Bernski planšarski pes [Berner Sennenhund,Bernese Mountain Dog]

Rinchy · 2428074

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2670 : 04 April 2007, 17:41:30
Ok Lenny pa drugič! ;) Boš dobila slikice! :)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2671 : 04 April 2007, 21:21:07
Zarad mene res ni treba prestavljat. Saj bodo še srečanja  ;)

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2672 : 04 April 2007, 21:32:07
Še en datum smo postavili zato, da če vas bo imelo več čas tisti datum... ker Urša ima vzrejnega, ti imaš RO, Astorja pa tačka boli oziroma ima poškodovano... ;)

Tisti, ki imamo čas pa že prvi dogovorjeni vikend, se pa itak lahko dobimo že enkrat prej... 8)
In nobenemu ne bo škodilo, da gre dvakrat - sploh pa našim bernijem ne! :D



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2673 : 04 April 2007, 21:33:39
Drugač pa mislim,da imam 21.,22.april frej.

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2674 : 04 April 2007, 21:43:29
No evo - super! :)
Pol se pa vidimo ne?  8)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2675 : 04 April 2007, 21:59:36
No evo - super! :)
Pol se pa vidimo ne?  8)
Najverjetneje, ja.

Prilagam še eno sliko naše zaspanke. Zdaj je bila dva popoldneva sama, tako da jo imam zdaj pri sebi, da se ji oddolžim  :P. Danes zjutraj, ko sem jo peljala, je skočila v globoko vodo, se potopila pod vodo in v istem trenutku zletela ven in me gledala, kot da sem jo jaz vrgla notri  ::) In po tem se ji je začelo dogajat, je delala kroge,skakala...vglavnem, čisti otrok.

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2676 : 04 April 2007, 22:08:13
Nina naš Taj je zdajle v podobnem elemetnu kot Rina... :D Je tudi na postelji in čaka, da bom šla še jaz spat, medtem pa dremucka... :D

Danes zjutraj, ko sem jo peljala, je skočila v globoko vodo, se potopila pod vodo in v istem trenutku zletela ven in me gledala, kot da sem jo jaz vrgla notri  ::) In po tem se ji je začelo dogajat, je delala kroge,skakala...vglavnem, čisti otrok.
To pa poznam... neki se jim ne izide po planu in potem gledajo tebe, kot da si jim ti kaj naredil - joj so dobri. :P 8)
Pred pol ure je na primer naš Tajček s svojo dekico na moji postlji izvajal akrobacije v leže in potem kar naenkrat - bum - in potem ga pogledam in on leži na tleh (se pravi je padel iz postelje) in me gleda, kot da bi ga jaz vrgla dol...  :o :D :D :D

Ampak, ko kaj takega vidiš ne moreš ostati resen... jaz sem samo šibnila k njemu in ga objela in sem se mu smejala na ves glas, kako je dober! :D :-*

Ja tile naši bernčki so eno samo veliko veselje! Ne moreš, da ga nebi oboževal in imel rad! :)


Lp
Tina



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2677 : 05 April 2007, 18:37:03
Kje se pa Urša s njenim Nordom skriva? Je že dolgo nismo brali v tej temi.

Mi smo bili danes v Kranju. Slike najdete v albumu.

Norc  ::)


Ostalo pa v albumu: April 2007

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2678 : 05 April 2007, 19:14:04
Ja, Rino pa ponavidi vidimo samo v dveh pozah. Prvi se reče "norc" in drugi "zaspanc".  :o
Je bolj redko v "vmesnem" stanju, a ne?! Mi deluje psička s full energije.



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2679 : 05 April 2007, 20:26:14
Ja,imaš prav, ona je čisti otrok. Če ne nori okoli, pa spi  ;D .

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


MUNDUS

  • *
    • Prispevkov: 2.081
    • Točke: 0
  • Mond & Isis
Odgovori #2680 : 05 April 2007, 21:08:38
Ojla punce,

dajte mi prosim povedat, s katerimi briketi hranite svoje bernce. Jaz imam trenutno Nutro, in pa še nekaj Hilsa ( sem ga dobila za darilo ), pa bi rada da bi bilo čimbolje in kvalitetno, saj veste za dlako, kosti, razvoj .... Se mi zdi da imate glede tega veliko več izkušenj kot jaz.


