Pozornost mladicka na vodnika(+moteci dejavniki)

BlackWolfGirl · 43909

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #90 : 01 April 2009, 17:25:59
Je že napisano kako se odvadi vlečenja-brez hrane. Jaz periferiram dve taktiki-kater pač pri psu bolje deluje, tisto uporabljaš.
1. Napet štrik-obstojim, brez besed, ko je ohlapen nadaljujem-brez besed.
2. Napet štrik-spremenim smer, brez besed, morebiti zato pes doživi rahel cuk ampak nič zato.

Ponavadi je 14 dni doslednosti dovolj da neha vleči. Ampak ne pozabi, imaš MLADEGA psa-mlad pes, poln energije, ki ni predhodno zlavfan bo vlekel. Tak da, najprej tadolgi štrik, igra, tekanje, šele potem bo pripravljen na hojo ob ohlapni vrvici. Pa to bi vas mogli ja v mali šoli naučiti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 01 April 2009, 21:50:16
Ja, midva recimo delava tole ohlapno vrvico že 1 mesec, pa vztrajno in dosledno (obe varianti - obstanem in sprememba smeri oz. par korakov rikverc, da se obrne k meni in mi sledi). Vsak dan je boljše, lepo počasi. Vedno vleče (oz. POSKUŠA vleči  ;)) bolj, ko greva proti domu ali ko greva po poti, ki jo pozna. Res, še zdaleč ni povsem poštimano, ampak v primerjavi s prvim tednom je sprememba kot noč in dan. In tudi ne pričakujem od njega, da bo zadevo že zdaj obvladal, sploh ko greva mimo dvorišč s psi ali ko pride mimo človek, kolesar, če zagleda čez cesto mačko ali pa v vetru plešoč papirček...

Unai je prejel že kaj več kot samo rahel cuk, zato ker se je zaganjal za eno psičko, ki je tekla od ograji in lajala, jaz sem pa stala vkopana kot kip. Dejansko je cuknil tako, da je javsknil od bolečine in je bil potem čisto poklapan celo pot do doma. Grdo, ampak dobra šola. Od takrat je sicer še že kdaj močno potegnil, ampak ne čisto tako brezglavo.

Definitivno drži, da če se s psom dosti ukvarjaš, ne bo počel bedarij. Ko dobiva Unai dva sprehoda dnevno (enega dolgega, kjer je tudi spuščen in se igrava ter enega krajšega, da malo prečekira okolico), dve do tri runde intenzivnega igranja (vlečenje, metanje žogice ali pa kar preprosto lovljenje in letanje po dvorišču) ter 2-3x dnevno trening, ko dobi hrano, je povsem neproblematičen - pa še mnogo bolj pozoren name in bolj pripravljen mi slediti in priti na klic, saj ve, da bo sledila akcija, zabava... Kadar tega dobi manj, pa gloda tepihe, izvaja norije in je mnogo manj ubogljiv.

Danes me je povsem presenetil, ko sva na dvorišču malo delala na mojem improviziranem "parkurju" in je celo ubogal in na 'ne' ignoriral mačke, ki so se podile po dvorišču, pa še novo stvar sva se učila in se je res zagnano lotil dela (no, res je, da je bil tudi pošteno lačen :P). Bolj kot se jaz obnašam kot dober lastnik, bolj ugotavljam, kako krasen pes je. ::)  Moj mali psihič... :D :-*


The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #92 : 02 April 2009, 10:18:19
Pravzaprav se pri večini učenje nevlečenja s hrano celo  bolje obnese kot špilanje drevesa. Seveda pa je treba nagrajevati v pravem trenutku in od začetka zelo pogosto, potem pa nagrade postopno zmanjševati...Vredno je poskusiti, škoditi ne more nič. Potem pa poročaj o uspehu.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #93 : 02 April 2009, 11:17:46
Če pa nagrajuješ s hrano, mu je ne kazat pred nosom, ampak mu jo daj, ko bo vštric tebe.

