VAJA PRINAŠANJE VODNIKOVEGA PREDMETA

ajki · 37692

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #30 : 10 April 2008, 22:52:03
A kako se pes obrne in kako prime aport se ocenjuje?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #31 : 10 April 2008, 23:20:57
to glih ne, ker pri reševanju se prinaša vodnikov predmet, ne leseno prinosilo.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


roberd

  • Gost
Odgovori #32 : 11 April 2008, 09:28:41
V kakšnem odnosu pa je način obračanja in prijemanja s tem, čigav in iz katere snovi je predmet? Me res zanima, ker ne vidim povezave.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #33 : 11 April 2008, 09:34:04
Zoe, seveda se ocenjuje tudi to.
Je pa tako, da vecina sodnikov uposteva nivo izpita katerega opravljas. Na najnizjih izpitih tolerirajo vec napak kot na najvisjih, na tekmah pa ocenjujejo vse to o cemer sprasujes. Tako, da kar veselo na delo :P :D hihihi

Blumina



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #34 : 11 April 2008, 10:12:27
V kakšnem odnosu pa je način obračanja in prijemanja s tem, čigav in iz katere snovi je predmet? Me res zanima, ker ne vidim povezave.
če je predmet nenavadne oblike, nepredvidljivega materiala in neenakomerne teže lahko pes čist upravičeno najprej pogleda,kje naj ga prime ,da lahko nese. Če je težišče nepredvidljivo se lahko zgodi ,da bo moral čist iz tehničnih razlogov preprijet oz poravit ugriz.

Tako se tudi pri lovskih psih tolerira precej na ta račun pri pobiranju in nošenju divjačine.
je pa tako ,da vendarle pes ,ki rsno dela, nič kaj dosti ne študira in res samo izjemoma mora kaj popravit. Psi ki slabše pobirajo in preprijemajo večinoma pomanjkljivo prinašanjo in jim je tako dopuščanje fiozofiranja le potuha,ki se kaže dolgoročno v tej in drugih fazah prinašanja.

Pri ruševinarjih pa po moje prinašajo poznan predmet, tud če je "vodnikov" in ni razloga za mečkanje in izgovore.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #35 : 11 April 2008, 10:33:35
Pri ruševinarjih pa po moje prinašajo poznan predmet, tud če je "vodnikov" in ni razloga za mečkanje in izgovore.

Res je! :)

Blumina



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #36 : 11 April 2008, 10:38:45
Je pa prinoslio tudi lažje prijet z gobem, ker je dvignjeno od tal.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


roberd

  • Gost
Odgovori #37 : 11 April 2008, 10:42:48
Viš, ravno to mene pri vseh teh športih moti. Delavne pse naj bi imeli zato, da za nas opravljajo umazana dela, ne pa da plešejo balet. Zakaj pa pes ne bi smel popraviti prijema, če bo tako bolje opravil nalogo, ki je, da prinese predmet brez da mu med potjo pade iz gobca? Zakaj mora biti pes, ki se je naučil, da je marker vedno za tazadnjim zaslonom, in torej hoče narediti pametno stvar, a ne, prišparati energijo in iti naravnost, zakaj mora biti zato korigiran? In potem to sledenje, ki ga delajo pri klasiki, ta korak-za-korakom, globoki nos, to se v resnici ne rabi nikjer, kjer je treba reč ali osebo dejansko najti kar se da hitro. Čemu potem vse te finese? A gre res samo za demonstracijo kontrole nad psom?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #38 : 11 April 2008, 10:56:10
Po moje v bistvu... ja...
Marsikaj je v realnih akcijah kot noč in dan tudi z našim načinom dela, ki naj bi temeljil ravno na uporabnosti v takih situacijah. Pol pa si zmišljujejo vedno nova pravila, bolj ali manj uporabna...  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #39 : 11 April 2008, 11:19:40
Viš, ravno to mene pri vseh teh športih moti. Delavne pse naj bi imeli zato, da za nas opravljajo umazana dela, ne pa da plešejo balet. Zakaj pa pes ne bi smel popraviti prijema, če bo tako bolje opravil nalogo, ki je, da prinese predmet brez da mu med potjo pade iz gobca? Zakaj mora biti pes, ki se je naučil, da je marker vedno za tazadnjim zaslonom, in torej hoče narediti pametno stvar, a ne, prišparati energijo in iti naravnost, zakaj mora biti zato korigiran? In potem to sledenje, ki ga delajo pri klasiki, ta korak-za-korakom, globoki nos, to se v resnici ne rabi nikjer, kjer je treba reč ali osebo dejansko najti kar se da hitro. Čemu potem vse te finese? A gre res samo za demonstracijo kontrole nad psom?