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2681 : 05 April 2007, 21:22:17
Mi imamo trenutno Dog Club Elite. Njena prva hrana je bila Tehni-cal, nato Arden Grange. Sicer ne poznam Nutra,ampak je (pomoje) bolje kot pa Hills.
Lahko si prebereš tudi tole temo: Kako izbrati znamko briketov?

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2682 : 05 April 2007, 21:36:11
Nina, zakaj misliš, da Hills ni dober? ( :-[ se mi ne da vse brati)

Bak je bil prvo leto na Nutro, potem so se pa pojavile alergije, zato je zdaj že več kot 2 leti na Eukanubi Dermatozis. Glede na to, da zdaj že zelo dolgo ni imel nobene alergijske reakcije, razmišljam o tem, da bi zamenjala hrano.

lp



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2683 : 05 April 2007, 21:40:24
Dosti je bilo že napisano (negativnega) glede Hillsa. Verjetno je spet odvisno od psa, kako sprejme hrano, nekateri ja, drugi ne.

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2684 : 05 April 2007, 21:42:35
Je pa definitivno Hills bolje, kot pa da kuža pristane na kakšnem pedigreeju, chapyju,itd.,... ::)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2685 : 05 April 2007, 21:47:41
Helena - ko je Taj najhitreje rastel - se pravi obdobje od dveh do nekje osmih mesecev je jedel hrano Royal Canin - Giant... no in potem smo brez razloga zamenjali za Nutro. Zdaj je na Nutri, vendar razmišljam, da bi tudi to zamenjala... bomo videli... rada bi našla brikete, ki bi mu bolje teknili, namreč naš Taj je zelo izbirčen. :)

Mislim pa, da če nima nobenih reakcij na razne hrane... lahko brez skrbi posežeš po skoraj vseh kvalitetnih znamkah hrane.
Jaz sem recimo dajala Taju Royal Canin - Giant, zato, ker ima prav posebno formulo za velike oziroma orjaške pasme, katere rastejo sprva zelo hitro in potem dolgo časa (zdaj sem mal zakomplicirala :-[)... in ta formula naj bi pomagala pri zdravi rasti in razvoju kosti in sklepov, kar se mi zdi, da je zelo pomembno za naše bernčke... ;)

Drugače je mnenj o hranah toliko različnih, da sem se odločila, da bolje da jih več ne berem in se bom sama odločila po lastni presoji in po zadovoljstvu Taja, kaj bomo kupovali in s čim ga bomo hranili... se pravi važno je, da bodo briketi kvalitetni in pa da bodo našemu izbirčnežu všeč. :)

Lp
Tina



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2686 : 05 April 2007, 21:50:48
Ravno zadnjič, ko sem peljala Bakona cepit, mi je veterinar govoril kako je Hills dober in da obstaja že ful let. Da ga psi sicer nimajo tako radi, ker ni slan, skratko ni tako okusen, je pa kvaliteten. No, tako mi je on rekel. Ker ga moram malo shujšati (čeprav se mi ne zdi debel  :-\), mi je predlagal Hills, ker ni tako okusen in ga bo pojedel manj. Jaz sem ostala pri obstoječih briketih, vendar sem jih količinsko zmanjšala. V večini pasjih trgovin pa kar pljuvajo Hills. Po mojih izkušnjah oni povedo vedno drugače kot veterinarji. Zdaj je pa komu bi verjeli?  :-\



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2687 : 05 April 2007, 21:55:51
Miša, mislim, da se moramo kar sami odločiti vsak po svoji lastni presoji in po tem kaj je všeč kužatu, ;) ker res človek več ne ve kaj je res in kaj ne, komu naj verjame in komu ne... najbolj me pa žalosti, ker gre vsem tem tako imenovanim strokovnjakom bolj za finance in dobiček kot pa za resnično zdravje psov.  ::) :-\ 



MUNDUS

  • *
    • Prispevkov: 2.081
    • Točke: 0
  • Mond & Isis
Odgovori #2688 : 05 April 2007, 22:05:29
Vsem skupaj hvala za pomoč in nasvete  ::)
bom še malo premislila in preverila kaj določeni briketi vsebujejo - mogoče pa bom vendarle ostala na Nutro ali pa če bi poskusila Royal Canin   - Giant, naš Mond namreč zelo rad je.

Lp
Helena


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2689 : 05 April 2007, 22:10:12
Sicer je veliko napisanega v temi, do katere je link podala Nina, ampak vseeno.