Drevo tudi pri meni ni delovalo-jaz drevo-pes pa kip. Sem spreminjala smeri in na začetku res da nagrajevala s hrano.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aleks0055

  • Gost
Odgovori #94 : 25 Julij 2009, 14:55:52
Ampak pes k vleče prav sliši se kot da bi se dušil ko vide kakšnega mojega kolega..se vstavim pa še kr sili na mestu tja..kako bi se to rešlo..da nebi tko silu do njega pa tam spuščal čudne zvoke od dušenja



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 25 Julij 2009, 15:07:15
Tukaj imaš opisano še eno metodo za odvajanje od vlečenja. Če te skrbi dušenje, uporabi oprsnico.

lp Nina


aleks0055

  • Gost
Odgovori #96 : 25 Julij 2009, 15:54:39
imam oprsnico ampak vseno nevem kako je možno da spušča čudne zvoke kot da ga duši.hvala za vodič



aleks0055

  • Gost
Odgovori #97 : 25 Julij 2009, 16:33:26
Aja pa še to me zanima,.tam piše 2-3 minut vadimo..kaj pa če ga peljem na sprehod ga tri minute treniram pol pa pustim da vleče..(vem da ni tko) ampak me zanima kaj je to mišljeno.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #98 : 25 Julij 2009, 16:56:16
Oprsnice, če so visoko in široko naštimane, brez problema pritiskajo na spodnji del sapnika.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


firbc

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 25 Julij 2009, 17:09:23
Saj je oprsnica namenjena vlečenju- zakaj bi mu ga še olajšal. Navadi ga na normalno ovratnico, pa ne glede na čudne poglede mimoidočih spremeni smer gibanja in ko bo pes prišel vštric s tabo mu pa daj nagrado. Delaj spotoma na sprehodu, ko pa boš približno zadovoljen in povodec popuščen pa sledi še ena nagrada in igra. Zavedaj se, da je sedaj še mladič, in bo verjetno še zrasel in "ojačal"- če ne želiš biti kot Popaj ukrepaj prej.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #100 : 25 Julij 2009, 17:23:50
n+n: zanimivo ane, kako stvari pridejo okrog pod novim imenom in v modni preobleki. V bistvu je to najstarejša metoda učenja nevlečenja, kar se jih spomnim sploh. Samo krogi so bili malce manjši in brez stožcev, pa v obe smeri se je delalo. Ko je bil pes na notranji strani se je vadilo tudi vsedanje. Zelo komot in preprosto za vodnika, ki mu ni treba ne nagrajevati, ne kaznovati in ne misliti. Deluje, vendar je dolgočasno.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #101 : 25 Julij 2009, 17:36:23
Aja pa še to me zanima,.tam piše 2-3 minut vadimo..kaj pa če ga peljem na sprehod ga tri minute treniram pol pa pustim da vleče..(vem da ni tko) ampak me zanima kaj je to mišljeno.

Ne, delaš ves čas. Nikakor ne tako zdaj bomo pa 3 minute delali na tem da se ne vleče, potem pa me lahko odvlečeš-ni šanse. Ali se ne vleče ali pa se vleče. Ni važno ali ima orpsnico ali ovratnico (je pa res da na navadni, usnjeni, malo trši ovratnici mu bo bolj neudobno vleči).

Praviš, da je mladič oz. mlad pes. Izbiraj take ture, da bo lahko na 10M štrikcu, ti pa se obroži z vsaj dvema igračama, kup priboljškov (mehki in majhni koščki) in kliker(če ga uporabljaš). Pa se igrajta, tecita, vadita, ko bo malo zmatran-bo lažje hodil na popuščenem povodcu. Takrat pa začni to vadit. Mladič poln energije ne bo štartal sprehoda umirjeno z nevlečenjem. Ampak skozi delo, navajanje da se na povodcu ne vleče se bo naučil.

Ni drugega kot doslednost, doslednost in potrpežljivost. In veliko ukvarjanja skozi ves dan.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aleks0055

  • Gost
Odgovori #102 : 25 Julij 2009, 17:39:28
ni mlad..zdej ima že leto pa skor dva mesca..



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #103 : 25 Julij 2009, 17:56:36
Lanabela, v pasjih vodah se gibljem slabi 2 leti in pol in pač ne poznam vseh metod, ki so kdaj bile. Z veseljem pa preberem večino, kar mi pride pod roke in če mi je zanimivo tudi z veseljem kaj tudi sprobam. In podobno je tudi s kliker.si - prispevki se mi zdijo zanimivo in razumljivo napisani, novo je tako ali tako zame večinoma vse, čigava pa je v osnovi metoda me pa niti ne zanima preveč.  :-[
Pač, nisem imela v mislih nič slabega, sem ponudila to kot še eno dodatno možnost... kaj bo pa kdo preizkušal na svojem psu, je pa itak odločitev vsakega posameznika :)

jaz recimo nevlečenja nisem mogla nagrajevati s hrano, ker mi je šlo na živce, ker je ves čas sprehoda hodil poleg in sem ubistvu nagrajevala položaj poleg ne pa "tudi če me ne gledaš, in vohljaš na okoli, me ne vleči" ukaza. Tako da, nama se je ogromno spremenilo, ko sva začela uporabljati oprsnico (verjetno je bil kriv tudi šok, ko je ugotovill, da se mu pri oprsnici "ustavi celo telo", ne pa da se samo malo zaduši).

lp nina




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #104 : 25 Julij 2009, 19:30:12
ni mlad..zdej ima že leto pa skor dva mesca..

