mučenje do konca

Seerland · 41682

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 08 Maj 2008, 12:57:17
Pa še za en teden, da ne bo samo en primer. Še vedno, kar se mene tiče, kombinacije obupne.

Ponedeljek
MALICA: SIRNI NAMAZ, OVSEN KRUH, JABOLČNI SOK
KOSILO: PEČEN PIŠČANEC, OMAKA, PRAŽEN KROMPIR, SOLATA, JAGODNI RIŽ
MALICA POP.: POLNOZRNATA ŽEMLJA, POMARANČA

Torek
MALICA: POLBEL KRUH, RIBJI NAMAZ, BRESKOV SOK
KOSILO: JUHA S KROGLICAMI, ŠPAGETI Z BOLONJSKO OMAKO, SOLATA, SADJE
MALICA POP.: BANANA, ČOKOLADNO MLEKO

Sreda
MALICA: ŽEMLJA, KUHAN PRŠUT, SIR, SOLATA, POMARANČNI SOK
KOSILO: JUNEČI ZREZEK V NARAVNI OMAKI, DUŠEN RIŽ, SOLATA, SADNI JOGURT
MALICA POP.: HRUŠKA, GRISINI

Četrtek
MALICA: MLEČNI ZDROB S ČOKOLADO, HRUŠKA
KOSILO: RIČET, SIROV ŠTRUKELJ, SADNI SOK
MALICA POP.: KRUHOV ROGLJIČ, JABOLČNI SOK

Petek
MALICA: AJDOV KRUH Z OREHI, REZAN SIR, SADNI ČAJ
KOSILO: PURANJA PLESKAVICA, MLAD PEČEN KROMPIR, KUMARE IN PARADIŽNIK
V SOLATI, SADNI SOK
MALICA POP.: SADNI JOGURT, KRUH


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #61 : 08 Maj 2008, 13:03:14
ja sej ni tolk grozn  :). Ravno včeraj mi je ena sodelaka rekla,da pri njih imajo v vtrcu za zajtrk pizo pa hot dog pa take zadeve  :D

Sicer pa jedilnik gor al dol, recimo da moj mulc ima ta jedilnik in bom kar prečtrtala kaj ne bi pojedel , pa si oglej potem njegovo svobodno izbrano prehrano (tako nekako se dejansko dogaja  >:() pa kaj ti pomaga jedilnik  :D

Ponedeljek
MALICA: POLBEL KRUH, MASLO, MARMELADA, MLEKO, SUHE MARELICE
KOSILO: JUHA S PROSENO KAŠO, MAKARONOVO MESO, ZELENA SOLATA
S KORUZO, SADJE
MALICA POP.: MELONA, SIROVKA

Torek
MALICA: KROF Z VANILIJEVO KREMO, ČAJ Z LIMONO, JABOLKO
KOSILO: PLESKAVICA, STROČJI FIŽOL V OMAKI, PIRE KROMPIR, SLADOLED
MALICA POP.: JAGODE, ŽEMLJA

Sreda
MALICA: SEZAMOVA ŠTRUČKA, SADNI JOGURT
KOSILO: PASULJ Z JUNEČIM MESOM, PALAČINKE S ČOKOLADO, SADNI SOK(100%)
MALICA POP.: BIO KEKSI, JABOLKO

Četrtek
MALICA: ZELENJAVNO MESNI NAMAZ, RŽEN KRUH, JABOLČNI SOK, FREDI REZINA
KOSILO: PEČENKA, OMAKA, SVALJKI, ZELENA SOLATA S FIŽOLOM, LEDENI ČAJ
MALICA POP.: JOGURT, KAJZERICA

Petek
MALICA: POLNOZRNATA ŠTRUČKA, SUHA SALAMA, SIR, PAPRIKA, MARELIČNI SOK
KOSILO: ZELENJAVNA JUHA S ČIČERIKO, PIŠČANČJI FILE PO DUNAJSKO (2x  :D),
KROMPIRJEVA SOLATA S KUMARAMI, ŽITNA REZINA
MALICA POP.: ROGLJIČ, SADJE


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 08 Maj 2008, 13:06:16
Ja no vidiš, o tem govorim. Plačujemo za nekaj, kar sploh ni sestavljeno glede na okus otroka oz. so sestavine v taki obliki, da se itak ve, da jih večina otrok ne bo pojedla. Ima pa tudi moja za malico hot dog ipd., to sta bila samo dva primera jedilnikov. Ali pa naprimer kinder pingvin in jabolko. A to je malica? Če je, potem sem pa resnično usekana tudi jaz.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #63 : 08 Maj 2008, 13:06:34
Ogromno na bazi ogljikovih hidratov. Pa prevladujejo žitarice vidim......