Veterinarji (in na sploh marsikateri prodajalci - ne pa spet vsi!) zelo radi hvalijo in postavljajo v superlative hrano, ki jo prodajajo. Zato meni mnenje tako na "hitro" ne pomeni veliko - četudi je od veterinarja (sploh pa če prodaja hrano o kateri mi govori).
Pri izbiri se je najbolje zanašati na lastni občutek in znanje (če ga imaš kaj - jaz ga nimam skoraj nič  ::) ).
Načeloma pa, če pes nima kakšnih specifičnih težav, je vsaka kvalitetna hrana (torej ne pedigree, chapi...itd), ki jo ne moreš kupiti v supermarketih, ok. Vprašanje je tudi koliko si pripravljen dati za neko hrano in kaj iščeš v hrani.

Mundus: pri mladičih velikih pasem (tako kot so naši berniji) se ti splača pogledati vsebnost kalcija (in tudi fosforja), ker ga preveč ni dobro zaradi okostja. Sploh v času odraščanja. Nekako naj bi bili okviri za kalcij (Ca) (za odraščajoče pse velikih pasem) med 0,60% in 1,40% (nekateri celo pravijo, da do 1,20%), fosforja (P) pa med 0,60% in 1,30%. Vsebnost fosforja običajno med hranami ne niha toliko (vsaj kolikor sem jaz gledala hrane - priznam, da to ni veliko), medtem ko za kalcij zelo variira od vrste do vrste briketov. In je kar težko najti hrano za mladiče z nižjo vsebnostjo kalcija. Jaz sem se tako med Astorjevim 3im mesecem, pa tja do 1ga leta poskušala tega precej držati in je takrat jedel Royal Canin Giant, ki je imel kalcija 1,2%, če se ne motim. Kasneje sem pustila to stopnjo variirati, ampak spet ne predaleč. RC sem mu nehala dajati, ker je Astorju izrazito obarval zobe (ampak je Astor že tako ali tako, kljub ščetkanju in vsemu, nagnjen k zobnim oblogam). Načeloma sedaj tudi stremim k temu, da je kalcij v teh okvirnih merah, ampak v obdobju največje rasti (torej ko pes najbolj raste) bi pa pazila. Kot najbrž veš preveč kalcija negativno vpliva na okostje in lahko vpliva na zgodnejši (ali močnejši) pojav displazije ali kakšnih drugih ortopedskih težav.



Lp,
Mojca

+1


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2690 : 05 April 2007, 22:10:45
Vsem skupaj hvala za pomoč in nasvete  ::)
bom še malo premislila in preverila kaj določeni briketi vsebujejo - mogoče pa bom vendarle ostala na Nutro ali pa če bi poskusila Royal Canin   - Giant, naš Mond namreč zelo rad je.

Lp
Helena

Blagor tebi, naš je pa tako zbirčen... no saj najbrž smo sami krivi... ::) :)



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2691 : 05 April 2007, 22:16:51
Kot najbrž veš preveč kalcija negativno vpliva na okostje in lahko vpliva na zgodnejši (ali močnejši) pojav displazije ali kakšnih drugih ortopedskih težav.
Mojca je postregla z zelo dobrimi nasveti. Slednjega pa moraš res dobro upoštevati, kajti še veliko ljudi je zmotnjega mišljenja, da pes v obdobju rasti potrebuje veliko kalcija in ga dodajajo še poleg briket, ki ga tako ali tako vsebujejo.

p.s. Mi imamo tudi zbirčno Metko.

lp, miša



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2692 : 05 April 2007, 22:36:32
Nekaj novih slikic od našega Taja lahko vidite v albumu --->April 2007.
Tule sta pa dve za pokušino...



Sem pa danes dodala še slikice v Tajev album --->Taj - 3 mesece.
Takle je bil naš frajer pri treh mesecih...



In pa še slikice z današnjega sprehoda z bullmastifko Luno... --->Taj in Luna -5.4.2007.




Lp
Tina



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2693 : 05 April 2007, 22:41:18
Tina, lušne fotke!
Saj ne morajo biti drugačne!  ;)


lp, miša



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2694 : 05 April 2007, 22:41:38
Mojca je postregla z zelo dobrimi nasveti. Slednjega pa moraš res dobro upoštevati, kajti še veliko ljudi je zmotnjega mišljenja, da pes v obdobju rasti potrebuje veliko kalcija in ga dodajajo še poleg briket, ki ga tako ali tako vsebujejo.