Mlad pes je. Kolikor vem imaš naspidiranega bokserja? Ali se napačno spomnim? Delaj, delaj delaj, vsak dan delaj nekaj s psom, večkrat na dan-za nevlečenje imaš že ogromno napisano-ne bo minilo čez noč, tudi ne v tednu dni. Probaš eno metodo in se je držiš-če deluje, bodo rezultati, če ne-sprobaš drug način.

Če pa želiš tak sprehod da ti hdiš in hodi pes mirno-pa bo prišlo, ko bo pes star. Do takrat pa živahno sprehajanja z igranjem, trikci, hojo po hlodu, preskoki, tek, obračanje levo, desno sem in tja. Nekaj časa hodit na popuščenem povodcu pa zmore tudi mlad pes.

Pojdita v kak tečaj zdaj jeseni-RO, Agi...nekaj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #105 : 31 Julij 2009, 10:22:49
Mlad pes je. Kolikor vem imaš naspidiranega bokserja? Ali se napačno spomnim? Delaj, delaj delaj, vsak dan delaj nekaj s psom, večkrat na dan-za nevlečenje imaš že ogromno napisano-ne bo minilo čez noč, tudi ne v tednu dni. Probaš eno metodo in se je držiš-če deluje, bodo rezultati, če ne-sprobaš drug način.

Če pa želiš tak sprehod da ti hdiš in hodi pes mirno-pa bo prišlo, ko bo pes star. Do takrat pa živahno sprehajanja z igranjem, trikci, hojo po hlodu, preskoki, tek, obračanje levo, desno sem in tja. Nekaj časa hodit na popuščenem povodcu pa zmore tudi mlad pes.

Pojdita v kak tečaj zdaj jeseni-RO, Agi...nekaj.

Tudi mladega psa se da naučiti, da hodi lepo ob tebi in ne vleče! ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #106 : 31 Julij 2009, 13:01:44
Normalno. Ampak je pa nemogoče pričakovati, da bo cel sprehod lepo počasi hodil. To sem napisala. Najprej malo zdivjat, poigrat, porabit energijo, potem se vadi ohlapna vrvica, vmes zopet sprostitev z igro (meni je ljubo vlečenje, cufanje) potem zopet povadit. Pa ni potrebno vdit samo na sprehodu-lahko začneta tudi v hiši, na dvorišču, kjerkoli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #107 : 31 Julij 2009, 15:53:20
Če z mladičkom delaš že od začetka, da na povodcu ne vleče, ga ni potrebno nič zdivjati. Ker ve, da če ima povodec gor, se hodi lepo počasi. ;)
Če ga pa navajaš na ohlapni povodec starejšega psa, boš rabil več časa, ker že ima to "razvado", da vleče na povodcu. In pač se nikamor ne premakneš dokler ni povodec sproščen. Ko naredi en lep korak ob sproščenem povoducu, pa dobi nagrado (v obliki igrače ali pa hrane). Če Hoče vleči se ustaviš. Če preveč trmoglavi, se vrneš na izhodiščno točko. To ponavljaš dokler ne dosežeš, da cel sprehod hodi lepo ob tebi (če je na vrvici). Treba je pa pri tej vaji kar precej vztrajnosti. In pa, da to počnejo vsi družinski člani. Ne samo eden. Potem ni učinka, ki ga želiš! ;) Pa vam želim veliko prijetnih sprehodov z vašimi kosmatinci!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #108 : 22 December 2009, 22:12:36
Kaj pa so "preusmeritveni signali"? V tistem linku, ki ga je dala n+n, piše o njih... A to pomeni, da ga pokličem po imenu al je to kako povelje?

Sicer je pa tale pozornost res ena velka znanost...  ??? Moja 9-mesečna vižla je namreč tud ogromen jedec, zato je njegova pozornost med vadenjem večino časa usmerjena v mojo roko, oz. moj žep, če sva na sprehodu. Pa hrane sploh nimam v roki medtem ko vadiva. Na igračo pa ni tko blazno napaljen, se je ful hitro naveliča...  :-\

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #109 : 26 December 2009, 18:34:52
to je pač eno povelje, ki si ga izbereš sam in pomeni 'sledi mi' (najbolje, da gre za en zvok, ki močno izstopa- npr. žvižg, tlesk...). Metoda, ki je tam opisana je od Turid Rugaas (My dog pulls. What do i do?) in deluje.  ;D Če te zanima še kaj v zvezi s tem, z veseljem odgovorim...



