Karelijski medvedar

cowgirl · 18937

cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
: 25 Februar 2008, 19:29:09
Ker še ni teme za ljubitelje karelijcev jo odpiram z vabilom za ogled dokumentarca o delu karelijcev na Japonskem:


TV Slovenija 1, torek 26. feb. 2008
11:00    SOBIVANJE MEDVEDA IN ČLOVEKA, FRANCOSKA DOKUMENTARNA ODDAJA, PONOVITEV



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1 : 25 Februar 2008, 19:31:12
To sem danes gledala jaz zelo zanimivo :)



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #2 : 25 Februar 2008, 19:54:27
Tudi jaz sem danes gledala, zelo zanimivo.
Drugače pa luštni psi.  :-*


Lp, Maja



1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #3 : 19 April 2008, 20:01:00
zanima me ce  ima kdo tega psa doma?lahko napise opis pasme?zunanjost,karakter,solanje....vse.
caw



šeli

  • *
    • Prispevkov: 212
    • Točke: 0
  • ŠELI the Sheltie
Odgovori #4 : 18 Junij 2010, 15:41:34
Mi smo pred leti videl tega psa v grčiji privezanega pri gostlni :-\, ki je stala ob cesti. Te psi so mi zeloo všeč ampak sem slišala da so lahko tudi dosti agresivni :( . Mimogrede, ta KM je bil zelo robusten in je ves čas lajal. Vendar to pa naredijo leta na verigi (pes je zgledal precej star).

Kot sem že rekla so ti psi lahko malce agresivni ali pa samo robustni in so zato tudi dobri čuvaji.
Če pa želite imeti ubogljivega, nežnega in nasplošno takega, s katerim ne boste imeli težav, morate z učenjem začeti zeloo hitro, narediti vse tečaje (priporočam tudi pasje igralne urice in malo šolo), zaželjene so tudi stranske dejavnosti npr. agility, obidience training, paša ovac itd.
Seveda pa kot vsak pes (tudi če je mešanec :P :P) potrebuje čim več pozornosti, ljubezni itd.

Karelijski medvedar je le še en pes, ki ga je treba že v rani mladosti preusmeriti z agresivne oz. robustne poti ( ni nujno da se usmeri v to pot, vendar pri tej pasmi to le nekajkrat opazimo) v nežno in prijazno. Če hočete kasneje imeti prijaznega in ljubečega psa ga ne zapirajte v pesjak in ga ne puščajte v uti zunaj med zimo (to je tudi mučenje živali). To velja za vse pse različnih velikosti tudi čivav.


ONLY SHELTIES COME FROM HEAVEN

Šelina spletna stran:

http://seli-dog.webs.com/


CocoBee

  • Gost
Odgovori #5 : 29 Maj 2011, 13:24:06
mučenje je tudi če imaš enga "zimskega" psa zaprtega v bloku..ali ne? sori sam sem odreagirala tole z uto in pesjakom...če je pes ogromen in je primern za bivanje zunaj je seveda priporočljivo da biva zunaj..v pesjaku..ne na verigi da se zastopmo. mali psički pa ljubijo toplo posteljo zato je lepo če so notri..nekateri celo podlanke nimajo in jih zunaj zebe...naš husky zaboga ni hotel biti notri ko je bila zima...tudi ponoči ne ....torej je od pasme odvisno ali je za ven (tudi pozimi) ali za notri. :) sam tok.. :P  pa brez zamere...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #6 : 29 Maj 2011, 15:12:50
mučenje je tudi če imaš enga "zimskega" psa zaprtega v bloku..ali ne?

ne

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


CocoBee

  • Gost
Odgovori #7 : 29 Maj 2011, 16:46:00
aha ok torej psu je vroče u bloku...ti ga maš pa notr zaprtga..to je potlej čist normalno?! ...sam ne prbij zdej "obstaja klima"...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 29 Maj 2011, 17:11:49
Naši "zimski" psi so zelo radi notri, pozimi in poleti. Čeprav bi bili lahko zunaj - a takrat, ko smo mi notri, niso prav nič radi zunaj. Pozimi se zelo radi valjajo na klpoci pred (zakurjeno) pečjo, Vročino zelo dobro prenašajo, samojedi bolje kot huskiji,  a se huskiji radi sončijo - v najhujši pripeki se zavalijo na sonce in si grejejo trebuhe.

