Vaja "naprej"

TibiQ · 8727

doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 24 Julij 2009, 13:16:31
Nekaj me samo še zanima pri nagrajevanju.. če psa nagrajujemo tako, da se po dotiku tarče vrača k nam ali pa mu vržemo žogico nekam, pač da gre potem že stran od tarče, ali je to lahko kasneje problem pri dodajanju vaje prostor. Saj vem da v praksi zadeva deluje ko sta obe vaji ločeno dovolj dobro naučeni in tudi razumem, da konec vaje itak označuje klik, pa vseeno, če se neka stvar ponavlja dolgo, preide psu v kri in me zanima če je kdo imel že take težave.

Ja lahko bi potem nastalo to, da bi se dotaknila stožca in takoj zlaufala k tebi po nagrado. Probaj najprej na krajših razdaljah klikat ko je pri tarči več kot 2sekundi. In pejdi jo ti nagradit, ne da laufa k tebi.

Vsak pes se bo odzval drugače. Probaj in potem če ne gre, uberi drugo pot  ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #31 : 24 Julij 2009, 13:59:24
Kako komplicirate.

Učiš oboje posebej, logika hitre vaje zahteva takojšnjo nagrado. Če jo bo na koncu čakalo čakanje potem bo šla tudi hitrost papa. Imaš pa dve logiki nagrajevanja, če ju pes pozna ju lahko uporabljaš po nenaključnem vzorcu (samo, če bo psu vaja jasna, je brezveze, ker tega ne potrebuješ). Lahko nagrajuješ izključno sama ali pa v obliki "feeding station" oz. "ball station", kamor je psu dovoljeno iti po nagrado, ko uspešno izvede vajo. Nagrado postaviš za tarčo.

Jaz med treningom NIKOLI ne delam uleganja na koncu vaje. Psa pošiljam na žogo, ki mi jo prinese nazaj. Vajo in odnos do nje pa sem naredila na target. Prostor imam narejen izven vaje, celo izven poligona. Vaji dam skupaj samo na tekmi. Nič ne testiram, samo zaupam, da sem ju pripravila dovolj dobro, da bo šlo tako, kot mora.

Te vaje nikoli ne bom delala na treningih skupaj, ker s tem lahko samo izgubljaš hitrost. Včasih si moraš tudi zaupati, da veš kaj delaš in da imaš sestavne dele dobro narejene.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 24 Julij 2009, 14:08:59
Ja, saj moram sprobat, v praksi vem, da vam večini čisto lepo deluje  ;D



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #33 : 24 Julij 2009, 14:54:03
Meni se zdi, da res čisto preveč kompliciraš s temi izvedbami vaj. Preprosto zapreš oči, zamisliš si idealno izvedbo vaje. Potem pomisliš kateri deli se ti zdijo kritični kot sestavna enota in vajo razdeliš na te dele in vsakega izdelaš posebej. Zame ima vaja naprej 4 elemente. Vsakega sem naredila posebej, sestavljam pa jih ne.

1. kopičenje energije pred pošiljanjem
2. tek
3. uleganje
4. čakanje na vodnikov prihod


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 26 Julij 2009, 18:40:05
Ma ja.. saj kolikor v teoriji kompliciram, toliko sem v praksi "površna" oz. smotana :-[