natrgane križne vezi

nmatelic · 13742

nmatelic

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 15 Marec 2008, 12:41:25
Živjo!
V obupu se zatekam na ta forum. Doma imam 3.5 mesecov starega zlatega prinašalca, opazil sem da na zadnjo tačko malo šepa , zato sem ga odpeljal na veterinarsko kliniko. Po slikanju so ugotovili, da ima natrgane križne vezi   , toda kaj več mi niso znali povedati, ker so rekli da pride ortoped sele v ponedeljek in naj se takrat naroči. omenili so da lahko pride tudi do operacije, ter da je na tako mladem kužku to zelo neobičajno. Sam res nevem kdaj kje kako zakaj na kakšen način si je moj malček natrgal vezi saj sem cele dneve z njim. Sedaj pa me zanima, ker res ne morem cakati cel vikend, če mogoče kdo ve kako se zdravijo take stvari? Bo po zdravljenju/operaciji lahko normalno tekel? predvsem me skrbi ker je bil tako živahen sedaj pa nevem kakšna bo njegova prihodnost. Če kdo karkoli ve v zvezi s tem  naj prosim napise. Katerekoli informacije bom zelo vesel !



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 15 Marec 2008, 12:50:06
pri mladiču je operacija križnih vezi res neobičajna in se ponavadi še malo počaka s tem.
ni pa to nič groznega in po operaciji je pes kot nov oz še boljši, saj ko so te vezi (nadomestijo jih s sintetičnimi) zaceljene,se zlepa več ne strgajo.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 15 Marec 2008, 14:02:53
Kaj pa vem. Meni se zdi, da operacija ni tako enostavna (no v bistvu so operacije različne, skupno jim je pa to, da so drage kot hudič), rehabilitacija je zoprna in zna kar trajat, pes z zaceljenimi vezmi pa boljši od nepoškodovanega vsekakor ne more biti. Zoprno, res. Zlasti za mladiča, ki se še razvija.
Je pa teh poškodb ogromno, na netu se da najti ogromno prispevkov nato temo, ne bi bilo slabo malo poiskati in  preštudirati različne opcije.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 15 Marec 2008, 15:34:04
No, predvsem bi bilo dobro, da psa pred vsakrsnim koli "panicarjenjem" res dobro pregleda veterinar, ki se spozna na ortopedijo.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 15 Marec 2008, 19:18:34
Dr. Matko je rekel da se taka poškodba ne more več ponoviti, ko je stvar enkrat zaceljena.
torej je boljša kot "originalna"...

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 16 Marec 2008, 08:48:29
Ampak, da si jih je tako mlad natrgal  :'(?



nmatelic

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 16 Marec 2008, 12:16:12
ja sej kukr pravm usm se je čudn to zdel!
Upam pa da ni kaj hujsega, glede na današnje razpoloženje psa, ki je zelo živ(nič čudnega če je še mladič:)).
Drugače pa mislim da kar v redu stopa na nogo in je ne drzi v zraku. Ravno toliko da se vidi da šepa.
Upam pa da se bo dalo to brez operacije rešit.

                                        Nejc



nmatelic

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 Marec 2008, 16:04:46
Našmu Inču se je čez vikend vidno izboljšalo! Komaj da se je še videlo da šepa. Vendar smo ga Kakor smo se ze v petek zmenil pripeljali ok 18:00 k ortopedu v murgle. On pogleda slike, ki so jih naredili v petek in reče da so slike čist v redu in da sploh nevidi da bi pes še kej šepal. Rekel je da to nikakor ne more biti natrgana križna vez in da so se v petek njegovi kolegi zmotili .
konec dober use dobro in se srečno odpeljemo domov. Danes je že v polni formi za skakanje in laufanje!
Evo še nekaj slik:  http://incello.moj-album.com/album/11438461/



ursa4

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 27 Maj 2012, 12:10:53
Lep pozdrav!
Imam 9 let starega mešanca z labradorcem, ki je včeraj dvakrat malo poskočil in začel šepat na zadnjo levo tačko. Ko sta z fantom prišla iz sprehoda (ob 22h) je rahlo šepal, čez kakšno uro pa na nogo niti stopil ni več. Umirila sva ga in dala na prostor. Naslednjič sem ga pregledala ob pol 2h zjutraj in opazila,da mu je tačka zatekla. Kuža do takrat ni praktično nič spal, zato sem poklicala dežurnega veterinarja. Rekel mi je naj mu dam lekadol in če ne bo bolje se vidimo zjutraj. Dala sem mu lekadol, za vsak slučaj sem pomerila še temperaturo,ki ni bila previsoka nato pa sem z njim ostala do zjutraj. Ob 6h je na tečko lahko stopil, vendar je še vedno močno šepal zato sem ob 8h še enkrat klicala veterinarja in ga peljala pregledat. Ko smo prišli tja je naš kuža čudežno šepal manj,dosti manj :) ..Veterinarka ga pretipala in rekla, da so verjetno natrgane križne vezi, da naj kuža sedaj 4 tedne počiva in enkrat na dan dobi Metacam (proti bolečinam). Moral bi tudi skujšati 5kg ampak to pa naj bi bilo tudi to.
Stvar je v tem, da sem sedaj malo pobrskala po spletu in vsi govorijo o nekih operacijah. Bi morala po nasvet še do drugega veterinarja?

Hvala za odgovore in lp



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10