  Evo  .....bom sedajle  prav poklicala sosedo, ki  tukaj v šoli  dela kot kuharica, jo bom nažicala za jedilnik  ;) da boš lahko primerjala.....  :)

p.s.
imajo pa tukaj  na bazi domače hrane

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 08 Maj 2008, 13:09:34
Jp, me prav zanima. Ker ko sem zadnjič poslušala, kaj imata na KP šoli nečak in nečakinja od mojega, me je skoraj infarkt.
Imajo več menijev, prilagojenih tudi glede na starost otrok, hrana pa taka, da bi se še jaz prijavila tja  :o


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #65 : 08 Maj 2008, 13:16:05
... sem jo snela ravno med deljenjem kosila.... ampak mi bo zrihtala jedilnike( danes zvečer) .Pa jih bom prepisala kar v tole temo ;D( itak je šla tema v maloro- pa naj gre do konca :D)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #66 : 08 Maj 2008, 13:39:26
 :)meni je zasuk teme prav všeč. Ko sem jaz hodila še v srednjo šolo, sem zjutraj doma spila kavo(žlica sladkorja, pol deci mleka,deci kave-zanemarljivo majhna vrednost v €), potem okrog 11-12 sem šla na malico, pomavadi topla preložena pica pa nekaj za spit, najcenejša je navadna voda in nanese na 2,5€(tu nekje, v SIT je bilo med 500-600), ko sem prišla domov sem si skuhala, največkrat nek zrezek, priloga po izbiri, kar je pač bilo, te pride to okrog5€(meso,priloga ali zelenjava, pa nekaj za popit), proti večeru obvezno neko sadje, vsaj eno jabolko. večerja občasno.To nanese na 8-9€ na dan na mene. Pa imam še sestro, mamo, in pa seveda očima. Pa se nismo prenadžeravali. Velikokrat malice v šoli nisem jedla, ker so mi pice dosadile, drugega razen ogromnih sendvičev pa tako ni bilo...Tako da takim izračunom jaz ne verjamem, edino če res res ješ vsaki dan isto, tako vrsto kot količino, piješ vodo iz pipe, si ne privoščiš solate zraven kosila in ne ješ sladkarij, mislim pa da vsaj enkrat na teden poješ en kos peciva, en krof, dva-tri kekse, ali vsaj nekaj na to temo. Kar se tiče jedilnikov, moja sestra je v zadnjem letu osnovne šole in hodi na kosilo zato, ker ji nima nihče skuhat do 3 popoldne, ker staršev ni...Naje se pa ne nikoli...Res je, da je zbirčna, pa kaj. Ma vso pravico...Ampak porkaš, da more samo te svinske zrezke pokat, na njeni osnovni šoli znajo sam to skuhat. Potem imajo pa špagete z mojstrovo omako kao...Pa špageti, omaka pa kečap, vmešani pa kosi pariške klobase in polkuhanega korenčka. Ribe so na jedilniku 1 do 2krat mesečno, pa še takrat le malokdo je, ker plavajo v olju, tako so mastne(ne ribe same po sebi, ampak zaradi načina priprave).


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #67 : 08 Maj 2008, 14:38:54
Ne potrebno čakat do večera :)( meni pa ne bo treba pisat ;D) se je spomnila ,da imajo jedilnik objavljen na spletni strani ;)

http://www.os-ivantavcar.si/cs_gorenja_vas/content/view/145/2/

Tale je za maj.

Kakšnih "hudih ribjih specialitet" tudi nimajo na meniju...

