Kraševec, kraški ovčar [Karst Shepherd Dog]

**Jackie** · 450787

trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #30 : 31 December 2005, 10:34:06
Šiba: si ti v nenehnem kontaktu z lastnico? Zato da ne bo Kana prepričevala, potem bo pa psička že oddana  :-\

LP, Črt



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #31 : 31 December 2005, 10:40:43
Bom seveda...
Upam da ga bom prepričala...
Je pa tako...
Upam da psička ne kaže znakov agresivnosti do ljudi in drugih živali 8ovac, psov )...



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 01 Januar 2006, 14:03:19
Jutri dopoldan pokličem to gospo, da izvem , če je kaj novega.
Nazadnje prejšnji teden, mislim, da v sredo se je z njo pogovarjala naša tajnica in ji je rekla, da gre čez praznike k sinu-v tem času bo psičko hranil nek sosed. Po novem letu pa da bo mogla nekaj ukrenit. To sem nazadnje slišala, tako, da je verjetno še ni oddala.
Kaj pa se tiče tega ali je huda do drugih živali ali ne, ne vem, ker je še nisem videla. Imam pa namen iti (morda čez vikend) malo na izlet v Kočevje pogledat psičko. Tako, da bom lahko več povedala.
Do teh živali s katerimi je živela, ni bila huda, z drugimi pa sploh ne vem , če je imela kaj stikov.


Kako pa ste preživeli novo leto z vašimi kužki, jih je motilo pokanje?
Šiba je bila ves čas v hiši, dvakrat smo jo peljali ven, pa je kar šlo. :-* :P :) ;)



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 04 Januar 2006, 11:13:43
Glede Kraševke mi je odgovoril en gospod iz zveze društev rejcev drobnice, kamor sem napisala prošnjo, če morda kdo potrebuje takšno psičko.
Pravi, da je kar interes za psičko in upam, da bo čim prej dobila nov dom. :-*


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #34 : 07 Januar 2006, 16:22:41
Pravkar sem na forumu ( http://www.mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?t=8756&postdays=0&postorder=asc&start=15 ) prebrala,da ima kraševka nov dom. Srečno! :-* :)

LP,Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #35 : 07 Januar 2006, 21:23:59
No prima :) Upam da je našla dom v katerem bo srečna.

Lp, Črt



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 08 Januar 2006, 10:38:02
Zgodba s to psičko še do sedaj ni srečna. :'( :-[ :(
Psičko je res vzel  gospod iz okolice Ig-a, ki ima prav tako posestvo z ovcami. Ko je psičko pripeljal domov, jo je spustil k ovcam in psička je v šoku pobegnila. Tako, da se ta psička sedaj išče! :'( :-\ :-[

Kraški ovčarji se tako zelo navežejo na gospodarja, sploh, če pri njem lepo živijo, da je to za pse res pravi šok, če morajo zamenjati okolje in lastnika. Za to psičko je bil že prvi stres, ko so jo ločili od psa, s katerim je od malega živela. Sedaj jo je "pobasal"  in odpeljal čisto tretji človek, ki ga še nikoli ni videla, kar jo je verjetno čisto zmedlo in je pobegnila.
Kdor bo to psičko vzel, ji bo moral nameniti veliko potrpežljivosti in "ljubezni", da se bo navadila.

Je pa ta gospa lepo skrbela za psa in sem sprva dobila napačen vtis, da nima primernega odnosa do psa. Obžalujem, da sem to napisala.
Ta g. ki je psičko vzel se je prvič namreč zmotil in ji dal napačno telefonsko številko in ko je poklicala, ker jo je zanimalo kako je s psico, je dobila odgovor, da številka ne obstaja. Seveda je bila šokorana, jezna in žalostna, kam je dala psičko. Rekla je, da celo noč ni spala, ker je samo razmišljala o psički. Tako, da je imela psičko resnično rada.

Umam, da se bo psička kmalu našla in, da bo uspela srečno zaživet v drugem domu.