to je ŠPORT Roberd.
Šport ni nikoli in nikjer realnost. Šport je namenjemn znanosti, spoznavanju meja , spoznavanju optimalne priprave organizma in tehnik dela treninga in šolanja.
Je znanost, ki naj bila vedno pred realnostjo.
Iz te znanosti črpa podatke uporaba- za delo in za rekreacijske namene.
Enako pri ljudeh , kot pri živalih.

Se pa je npr. v praksi vedno znaova izkazalo,da psi tudi policijskiin vojaški, ki so bili naučeni sledit natančno, korak po korak potem v praksi bolje, učinkoviteje  sledijo od tistih,kejr so že  začeli bolj na hojladri in samo na nagon ,brez tehnike. Čeprav se tehnika seveda potem "olabavi".
Enako velja za prinašanja (vsaj za lovska lahko jamčim,da je tako).

Me bi pa s tem zvezi vseeno zanimalo,kakšnšen smsiel v prinašanju za reševalce? A morajo v praksi kaj prinašat? Razen tistih, ki nakazujejo s prinosilom, ti so pa itak naravni prnašalci običajno, drugeče se izbere drug tip nakazovanja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #40 : 11 April 2008, 11:36:51
Meni pride prav, da če mi kaj kje pade, da mi gre pes pobrat.  >:D
Zato jo navajam tudi različnih snovi in materialov. Z največ muke prime šop ključev brez obeska.

Sama vaja prinašanja je pa po moje zgolj "športne" narave. Ali pa plazenje ob vodniku. Če se bo moral plazit se bo že sam od sebe  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #41 : 11 April 2008, 12:24:47
Zoe, seveda se ocenjuje tudi to.
Je pa tako, da vecina sodnikov uposteva nivo izpita katerega opravljas. Na najnizjih izpitih tolerirajo vec napak kot na najvisjih, na tekmah pa ocenjujejo vse to o cemer sprasujes. Tako, da kar veselo na delo :P :D hihihi

Blumina

A res :o ???

Kako pa to, da potem v pravilniku vsega tega ne piše? Kako potem veš kaj točno se ocenjuje?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #42 : 11 April 2008, 12:30:45
Hihihi, Zoe, gres gledat (ali pa kar na sebi sprobavas) cimvec izpitov in poslusas ocene sodnikov in njihove razlage kje in kaj je klestil ocene. In potem ves cez cas skoraj za vsakega sodnika posebej kaj zeli, kaj zahteva, na kaj je pozoren. Eni so bolj na ene stvari, drugi na druge... tako pac je :)

Blumina



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #43 : 11 April 2008, 12:51:34
Jaz imam (še vedno  ::) ) problem prinašanje divjadi. Vse ostalo prinaša brez problema. Prinese, se vsede in spusti šele, ko ji rečem spusti. Pa naj bo to žogica, časopis, vrečka makaronov,... ali pa kak drug predmet brez perja in dlake. Kakor hitro ima perje, je pa ne hvala, kar sama poberi.

