Steklina-SPET?

nyssa · 31157

Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #30 : 15 Februar 2008, 13:51:35
Lanabela pogledaš še za un spodnji konec meje s hrvaško tam v bližini Brežic, nimamo Dela doma. Hvala ti ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #31 : 15 Februar 2008, 13:59:25
Samo gor proti Ptuju. Pa tam, kjer je bil najden stekli pes je bila še ena lisica. Drugot ni nič. Ampak pišem na pamet, ker nimam več Dela, sem ga dala mami.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #32 : 15 Februar 2008, 14:34:52
Če imam pes pozitiven titer,in če to pomeni, da ga ima celo življenje, potem ga sploh ne bi bilo treba več cepiti, če prav razumem?


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #33 : 15 Februar 2008, 16:57:22
Satin - mi živimo v urbanem naselju, ampak kot razumem, se lahko steklino faše tudi tu... :-\ tako, da jaz nebi reskirala, tako da bo Taj kar cepljen proti steklini. ;) Imam občutek, da je majhna možnost za izbruh borelije, ampak sem vseeno vprašala, da slišim vaša mnenja... saj veste - več ljudi več ve. :)
Se pa vseeno pozanimaj pri dr.Tozonovi, pa sporoči kaj ti je rekla, prosim. :)


Dog4ever...
Tudi naš pes ima potrjeno borelijo že cca. 4 leta. Še vsako leto je bil cepljen (vsa cepljenja), nikoli ni imel problemov. Očitno je odvisno od psa do psa, kako bo reagiral na cepivo.
Hvala... :-* tole je vzpodbudna informacija. :)
Mogoče je tudi kaj odvisno od imunskega sistema... ??? :) (izključno moje razmišljanje :-[ )


Lejca_ ...
Če imam pes pozitiven titer,in če to pomeni, da ga ima celo življenje, potem ga sploh ne bi bilo treba več cepiti, če prav razumem?
Ja tako nekako naj bi bilo... :) samo nisem pa sto-procentna, da to drži... ;)
Ampak baje ta opravičila zelo neradi dajajo...



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #34 : 15 Februar 2008, 20:14:19
Če imam pes pozitiven titer,in če to pomeni, da ga ima celo življenje, potem ga sploh ne bi bilo treba več cepiti, če prav razumem?
zagotovo ne bi bilo potrebno vsako leto, ampak test velja za vedno , če potem cepiš vsako leto. Drži pa lahko cepljenje več let, odvisno od psa. Baje najmanj dve do tri leta povprečno. Samo zakonodaje so "zazihr", še bolj kot steklina pa jih skrbi tisti davek, ki je 85 % cene , ko plačaš cepljenje  ;D
je pa možno da cepivo ne prime (ni tako redko, predvsem pri mladih psih) oz da slabo prime, zato je titer test obvezen za države,ki stekline nimajo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #35 : 15 Februar 2008, 21:40:52
Če imam pes pozitiven titer,in če to pomeni, da ga ima celo življenje, potem ga sploh ne bi bilo treba več cepiti, če prav razumem?

Ups... izgleda, da sem tole vprašanje malo narobe razumela... :D se opravičujem! :-[

Je verjetno ta pravi odgovor od Lanabele... :)



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #36 : 15 Februar 2008, 22:02:40
Aha, zdaj mi je jasno. Hvala za odgovore.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #37 : 16 Februar 2008, 08:18:09
Tisto je  resnično novinarska raca.Če je bil pes v stiku z steklo živaljo in je redno cepljen,se odredi odvzem krvi za serološki test na titer protiteles proti steklini.V kolikor je titer protiteles enak ali večji od 0,5 IE/ml je vse v redu.Če pa je titer premajhen,se odredi ponovno cepljenje proti steklini in odredi,da mora biti žival tri mesece zaprta.Večji problem nastane,če ima pes titer skoraj na nuli.
Evo,pa še obvezno navodilo,ki smo ga obili od Vursa:
Postopek v primeru ko pes ali druga žival poškoduje človeka:
Za pse in mačke,ki poškodujejo človeka in ne kažejo kliničnih znakov bolezni,vet.organizacija z pisnim navodilom takoj po prijavi suma odredi 10 dnevni nadzor,kar pomeni,da imajo lastniki v tem času živali doma zaprte,tako,da se prepreči kontakt z drugimi živalmi ali ljudmi,ali pa se živali če to ni mogoče,ta čas zadržijo v prostorih vet.organizacije s koncesijo,kjer morajo biti ločene od ostalih živali.
V času 10 dnevnega nadzora mora imetnik poskrbeti za tri klinične preglede živali.Pregledi se opravijo prvi,peti in deseti dan po ugrizu.Če žival ni bila cepljena se jo po deset dnevnem opazovanju cepi.Stroški bremenijo lastnika živali.
Postopek v primeru stika z steklo živaljo
V primeru,da žival(pes ali mačka)ni cepljena,obstaja pa sum,da je bila v stiku s steklo živaljo,Vurs za takšno žival odredi trimesečno vet.kontrolo.V tem času mora biti žival zaprta,da je onemogočen stik z drugo živaljo.Enkrat mesečno mora veterinar opraviti klinični pregled živali.Če imetnik na takšno kontrolo ne pristane,Vurs odredi usmrtitev živali.Stroški vseh ukrepov bremenijo imetnika živali.Stroški diagnostičnih preiskav(titra protiteles in kliničnega pregleda)se krijejo iz proračuna RS,ostali stroški(ponovno cepljenje in stroški zapore) bremenijo imeetnika živali.
LP Tjaša

