Ostale živali > Žuželke

Paličnjaki

(1/20) > >>

rina:
SPLOŠNO
Paličnjaki so žuželke. Obstaja veliko (ne vem točne številke) vrst, a po domačih terarijih imamo večinoma indijske, vietnamske, avstralske in včasih žive liste. No, živi listi v resnici ne spadajo med paličnjake, so si pa sorodni. Tudi v Sloveniji (na Primorskem) živi ena vrsta paličnjakov in sicer Rossijev paličnjak (Bacillus rossii). SLIKA
Je pa težaven za gojenje v insektariju, saj mu moramo urediti primerno prezimovanje.

TERARIJ - INSEKTARIJ
Terarij za paličnjake naj bi bil čim višji. Širina ni tako pomembna. Pri mojih paličnjakih opažam, da se večinoma zadržujejo bolj pri vrhu. Da je terarij visok, je dobro tudi zato, da damo lahko v vazo večje veje robidovja. Paličnjaki potrebujejo svetlobo, zato je dobro da je terarij na svetlem mestu. Ni pa fino da sonce sije direktno v posodo, ker se lahko preveč segreje. Za posodo lahko uporabimo kar prazen akvarij. Pokrov naj bo vsaj delno mrežast. Popolna zatesnitev pa tudi ni v redu, ker je potem v posodi preveč vlažno in se začne delati plesen.
Na tleh naj bo malo prsti, lahko zmešane z žagovino. V prst paličnjaki odlagajo jajca.

HRANA   
Najbolj osnovna hrana za paličnjake je robidovje:

In ostale zimzelene rastline. Lahko jim damo tudi jagode (liste), vrtnice, šipek, hrast, lesko, bukev, vrbo... (sobne rastline, če jih pozabiš zapreti ;D ;D ;D) Nekateri pravijo da je primeren tudi bršljan in da ga paličnjaki jedo brez posledic. Nekateri pa pravijo da jih bršljan stelirizira ali celo ubije. Prejšnjo zimo sem moje hranila z bršljanom in se mi zdi da so res manj časa živeli, kot te sedaj, ki ne dobijo bršljana. Tako da ne priporočam bršljana.
Zelenje naj imajo v nekem lončki z vodo, da ostane dalj časa zelena. Vendar pa moramo paziti, da ima ta lonček čim ožji vrat, da paličnjaki ne padejo v vodo. Kot sem že omenila jih voda pogubi (ne pa vlaga!). Lahko tudi prekrijete lonček z kakšno folijo in naredimo luknjice samo za stebla. Ali pa okoli stebel zabašete vato. Ali pa se kako drugače znajdete.

RAZMNOŽEVANJE
Večina paličnjakov je samic. Samcev je zelo zelo malo. Jaz še nisem videla samca paličnjaka. Tako so mladi paličnjaki, ki so plod spolnega razmnoževanja zelo redki. Zato pa so se paličnjakinje odločile, da ne mislijo čakat na moške in se kar nespolno razmnožujejo. Tako da je za mlade potrebna samo ena samica, ki izvali jajčka. Iz jajc se čez nekaj časa (odvisno od vrste, pri nekaterih lahko traja tudi tri leta) izvalijo mali paličnjakci, ki odrastejo po nekaj levitvah:

Če so jajčka »narejena ;D« s pomočjo samca, se izvalijo bistveno hitreje.

INDIJSKI PALIČNJAK, Carausius morosus
To so paličnjaki iz tropskih krajev, dosežejo velikost do nekje 10 -12 cm in oponašajo palice. Odasle paličnjakinje so na notranji strani prednjih nog rdeče obarvane:

Jajca so velika okoli 3 mm, da se izležejo pa ponavadi traja od 3 - 5 mesecev. Odvisno od temperature, vlažnosti in verjetno še kakšnih drugih dejavnikov.


VIETNAMSKI PALIČNJAK, Baculum extradentatum
Včasih se uporablja tudi ime anamski paličnjak. Tudi ti prihajajo iz toplejši krajev in oponašajo palice. Zrastejo pa nekoliko več kot indijski, do 15 cm. Jajčka pa rabijo kakšen mesec več da se izvalijo. Lahko pa tudi manj, spet odvisno od vlage in temperature. Od indijskega se najbolj loži po dolžini tipalk. Indijski ima fuuul daljše. Pa tudi po tem, da je vietnamski bolj "hrapav".


AVSTRALSKI PALIČNJAK, Extatosoma tiaratum
Ima mnogo drugih imenov; Veliki trnasti paličnjak, rjavi škrpjonasti paličnjak, bodičasti paličnjak... Nekateri pravijo da zrastejo do 27 cm! :o Temu ravno ne verjamem, ampak lahko da je res. Tisti, ki sem jih videla jaz, so bili veliki za eno pest. Ko so majhni so temni in imajo čisto tanke noge, potem pa z levitvami pridobivajo na širini. Mislim da se do končne velikosti zlevijo štirikrat, ali petkrat. Nisem ziher. Njihova jajčka so malo večja, okrog 5 mm. Da se izvalijo pa traja od 6 mesecev do 2 let, včasih še celo več.

Meni osebno najbolj zanimiva vrsta. So tudi iz toplih krajev. Ne oponašajo palic, ampak odmrlo listje.

