1. tekma RO, 2008

Rinchy · 32227

saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #90 : 10 Maj 2008, 23:27:04
Ojla,

full full full sem happy za vse vas ... kokr sem slišala ste se vsi odlično odrezali ... tudi tisti, ki vam ni šlo najboljše ste imeli bolj smolo kot neznanje ... tko da bravo  :o :o

Rincy sem vesela, da si se spet odločila tekmovat :) ... smo te kar malo pogrešali (jaz sem celo mislila, da si obupala :).
Aska bravo za lep rezultat ... pa še vroče je blo :)
Nuba ... ti pa itak vsakič blestiš... tko da če se ti enkrat ponesreči sploh ni frke :)
Teski čestitke za uspeh z Ajkom, kar se pa višinskih ovir tiče in pasme psa (Kaye)... si mi pa dala mislit, bom na naslednjem sestanku načela to temo in bomo o tem malo podebatirali, da bi se ali znižalo ovire ali upoštevalo pasmo ... skratka bomo videli kaj bodo redkli tudi ostali... bi blo pa fino, da tudi sama napišeš kakšno (prijazno) pismo o tem in ga nasloviš na Komisijo za šolanje.
Deteljica ... sem slišala, da si blestela na IV in da te je bilo užitek gledat :)

Sem pa slišala kaj se je dogajalo glede tiste delovne knjižice in sem tudi sama šokirana ... hvala bogu, da nismo vsi organizatorji taki :)

Čestitke tudi vsem drugim in uživajte!
A



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #91 : 10 Maj 2008, 23:39:19
Ana, ne,ne, nisva nič obupali. Mal je problem, ker sem glede prevoza odvisna od staršev in s tem tudi odločajo kam bom šla in kam ne - pa tud finančno ni lih poceni; vsaj zame ne :-[ Bo pa treba zgleda mal več delat tudi ko bo bolj toplo, ker drugač je brezveze, da se mi vleče tam po progi  ::) Ker zdaj sva delali samo popoldne in zvečer, ko je fino hladno. No ja, karkoli, nikakor ne bova obupali ;D

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #92 : 10 Maj 2008, 23:45:15
Aska bravo za lep rezultat ... pa še vroče je blo :)
Hvala! :) Je kar lepo sonček pripekal in sem vesela, da mi je razmeram primerno še kar lepo delala. In da nama je uspelo kljub temu, da je samo tri prave treninge imela letos. Sem zadovoljna z izidom :o Bo pa treba še malce več delati :)

lp


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #93 : 11 Maj 2008, 01:08:42
Posnetki:

Rina - http://www.youtube.com/watch?v=E0M8nykaiCY
Fita - http://www.youtube.com/watch?v=UlXsGxeAWhA
Day - http://www.youtube.com/watch?v=I43oW9za6OU

Ampak Fitin poleg je pa 1A - res jo je lepo gledat, medtem ko dela! :)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #94 : 11 Maj 2008, 09:05:52
Še najina blamaža ::) - Nuba: http://www.youtube.com/watch?v=xj0gLIshtwM
Nina hvala, da si nama naredila filmček! Čeprav je delo podn :-[.

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


mefisto

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 4
  • Neapeljski mastifi CARSO DEL DOLAR
Odgovori #95 : 11 Maj 2008, 11:42:16
Živjo!

Sicer sem se komaj priheftala na net, ker na Krasu kamor smo se med prazniki dokončno preselili, še nimava nič urbanih povezav :(.
Me je pa zanimalo, koliko veste o sporočilcu gospoda Puša - vidim, da ste seznanjeni...ja, ni skrivnost, jaz sem tisti strašni kršitelj pravil, ki ji grozi  celo nekajletni suspenz s kinologije :o, ker sem celo uspela predčasno zapustiti prireditev in celo po cca 1/2 h čakanju ob nezavarovani prireditveni mizici odnesti svojo del. knjižico in zdravstveno ( zdravstveno rabim vsak dan, ker se domov na Kras vozim preko Italije in kaj pa, kljub odprti meji, če me kdaj kdo ustavi in povpraša o pasjih dokumentih? ).  No comment, ste že ostali....se pa sprašujem, koliko bi še imeli razstavljalcev na razstavah, če bi za take prekrške dajali suspenze!!!
( Ups, če se ne motim, je tudi predsednik Komisije za šolanje, mogoče bi preveril še, koliko psov službenih pasem ima  v Sloveniji kupljene izpite o delu, da imajo lahko vzrejo....)