Samo učenje apotriranja ni delalo težav, je zelo hito osvojila. Tudi aportiranje aporta iz zajca ji ne dela težav. Pri fazanu se je pa nehalo. To je enostavno fuj in ga noče niti pogledat. Sem naredila aport in iz blaga oblečenega v fazanovo perut in skušala na več načinov:
- v gobec in drži in silna pohvala
- v igri (aport vlekla sem in tja in jo nagovarjala naj zgrabi)
- z aportom delal drug pes, pa ni kazala ljubosumja ali tekmovalnosti - v smislu jaz bi, jaz bi

Saj zgrabi (ali pa tudi ne) in drži za hip, ampak dlje pa ne prideva.  :'(




Kristinca & Florinca


roberd

  • Gost
Odgovori #44 : 11 April 2008, 12:57:51
To razumem, deteljica (mimgrede, roberd se piše z malo, ker to ni moje ime, ampak je username in je case sensitive :-), da šport lahko služi spoznavanju meja, pa kot kriterij za vzrejo itd. A pa imamo zaradi te znanosti danes boljše pse, kakor smo jih imeli včasih? A so danes kriteriji vzreje višji ali nižji? Ne vem, zato pa prašam. Prašam tudi (offtopic, se oproščam), a je človek lahko tako domišljav, da hoče učiti PSA, kako se išče? Kaj naj se išče, kje, to ja, seveda, ampak KAKO se nos uporablja... Kdo pa čisto zares ve, kako pes pravzaprav uporablja nos na tisti sledi? A kdo sploh zares ve, KAJ pes tam išče? A kdo sploh ve, ČE zares išče, a se je mogoče samo naučil, da mora iti počasi in z glavo pri tleh, zraven si pa misli svoje, tako kot smo si mi mislili v šoli, ko je bilo treba pri matematiki napisat na list vsak najenostavnejši računček, ki bi se ga dalo z lahkoto in hitreje rešiti na pamet? Mene je moja psica že pripeljala po sledi nazaj iz gozda, ko sem se sam izgubil. Tudi stvari, ki sem jih pozabil zadaj, mi je že našla. Pa nimava še nobene šole za sabo, razen, da sem parkrat tako za štos med hojo na skrivaj na tla spustil igračo in ji nazaj gredoč po isti poti rekel, naj išče... Po mojem, če gre za uporabo nosu, sem edini tukaj, ki se lahko česa nauči, jaz. Pa to sploh ni tisto, kar me zares moti. Zares me moti to, da je treba psa pri eni panogi moriti, ko hoče delati z za nas prevelikim entuziazmom, potem pa pri drugi od njega pričakujemo, da bo delal z veseljem in pri tretji intenzivno.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #45 : 11 April 2008, 13:06:47
Florinca- a tud peruti na prinosilih še vedno noče nest ? To je pa kriza.

Bi rekla,da žal tud genetika ima nekaj zraven- zato PNZ ji niso čist brez smisla (pa setri ne slovijo ravno po prirojenih prinašalskih sposobnostih v povprečju): precej lahko pokrpa še vzgoja v času odraščanja, se pravi navajanje na materiale že v leglu in skozi vse odraščanje. Tu mora imeti vzreditelj že kaj znanja, pa v malih šolah za lovske pse bi morali poseben pomen dat spoznavanju materialov oz opozarjat ,da je to potrebno.

Lahko poskušaš  vsake toliko- včasih se jim odpre po pavzicah. (Al pagreš mal na iziljenje- vsakič pred večerjo - ampak čist pasivno čakat , da prinese.)


Več ko tolk pametna nisem. Kaj pa lovski inštruktorji pravijo?


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #46 : 11 April 2008, 13:10:47
rober kolk časa pa se že ukvarjaš z kinologijo, in iz katerega društva si, če ni skrivnost.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #47 : 11 April 2008, 13:16:15
To razumem, deteljica (mimgrede, roberd se piše z malo, ker to ni moje ime, ampak je username in je case sensitive :-), da šport lahko služi spoznavanju meja, pa kot kriterij za vzrejo itd. A pa imamo zaradi te znanosti danes boljše pse, kakor smo jih imeli včasih? A so danes kriteriji vzreje višji ali nižji? Ne vem, zato pa prašam. Prašam tudi (offtopic, se oproščam), a je človek lahko tako domišljav, da hoče učiti PSA, kako se išče? Kaj naj se išče, kje, to ja, seveda, ampak KAKO se nos uporablja... Kdo pa čisto zares ve, kako pes pravzaprav uporablja nos na tisti sledi? A kdo sploh zares ve, KAJ pes tam išče? A kdo sploh ve, ČE zares išče, a se je mogoče samo naučil, da mora iti počasi in z glavo pri tleh, zraven si pa misli svoje, tako kot smo si mi mislili v šoli, ko je bilo treba pri matematiki napisat na list vsak najenostavnejši računček, ki bi se ga dalo z lahkoto in hitreje rešiti na pamet?