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 08 Maj 2008, 14:43:13
Ja no, samo ravno sem se je obrnila debata. Zdrava prehrana + naj bo še etična. Jaz kar tako sendvičev ne smem. Testenin (navadnih) tudi ne. Solata je zame obvezna, ker pač samo od npr. dušene ali kuhane zelenjave pa tudi ne morem živet. Kako naj se torej nasitim za sprejemljivo ceno? Tako, da poleg zelenjave pojem še kos mesa. Ker si posebne, dietne hrane ne morem privoščit. Ne morem npr. dat 5 eur za porcijo testenin (govorim o kuhanju doma, ne o obroku v restavraciji + nekaj moraš dat še zraven, a ne). Ne morem tudi vsak dan po brezgluteinske izdelke. Za to bi rabila direktorsko plačo. In tako, če ne želim biti večno lačna, zavijem po npr. hrenavko. Ali kos mesa. Ker je ceneje. Imam samo to srečo, da je moj iz obale in tako lahko 1x tedensko za sprejemljivo ceno na pomolu kupi ribe ali kalamare. Takrat se mi pa oči zasvetijo  ::) :o


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 08 Maj 2008, 14:45:14
Ne potrebno čakat do večera :)( meni pa ne bo treba pisat ;D) se je spomnila ,da imajo jedilnik objavljen na spletni strani ;)

http://www.os-ivantavcar.si/cs_gorenja_vas/content/view/145/2/

Tale je za maj.

Kakšnih "hudih ribjih specialitet" tudi nimajo na meniju...


Eh, torej bolj kot ne res žalost.


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #70 : 08 Maj 2008, 14:47:54
Yo, ti bi morala pri meni potem živet...imamo ribnik poln rib  :)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #72 : 08 Maj 2008, 15:05:34
Eh, torej bolj kot ne res žalost.

Ja, prav res. Pravi pa ,da se zna meni še celo poslabšati- glede na cene hrane.
To se pravi , da do takrat, ko bom jaz imela šoolobvezne otroke bodo za malico regrat pasli...

Se pa spomnim, ko sem jaz hodila v osnovno šolo( sicer okolica Kranja)- res daleč nazaj " v dobi druga Tita"... kakšna kosila smo imeli takrat. Za kozlat.  Ja ne vem če je bil en dan, da sem vse pojedla.
Spomnim se samo  najbolj osovraženih jedilnikov........ krožnik graha v sredini neko mleto meso... ali pa nek instant pire krompir( okus kot lepilo... verjetno je imel učinek delovanja isti)...ali pa smrdljiva prežganka( juha)...pa še en tak;instant pire/špinača/jajce na oko- na istem krožniku  :-X  najbolj srečni smo bili takrat ,ko je bil makaronflajš in indijanček....

da o malicah ne govorim.... v nekih čudnih kanglah so nam dali tekoč puding( vroč da ga tudi popiti nisi mogel) in žemlje.... pa take .... edina veselica je bil evrokrem  ali pa sadni jogurt....

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 08 Maj 2008, 15:23:55
Ja, ja, se tudi jaz spomnim. Jaz sem bila najbolj vesela vedno, ko je bila špinača. Takrat sem s sošolcem zamenjala. Jaz sem mu dala kos mesa, ki je bil zraven, on pa meni špinačo.
Ki pa bila nagravžno zmiksana, ne vem, čemu v čast.
Tudi moja hči npr. doma zelo rada je špinačo, vendar je ne miksamo, pač pa samo narežemo. V šoli se te, zmiksane, ne dotakne...

Glede cene pa... Za ceno, ki jo plačam v šoli, kjer itak ne poje niti 1/3, plačam toliko, kot plačam v restavraciji za obrok, ki ga poje celega. Ne razumem problema.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #74 : 08 Maj 2008, 15:31:18
Hja, eni taki jedilniki za kmečke mulce ne pa za fino mestno gospodo, ki cel dan sedi pred računalnikom.
Naši domači jedilniki so precej podobni, naš bi, ko je bil še mulc, pojedel praktično vse če bi bilo okusno narejeno.
Vsekakor bi morali imeti zraven še en meni za špičaste zalanjavarske ritke (samo se bojim, da bi  malo otrok dejansko jedlo)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 08 Maj 2008, 15:40:14
Hja, eni taki jedilniki za kmečke mulce ne pa za fino mestno gospodo, ki cel dan sedi pred računalnikom.
Naši domači jedilniki so precej podobni, naš bi, ko je bil še mulc, pojedel praktično vse če bi bilo okusno narejeno.
Vsekakor bi morali imeti zraven še en meni za špičaste zalanjavarske ritke (samo se bojim, da bi  malo otrok dejansko jedlo)