No, se vidimo na kakšni zimski tekmi, mogoče s Tino  pod italijansko zastavo :).

Hvala za Tinino fotko, če pa ima slučajno kdo filmček njenega sončnega nedela, ga komot objavi.

LP, vsem, Nataša


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #96 : 11 Maj 2008, 20:39:54
Še najina blamaža ::) - Nuba: http://www.youtube.com/watch?v=xj0gLIshtwM

Lp
gledam tale video- sej vaje je pa vse naredila.
Kolk pa si bila čez čas?

Mogoče bi pa bilo za razmislit o standardnem in maksimalnem času.
standardni - kot je sedaj npr, pol pa še en mal daljši maksimalni pred diskom.
Vmes bi pa za vsako sek kazensko piko odbili. vsekakor pa ne more bit za vsako progo enak čas na razpolago. Čist tako razmišljam, pač teoretično. Vsekakor smo še v preiskusnem obdobju in bi bilo treba podrobno spremljat rezultate.
Ampak po izkunjah iz drugih diciplin čas ne more bit vedno enak, ker različne proge vzamejo različno količino časa. Tale je imela kar neja statičnih točk- menjave pozicij npr ko nikamor ne prideš, pa aportiranje kjer lahko iskanje predmeta vzame nekaj časa in ima pes trojno  pot (z vodnikom do izhodišča , tja in nazaj ) pa tudi dolžine prog so različne in tako porabljen čas lahko niha tud za polovico.

Tisto s skoki pa ne vem- kol visoko pa ima zdaj npr tista buldogica višine 38 za preskočit? V agilityu bi imela npr 45cm višino ovir oz 35cm v začetnem razredu in pri veteranih.
Drugače se pa pse mejne višine , ki so take konstitucije, da težko skačejo mal potlači pri merjenju  ;) Ne bistveno seveda ampak ve se , da meritve tud na ocenah in vzrejnih lahko kar 2- 3 cm odstopajo pri čist legalnem merjenju tudi če se res poskuša dobiti natančen rezultat.



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #97 : 11 Maj 2008, 20:45:16
Bravo Rincy - razen skokcov vse ful lepo zgleda 8) .
A skakat pa nikol noče , al ji samo tukej ni bilo kaj jasno ?

(šele zdaj gledam videe  ;) )

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #98 : 11 Maj 2008, 20:57:06
Mislim, da je tezava v tem, da se je en cas nazaj zataknila ob skokec in je palica zaropotala, ko je padla dol - in od takrat se skokcev izogiba. Nižji niso tak problem, samo višji. Imava doma obljubljeno, da dobiva 2 skokca... 8) Če smo gugalnico že skoraj naštudirali, bomo pa še to ;D

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #99 : 11 Maj 2008, 23:29:55
Uh, toliko ste napisali do sedaj, da ne vem kje začeti.

Hm... No najprej: ja moja buldoginja ima namesto 20 cm za preskočit 30 cm, kar je problem pri njeni konstituciji, ker ima kratke noge in sem bila presenečena, da se je sploh odrinila toliko, da je praktično preskočila, vendar z dotikom in je palica kasneje padla dol. gre za to, da isto velik pes druge pasme lahko preskoči dejansko še precej višjo oviro, 25 kg in več težek buldog pa ne. Če bi bila pa ovira še bolj na koncu parkurja, bi pa sploh ne šlo niti toliko. Gre pač za konstitucijo psa. Sem bila res presenečena, da je zmogla tako višino. dejansko, če ne vidiš kako vse skupaj izgleda, verjetno res težko verjameš, da bi pes višine 38 cm ne zmogel preskoka 30 cm, ampak tisti, ki so jo bolj pozorno opazovali in tisti, ki jo poznajo, vedo o čem govorim.

Na Komisijo imam namen napisati prijazen dopis - predlog. Če bo naletel na plodna tla, super. Bomo videli. Škoda je namreč, ker osebno spodbujam ljudi s takimi pasmami, da bi se udeleževali vsaj ene bolj "športne" panoge in edina taka je le RO. na ta način bi tudi ti mali in čudni in ne vem kakšni psi ter seveda lastniki namreč bili deležni socializacije, vzgoje, itd. in bi seveda tudi v vsakdanjem življenju bili bolj vzgojeni in manj tečni, plašni ali s kakršnimi koli drugimi problemi, ki jih srečujemo med sprehodi. Poleg tega, bi bili tudi bolj razgibani, kar bi pri pasmi buldog bilo zelo zdravo. Pa mislim, da še pri kakšni drugi.