ne zaradi znanosti imamo danes slabše pse,pa boljše metode šolanja ,d ate slabše pse sploh lahko uporabljamo  :D.

vedno trdim,da dobro šolanj je strup za vzrejo, ker samo najslabše šolanje naredi kruto  selekcijo prirojenih lastnosti  :P.

je pa tako,da dandanes druge selekcije skoraj ni več - zato so tekmovanja mnogo boljša selekcija kot nič. Kdo pa še pse res uporablja (0,001 % - premalo za vzrejo)? Najboljša selekcija pa so pravzaprav korungi v kombinaciji z dolgo tekmovalno kariero. Izpiti so zgolj   pokazatelj sposobnosti trenerjev in vodnikov, ki pa žal niso dedne  ::).

Za vse delo z nosom pa tud vedno pravim,da je to tako, kot da bi slep slikarstvo učil   :o.
Športna sled je v bistvu samo še ena disciplina poslušnosti  :).
Pri šolanju za praktično uporabo pa seveda psa ne učijo sledit ,ampak ga učijo tehnike, ki daje boljš rezultate po izkušnjah - ker pes pač nima priložnosti se učiti od mladiča naprej in vsak dan po uspehu in napakah kot bi bilo v naravi. Zato je treba učenje mal racionalizirat in pol vadit ,da je v formi..

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #48 : 11 April 2008, 13:20:00
P.S : glede "nadimkov" in "user name"- to je po pravopisu prav tako lastno ime  in naj bi se torej pisalo z veliko, kar se pravopisa tiče.
Sprejemam pa seveda razlago , da je tvoje ime izbrano kot vizualna oblika z malo začetnico- po računalniški logiki, ki nima veze s pravopisom in je samo znak. Ime z veliko začetnico je po računalniški logiki drugo ime in bi lahko pripadalo nekomu drugemu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #49 : 11 April 2008, 13:27:40
Florinca- a tud peruti na prinosilih še vedno noče nest ? To je pa kriza.

Bi rekla,da žal tud genetika ima nekaj zraven- zato PNZ ji niso čist brez smisla (pa setri ne slovijo ravno po prirojenih prinašalskih sposobnostih v povprečju): precej lahko pokrpa še vzgoja v času odraščanja, se pravi navajanje na materiale že v leglu in skozi vse odraščanje. Tu mora imeti vzreditelj že kaj znanja, pa v malih šolah za lovske pse bi morali poseben pomen dat spoznavanju materialov oz opozarjat ,da je to potrebno.

Lahko poskušaš  vsake toliko- včasih se jim odpre po pavzicah. (Al pagreš mal na iziljenje- vsakič pred večerjo - ampak čist pasivno čakat , da prinese.)


Več ko tolk pametna nisem. Kaj pa lovski inštruktorji pravijo?





Imaš prav, setri niso rojeni aporterji. In lovske preizkušnje za setre prinašanja tudi ne zahtevajo, zato vzreditelji temu ne posvečajo pozornosti.  :(

Prinosilo iz fazanovih peruti prinese al pa tudi ne, odvisno od dneva. Oziroma dokler je bilo prinosilo še zelo lahko še nekak (z obilico dobre hrane in pohvale za nagrado), ko sem prinosilo naredila malo težje, pa nekak ni šlo najbolje. Fant ima raco in fazana odrtega in posušenega - nič ne smrdi. Če ji ga pokažeš samo malo od daleč povoha in gre proč. Je ne zanima.

Morda se bom morala sprijaznit, da pač ne bo prinašala.

