malinami, dobiji ipd. govorijo kako morajo razne druge oprsnice menjat, ker jih psi strgajo, ali pa se klipsne polomijo,.. V glavnem malo se pozanimaj - najbolje da v Vomarju (Celje), kjer so specializirani za prodajo IPO opreme, vprašaš kaj bi bilo primerno.

Aja.. imaš seveda lahko eno oprsnico za obrambo in sled, lahko pa uporabljaš različni - nekateri zagovarjajo različno kot dodatno malenkost pri treningu - glede na to katero mu nadeneš, se pes se primerno že vnaprej malo "psihično" pripravi kaj bo delal. Za sled imaš namreč tudi prav posebne oprsnice za sledenje;
http://pesjanar.si/forum/index.php?topic=370.90
kaj takega; http://www.vomar.si/sledenje.html
Oprsnica za sled Bottcher
Usnjena oprsnica za sled, z vpenjanjem spodaj.

Kot sem že prej omenila, so pri sledenju potem še različne variante in "detajli" - ena izmed teh je kako nastaviš povodec za sledenje. Nekateri vodino normalno - povodec nad hrbtom psa, drugi dajo povodec med zadnji dve nogi psa, tretji na bok, četrti med prednje in zadnje noge,....  ;)



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #18 : 10 September 2013, 13:54:47
tibialis a ti se zdej pripravljaš na IPO3? ;D


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 10 September 2013, 14:02:18
Ja, iz valanja po kavču?  :P ;D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #20 : 10 September 2013, 15:27:03
Jaz sem za različni oprsnici :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 10 September 2013, 16:16:27
Jaz sem za različni oprsnici :)
Tudi sama se nagibam k temu, saj se menda psi hitro navadijo kaj pomeni določena oprema in je lažje za njih, ker takoj vedo kaj pričakuješ od njih :)
Drugače pa res hvala TibiQ, si mi precej pomagala s tvojimi odgovori :)  Glede vse opreme in učenja za IPO bom kar počakala dokler ne pridemo do tečaja - bodo takrat že razložili vse točno. Drugače pa - ker si pisala da je odvisno od pasme - imam rottweilerja in bo še kar dolgo mladič  :D  Me pa dejansko ne skrbi, da se ne bi mogla vsega naučiti v kratkem času, kolikor je pametna... Hotela sem začeti zgodaj iz drugih razlogov - njej se velikokrat sploh ne ljubi uporabljati nosa, raje išče stvari z očmi. Bo že še videla, da je tudi iskanje z nosom zanimivo  ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 10 September 2013, 20:19:23
Evriale, prek neta je težko svetovat, ker ne poznam ne tebe in tvojih sposobnosti, ne psa. Dejansko pa marsikaj, "za hec" lahko delaš že z mladičem - npr. tisto teptanje trave v krogu, pa namečeš not priboljške in psa spustiš da se zabava in zraven uči. To ti vzame recimo 5 minut vse skupaj, ene 2x na teden. Itak moraš s psom delat marsikaj, da se ne dolgočasi in verjetno imaš treninge samo 2x na teden, ostane ti torej še 5 dni za marsikaj drugega. Tako da če te res zanima, ti priporočam, da se povežeš s tistimi ki znajo in se pozanimaš kaj in koliko lahko delaš takih "heckov" ki pa vseeno so neka podlaga za naprej, z mladičem že sedaj. Zase vem, da če bi imela mladiča sedaj, bi vsekakor počela z njim že marsikaj, česar z mojo nisem počela tja to njenega tretjega leta.  ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #23 : 10 September 2013, 21:10:28
Glede sledenja samo toliko - ne začenjajte sami, ker je en kup detajlov, ki so pomembni in če imate res željo to početi, lahko z napačnim delom, z napačno predstavitvijo sledenja psu, z napačno usmeritvijo, naredite škodo. Slediti zna vsak pes, niti ga ni problem to naučiti, težje je naučiti psa, da dela v pravilnem tempu in tu so napake na začetku nepopravljive. Ne rabiš pa za sled nobene posebne opreme na psu samem, ovratnica je čisto OK.