Res je. Se mi zdi, da se to zmotno prenaša iz človeške medicine v veterino. Sicer govorim tole kar tako po mojem nestrokovnem mnenju, ampak vseeno. Psi velikih pasem ne potrebujejo dodatnega kalcija in tudi ne izločijo odvečnega kalcija (oz. za tole nisem ziher, ampak po mojem je kar tako, ker drugače ne bi tako močno odsvetovali dodajanje kalcija - je pa res, da ljudje izločamo odvečni kalcij!). Posledično se jim nalaga v kosteh, katere zaradi tega postajajo vse bolj trde (preveč trde). Pri ljudeh je seveda načeloma dobro, da je "veliko" kalcija, ker pomeni, da so kosti močnejše in tudi kostna masa je gostejša. Zato tudi tako močno priporočajo otrokom dodajanje kalcija, ker se do konca puberetete izgradi 90% maksimalne kostne mase. Poleg tega pa se kalcij nahaja tudi v mlečnih izdelkih in če pes že od malega je mlečne izdelke (torej je na njih navajen in po njih ne dobiva driske) in kvalitetne brikete ima kalcija več kot preveč (če ne res celo preveč). Torej kalcij je nujen tudi pri mladičih velikih pasem, vendar ne v preveliki meri.
Kalcij torej seveda tudi pasje kosti ohranja trde in močne, ampak če ga je preveč so tudi kosti preveč trde, premalo "mehke" in posledično tudi sklepi manj gibljivi, kar lahko privede do displazije. Ok, tole sem tako po kmečki logiki napisala, da me ne bo kakšen veterinar tepel po glavi.  :-[



Lp,
Mojca


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2695 : 05 April 2007, 22:42:05
Tina, lušne fotke!
Saj ne morajo biti drugačne!  ;)


lp, miša

Hvala Miša! :) 8)



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #2696 : 05 April 2007, 22:46:24
Res je. Se mi zdi, da se to zmotno prenaša iz človeške medicine v veterino. Sicer govorim tole kar tako po mojem nestrokovnem mnenju, ampak vseeno. Psi velikih pasem ne potrebujejo dodatnega kalcija in tudi ne izločijo odvečnega kalcija (oz. za tole nisem ziher, ampak po mojem je kar tako, ker drugače ne bi tako močno odsvetovali dodajanje kalcija - je pa res, da ljudje izločamo odvečni kalcij!). Posledično se jim nalaga v kosteh, katere zaradi tega postajajo vse bolj trde (preveč trde). Pri ljudeh je seveda načeloma dobro, da je "veliko" kalcija, ker pomeni, da so kosti močnejše in tudi kostna masa je gostejša. Zato tudi tako močno priporočajo otrokom dodajanje kalcija, ker se do konca puberetete izgradi 90% maksimalne kostne mase. Poleg tega pa se kalcij nahaja tudi v mlečnih izdelkih in če pes že od malega je mlečne izdelke (torej je na njih navajen in po njih ne dobiva driske) in kvalitetne brikete ima kalcija več kot preveč (če ne res celo preveč). Torej kalcij je nujen tudi pri mladičih velikih pasem, vendar ne v preveliki meri.
Kalcij torej seveda tudi pasje kosti ohranja trde in močne, ampak če ga je preveč so tudi kosti preveč trde, premalo "mehke" in posledično tudi sklepi manj gibljivi, kar lahko privede do displazije. Ok, tole sem tako po kmečki logiki napisala, da me ne bo kakšen veterinar tepel po glavi.  :-[



Lp,
Mojca
Ok, nisem veterinar, ampak kot biolog bi se ti upala tukaj pritrditi.  ;)

lp, miša



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2697 : 05 April 2007, 22:51:10
Ok, nisem veterinar, ampak kot biolog bi se ti upala tukaj pritrditi.  ;)
Ok, hvala.  :) Vsaj toliko, da vem, da ne razmišlam v neki xy smeri in da ne širim krive vere.  :D


Lp,
Mojca


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #2698 : 05 April 2007, 22:53:46
O Mojca - ti pa po mojih izkušnjah že veš kaj govoriš, ker čisto vse do sedaj kar si napisala je držalo... ;)



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2699 : 05 April 2007, 22:56:10
O Mojca - ti pa po mojih izkušnjah že veš kaj govoriš, ker čisto vse do sedaj kar si napisala je držalo... ;)
Ali imam zgolj srečo?  ;) ;D ;D Mah, saj je lepo včasih slišat, da nekaj se mi je pa že uspelo naučit in da moja logika še ni za v smeti.  ::)

Lp,
M