Lanabela, imam občutek, da si malo našpičena in malo "nagajaš".
Špičaste zelenjavarske ritke (če je letelo name) marsičesa ne smemo jest iz zdravstvenih razlogov in ne zato, ker se nam tako zdi. Jaz zelo zelo rada pojem kakšne ajdove žgance, pa kislo zelje, repo ipd. In kup zelenjave zraven, ja.
Pa tudi moj otrok veliko raje poje domačo hrano, samo tega npr. v šolskih jedilnikih ni.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #76 : 08 Maj 2008, 15:46:00
Yo, pa res misliš, da ČISTTO vse leti nate? Saj ti niti ne ješ v šoli. Tako kot tole ni letelo nate, tudi tisto z vrtički ni bilo namenjeno tebi. Tak jedilnik kot je napisan, bi bil kar v redu, če bi mulci tisto kar dobijo tudi pokurili. Pa tisti, ki nič ne migajo verjetno ne, razen če so porcije zelo majhne. samo potem so mulčki lačni in pojedo povrh še kakšen pomfri ali pico.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #77 : 08 Maj 2008, 15:50:55
...Če bi otroci izbirali menije potem bi bil jedilnik itak samo špageti bolenez, pizza, hamburger itd ;D

Pravi pa ta moja soseda, da isto prebrskajo vse. Kmečki mulci gor ali dol ;D...
Verjamem pa, da se marsikateremu staršu zdi veliko dat za prehrano, če potem otrok je samo 30 procentov tega kar je na meniju.

glede šolske menze ali pa restavracije pa itak..... jaz sem nekaj časa, ko sem delala v centru( LJ)  hodila na malico v Delovo stavbo( v menzo) mislim, da je bila od euresta.... Saj so se trudili... ampak tisto kar je bilo pod malico/ meni-pa če je imelo še tak fensi ime... ja okus je bil opran... tista hrana pa kot, da bi se jo en spomnil in v treh sekundah pozabil. Cena pa vem da je bila  650 tolarjev... za najbolj " obran" meni.... solata, pijača, kruh,juha ... vse to je bilo že dodatno treba doplačat.

Se pa spomnim tudi iz mojih časov kuharic ::).... bi si upala trdit ,da imajo danes vse invalidski dodatek pri penziji...okvaro hrbtenice so pa ob treh popoldan dobile, ko so se na poti domov pod težo cekarjev krivile ;D  :D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


gaelic

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 08 Maj 2008, 17:03:19
da o malicah ne govorim.... v nekih čudnih kanglah so nam dali tekoč puding( vroč da ga tudi popiti nisi mogel) in žemlje.... pa take .... edina veselica je bil evrokrem  ali pa sadni jogurt....


in ti se pritožuješ.  ??? Pri nas si moral od sedmih do enih preživeti z kosom kruha in največkrat marmelado in medom. Včasih samo jabolko in žemljo. In najpogosteje z nekakšnim mixom kakava in margarine. 
Za pit čaj v stotavžent oblikah. Če je pa že bil za pit kakav je bil pa z dodatkom mokarjev.  :-X



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 08 Maj 2008, 17:47:49
Yo, pa res misliš, da ČISTTO vse leti nate? Saj ti niti ne ješ v šoli. Tako kot tole ni letelo nate, tudi tisto z vrtički ni bilo namenjeno tebi. Tak jedilnik kot je napisan, bi bil kar v redu, če bi mulci tisto kar dobijo tudi pokurili. Pa tisti, ki nič ne migajo verjetno ne, razen če so porcije zelo majhne. samo potem so mulčki lačni in pojedo povrh še kakšen pomfri ali pico.

Ne, ne mislim, da leti name. Govorila sem o šoloobveznih otrocih, koliko pokurijo v šoli, je pa odvisno od šolskega sistema. Vrtički - zakaj pa ne bi bilo namenjeno meni? Saj bi vendar imela vrtiček, samo pač spadam v večinsko kategorijo tistih, ki svojega nimajo, če pa ga najamem in potem kupim sadike ipd. se mi ne splača. Na to je letelo moje vprašanjke.
Zdaj pa, če odgovora nimaš, glede na to, da sem npr. čisto primerljiva s povprečnim prebivalstvom, potem je tudi vsako pisanje v zvezi s pridelovanjem zelenjave doma, mimo. Torej - je to za povprečno slovensko družino možno ali ne?