Je pa res, da se psi, ki so vajeni bivanja zunaj, v stanovanju slabo počutijo, zlasti pozimi, ko so temperaturne razlike največje. Ne glede na pasmo. Torej je od tega, na kaj imamo psa od malega navajenega odvisno, kje se bo dobro počutil in ne od pasme.

In ja veriga naredi svoje, sploh če je pes brez rednih sprehodov in vzgoje. In še sploh, če je privez na takem mestu, da psa stalno namerno ali nenamerno dražijo psa.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #9 : 29 Maj 2011, 17:23:49
CocoBee, nekje se mi zdi, si napisala, da zakaj nekateri govorijo  na pamet pa sploh ne veš, če to dri. Isto velja zate.

Funkcija dlake je specifična zadeva in ni tako enostranska, kot si očitno predstavljaš. Še kako stvar si preberi na to temo in boš razumela, ne samo te stare lajne ponavljat. PA upam, da ne boš še s kako kostjo v možganih kje začela  >:D

Pes poleti potrebuje senco, ne pa vrt. Če je človek v hiši je samo malček lažje, ker lahko vrata odpreš pa gre pes na WC, v bloku pa se moraš po navadi obut. Čisto isto. Moji psi hočejo biti in tudi so, tam kjer sem jaz in jim dol visi za vrt.
V avtu jih pa nikoli ne puščam v toplih dneh.  8)

To je to. Nič posebnega.

Komu ali kerim pasmam je pa težje ob vročini in visoki vlagi pa kje drugje, oz. kar sama poišči.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


CocoBee

  • Gost
Odgovori #10 : 29 Maj 2011, 19:29:16
za tvojo žalost ne govorim kar tja v tri dni pač pa iz videnj in izkušenj. nas husky zaboga nebi zdržou v hiši pa tud če smo mi notri...pa je do 7 meseca bil notri. mela sm rottweilerko pa ji je še v kopalnici blo vroče tok da je mela rajši vrt k je poleg vode in je senca zlo fletno pr potoku. tok da sori če sm kerga sploh užalla sam jst mam take izkušnje vi pa drgačne...in forum je da govoriš o izkušnjah in kej prispevaš a ne? pač taka je moja izkušnja...pa poznam tud druge k majo u bloku psa pa so psi čist bogi k ne vejo kam bi se dal v poletnih dneh ko je notri bolj vroče ko zunaj...tok da...govorim iz izkušenj ne v tri dni.



CocoBee

  • Gost
Odgovori #11 : 29 Maj 2011, 19:31:21
plus tega dobro poznam funkcijo dlake in to ne samo pri psu pač pa pri vseh živalih, oz večini...ker sem se o tem mogla učit...pač veterina dela svoje. res da ma dlako tud funkcijo hlajenja psa..sam k so dnevi prehudo vroči ...samo dlaka ne pomaga..pomaga tud fletna senca..in tega psi u stanvanu ne dobijo..razn če maš hladno stanovanje plus kako klimo...kar pa spet ni ok..vsaj za moje pojme k sm skregana s klimo...:P no šenkrat se opravičujem če sm kerga užalla...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 29 Maj 2011, 19:54:11
ko je vroče je vroče. Naši pač nočejo ven, če mi ne gremo tisti, ki so pa navajeni bit zunaj so raje zunaj. Kakor se kdo odloči. Govoriti o mučenju je pa 100 let za kačami.

Dvomim, da se je kdo užalu.  ::) :P
Je pa dosti več na dlaki in kostituciji psa kot pa v bloku. Debata kje kdo hoče imeti psa zunaj ali noter je pa pač na drugem koncu.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Katjuška

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 29 Maj 2011, 22:28:22
Am ...
a ni itak tako, da zna bit zunaj tud vroče... ne glede na to a je senca. V res hudi vročini v mestu recimo se meni zdi doma bolj hladno kot zunaj v senci včasih. Še posebej odkar mamo okna, ki dejansko tesnijo  :)

Drugače pa... glede teme ane  ;D
A je kje kakšen predstavnik pasme pri nas? Ali pa nekdo, ki pasmo pozna? V tej temi je res bore malo o njih zaenkrat na žalost