+1



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 19 Februar 2008, 11:41:48
Na Bizeljskem imajo očitno že skoraj izredno stanje zaradi steklih lisic. V Delu piše, da so se samo minuli vikend tri priteple v naselja in se steple s psi. Eno je pes pokončal, drugi dve pa sta ušli. Eno od njih so kasneje ujeli, druge še ne. Vsi trije psi so bili cepljeni in so ostali živi. Bodo pa zato nasrkali klateški psi - lovci imajo v planu pogon na lisice, spotoma pa naj bi postrelili tudi vse potepuške pse na katere bodo naleteli.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 26 Februar 2008, 11:19:24

...sledi svojim sanjam


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka

kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #41 : 15 November 2008, 18:14:49
lovci imajo v planu pogon na lisice, spotoma pa naj bi postrelili tudi vse potepuške pse na katere bodo naleteli.

ja, če je vojna, je vojna za vse  :D

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #42 : 15 November 2008, 21:38:12
ojoj spet steklina v naši okolici(ptuj) :-\vedno več..

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #43 : 28 December 2008, 16:15:56
Če je lisica zraven naselj je možno, da ima steklino?
Včeraj proti večeru sem šla na sprehod in kakšnih 15m pred mano je bila na pločniku lisica! Pa sem mislila najprej, da je kakšna mačka pa grem malo naprej in vidim, da je lisica. Pa se je obrnila proti meni pa se mi je zdel kot, da se približuje :-\ sem šla pa raje stran in je potem šla čez cesto. Samo, kjer je hodila je res veliko hiš gozd je kar oddaljen  :-X



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #44 : 28 December 2008, 16:19:10
Če je lisica zraven naselj je možno, da ima steklino?


Je možno, samo ni nujno. Okoli naše hiše sta bili poleti / spomladi redno vsaj 2 lisici, pa nista bili stekli ;)




kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #45 : 28 December 2008, 18:17:25
Glede na to, da je več ali manj povsod sneg, lisice hodijo v naselja pač iskat hrano. Brskajo po smetnjakih, če je priložnost sunejo kšno kuro in to je to. V naselja jih žene lakota in ne steklina, zato ni potrebno delat panike, ker to vodi samo v nepotrebno morijo teh čudovitih živali .  8)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #46 : 28 December 2008, 18:21:10
Sem ravno hotela napisat.
Mi živimo sredi gozda in pozimi res pride veliko lisičk k hiši iskat kaj za pod zob in se celo malo pogret v kurilnico  :o Ko zaslišijo pse, ponavadi zgasnejo.
Tudi polhe smo že dobili na podstrešje - so se vselili že novembra  :o



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #47 : 28 December 2008, 18:38:28
Glede na to, da je več ali manj povsod sneg, lisice hodijo v naselja pač iskat hrano. Brskajo po smetnjakih, če je priložnost sunejo kšno kuro in to je to. V naselja jih žene lakota in ne steklina, zato ni potrebno delat panike, ker to vodi samo v nepotrebno morijo teh čudovitih živali .  8)
No upam, da je potem lakota in ne steklina.
Samo kaj pa to, da se ti približuje?  :-\



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #48 : 28 December 2008, 18:40:56
Morda bi ti pa rada dala lupčka  :P
Ne, sej se hecam.
Ma, pojma nimam - od nas vedno bežijo  :-\

So se mi pa v Piranu že približevale podgane, v bistvu so nas zagledale in so začele tečt proti nam  :-X Si lahko predstavljaš mojo paniko  :o



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #49 : 29 December 2008, 07:43:17
V mejnem pasu z Hrvaško je možen ponoven pojav stekline pri lisicah.V večini primerov pa v zadnjih letih lisice bolj desetkajo garje kot karkoli drugega.Že kar nekaj let nisem videla lepe,košate lisice,večinoma so vse oguljene in oskubljene.
LP Tjaša



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 04 Januar 2009, 17:23:11
Saj ni res...pa je!
V Čakovcu je  pekinezerka pogrizla nekaj ljudi. Ker je bila necepljena je šla v karanteno, kjer je poginila. Testi so potrdili steklino.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #51 : 04 Januar 2009, 22:26:53
Saj ni res...pa je!
V Čakovcu je  pekinezerka pogrizla nekaj ljudi. Ker je bila necepljena je šla v karanteno, kjer je poginila. Testi so potrdili steklino.