Kristinca & Florinca


maja72

  • Gost
Odgovori #50 : 11 April 2008, 13:36:30
Zares me moti to, da je treba psa pri eni panogi moriti, ko hoče delati z za nas prevelikim entuziazmom, potem pa pri drugi od njega pričakujemo, da bo delal z veseljem in pri tretji intenzivno.
Za ta del imam pa jaz bogate izkušnje  ;D - ko tistim, na katere se to posredno ali pa direktno nanaša, poveš, si po hitrem postopku z njimi v sporu. In še po hitrejšem te vržejo iz tečaja. In potem travmiraš nekaj časa; dokler ne pričneš delati iz užitka in samo zase in za psa, glupi in tudi dobri pravilniki gor ali dol. Preskušaš meje, ki se tebi zdijo smiselne, zanimive, zabavne, pač vredne vložka časa. Moj pes recimo določene stvari zna dobro iz čiste kontre tistim, ki so iz pozicije moči trdili drugače; največ stvari pa zato, ker se zdijo meni metodološko fascinantne. Tega odnosa, ki ga imava zdaj s psom, ni vreden noben obisk tečaja in noben izpit. Zato ne hodim na tečaje in tudi na izpite ne. Se mi že v lastno šolo ni zdelo posebej vredno hoditi, kaj šele v pasjo ... O lovskih tekmah razmišljam samo zato, ker takih pogojev za delo sama žal ne morem ustvariti.

deteljica: Ne, ne - jaz sem maja in ti deteljica. Pisanje z malo ni samo vizualni efekt; jaz želim biti maja recimo zaradi aluzij na občna imena (v nasprotju z lastnimi). Kakor si tudi ti deteljica.



roberd

  • Gost
Odgovori #51 : 11 April 2008, 14:14:56
roberd@localhost ~ $ who -u | grep Roberd

???!!!

roberd@localhost ~ $ who -u | grep -i Roberd
roberd   tty1         Apr 11 09:15 04:55        8588
roberd   pts/0        Apr 11 09:30   .          8878 (:0.0)

Ahaaa!!! Case sensitive :-)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #52 : 11 April 2008, 14:22:28
roberd zdaj tam okoli 90% folka ne ve kaj si napisal  :P :P

Point vsega je, da so stvari na internetu vecinoma "case sensitive", se pravi velike in male crke ne dajejo istega rezultata.  ;)

Sorry za OT

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


roberd

  • Gost
Odgovori #53 : 11 April 2008, 14:44:28
rober kolk časa pa se že ukvarjaš z kinologijo, in iz katerega društva si, če ni skrivnost.

Zares se ukvarjam s tem, od kar imam psa. To je zdaj en, dva, tri,... hmmm, skoraj deset mesecev. Sem pa že prej malo bluzil naokrog in kaj prebral, ampak me to ni naredilo nič pametnejšega. Pravzaprav več ko vem, manj mi je jasno. Zanimivo, kako si formuliral vprašanje, "iz katerega društva", ne "v katerem društvu", ker me res ravno da še niso vrgli ven. Ne povem iz katerega, saj a ni razbremenjujoče, da so naše pozicije tukaj vedno donekle virtualne, čeprav so po drugi strani povsem realne, recimo, če zdaj rečem: "Hello, world!", sem dejansko pozdravil cel svet, morš mislit? Če bi se zares srečala, bi se verjetno vikala, tukaj se nama pa ni treba. Naj tako ostane.



maja72

  • Gost
Odgovori #54 : 11 April 2008, 15:05:47
Zanimivo, kako si formuliral vprašanje, "iz katerega društva", ne "v katerem društvu", ker me res ravno da še niso vrgli ven.
Saj ne, da bi se človek ravno kitil s tem  :-[, ampak v številu brc v rit boš mene težko dohitel  :P. Potem si človek z Grouchom Marxom itak reče "I don't care to belong to a club that accepts people like me as members," pa fura dalje tisto, za kar misli, da je ok. V pasjem svetu ta filing pač nekaj velja; pa naj ima delo na luring kdor ga hoče, pa korekcijsko ovratnico na mladiču tudi ...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 11 April 2008, 15:13:26
Florinca, setri niso bili narejeni za prinašanje divjadi,. V bistvu naj bi se pri tistem najbolj klasičnem  načinu dela, ko delata v paru prinašalec in seter, seter divjadi nikoli ne dotaknil. Zato ni čudno, da imaš s tem nekaj problemov. Se pa da naučiti, tako kot vse drugo.