p.s. Glede na to, da pa sem iz pedagoške stroke, me pa tudi prav zanima, zakaj sem se učila za izpite. Če bi namreč sama sestavila tak jedilnik, izpita ne bi naredila. Imam pa tudi brata, ki je naredil višjo gostinsko šolo in prav tako mu nekako ni jasno, kako je tak jedilnik sestavljen. Aha ja, samo eni pač ničesar ne vemo očitno.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #80 : 08 Maj 2008, 19:24:48

p.s. Glede na to, da pa sem iz pedagoške stroke, me pa tudi prav zanima, zakaj sem se učila za izpite. Če bi namreč sama sestavila tak jedilnik, izpita ne bi naredila. Imam pa tudi brata, ki je naredil višjo gostinsko šolo in prav tako mu nekako ni jasno, kako je tak jedilnik sestavljen. Aha ja, samo eni pač ničesar ne vemo očitno.

Moja primarna izobrazba je bila v smeri prehrane( živilska tehnologija) vendar sem se kasneje prekvalificirala  čisto v ekonomsko smer.

Tukaj sem nekje našla podatek za eno šolo koliko naj bi bilo sredstev namenjenih za šolsko prehrano- oz v kakšnem buđetu naj bi bila.
Malica: 0,88 €
Kosilo    2,17 €
Popoldanska malica 0,44 €
( OŠ v Sežani... čist naključno izbrana z googlanjem podatka)
Ne vem kako je to ali ta celoten znesek za cel mesec plačate starši sami.... ali gre tukaj zraven tudi iz proračunskih sredstev?)

Ali se ti zneski razlikujejo od šole do šole? ali je to nek enoten SLO znesek za šolsko prehrano?

Mi je pa logično sedaj v tem naveden znesku zgoraj zakaj v večini šolskih  jedilnikov prevladujejo ogljikovi hidrati... čeprav tudi ne bi mogla rečt ,da je to nek kalup zdrave prehrane. Jaz osebno bi na meni  do-dala sigurno več beljakovin.... za kar v tem buđetu- hm ... kar malo težko.
Se mi pa  čisto v vseh menijih zdi premalo  sadja  in določene zelenjave???  kar, bi se dalo skombinirat...
 nekako v grobem so si  kar malo podobni ti šolski jedilniki. Me pa moti na vseh jedilnikih to da je ogromno žitaric.... ok nekaj že... ampak v taki količini  in predvsem v tako bednem razmerju z mlečnimi izdeljki... kr malo čudno res.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 08 Maj 2008, 19:37:26
Hm, pri znesku ne pozabi, da so nabavne cene šol/ vrtcev malo drugačne od cen, ki jih plačujemo sami vsakodnevno po štacunah.
Ceno tisti, ki nimamo regresirane p'rehrane, plačujemo sami, ja. So razlike od šole do šole tudi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #82 : 08 Maj 2008, 19:55:29
Bom sosedo nažicala za nabavni seznam.  ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #83 : 08 Maj 2008, 21:49:11
Še en seznamček iz ene od Ljubljanskih osnovnih šol:
Ponedeljek, 5. maja

M Sadni jogurt, sirova štručka, jabolko
K Grahova juha, lasagna ali musaka, solata, sok

Torek, 6. maja

M Ledeni čaj, žemlja, piščančji zrezek, paprika
K Goveja juha, pire, špinača, kuhana govedina, ananas , sok

Sreda, 7. maja

M Čokolešnik, keksi leibniz, jabolko
K Golaž, polenta, sadna solata, sok


Četrtek, 8. maja

M Kakav, ovseni kruh, marmelada, maslo, banana
K Pečen piščanec, zelenjavni riž, rdeča pesa, sok

Petek, 9. maja

M Sok, sendvič z mortadelo in listom solate, jabolko
K Zelenjavna enolončnica z zdrobovimi cmoki, palačinke, sok

Lp, Črt



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #84 : 09 Maj 2008, 09:37:53
Sem šla na klepet.Je bila tam še ena njena kolegica, ki pa dela na drugi šoli. Šole imajo nek nabavni seznam in po tem seznamu naj bi se naročale šolske malice in pripravljala kosila. Ta druga kolegica dela v manjši podružnični šoli( ne tukaj pri nas) in sama sestavlja malico in kosila.
Tako na grobo pri njej;
 buđet za malico( popoldansko in dopoldansko) je tukaj 0,55 eur
             kosila  2,17 eur
kalup po katerem se sestavlja kosilo/ malica

35 % energijske vrednosti pri ZAJTRKU in MALICI. In  30 % energije s KOSILOM.
Predpisana energijska vrednost  za šolarje je 8500 -11200 kJ/dan