Še kakšno slikico pa dobite kasneje.
lp, rina

ocenjeno sporočilo, ninci

rina:
Kaj se je Rina pred kratkim naučila o paličnjakih?

Pred kakšnim tednom nisem prišla do normalnega robidovja, vse poznane "zaloge" so pomrznile. Zato sem odlomila eno vejico od vrtnice, ki se je ravno znašla v hiši.
Čez en dan je bila vrtnica obžrta. "Fino," sem si mislila, "tudi vrtnice jejo." Vrtnica se je obdržala nekaj dni, potem pa sem ugotovila da sta dva avstralska že cel čas na istem mestu. Sem mislila da so vrtnico jedli samo vietnamski in indijski (Sicer tega ne vem zagotovo, ampak mislim da sem pravilno sklepala. Avstralci mislim da res ne jedo vrtnice.), avstralski pa ne. In da so oslabeli zaradi pomanjkanja hrane.
Sem prišla pogledat čez nekaj časa, en je bil na tleh. Obrnjen na hrbet, z vsemi šestimi od sebe, samo je bil še malo živ. Tisti drugi, tudi bolj bogi se ni premikal, drugadva pa tudi.
Sem šla iskat robidovje in nekaj našla. Sem prec dala not. Tiste revčke sem namontirala na liste in hodila na vsake toliko časa gledat, če že jejo.
Čez en dan je tisti najbolj bogi že spet bil na tleh na hrbtu. Tisti drugi pa še vedno pri miru, na nedotaknjenem listu.
Naslednji dan še vedno isto, le da je bil tist na tleh, da drugem mestu na tleh. Zraven njega pa še tavelik indijski. Tudi z vsemi šestimi od sebe. In potem sem postala pozorna na to in sem ugotovila da je tist avstralc, ki je na tleh skoraj "mrtev", vedno na drugem mestu. ??? Sem bila ful zmedena, ampak sem si to razlagala tako, da je en drug paličnjak lezel čez njega in ga premaknil.
Potem pa enkrati pridem v sobo in vidim tega mojega "mrtveca" na šipi! :o Mi ni bilo nič jasno. Pa tudi tisti indijec je oživel.
In potem so začeli tudi jest tisto robidovje, ki se ga prej niso pritaknili.

Ob vsem tem, pa nisem gledala na temperaturo. Namreč pred kakšnim tednom se je zunaj zelo ohladilo in posledično je bilo tudi v moji sobi hladneje. Ne vem točne temperature, ampak mislim da je bila okoli 19, mogoče 20 ali 21°C, več pa zagotovo ne. In ko sem prižgala radijator, se je soba segrela na 23°C. Takrat pa so oživeli tudi paličnjaki. :)
Od sedaj naprej pazim, da imam vedno vsaj 23 ali več stopinj. Pa še lonček z vodo sem dala na radijator, za vlago. Ker je tudi pomembna.

SKLEP
Avstralski paličnjaki so malo bolj občutljivi kot indijski in vietnamski, ter zahtevajo malo višje temperature.

Tudi pri hrani so bolj izbirčni. Novo hrano (se pravi neko drugo rastlino) je treba postopno uvest. Paličnjakom postrežemo z nekaj vejicami običajne hrane in nekaj nove. Potem počakamo nekaj dni (mogoče jim en dan pustimo samo novo hrano), in če vidimo da je tudi nova rastlina obžrta, vemo da jo jedo. To bi bilo najbolj učinkovito če imamo v eni posodi samo eno vrsto paličnjakov. Ker lahko da nekatere vrste jedo neko rastlino, nekatere pa ne.

lp, rina

p.s. Ko bo več možnosti (beri spomladi) bom naredila tak test. Kaj katere vrste jedo. Pa vam povem izsledke.

Neyka:
No ko sem začela tole brati, sem že mislila protestirati, da bo zaradi vrtnice bolj težko kaj narobe, ker jo je moj prvi palček jedel vse svoje življenje. No to smo ugotovili da ni.

Temperatura pa zanimivo. Pri meni je vseh 5 (eden mikro je poginil) dobro prenaša nizke temperature. Namreč v moji sobi ni nikoli prav preveč toplo, ker je čisto na koncu vseh cevi in se voda očitno ohladi  :-X :-X >:(. Niso nevem kaj živahni, vendar se premikajo, jedo... živijo. Rina, mogoče so tvoji bolj scrkljani kot moji  ;D ;D

Neyka:
No ravno ugotavljam da so samo še 4je. Še drugega mikra je zmanjkalo. Da ni res kaj na temperaturi  :-\

rina:
Neyka, koliko pa imaš stopinj?
Ti imaš indijske, ane? Kolikor sem jaz ugotovila so indijci malo bolj odporni od avstralcev, a vseeno manj od vietnamskih. Namreč, tavelik indijanec je bil enkrat na tleh, pa tisti tamali, ki so se začeli izvaljevat, so bili tudi bolj pri miru. Eneparkrat sem kakega našla tudi na tleh, ampak ga naslednjič ko sem pogeldala ni bilo več tam. Možno, ja da jim je premrzlo. Daj probaj si vsaj na 22 stopinj segret. Saj jaz imam tudi raje bolj hladno, pa se žrtvujem za paličnjake. ;D

lp, rina

Navigacija

[0] Kazalo Sporočil

[#] Naslednja stran

Pojdi na polno verzijo