Ko pride mačka

TYASHY · 7159

TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
: 10 Marec 2008, 16:17:44
Oj!
Ker se nam bo bližnji prihodnosti pridružila mačka me zanima kaj vse potrebuješ zanjo, kako se nanjo pripraviti, kaj moraš narediti preden greš na potovanje, kako se je treba obnašati do nje prvi dni itd.
Hvala vsem za odgovore, saj se mi približno sanja ampak vseeno...
Lp,Tjaša



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 10 Marec 2008, 16:23:17
Mogoče ti bo tole prišlo kaj prav ;) http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,2208.0.html

Lp nina



Westy_ka

  • *
    • Prispevkov: 805
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 10 Marec 2008, 19:15:17
Tjaša, sicer malo offtopic pa vendarle. A bo mačka pasemska ali mešanica?

 Glej, bistvene stvari, katere rabiš za mačko, verjetno poznaš. Vsekakor je pomembna pravilna mačja prehrana. Ne delaj tako brezveznih napak, kot sem jih npr. jaz ::) in ne uničuj mačke s hrano a la Whiskas, Kitekat, kako Mercatorjevo ali Hofferjevo,... Mogoče se bo komu zdelo nesmiselno kupovat neko "drago" hrano (vbistvu cenovne razlike niso tako ogromne), ampak mačkin organizem ti bo hvaležen, se pravi manj težav, bolezni in drugih neprijetnih zadev, do katerih pridemo z nekvalitetno hrano (prhljaj, nesijoča dlaka,...). Pazite, da mačke ne naredite izbirčne. Naj dobiva obroke ob določenem času, priporočljivo je dvakrat dnevno. Količina hrane, je ponavadi zapisana na vreči od briketov.   

 Vse kar poleg hrane, posodic, predmetov za nego,... moraš kupiti za mačko, je kletka za prevoz v avtu. Mogoče jo bo uporabljala tudi za spanje. Kletka za mačko, je prav tako praktična kot pri psih. Zagotovi varnost mačke in človeka (npr. onemogoči mački skakanje po avtu, ki je lahko precej moteče za voznika). Poleg tega, jo lahko k veterinarju pelje samo ena oseba, torej ne potrebuje nikogar, ki bi med vožnjo mačko držal ipd.

 Igrač NE kupuj. Mačka bo najbolj vesela vrvi, slamice, kroglice iz alufolije, skratka za nas vsakdanje reči. Sem že sama večkrat kaj kupila igračo mačku, ki se mi je pa zdela sila zanimiva in povem ti, da je norc še pogledal ni. Stran vržen denar.

 Doma imaš hrčke ane? Prostor, kjer imaš hrčka, naj bo mačku nedostopen. Naj bo ob hrčkih le pod tvojim nadzorom. Mogoče se ti zdi, da ne bo nič naredil ampak če se kaj zgodi, se boš tepla po glavi, zakaj si tvegala. Muce so še prepametne. Če je kletka na mizi, ti jo zlahka vrže na tla. Dovolj bistre so, da ugotovijo, kako se odprejo vratca na kletki. Preden pa zapreš vrata sobe, zmeraj preveri, če nisi kje mačka zaprla k hrčotom. Moj se velikokrat, ko za sekundo nisem pozorna skrije pod posteljo. Nekajkrat sem ga že zaprla v sobo, a imajo moji hrčki na srečo eno tako zanimivo oglašanje, ko jih maček "ogroža", tako da se zaenkrat ni zgodilo še nič. Seveda niso ogroženi le hrčki, tudi oni se branijo in pol bo "žrtev" muc. Zagotovo bi ga zelo bolelo, če bi ga hrč z vso silo ugriznil v smrček :-\

 Predlagam ti, da si sposodiš kako knjigo, kjer je lepo opisana vzgoja mačke. Ne bo ti škodilo. Pri mačkah je enako kot pri psih. Mačka bo že vedela kaj se sme in kaj ne, če ji boste to lepo pokazali. Ciljam na plezanje po zavesah, izkopavanje lončnic, lulanje na najlepšo preprogo,... Raje tukaj ne pišem o tem kako mačko nekaj naučiti, ker bi lahko pisala tri ure, pa bi povedala zelo malo, ravno zato ti priporočam knjigo.

 Ko greš na potovanje z mačko, se zna zgoditi, da boš imela probleme. Mačka bo, ko jo boš dala v kletko avtomatično mislila, da gre k veterinarju, pri katerem se ji dogajajo predvsem grozne stvari, zato ji najbrž vožnja ne bo preveč prijetna. Če mačko že morate vzeti s seboj, naj ne bo v prtljažniku. Če vožnja traja dalj časa je dobro s seboj vzeti vodo. Hraniti mačko na potovanju ni priporočljivo. Hitro se zna zgoditi, da bo vse pobruhala. Če greste kam poleti, je treba paziti, da v avtu ne bo prevroče. Mačke NIKOLI ne puščajte same v avtu. Če greste kam z javnim prevoznim sredstvom, se najprej prepričajte, ali so mačke sploh dovoljene. Vse skupaj mački ne bo preveč všeč, zato je bolje, da mačko pustite doma in naj za njo za tisti čas poskrbi kaki sosed ali sorodnik. Zagotovo bo bolje zanjo, kot če jo vlačite vsepovsod zraven.

 Kako se je treba obnašati do mačke prve dni. Vsekakor ni dobro biti preveč vsiljiv. Če je mačka nezaupljiva, je treba biti še toliko bolj pazljiv. Naj si lepo v miru ogleda novi dom, pazite, da je ne prestrašite s kakim ropotanjem. Vsaka neprijetna izkušnja v domu, bo negativno vplivala na mačko.