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #37 : 08 Januar 2006, 11:20:38
Oh, uboga kužica! :'(
Res, kraški ovčar je pasma, ki se strašno naveže na enega lastnika in težko, da bo ta psička uspešno prebolela odhod k novemu lastniku in v novo okolje. Pa kaj res ni nobene možnosti, da bi jo gospa obdržala? Poznam nekaj lastnikov kraševcev, ki imajo svoje pse v stanovanju in jim je čisto v redu, je pa seveda potrebno več sprehajanja. Ne vem, nekateri so striktno proti, da bi imeli veliko pasmo v stanovanju, vendar sploh ni problema, če mu nudiš vsakodnevne dolge sprehode. Tudi mi smo imeli prvega dalmatinca v bloku in je bil čisto zadovoljen kuža. Tudi drugega smo ves čas imeli v hiši. Samo treba se je potruditi in mu nuditi tisto, kar potrebuje.
Upam, da bodo psičko čimprej našli in da ni doživela prevelikega stresa, ki lahko za celo življenje vpliva nanjo.


šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 08 Januar 2006, 11:47:01
Ja Talija tudi jaz sem o tem razmišljala, samo nisem si upala tega predlagat. Lahko bi vzel tudi sin oba psa, pa magari bi mi v društvu nekako zbrali denar za sterilizacijo, če se morda boji gonitev. Na vem sicer kako živi sin ali res ne more imeti obeh psov, da je vzel samo samca.
Meni se ta psica tako zelo smili. Bom poklcala to gospo danes zvečer in se bom probala z njo pogovorit, če obstaja kaka druga opcija. Jaz za sebe vem, da ne bi oddala svojega psa in bi že nekako uredila, da bi šlo.


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #39 : 08 Januar 2006, 11:52:47
Se strinjam s teboj, tudi jaz ne bi mogla oddati svojih psov, razen, če bi bila sama tako bolana, da ne bi mogla skrbeti za njih-pa še v tem primeru bi se obrnila na sorodnike ali prijatelje. Držim pesti, da ti bo uspelo prepričati gospo. Novic o pobegli psički še ni?


šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 08 Januar 2006, 12:02:46
Še ne, bom poklicala po 18. uri, takrat je dosegljiva.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #41 : 08 Januar 2006, 19:17:09
psička pri mojem sošolcu žal ne bo našla doma  :-\



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #42 : 22 Februar 2006, 10:06:18
Da malo osvežim temo ;D vam povem, da pričakujemo mladička kraševca v marcu.
Na tej sliki je že pokazal, da bo velik don juan. :o



Lp


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #43 : 22 Februar 2006, 11:54:53
Da malo osvežim temo ;D vam povem, da pričakujemo mladička kraševca v marcu.
Na tej sliki je že pokazal, da bo velik don juan. :o
Lp

kaki lepotec!  :-* :-* :-*



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #44 : 25 Februar 2006, 18:17:12
Ja, lepotec je pa res, se komaj zadržim, da ga ne odpeljem domov.

Pravkar sem pa prišla iz obiska pri vzreditelju, kjer sem cartala malega Kata, ki se je kar naslonil name, tako mu je bilo všeč. Baje je pravi razgrajač, se rad tepe in edini je pogruntal kako preplezati oviro, ki ga loči od mamice  >:( . In, ko ga je g. Emil vrnil nazaj k ostalim mladičkom, mu je tako zameril, da ga dva dni ni hotel pogledati  :P. Že kaže svoje prave barve in res zgleda, da bomo imeli polne roke dela z njim. Vzreditelj jih tudi uči kako gristi vezalke na čevljih, tako da se bomo morali naučiti pospravljati čevlje, če ne bomo ostali brez njih.
Tukaj pa še slikca s hudo resnim pogledom  ;D .