Drugače pa lepe slikice, vsem še enkrat čestitke!

Pa mislim, da so se tudi organizatorji v Grosuplju nekaj naučili. Kaya je namreč (po ponovnem ogledu posnetka, ki ga imam o njenem "nastopu") z gugalnice padla, ker gugalnica ni bila dovolj stabilna in se je zelo zamajala levo in desno, ko je deska prevagala. Potem so gugalnico pritrdili mislim, da po 4. tekmovalcu (?).

Seveda sem jo vmes pohodila tudi nekje, itd... Tako, da je bil kar zanimiv splet moje nerodnosti in okoliščin...
Sva pa z Ajkom uspešno opravila izpit!  :)

Vesela sem, da se je tudi Beno srečno vrnil po izletu s poligona v neznano.

Ter čestitke uspešnim in manj uspešnim.

Saxana, ko napišem, bi te kontaktirala, da prebereš in mi poveš kaj si misliš.

LP, T




Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #100 : 11 Maj 2008, 23:36:24
Drugače pa mislim, da mi je sedaj ne pomaga več jo grdo gledat, da bi se znižala, ker imam njeno višino že vpisano v delovno knjižico...  :-\ ;D



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #101 : 11 Maj 2008, 23:44:29
Drugače pa verjamem, da ta problem z višino in preskokom verjetno niti ni prišel na misel ob nastajanju pravilnika.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #102 : 12 Maj 2008, 00:30:25
Vesela sem, da se je tudi Beno srečno vrnil po izletu s poligona v neznano.
Za Benota sem tudi jaz zelo vesela, da je pritekel nazaj. Res je bil za progo daleč daleč proč. Ali  je bil na njivi z oljčno repico ali pa še dlje in enkrat skoraj do ceste stekel je. Na koncu, ko sva z Asko stali približno tam, kjer je stekel čez proga, je pritekel nazaj in čez progo. Na klicanje se ni zmenil, niti na salamco ne, samo tekel je po poti kjer jo je prej v šibal v obratni smeri. Na srečo je kasneje pri gasilskem domu ga ena druga prijela. Res zelo srečno se je tole končalo :o

lp


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #103 : 12 Maj 2008, 11:40:31
Čestitke vsem! Tudi naša Maja je bila uspešna z Nelom  :o

Mene pa firbec daje, kakšne so bile proge ;D Ima kdo skico?


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #104 : 12 Maj 2008, 16:22:01
gledam tale video- sej vaje je pa vse naredila.
Kolk pa si bila čez čas?

Mogoče bi pa bilo za razmislit o standardnem in maksimalnem času.
standardni - kot je sedaj npr, pol pa še en mal daljši maksimalni pred diskom.
Vmes bi pa za vsako sek kazensko piko odbili. vsekakor pa ne more bit za vsako progo enak čas na razpolago. Čist tako razmišljam, pač teoretično. Vsekakor smo še v preiskusnem obdobju in bi bilo treba podrobno spremljat rezultate.
Ampak po izkunjah iz drugih diciplin čas ne more bit vedno enak, ker različne proge vzamejo različno količino časa. Tale je imela kar neja statičnih točk- menjave pozicij npr ko nikamor ne prideš, pa aportiranje kjer lahko iskanje predmeta vzame nekaj časa in ima pes trojno  pot (z vodnikom do izhodišča , tja in nazaj ) pa tudi dolžine prog so različne in tako porabljen čas lahko niha tud za polovico.