Ok tukaj imam( jaz) odgovor zakaj takšen % ogljikovih hidratov

same žitarice( ki so mene motile in tisto pomanjkanje rib)......
Otroci baje da niso ravno navdušeni nad ribami :D... tako,  da nadomeščajo določene beljakovine in predvsem omega 3 z oreščki in žitaricami..... sicer na grobo....(.koliko ima prepečeno seme na štručki še omega 3.... ne vem ?... ampak ok  sprejmem to razlago)

Potem pa še cena na grobo; največ nanesejo ravno te prčkarije.... kruhi, razno razne žitne rezine itd...
Konvektomata nimajo- zato jim to dostavljajo ;)( če je pa taka stvar vračunana s transportom in embalažo- se pa ve ,da je cena vsaj 20% višja če ne še več...
kar se kosila tiče;
Sama priprava kosila je zelo poenostavljena... tako, da zelenjava kar je sestavni del  v veliki večini je zamrznjeno .
Evo moj pojem :)! redukcija zamrznjenega- vnos priprava sveže.....Zamrznjena zelenjava je vsaj 30% dražja kot sveža( logično ne? šok zamrzovanje je pa že tehnološki postopek in ima svojo ceno- res pa da najlažje je vrečo odpret in v pisker vsebino usut ::))
Ko sem jima to rekla  sta skočili do stropa... baje ,da imajo že sedaj ogromno dela :-9 

Sedaj pa zakaj otroci ne jejo :)..... v tem obroku je spet predpisan vnos soli. Torej minimalno... ( posledica temu je pa po vsej verjetnosti za večino okusov - neokusna hrana)

Se pa obe strinjata ,da je ta buđet premajhen. No tukej smo skup prišle... čeprav jaz sem mnenja, da šolska prehrana bi se morala financirat iz proračuna. In mi je res butasto to, da tukaj se zbirajo centi.... a  tam v cestarstvu  pa en k**ac narobe zračuna maso- za*ebe  10 predorov- čez tri leta se pa spomnejo ... eh pa obnova ..o miljonih evrov pa govorijo kot tukaj v centih... dest gor ali pa dol ???.
( Tega Bajuka bi bilo treba tolk v rit šutnt, da bi poletu čez atlantik nazaj u tisto Argentino  ali od koder so ga  že prvlekli  >:()

p.s.
Imam pa obljubljeno za drug teden, da bom lahko zraven ,ko bo sestavljala jedilnik in naročala ( ker točnih  nabavnih cen ni pa nobena vedela z glave- so nižje  kot trgovinske...določene... "baje" pa ,da ko primerja tiste akcijske reklame in svoj nabavni list , da se včasih najde  kakšno živilo, ki je v trgovini v akciji še celo ceneje kot na njenem listu )



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 09 Maj 2008, 10:30:40
Svašta, res. Moja obožuje ribe in morske sadeže. Imajo jih približno nikoli.
Polnozrnate štručke in podobne bedarije - sami poglejte na deklaracije v štacunah, za kaj pravzaprav gre - za pobarvano moko, pa pač malo dodatkov celih semen. Ko sama nakupujem, je najbolj grozno, ko vprašam, kaj kakšna stvar vsebuje, pa mi prodajalke ne vedo povedat. No, če me nategnejo, po domače povedano, vem to najkasneje čez nekaj ur, ko se znajdem na urgenci.
In ja, to, kar naši otroci dobijo za jest v šolah, je daleč daleč od zdrave prehrane. In preplačano tudi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #86 : 09 Maj 2008, 11:12:49
Sicer čisto moje laično mnenje....
Mislim , da otroci jejo tisto česar so navajeni doma..... če npr. doma veliko prakticiraš mediteransko prehrano-  normalno da otrok to rad je.
(Tukaj v tem našem koncu... skorej verjetno, da  mulci planejo prej na" suhe klobase in kruh " kot na "škarpeno in blitvo")

En problem je 100% tudi v kadru v samih šolah.... jaz mislim , da tiste kuharice tam niso ravno najbolj strokovno podkovane v sami kulinariki... tako ,da če bi tudi delale npr. kakšne morske sadeže dvomim, da bi jih znale pripravit tako, da bi bili okusni. ( vsaj za tukaj to okolico govorim.... že po tem vidim kaj folk pri unem potujočem ribiču kupuje ::).... osliče in postrvi potem je pa konec.......  Jaz zadnjo ribo, ki jo kupim je oslič- prej pango...in ko mu  zatežim za kakšnega lista, muškatno hobotnico ali zobatca, - me gledajo ko "aliena" - ostali, ki so za menoj v vrsti)

Po drugi strani pa te kuharice niti nimajo interesa do kakšnih inovativnosti v obroke vlagat , ker plačo imajo od 480-540 eur :-9.... Tako da, glavni cilj jim je, da odbrenkajo tistih 8 ur in gre domov.