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #110 : 26 December 2009, 18:56:40
Oj!
Midva mama obupno pozornost.  :-\ Probavala sva s tistim klasičnim lovljenljem in dodajanjem povelja ampak je to bolj tako... Na polju recimo se ne odziva na nič, ne na igračko, ne na najboljšo hrano(hrenovke, sirčke, klobase), ne na to, da jaz tečem stran. On samo voha... A obstajajo kakšne klikeraške igre za ponovno ''vzpostavljanje'' pozornosti?
Hvala!  :-*
Lp, Tjaša



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 26 December 2009, 22:28:42
A tudi, če ga imaš na vrvici pa mal počakaš, da se umiri ga hrenovka ne zanima? Jaz bi poskusila tako in bi najbrž hitro ugotovil, da je to najbolj zanimiva stvar, ki je trenutno na voljo (za začetek za kratek čas, potem pa podaljševat). Lahko ga pa poskusiš nagradit za pozornost, tako da ga pač spustiš iz vrvice pa naj gre vohljat. Jaz sicer nisem nikoli imela takšnih težav, je bil pa en travnik (samo eden :)), kjer je bila ful visoka trava in jo hotla tam skakat (bunny style :P)... to sm kr izkoristla seb v prid in sm jo zmeri preden sva prišle do tja lepo prpela (prvo minutko je sam buljila v travo) in pol sm čakala na pozornost... sva povadle najprej sam pol minutke, pa pol 1, 2... na koncu je pa sledil jackpot - skakanje po travi v kerga sm vključevala tko da sm laufala z njo, metala travo... Uglavnem prepričala sm jo, da ji največjo zabavo prnese sodelovanje z mano :P Tko, da se poskus tud ti čimbolj vključit v to kar ga pač tist trenutek najbolj motivira. Ne smeš mu pa omogočt, da se nagradi sam, zato priporočam vrvico. Pa še enkrat- na začetku naj bo že en sam pogled dovolj, da ga ne bo zamoril. Mogoče ga bojo pa bolj zanimale stvari iz okolja (sneg, listki, palce... kar pač najdeš). Veliko sreče in skupne zabave!

lp



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 26 December 2009, 22:35:09
Še nekaj sem pozabila ::) mogoče mu lahko najprej pustiš, da razišče tist del kjer hočeš vadit pa bo pol ugotovil, da niti ni tok zanimivo kot hrenovka in igra al se bo pa vsaj lažje skoncentriral nate, če bo vedel, da ne zamuja kakšnega blazno interesantnega vonja :P

Definitivno pa je kužku (sploh mlademu) treba pustit tud šnofjlanje, ker je to popolnoima naravno obnašanje (govorim čisto nasplošno). Pri moji opažam, da jo to zanima z vsakim mesecem manj. ;D



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #113 : 27 December 2009, 14:32:34
Oj!
Bom probala =)) Jona na začetku vohljanje sploh ni zanimalo.. Tudi, če je kost našel... Povohal in šel mimo.. Zdaj pa zmeraj bolj.. Sem razmišljala, da bi to preusmerila v nekaj koristnega.. V kakšno sled, ampak za sled živalim so mi rekli, da moraš bit član lovske družine za reševalce, sled ljudem naj bi bila pa jaz premlada...  :)
Hvala, Kaili!  :-*
Lp, Tjaša



Ewe

  • *
    • Prispevkov: 1.223
    • Točke: 1
Odgovori #114 : 27 December 2009, 14:37:55
TYASHY doma oziroma v nemotečem okolju ti dela pozornost ok ali ne?
Delaj tako, da ko on voha in sluičajno naredi gib proti tebi klikni in mu daj nagrado.
Če je pes še mladič ti delaj čudne gibe, čudne glasove, tako, da boš zanimiva zanj in bo mogoče prišel do tebe, takšno vedenje nagrajuj. Pač moreš mu nekako pokazati, da je delo z tabo veliko bolj zabavno, kot vohanje.
Jaz s tem nimam izkušenj. Ker moja dva ubijata za žogo in hrano kjerkoli sta, sicer je zlatko ob gozdu nemogoč, ampak vseeno naredi za hrano in žogice vse. Moja psica je čisto zaljubljena v sodelovanje z mano, igranjem, klikanjem... ampak  če kdaj slučajno (čeprav bolj redko) na sprehodu, ko ji vržem žogo gre nekam vstran in ne leti za žogo, poberem žogo in jo ignoriram ko se spet spomni na mene, čez en čas ji reče, da nekaj naredi in zopet leti za žogico.
Ker je ubistvu tako, da če bo pes nekaj vohal in te ignoriral, kasneje pa bo prišel do tebe in bo hotel, da sedaj ko je on prevohal že vse pa lahko gresta delat in boš ti seveda (naprimer) takoj šla delat z njim, bo pes to vedno delal ker bo on tebi postavljal pogoje kdaj bo on delal.