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14 : 30 Maj 2011, 00:14:56
...pa poznam tud druge k majo u bloku psa pa so psi čist bogi k ne vejo kam bi se dal v poletnih dneh ko je notri bolj vroče ko zunaj..
kje to meriš temperaturo  :o? V poletni vročini je pa ja vedno notri bolj hladno kot  zunaj.. da ne bi o tem, da ima veliko ljudi klimo  ;)
Predvsem v stanovanjih je klima mnogo pogostejša, kot v hišah in pesjakih  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 30 Maj 2011, 06:44:41
A ni ta tema namenjena karelijskemu medvedarju?
Drugače pa sicer imam labradorko, ampak se gre tudi pri temperaturah, ki sežejo visoko čez 30 stopinj sončit... Se pravi, če je zunaj že tako vroče, gre ona v zimski vrt, ki je še enkrat toliko vroč in se sonči, ko ji postane vroče gre ali ven na teraso v senco (kjer so tudi ploščice) pa spet nazaj....
No pa še nekaj na tole OT temo...
"Ljudje imamo v koži dve vrsti receptorjev za temperaturo: za mraz in za toploto. Psi pa imajo,  razen v nosu, v koži le receptorje za mraz in zato skoraj ne reagirajo, če se dotaknejo kakega vročega predmeta. Na vročino se psi odzovejo šele, ko začutijo bolečino. Znanstveniki domnevajo, da se psi ne zadržujejo tako radi na toplih mestih, ker bi se tam dobro počutili, pač pa zato, da ne bi občutili mraza."
(Moj pes, oktober 2010, letnik XIX)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #16 : 30 Maj 2011, 08:30:50
Ja so pri nas. Mislim, da je eden celo že iskal nov dom. ::) :-\
Baje ga ima (ali mel) tisti, ki je neki lezu v brlog z medvedko in mladički, če se ga spomnite...  :o ::)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


CocoBee

  • Gost
Odgovori #17 : 30 Maj 2011, 09:26:26
sori k smo zašli s teme :) se opravičujem ;) no še to dodam da v mojem prejšnjem stanovanju kjer so bila totalno vsa okna (blok) obrnjena na sončno stran je bilo tak vroče da dihat nisi mogu, in je bilo zunaj prou prijetno tak da ni povsod v stanovanjih hladno poleti, če pa tak mate pa super. kar se tiče klime sem jaz skregana s klimo, oz moja glava, tok da še psu tega ne priporočam :P

drgače pa ta pasma je prou fletna ;) nisem je pa še videla.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 30 Maj 2011, 09:31:50
PS: Zapreš polkna ali rolete  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 30 Maj 2011, 09:53:47

Ojla,

V Sloveniji so včasih bili karelijci, ne vem pa če jih danes kdo še ima. Prva psička te pasme je bila Ajka pripeljana iz Češke leta 1993.
http://slovenski-polarni.net/prvaki_karelijski.html
Enkrat so imeli tudi mladičke. Ena mladička je ostala doma, z njo so se resno ukvarjali z agilitijem in bili kar na veliko agilitaških tekmovanjih.
Obe psički sta žal že pokojni.

Psička Tara (hčerka od Ajke) je odšla na Hrvaško v psarno Kan Trace in postala zelo uspešna razstavna psička, prav tako pa so z njo začeli z vzrejo karelijskih medvedarjev na Hrvaškem.
http://www.kan-trace.com/_karelian/tara.aspx

Značaja in značilnosti teh psov ne morem komentirati. Po izkušnjah s slovenskima karelijkama lahko rečem, da sta bili do ljudi prijazni in se jih je dalo normalno pobožati in počohati, ob srečanjih z drugimi psi istega spola pa je bilo bolje biti previden. Obe sta imeli zelo odgovorne in skrbne lastnike, tako da do kakšnih neprijetnih presenečenj ni prihajalo.