Plus tega naj bi prej povrgla mladiče, ki so jih evtananazirali.

Človek ne more vrjeti!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 05 Januar 2009, 08:35:54
A pa je možno, da dejansko ni imela stekline - da testi pokažejo večjo količino protiteles iz kakšnega drugega razloga?



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #53 : 05 Januar 2009, 12:25:10
Ker je pač steklina spet aktualna, pa še prigoda prijateljice ;)

V soboto zvečer je sredi Maribora, kakšne 3-4 km od prvih gozdov na ulici videla lisico, ki je čist mirno sedela in opazovala mimovozeči avto cca. 2 m vstran. Po nasvetu veterinarja pokličemo lovsko društvo, ki nam pove, da oni nimajo nič s tem in da so itak vse lisice cepljene in da sploh ni panike s steklino pri nas in da tudi Hrvati izvajajo vsakoletna cepljenja lisic in psov itd...v glavnem, na hitro jo je odpravil. No, drugi dan na vse zgodaj pa kliče starešina lovskega društva  in je bila zgodba popolnoma nasprotna....totalna zavzetost, obljubljena akcija, en kup zahval za obvestilo itd. Očitno si tudi znotraj lovskega društva ne morejo priti na jasno, kaj se dogaja z lisicami ;)

No, če pa sem čist iskrena, mene veliko bolj skrbijo prosto hodeče mačke, ki nobena ni cepljena, ker pač to ni z zakonom določeno, kot pa notranji psi, ki jih cepimo mogoče z zamikom v mladosti.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #54 : 05 Januar 2009, 13:22:49
Saj ni res...pa je!
V Čakovcu je  pekinezerka pogrizla nekaj ljudi. Ker je bila necepljena je šla v karanteno, kjer je poginila. Testi so potrdili steklino.

A zdaj bo Hrvaška gospoda končno začela cepiti pse, mačke (vsaj prostoživeče) in nastavljat cepivo lisicam...če bi tam imeli porihtano s temi cepljenji in lisicami potem tudi nam ne bi bilo potrebno toliko komplikacij za vstop v ANG in drugod kjre je steklina izkoreninjena.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 05 Januar 2009, 13:29:08
Dvomim. Pri njih so pred leti imeli že steklega psa, ki se je sprehajal po osnovni šoli, pa se (razen akcije pobijanja potepuških psov) ni zgodilo nič.

Pri poginulih živalih ne delajo testov za protitelesa, ampak naredijo histološki pregled možganov - kar naj bi bila dovolj natančna diagnoza. Če jo naredijo seveda.


wayra

  • Gost
Odgovori #56 : 30 Marec 2011, 11:56:00
Mene pa zanima, kam lahko prijavim, da sem opazila steklo lisico? Danes zgodaj zjutraj sem ob cesti v okolici Grosupljega opazila opotekajočo lisico, ki se ni bala avta. Avto sem obrnila in šla pogledat nazaj, lisica se je opotekala in ni obvladovala zadnjega dela, gledala je v avto in ni zbežala, čeprav je bila samo meter pred njim, mislim, da je imela na gobčku slino, ker je bilo še temno nevem točno. Meni se je smilila, pa si seveda nisem upala ven, potem sem zapeljala še mimo nje, pa spet obrnila, pa je ni bilo več nikjer. Mogoče je bila samo povožena, vendar dvomim. Skrbi me, ker imam v neposredni bližini dve kobili celodnevno v izpustu, s katerima gremo tudi na teren, kamor vzamem sabo tudi psa- zdaj ga seveda ne bom več... :'(



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #57 : 30 Marec 2011, 12:15:39
Lokalna LD

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 30 Marec 2011, 12:19:53
Lahko tudi na policijo in oni potem pokličejo lovce (vsaj pri nas je bilo tako)


wayra

  • Gost
Odgovori #59 : 30 Marec 2011, 12:23:55
Od LD Grosuplje ne najdem številke na netu, bom kar na policijo javila, hvala.