Čez čas sva bili 19 ali 20 sekund. Ne vem točno ::). Mah kakorkoli pogledaš je bilo delo poden... Jaz vem kako zmore delat in je tole prava sramota :-[! Nuba je ves čas zaostajala in s spodbujanjem sem jo komaj pripravila, da se je vsaj vlekla za mano... Nobene pozornosti. Usedanje in uleganje je trajalo po pol ure (no najrajš pa se sploh ne bi) :-[... Rikverc sploh ni šla (pa ga dela 100%), ker se je kar vkopala na mestu in dihala kot da jo bo lih kar pobral... Isto korak v levo.
Dejansko je tale vročina za naju zelo velik problem :-[. V Ljubljano greva probat, a se bo dal kej iz nje potegnt al ne, drugače pa bova nadaljevali šele jeseni, ko se malo spustijo temperature.
Saj se že iz lanskega časa spomnim, kakšne probleme sem imela z vročino... :-\ Je bilo isto, le da tam še ni bilo odlaganja in sem jo za tiste 3 min nekako pripravila, da je vsaj približno delala.
Ti verjetno nimaš takih izkušenj, ko imaš same naspidirane pse, samo to je prav groza, ko od psa ne moreš dobit niti najmanjše pozornosti... Ko je vse kar ga zanima samo to, kje bo našel kako senco ali pa še bolje-vodo-da se poči noter... Tele dni jo bom probala malo kondicijsko pripravljat po soncu pol bomo pa videli kaj bo. Dejansko vročino tolk slabo prenaša, da ne verjamem, da se bo dal kaj dosti narest :(.

Ja s temi časi je včasih res problem. Se spomnim iz enih Krimovih izpitov (mislim, da sva z Nubo opravljali RO2) - sva bili le midve in vidve s Fito v času, ostali vsi čez. No potem so ugotovili, da je bila proga malo napačno zastavljena in so še nekaterim priznali izpite... Ker dejansko, če je veliko statičnih vaj je včasih težko končat v času...

Mah nič... Gremo naprej :o!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #105 : 12 Maj 2008, 16:32:00
Teski glede višine ovir pa se tudi meni zdi nesprejemljivo, da takemu psu kot je tvoj, ne omogočijo nekih normalnih pogojev za delo... :-[ Edino fer bi bilo, da preskakuje najnižje višine... :P Ne vem, samo res je škoda, da RO izgublja na popularizaciji zaradi vse bolj stroge birokracije in nekih čudnih odnosov (grožnje s 5 letno prepovedjo nastopanja, ker vzameš svojo knjižico-mah tega še športnikom, ki se dopingirajo ne dajo ;))... Sem 100% da noben od tekmovalcev ne bi imel nič proti (moram pa priznat, da sploh nisem opazila, na katrei višini so bile prečke :-[).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #106 : 13 Maj 2008, 00:09:53
Ne vem sicer kakšne so njihove možnosti odločitev mimo pravilnika, ker verjetno, pač tega ne morejo storiti. Po pravilniku pač moja punca spada v "srednjo" skupino. Upam, pa da se bo pravilnik tudi še kaj spreminjal tudi v tej smeri. Če ne verjetno lahko kar zaključim mojo "RO kariero", ker že višinske ovire ne bo preskočila - kaj šele daljinsko...  :-\



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #107 : 13 Maj 2008, 00:12:27
Na naslednji tekmi nas verjetno ne bo, ker bomo imeli en "kristusov" rojstni dan... Hvala bogu še ne moj.  :P
Tako, da bo tisti vikend bolj v znamenju praznovanja.  :)
Dvomim, da bi po žurerski soboti "vstala" in se pripeljala na tekmo v LJ...  ;)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #108 : 13 Maj 2008, 08:24:22
Ker je pravilnik v prilagajanju se verjetno še vse da ::). Držim pesti, da bo zmagala zdrava pamet in bodo v pravilnik dodali kako točko tudi glede takih posebnih pasem... ;).

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #109 : 13 Maj 2008, 08:28:21
Tele dni jo bom probala malo kondicijsko pripravljat po soncu pol bomo pa videli kaj bo. Dejansko vročino tolk slabo prenaša, da ne verjamem, da se bo dal kaj dosti narest :(.


nenenne  :-X nič kondicijsko pripravljat po vročini- tako boš samo poslabšala zadevo  :-\.
Delaj kadar je hladnje- zjutraj ali zvečer . Po vročini pa samo kakšna igra in trikci z obilo nagradami- čist kratko, preden se segreje (se meri v sekundah, ne v minutah). In to pa redno.
 Na tekmi imej psa pokritega z belo  brisačo , ki jo močiš z mrzlo vodo- čist do štarta in glej da je psica dobro mrzla pred odlaganjem - mokra če gre.
Pol pa treniraj posebaj ,da po odlaganju pride v čim večji nagon brez izsiljevanja.
Verjemi, da je zadva bolj psihična kot fizična.
Poleg tega TOLK vroče pa spet ni bilo  ::). Samo navaden pomladanski toplel dan. In tudi jesen ti ne zagotavlja mraza- če čakaš na minus  :P Obenem je lahko pleti kdaj precej hladnje kot druge dni in temperaturo psi zaznavajo precej relativno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