Lp, Nati



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 30 Maj 2011, 10:51:55
Stanovanja, ki so poleti vroča kot peč in jih ni mogoče ohladiti na temperaturo primerno za bivanje, niso primerna niti za ljudi, niti za psa katerekoli pasme. So taka slabo načrtovana in grajena stanovanja, pri katerih ne moreš dobiti temperature znosne za življenja niti če imaš ves dan spuščene rolete ali kar že pač imajo. In če si lastnik iz takega ali drugačnega vzroka ne more privoščiti klime, si ne more privoščiti niti psa. ne polarca, ne rotvajlerja in še manj kakšne majhne spake s potlačenim gobcem.
Psi, ki so vedno zunaj (to, da so bili morda nekoč nekdaj par mesecev notri nič ne spremeni) tako da se prilagodijo na zunanje temperature, imajo pogosto težave če jih damo recimo pozimi v ogrevano stanovanje. Se pa sčasoma navadijo, enako, kot se notranji psi navadijo na zimo, če jih iz takega ali drugačnega razloga deložirajo.
karelijci res niso idealni psi za majhna stanovanja v urbanih centrih, pa ne zaradi temperatur, ampak zato, ker rabijo prostor in niso ravno nadarjeni za življenja v gneči ljudi in vseh mogočih psov. Čeprav stavim, da se bolje počutijo v takem okolju kot pa priklenjeni pred oštarijo.


Katjuška

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 30 Maj 2011, 13:49:43
Ojla,

V Sloveniji so včasih bili karelijci, ne vem pa če jih danes kdo še ima. Prva psička te pasme je bila Ajka pripeljana iz Češke leta 1993.
http://slovenski-polarni.net/prvaki_karelijski.html
Enkrat so imeli tudi mladičke. Ena mladička je ostala doma, z njo so se resno ukvarjali z agilitijem in bili kar na veliko agilitaških tekmovanjih.
Obe psički sta žal že pokojni.

Psička Tara (hčerka od Ajke) je odšla na Hrvaško v psarno Kan Trace in postala zelo uspešna razstavna psička, prav tako pa so z njo začeli z vzrejo karelijskih medvedarjev na Hrvaškem.
http://www.kan-trace.com/_karelian/tara.aspx

Značaja in značilnosti teh psov ne morem komentirati. Po izkušnjah s slovenskima karelijkama lahko rečem, da sta bili do ljudi prijazni in se jih je dalo normalno pobožati in počohati, ob srečanjih z drugimi psi istega spola pa je bilo bolje biti previden. Obe sta imeli zelo odgovorne in skrbne lastnike, tako da do kakšnih neprijetnih presenečenj ni prihajalo.


Lp, Nati

hvala, tole je zanimivo
precej pozno so prišli k nam ane?
z veseljem bi videla kakšnega v živo ... sem malo pogooglala in izgledajo čudovito



CocoBee

  • Gost
Odgovori #22 : 31 Maj 2011, 09:43:44
Lanabela

tisto stanovanje je bilo grozno za moje pojme, zato smo se tudi preselili, samo zdaj še ne pomeni če nimaš ok stanovanja da si ne moreš prvoščiti psa. lol. pa klima nima tu nobene veze s psom. osebno klime jaz ne maram in je tudi ne bom imela nikoli. žal imam z njo slabe iskošnje zato NE in hvala lepa. to nič ne leti nate da se zastopmo. imam pa super veliko parcelo, ograjeno z vrtom sadovnjakom, celo čebenjakom. smo velki ljubitelji živali zato je bilo pri nas že vse mogoče edino dinozavrov še ne.. :D hehe zato naši kuži uživajo na vrtu saj je del vrta v zelo zelo prijetni senci pri potočki in je poleti zelo prijetno hladno in niti malo ne vroče. del vrta pa je na soncu kar je idealno za zelenavco in čebele ter sadovnjakec :) zdaj imamo malo manjšo pasmo doma v stanovanju husky je pa na vrtu kjer neznansko uživa. tako da ni nič narobe in smo čist vsi veseli ;) mislim da bi bilo še za nas brez tega vrta težko kaj šele živalcam. tok da ni čisto nič narobe če imaš psa na vrtu v pesjaku. klima pa še za človeka ni zdrava, tak da za žival tudi ne.



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 06 December 2012, 19:21:41
.... slučajno sem videl tole razpravo ... hehehheehe ... punce (vsaj sklepam da ste v večini v tej razpravi ) , nekaj imate prav o karelijcih ... veliko pa ne ...  :)
... pa reden katera reče : "uh, spet en pametnjakovič" , naj vam povem ... jaz imam karelijca ...  :)
... in , katera je že rekla , da ga je videla nekje v Grčiji ? ne rečem , da je popolnoma nemogoče , a zelo malo verjetno ...  :-\
... me pa res zanima , če jih je pri nas še kaj in kje ... nisem še uspel raziskati ...
kakorkoli že , eden je pri meni ...  ;D
L.P.