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #56 : 11 April 2008, 17:12:08
Z aportiranjem sva tudi midva imela težave, a sva jih zaenkrat nekako uspšela rešiti in mi že kar veselo lepo prinaša tudi čez ovire, čeprav je plensko bolj "švoh" ::)
Na splošno me zanima vaše mnenje, pri takšnemu psu brez izrazitejšega plenskega nagona, ali izkoristiti, ko nekje stakne in prinese igračko za vlečenje, da te vabi v igro in se igrati z njim ali tudi takšnega psa ignorirat in igrati samo takrat ko vodnik začne in neha igro?!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #57 : 14 April 2008, 08:31:17
Florinca, setri niso bili narejeni za prinašanje divjadi,. V bistvu naj bi se pri tistem najbolj klasičnem  načinu dela, ko delata v paru prinašalec in seter, seter divjadi nikoli ne dotaknil. Zato ni čudno, da imaš s tem nekaj problemov. Se pa da naučiti, tako kot vse drugo.

Vem, vem mi je jasna vsa zgodovina in zakaj so bili setri narejeni. Setri so bili za iskanje in stojo, prinašalci pa za prinašanje. ;)  Ampak ne zdi se mi noben kriminal probat.  :P  Mi pa malo primanjkuje idej, kako naučit, ker ne kaže pretiranega zanimanja za pernat aport.  :-\  Če ne bo, pa pač ne bo......

Kristinca & Florinca


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #58 : 14 April 2008, 08:51:23
Z aportiranjem sva tudi midva imela težave, a sva jih zaenkrat nekako uspšela rešiti in mi že kar veselo lepo prinaša tudi čez ovire, čeprav je plensko bolj "švoh" ::)
Na splošno me zanima vaše mnenje, pri takšnemu psu brez izrazitejšega plenskega nagona, ali izkoristiti, ko nekje stakne in prinese igračko za vlečenje, da te vabi v igro in se igrati z njim ali tudi takšnega psa ignorirat in igrati samo takrat ko vodnik začne in neha igro?!
aportiranje je aportiranje. Lahko naklikaš vsakega psa , z ali brez plena  8).
Tudi Florincin seter lepo aportira navadne predmete in kožnato divjad  :) Morda je vzrok za to , da ne mara prijet pernate divjadi ravno dejstvo,da so bili vzrejani tako,da se ptiče samo nakazuje, nikoli ne prime, tudi če jih zelo mikajo. Kadar je nekaj močno zasidrano v genih je to pač težje spremenit  :-\. Najbrž bi bilo potrebno še več zananja in še več navajanja in pozornosti v času odraščanja. Mogoče pa tudi sčasoma še bo  ;).

Igra pa je  igra.
Jaz nikoli za nobenega  psa ne poslušam teh omlednih navodil, kako se mora pes začet in nehat igrat ko vodnik hoče,( pa kako ga je treba hinavsko in priliznjeno zatirat ves dan pa še dve urei čez). In večina kar jih poznam v športu prav tako ne  :). Še najmanj pa bi tak sistem priporočala vodnikom z željo po šolanju in psom slabim na plenu  :-X.

Navodila pasjih psihologov in večine inštruktorjev za tečaje so namenjena sposobnim psom z nesposobnimi in neambicioznimi vodnik !
Za vsakega, ki pa bi rad s psom kaj konkretnega počel so neuporabna oz napačna!

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #59 : 14 April 2008, 09:21:08
O fino  ;D Torej se "lahko" igrava po mili volji  ;) Se mi je zdelo, da bi ga za brezveze ignorirala, sploh ko sem bila vesela, da ima željo po igri.
Ja, midva sva aportiranje dejansko morala naklikati in z nagrado v obliki prave poslastice je začel z veseljem in hitro prinašati in tudi igra se je izboljšala. Zdaj se sploh ne vidi razlike v primerjavi z drugimi psi na treningih, le pri spuščanju ;D saj tukaj ni težav, da mi moj aporta ne bi dal  :)