baliza

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 13 Maj 2008, 11:57:11
Se pridružujem mnenju gled švicarskih paserm, že v soboto se je tudi moj berni vlekel za menoj, da sem ga drugi del proge iskala v svoji senci, nekje za mojo ritjo. Glede na to, da nas je kar nekaj s švicarji, bi pa se morda dalo kaj dogovoriti, drugače se bo pač potrebno izogibati poletnih tekem. Res pa je, da naj bi pravilnik veljal za vse. Vseeno pa se da zadeve malo prilagoditi, po moje je še najmanjši problem, da se omogoči psu, da odlaga v senci. Pa še kaj bi se našlo, za naše takoj pregrete švicarje (mmm, un zadnji decembrski izpit na Krimu je bil zakon :).



Puma

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 13 Maj 2008, 11:59:54
Morda bi za odlaganja naštimali senčnike, če že ni možno psa postavit pod drevo.

Za naslednjo nedeljo torej držimo pest za zmerno do pretežno oblačno popoldne  ;D

A dog has one aim in life... to give you his heart. (J. Cairns)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #112 : 13 Maj 2008, 12:18:34
Se pridružujem mnenju gled švicarskih paserm, že v soboto se je tudi moj berni vlekel za menoj, da sem ga drugi del proge iskala v svoji senci, nekje za mojo ritjo. Glede na to, da nas je kar nekaj s švicarji, bi pa se morda dalo kaj dogovoriti, drugače se bo pač potrebno izogibati poletnih tekem. Res pa je, da naj bi pravilnik veljal za vse. Vseeno pa se da zadeve malo prilagoditi, po moje je še najmanjši problem, da se omogoči psu, da odlaga v senci. Pa še kaj bi se našlo, za naše takoj pregrete švicarje (mmm, un zadnji decembrski izpit na Krimu je bil zakon :).
edino ena težava je  ::) - da so vse tekme poleti  :D

ma ne resno- treba bo organizirat še zimski pokal,ki bi bil v halah in jahalnicah ,kot pri agilityu- pa ne zaradi temperatur, ampak d ase vzdržuje dogodke preko celega leta.
Senco se pa da najt al pa narest za odlaganje - ja. Za to ni treba nič pravilnika spreminjat pa tako  ;).
Na Ljublani je od dreves sence dovolj   8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


baliza

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #113 : 13 Maj 2008, 12:26:23
Ja, Deteljica, sem namigovala na hale :). Sicer smo lahko tudi zunaj, samo ni fer do drugih pasem.
Ja, kot se spomnim Kd Ljubljane in poligona, je bil lansko leto tudi del proge v senci.
Po moje je bolj važno, da damo ene predloge glede izboljšav pravilnika, pa če so še tako blesavi kot pa da le pavšalno razpredamo kaj ni ok. Nekaj predlogov je že bilo; super.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #114 : 13 Maj 2008, 14:05:30
so stvari,ki jih pravilniki ne morejo nikol tako rešit, kot sodniki in organizatorji.
Z leti bodo tudi ti pridobili izkušnje in bo vedno bolje.
Kaj narest z buldogi ipd. glede skakanja- ne vem. Trenirat skakanje, pripeljat v mal več tempa in pse ( s tihim dogovorom) zmerit kar se da majhne, mal spremenit točkovanje (da bi bila  vsaj kakšna točka ,če pes podre a preskoči na pravem mestu, z razliko od psa,ki gre mimo ) ). Sej tolk štorasti pa spet niso. Ravno danes sem nekje en agility link nalepila.
Glede časa pa bi bilo res pametno razmislit o standardnem in maksimalnem času, ki bi ga sodnik določil glede na progo in dnevne okoliščine (ne pa pravilnik pavšalno).
Pozicijo odlaganja je možno iskat tem boljšo na vsakem poligonu- če bi komu prišlo na misel.
Vsekakor pa imamo vsi še precejšnje rezerve v šolanju in pripravi psov.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #115 : 13 Maj 2008, 15:44:22
nenenne  :-X nič kondicijsko pripravljat po vročini- tako boš samo poslabšala zadevo  :-\.
Delaj kadar je hladnje- zjutraj ali zvečer . Po vročini pa samo kakšna igra in trikci z obilo nagradami- čist kratko, preden se segreje (se meri v sekundah, ne v minutah). In to pa redno.
 Na tekmi imej psa pokritega z belo  brisačo , ki jo močiš z mrzlo vodo- čist do štarta in glej da je psica dobro mrzla pred odlaganjem - mokra če gre.
Pol pa treniraj posebaj ,da po odlaganju pride v čim večji nagon brez izsiljevanja.
Verjemi, da je zadva bolj psihična kot fizična.
Poleg tega TOLK vroče pa spet ni bilo  ::). Samo navaden pomladanski toplel dan. In tudi jesen ti ne zagotavlja mraza- če čakaš na minus  :P Obenem je lahko pleti kdaj precej hladnje kot druge dni in temperaturo psi zaznavajo precej relativno.