Drug problem.... tukaj glede same cene... pa mislim , da v tem gnezdu je "črni tič" ki  mastno služi dobavitelj( zato me res zanima tisti seznam).  Pa seveda zraven še tisti ,ki je tega dobavitelja izbral na podlagi javnega razpisa ;)
 kako gre v tej naši državi/ poznano in stalna praksa/ . Vedno nekje nekdo na račun  drugega mastno služi....in  tud če sama še nimam otrok... , se mi zdi  res  svinjarija ,da služijo na tem področju.

Kar se pa samega porekla živil tiče pa ... brez veze govorit, sej se ve od kje je,  za to niti ne rabiš neke hude strokovne računice :)......   . in potem bi se šli v tej k****vi vladi še slogan " kupujte slovensko" in "poskrbimo za bodoče olimpijce".... šur šur- že skrbijo  ::)  ::)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 09 Maj 2008, 11:56:03
No, to sem izpostavila izključno zato, ker vedno radi rečemo "na mladih svet stoji". Hrana v oš je po mojem mnenju neprimerna in nezdrava. Zdaj smo naredili par primerjav, jedilnike, tisti, ki jih je zanimalo, so si ogledali. Kako lahko od takih otrok pričakujemo, da se bodo znali zdravo prehranjevati? In kako lahko glede na dohodke povprečne slovenske družine pričakujemo, da bodo otroke prehranjevali zdravo + še etično. Samo to me zanima.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #88 : 09 Maj 2008, 12:17:15
Pa dajmo še malo: ali se pridelovanje hrane doma splača ali ne, je odvisno predvsem od tega, koliko si družina lahko privošči. Za tiste, ki si lahko privoščijo kupovanje lososa za pse, se ne splača pridelovati doma prav nič. Za tiste, ki morajo mesec preživeti z 200€ na člana družine ali pa še manj, pa se ne samo splača, ampak je celo življensko pomembno. Samo potem večine sadik, semena, škropiv in gnojil ne kupujejo, ampak jih pridelujejo sami.
Za tiste, ki jim je vse k riti prinešeno in postreženo pa se splača že zaradi tega, da se malo prizemljijo (dobesedno). Zelo fino je videti militantnega vegetarijanca (to so tisti, ki goreče spreobračajo "nevernike" in verjamejo, da vsa živa bitja lahko žive skupaj v sožitju in ljubezni) ko mu pride v vrtiček voluhar.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #89 : 09 Maj 2008, 12:34:02
Za militantne vegetarjance uši, polži ,voluhar.... niso živali.... to je ... ammm ...plevel  ? :o

Čeprav bi ti pa dala iz enega stališča zelo prav Lanabela . Tukaj v tej naši okolici- Šola. So v zadnji očinski objavi ponosno objavili ,da nujno potrebujejo še eno tenis igrišče in  športno dvorano... mogoče še celo igrišče za inline hokej. ( kakšnih hudih športnikov v tej okolici nikoli ni bilo in jih tudi ne bo!)
To, da ti znaš pridelati sadike in domače škropivo.... ja te more nekdo naučit. (Tukaj so samo trije bloki ;) tako, da večina mulčkov je doma v hišah in imajo vrt.)
Mogoče čisto bedasto razmišljam.... če gledam iz tega stališča.... ampak mislim , da namesto tistega drugega tenis igrišča( v celi šoli ne vem če več kot 10  mulcov igra tenis) bi mogoče naredili vrtnarski krožek in bi mulce naučili kaj v tej smeri..... v grobem bi jim to 100% bolj prav prišlo v življenju. Predvsem,glede na to ,da je tukaj še vedno podeželje se mi zdi res bolj koristno .
Tisti, ki bi bil pa že toliko dober v tenisu pa v nadaljnem sigurno ne bo tukaj treniral....



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.