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #115 : 27 December 2009, 14:44:21
Oj!
Ja, doma dela kul.. =) Bom probala tudi tako..  Mogoče se bo odzval na ''zastonj'' hrano.  :)
Hvala tudi tebi!  :-*
Lp, Tjaša



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #116 : 27 December 2009, 15:11:23
Sicer je pa tale pozornost res ena velka znanost...  ??? Moja 9-mesečna vižla je namreč tud ogromen jedec, zato je njegova pozornost med vadenjem večino časa usmerjena v mojo roko, oz. moj žep, če sva na sprehodu. Pa hrane sploh nimam v roki medtem ko vadiva. Na igračo pa ni tko blazno napaljen, se je ful hitro naveliča...  :-\

Zato pa obstajajo vaje za samokontrolo ;) Tudi moja je bila nemogoča in je včasih še vedno, ko vidi da je v igri hrana in je orientirana samo nanjo, potem pa narediva par teh vaj in se takoj spomni, da hrana ne leti kar tako v njena usta, ampak si jo mora zaslužit, s tem da jo nekaj časa izbriše iz svojih misli..


Sicer pa meni tale hoja v krogu ni čisto nič pomagala pri odvajanju vlečenja. Sva se vrteli pol ure, pa psu ni bilo jasno, da bi se mu splačalo nehat vlečt.


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #117 : 27 December 2009, 15:28:14
Mogoče se bo odzval na ''zastonj'' hrano.  :)

Samo vseen bodi previdna s tem, kajti pes vedno nekaj dela (tud ko je to kaj, kar zate ubistvu ni delo 8)). Hočm povedat, da psi hitro speljejo vodo na svoj mlin 8) in da bi bla tko pridobljena hrenovka, samo nagrada za ignoranco :P

Drugače pa mislm, da z mal doslednosti ne bosta mela nobenih problemov! ;D

lp



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #118 : 27 December 2009, 15:33:56
Sem pa v eni knjigi prebrala (mislim, da play with your dog) o eni igrci za take šnofkote :)... da na nekaj mest nastavš kšne res slastne priboljške (lahko na sprehodu in tudi po stanovanju) in paziš da te ne vidi kaj delaš... pol mu jih pa kažeš. Fora je, da nej bi pol on mislu, da ti kao še bolš vohaš :o in je res ful kul da raj sledi teb, ker najdeš same imenitne stvari :) :) :) Nisem preizkusila, pa vendar...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #119 : 27 December 2009, 16:01:30
Meni se zdi, da ni dobro, če mu pustiš da vohlja po tleh. To je psom ful všeč in se zacilajo v to vedenje, posledično pa vedno več vohljajo.
Najprej utrdi pozornost v nemotečih okoljih, potem pa preidi na manj moteča, na koncu najbolj moteča. Jaz bi začela tako, da bi imela psa na povodcu, s pripravljenimi nagradami in klikerjem, če ga uporabljaš. Potem pa čakaš (in čakaš in čakaš) in nagrajuješ vsako dejanje psa, ki je namenjeno tebi (pogled, sedi, karkoli drugega kar se spomne in ni vohlanje). Počasi bo dojel, da si edina zanimiva stvar tam ti. Delaj pa to takrat, ko si potrpežljive volje in ne predolgo časa ;) Na koncu naj dobi več nagradic ali igro, če se rad igra, potem pa stran od tistega območja. Vsaj jaz mu ne bi pustila vohlanja, sploh.

P. S. Ena vrsta sledi je tudi pri klasičnem šolanju (tudi tako, da ni obrambe in napada). Ni v zvezi z lovom ali v zvezi z reševanjem, pes pa mora po človekovih stopinjah do predmetov. Mogoče bi lahko probala to, če te veseli :)
Bi kakšen klasik znal povedati več?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"