Hmmm... Men se zdi, da je ravno v tem problem, da vedno delava v idealnih pogojih (kar se temperatur tiče) :-[. Jst sem mislila bolj tek pa kakšne nižje hribe po vročini... Ne ravno dela kot takega. A misliš, da tudi to ni priporočljivo? Ker do sedaj sem pazila, da sem Nubo sprehajala zjutraj, potem popoldne en senčni sprehod (gozd) in zvečer spet daljši. Vročina jo res sesuje in sem ji poskušala zadevo malo olajšat-mogoče je bilo ravno to narobe, da sem jo s prilagajanjem sprehodov še bolj scrkljala... ::) Pa prej je bilo dosti hladno, zdaj pa je vročina kar naenkrat pritisnila-mislim, da se tudi to pozna ::).
A misliš, da je pametno psa namočit preden gre odlagat? Me skrbi, da je ne bi v končni fazi še bolj zakuhalo... :-[
Zdej po odlaganju bo odlično delala-če je hladno. Če je vroče pa je spet kriza... Je niti hrana kaj dosti ne zanima in jo je težko zmotivirat :-\. Ravno to je tisto kar me najbolj moti. Če je hladno dela res super (npr. zjutraj in pozno zvečer), ko se segreje pa kot bi imel drugega psa, slika se 100% spremeni-sploh ne morš kaj dosti potegnt iz nje... :-[  Zato ponavadi takrat sploh ne delava (rajši zvečer).
Hvala za nasvete... Tole z brisačo bom poskusila.
Pa bom probala malo spremenit sistem treninga do naslednje tekme (no zdele je bolj malo časa) pa bom vidla če bo kej haska... :) Predvsem kako igro po vročini...
Pa upala bom, da bova delali kot prvi :o.
Če bi dal pa še odlaganje v senco, bi bilo pa to fantastično :P.

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #116 : 14 Maj 2008, 08:30:37
ne moker pes zakuha samo,če je v zaprtem prostoru- npr nikoli ne smeš mokrega psa dat v avto al pa plastičen boks.
Sprehajaš   elahko po vročini, delat pa raje ne. Oz igra po malo, kakšen trikec- preden ji rata res vroče.Vzemi boljšo rano pa mal lačno pusti en dan prej če imaš to delo v načrtu -ampak ne pretiravat.
Ne moreš je navadit na delo v vročini s tem, da delaš po vročini.
Tako se ji samo delo v celoti zameri.
Za delo v vročini rabiš ,da je pes res v nagonu za delat- pol ne opazi tolk ,da mu je vroče in da ima na splošno dober odnos do dela. Kartke sekvence igre s kakšnimi trikci v vročini se dela čist po malo zato,da bi povezala vročino z večjim nagonom in prijetnostjo.
Pol pa rabiš še disciplino- kar pomeni,da pes vedno naredi kar mu naročiš, čeprav po "službeni dolžnosti". Ampak ne moreš in nesmeš  pričakovat,  abo naredil veselo, lahko pa zahtevaš,da naredi tako kot se vaja naredi- npr da ne zaostaja v poleg je oblik avaje, ne vsebina, in da se premika v galopu na odpoklicu (tud če čist počaaaaaaas) ,če si naučil,da je vrsta gibanja oblika vaje, če nisi pa pač da pride enakomerno po najkrajši poti. Samo obremenitev z disciplino je treba z občutkom vnašat, po možnosti ne v delu (vsaj ne v programu) in upoštevat nalaganje obremenitev ( se pravi nikol čez rob in pol več treningov regeneracija ) in ne to zlorabljat. Nikakor pa se psa nikol ne prosi za izvedbo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!