 To kar je zgoraj napisano je pa res le minimum vsega, kar je potrebno vedeti. Še enkrat ponavljam, sposodi si neko knjigo. Tam boš vsekakor našla tisto, kar bi rada, če pa res česar ne bi bilo, je pa tukaj na forumu veliko ljubiteljev in poznavalcev mačk, ki ti bodo zagotovo pomagali.

 Veliko sreče z novim članom :-*

Lp

 
+1



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #3 : 10 Marec 2008, 19:42:48
Igrač NE kupuj. Mačka bo najbolj vesela vrvi, slamice, kroglice iz alufolije, skratka za nas vsakdanje reči. Sem že sama večkrat kaj kupila igračo mačku, ki se mi je pa zdela sila zanimiva in povem ti, da je norc še pogledal ni. Stran vržen denar.

No ja, moja ima pa še kar rada igračke. Sploh eno rozasto miško, ki jo je že čisto scufala. Lahko ji kupiš kakšno miško pa boš videla ali ji je všeč ali ne. Sej te igračke niso tako zelo drage. Večja verjetnost je, da ji bo všeč, če bo polnjena z mačjo meto. Lahko ji pa kupiš ali narediš tudi kakšno blazinico ali odejico z mačjo meto. Je pa res, da nekatere so čisto nore na mačjo meto, nekatere pa sploh ne porajtajo.

Aja, pa mačka naj se NIKOLI ne igra z vrvico, razen če je pod nadzorom. Z vrvico se namreč lahko zaduši. Zato imajo vse igračke namesto vrvice elastiko. Iz istega razloga mora tudi ovratnica imeti elastičen vstavek oziroma mora biti elastična.

Mačji žur! :)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 10 Marec 2008, 19:56:15
Bi še lahkop kdo napisal kaj o ukvarjanju z mačko? S psi se da recimo trenirati vsega boga, učenje trikcev (Ok to mačke tud, sam rabiš več potrpljenja in več časa), par urni sprehodi.. Ker zagovarjamo notranje mačke, mi prosim povejte, kako se naj kvalitetno ukvarjam z mačko, ki je 24ur zaprta v enem in istem prostoru (hiša, stanovanje). Trenutna mačka na srečo ni zahtevna, ker večino časa spi, je ali pa zunaj (samo!) opazuje ptičke v krmilnici, naslednja bo pa izključno notranja in bo deležna malo več pozornosti, kot je je dobila Kaja, ki je odraščala kot "just an ordinary cat".



Westy_ka

  • *
    • Prispevkov: 805
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 10 Marec 2008, 20:10:50
Aja, pa mačka naj se NIKOLI ne igra z vrvico, razen če je pod nadzorom. Z vrvico se namreč lahko zaduši. Zato imajo vse igračke namesto vrvice elastiko. Iz istega razloga mora tudi ovratnica imeti elastičen vstavek oziroma mora biti elastična.

Ups, pozabila napisati. Vsekakor, predvsem s kakimi manjšimi delci je treba biti pazljiv in jih je, ko ni nikogar v bližini najbolje kar pospraviti na mesto, kjer mački ne bo dosegljiv. To z vrvjo sem pa mislila na igro: jaz vrv vlečem, muc teka za njo.

Nika, uporabi kliker. Naš maček bi za nagradico skakal tudi po glavi, zato z učenjem nimava problemov. Odvisno od trikca in od dojemljivosti mačke, kako dolgo se bosta učili določene vaje. Presenečena boš, kako hitro bo muca ugotovila, kaj bi rada od nje. Za notranje mačke so fina zadeva tudi razni praskalniki:

http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,5263.0.html

Lp




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 10 Marec 2008, 20:28:14
Pod ukvarjanje mislim, da se jaz osebno ukvarjam z mačko, ne da se mačka ukvarja s čimerkoli razen z mano  ;)



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #7 : 10 Marec 2008, 21:24:53
Mi se z našo Maci igramo, tako da ji mečemo miško, ona pa jo potem prinaša (je skoraj kot kuža), ali pa ji bingljamo z miško pred nosom in jo potem ona lovi, včasih jo peljem ven na sprehod na povodcu, pa z vodo se igramo kdaj (nalijem v vedro približno 3 cm mlačne vode in dam noter kakšne stvari ki plavajo, ona jih pa potem lovi ali pa natočim vodo kar v kuhinjsko korito, ona pa hodi okrog kot mačka okrog vroče kaše  ;D).
Pa z mačko se ukvarjam tudi tako, da jo negujem - jo skrtačim in obrišem z mokro brisačko, ji očistim ušeska, nekaj se še trudim tudi s čiščenjem zob. In kadar je pridna, dobi na koncu posladek.

Mačji žur! :)


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 11 Marec 2008, 07:43:51
Oj!
Hvala vsem  :-*
Mačka bo najdenka, iz zavetišča...
Kakšne so pa vaše izkušnje s posteljicami? Kakšnih rogzovih je najbrž brezveze kupovat, ker bi itak uničila ne ;D ?
Hvala vsem!  :-*
Lp,Tjaša



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #9 : 11 Marec 2008, 11:20:16
Mi smo napi kupili takšno iz tekstila. Včasih spi v njej - takole -->
Pomoje so take tekstilne najboljše, ker se jih najlažje opere. Pravijo, da so zelo dobre tudi tiste od znamke Rogz (http://www.rogz.com/home.htm), ker so iz goretexa in jo samo pobrišeš, so pa kar drage (srednje velika pride čez 60€). Ali pa kupiš tisto plastično, ki izgleda kot nekakšna banjica in ji pogrneš dekico noter. Pejdi v kakšno zoo trgovino in malo vprašaj. Meni so v zooticu v BTC-ju lepo povedali kako in kaj.

Mačji žur! :)