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 06 December 2012, 19:37:01
..aja , pa še nekaj : Šeli , ne piši takih neumnosti ... če nekje prebereš dva stavka o teh psih (in vmes še podatke malo pobrkljaš) , še ne pomeni da je tvoje poznavanje te svojevrstne pasme toliko zadovoljivo , da bi lahko dajala verodostojne komentarje in opise ... pa brez zamere ... zmoti me takšno pavšalno nakladanje "na pamet" ...   



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #25 : 06 December 2012, 20:12:50
Evo, tale dečko je direktno iz Finske, bliža se svojemu 12. letu, še vedno aktiven v lovu na losa in občasno medveda, s svojim vodnikom sta ulovila preko 50 losov, izsledil jih je pa še nekaj več.   :)



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 06 December 2012, 21:21:17
heeeej ... sem mislil da je moj ... :o
pa sem potem videl mrežo ... pa prebral post ... in si oddahnil ... hehehehe  ;D



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #27 : 06 December 2012, 22:41:56
Raziel, glede na to, da imaš karelijca, kako bi opisal svoje sobivanje z njim?
Jaz sem jih nekaj videla na Finskem, večinoma v lovskih rokah, aktivni delovni psi. Sem dobila občutek, da so psi z močnimi nagoni, ki potrebujejo doslednega vodnika. Mirni, prijazni do ljudi (tudi otrok), potrpežljivi družinski psi, dominantni, znajo razmišljati s svojo glavo, ne tako zelo strpni do ostalih živali (čeprav konkretno tale na sliki odlično sobiva z mlajšima švedskim losovcem in finskim špicem- vsi nekastrirani samci, do ostalih psov, ki jih ne pozna, je agresiven: ne bevska in se ne šopiri, je pa vsakršen bližnji stik bolje preprečiti v dobro drugega psa....), odlični v lovu na losa. Jaz sem imela čast videti psa pri delu in je res neverjetno doživetje videti psa popolnoma zbranega pri delu, za katerega je bil sankcioniran; neverjetna požrtvovalnost in pogum. Meni je pasma zelo všečna, vendar si je ne  bi omislila, če se ne bi ukvarjala z dejavnostjo pri kateri bi lahko zadovoljila pasje nagone. Sicer pa prekrasni, naredijo vtis tako karakterno kot tudi vizualno!



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 07 December 2012, 07:18:13
Raziel, mene bi pa zanimal tvoj pogled na pasmo; sploh glede na to, ko praviš, da si tudi sam lastnik karelijca. Torej izkušnje iz prve roke.... Pa zanima me, od kod je tvoj pes, koliko je star, ipd? Pa za kako sliko se tudi priporočam.  ;) Lp, Katja



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #29 : 07 December 2012, 08:38:08
Raziel, glede na to, da imaš karelijca, kako bi opisal svoje sobivanje z njim?
Jaz sem jih nekaj videla na Finskem, večinoma v lovskih rokah, aktivni delovni psi. Sem dobila občutek, da so psi z močnimi nagoni, ki potrebujejo doslednega vodnika. Mirni, prijazni do ljudi (tudi otrok), potrpežljivi družinski psi, dominantni, znajo razmišljati s svojo glavo, ne tako zelo strpni do ostalih živali (čeprav konkretno tale na sliki odlično sobiva z mlajšima švedskim losovcem in finskim špicem- vsi nekastrirani samci, do ostalih psov, ki jih ne pozna, je agresiven: ne bevska in se ne šopiri, je pa vsakršen bližnji stik bolje preprečiti v dobro drugega psa....), odlični v lovu na losa. Jaz sem imela čast videti psa pri delu in je res neverjetno doživetje videti psa popolnoma zbranega pri delu, za katerega je bil sankcioniran; neverjetna požrtvovalnost in pogum. Meni je pasma zelo všečna, vendar si je ne  bi omislila, če se ne bi ukvarjala z dejavnostjo pri kateri bi lahko zadovoljila pasje nagone. Sicer pa prekrasni, naredijo vtis tako karakterno kot tudi vizualno!

Selekcioniran, ne sankcioniran  ::) :P