Sledenje se lahko gre vsak pes. Po opravljenem B-BH lahko greste na sledarsko tekmo po IPO programu.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 16 September 2013, 16:28:18
Seveda se je pametno s pametjo spravit k stvari. A ko nekdo to želi počet za veselje psa in sebe, kar tako ni pa nič narobe, če se z napačnim tempom zraven spravi. Po tej teroriji se z ničemer doma s psom ne smeš kar tako it. Torej s psom ne smeš nič počet  :P Ne jim žoge metat, ker Flayball je šport, ki se ga moraš pravilno lotit. Ne jim frizbija metat, ker tud to je šport s pravili. Ne jim aporta nabavit, ker tud ''to'' je šport. Tako se ne it tug-of-war s psom doma za hec, ker ugriz ni šolsko športen. Ne ga zlaufat s kolesom, ker uničiš bikejoring. Prav tako ne psa na tek s sabo vzet, ker se ne greš canicrossa. Ne za slabo vzet tega. Samo tako je.

Vsekakor pa je fajn najprej it pogledat kako to delajo tisti, ki to delajo po pravilih (neodvisno od starosti psa in že opravljenih tečajev). Samo zato, da vidiš a se misliš it za res ali za veselje. Če padeš noter in ti je sledenje športno gledano tisto pravo za vaju - nujno delat pod vodstvom nekoga, ki obvlada. Če je to samo en hec več od žogic (ki ti jih npr. neki pes ne bo prinašal - torej mu ni veselje) pa je zgodba lahko drugačna.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 16 September 2013, 17:03:26
Ne vem no, meni se zdi, da lahko ravno pri sledenju največ pokvariš in potem to tudi težko popraviš, če ne začneš prav.
Saj lahko počne z mladim psom marsikaj, na voljo ima miljon igric in trikcev, skupnih podvigov v naravi,  tudi poslušnost, če se ravno mudi, (morebitne napake je bistveno lažje popraviti kot pri sledenju)...predvsem pa je to čas za socializacijo, vzgojo


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #26 : 16 September 2013, 18:05:11
In glede na to, da gre pol še na tečaj... Lahko, da bo šla res na kako tekmo. Tam pa nimaš kaj delat, če maš "pokvarjenega" psa... It na tekmo zaradi veselja pa ni isto, kot it oz. se pripravljat za na svetovno. Ni pa niti treba učit narobe, je dosti drugega za kvarit. Recimo trikci so super za kvarit :P Jaz sem jih mela za otroško zabavo ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 16 September 2013, 18:42:28
A seveda. Zato pa se gre najprej pogledat, če ti disiplina diši v dodelani obliki.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 16 September 2013, 19:05:24
nujno delat pod vodstvom nekoga, ki obvlada.
Se sicer strinjam, je pa vprašanje sedaj kdo je tisti, ki obvlada. Ko sem se sama lotevala sledenja, je bilo pristopov ravno toliko, kot ljudi, ki so mi kazali te pristope - cca. 10 v mojem primeru in jasno, da je vsak skritiziral tehniko predhodnikov ::)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 16 September 2013, 19:42:24
Pa točno to. Vsak ima svojo teorijo tempa, polaganja...najboljša je pa tista, ki sede psu. Zatorej videt, sporbat, se odločit in če je nekomu to le v zabavo pa je čist useen kako se loti, da je le zabavno.
Bodmo iskreni npr. b-bh ima tudi bolj malo vrednosti za normalno sobivanje. Je še marsikaj pomembnejše kot šolska slika za urbano okolje. Pa se ga je fajn lotit pravilno, če želiš nardit tečaj. Če pa ti je prioriteta, da pes šeta ob tebi na popuščenem povodcu (levo desno nima veze) pa, če nekdo temu reče ''poleg'' pa tud dober. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.