Lp


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #45 : 16 Marec 2006, 10:04:48
Da poročam, kaj se dogaja s Katom.  ;D Včeraj je spoznal mojo Kano, ki ga je bila zelo vesela, samo ni mu pustila, da jo voha, ker očitno meni, da je še premlad za te zadeve   :o (šel je namreč direkt k riti in se kar nalimal nanjo) Muce so se ga ustrašile, čeprav so vajene drugih psov na obisku, ampak Kata niso mogle nekako spravit v predalček, ker je prevelik za mačko in premajhen za psa.   :D Včeraj sem ga prvič videla na hrbtu, prej se ni hotel prevalit na hrbet, da bi ga čohala po trebuščku, čeprav mu je všeč, ampak mu je Kana pokazala kako se to dela in zdej kar leži na hrbtu in se igra.

http://roadie.moj-album.com/slike/959196/5BHlxOVJ4F4qTfZr.v.jpg

Na sprehodu so ga vsi občudovali in spraševali, a je to kraški ovčar ali šarplaninec?  ;D Pa sem rekla, da kraški ovčar, pa je en gospod rekel, a slovenec si! No, ko je šel Kato na sprehod z mojim fantom in Kano, ki je oba takrat prvič spoznal, je šel kar za drugimi sprehajalci in tekel za njimi, moj fant pa za njim, ker se ni hotel vrniti.   :D Katova najnovejša pogruntavščina je, da spleza na kup snega in se po trebuhu dol zapelje   :o Ne morem verjeti, kako obožuje sneg. Tukaj je še ena slikca s sprehoda.

http://roadie.moj-album.com/slike/959196/mkxEf913em5aLeOR.v.jpg

Proti večeru sta pa bila Kato in Kana že prava prijatelja. Kana je ležala na tleh, Kato je pa okoli nje norel in lajal nanjo, ona seveda nazaj, in potem je začel še skakat na njo.

http://roadie.moj-album.com/slike/959196/QZNDe6C0p7hoyoty.v.jpg

Male probleme imamo s posodico za brikete, namreč noče jesti briketov iz nje, drugo hrano ja, brikete pa ne, šele ko jih daš ven iz posodice na tla, potem jih poje. Verjetno bomo morali novo posodico kupiti, tako kot jo je imel pri g. Emilu, bomo videli, če mu bo tista bolj všeč.

Lp


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #46 : 16 Marec 2006, 10:11:38
Bolha: pravo malo idilo imate! Res sta luštna za pogledat - sploh Kato - bi ga človek kar pohrustal - tako je simpatičen!  ;D


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #47 : 02 April 2006, 10:59:50
Kato je bil v četrtek prvič v pasji šoli in je pred začetkom tako norel z ostalimi, da je celo bruhal  :o, čeprav je jedel 3 ure prej. Mami je vsa zagnana in kupuje vse pripomočke, katere so jim naročili, da morajo naslednjič prinesti.  ;D Poba je vsakič, ko ga vidim, večji. Včeraj nam je ratala samo ena slikca, ker so potem baterije crknile. >:(



Imam pa še eno sliko na kateri se vidi, da ima očala "narisana" okoli oči  :D , pa me zanima, če jih ima še kakšen vaš kraševec.



Lp


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #48 : 02 April 2006, 11:24:19
Jaz sicer nimam kraškega ovčarja ampak sem malo pogledala malo na net in mislim da ma tale kraški ovčar tudi očale okoli, pa tale tudi, tako da ima najbrž dosti kraških ovčarjev take učke. In so ful simpatični zaradi tega  ;D Tvoj je pa itak cortek na kubik  :-*  :-*



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #49 : 02 April 2006, 12:08:44
Joj, kako je sladek!  :-* :-* :-*



lupus

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 4
Odgovori #50 : 02 April 2006, 19:30:53
Najprej bi dejal,da je kraševec človek,pes pa je kraški ovčar.Uradna klasifikacija FCI govori
o kraškem ovčarju.Izredno me veseli,da je še vedno nekaj zanimanja za to našo slovensko pasmo.Kraški ovčar je zelo samozavesten pes,ki pa se ga da z občutkom zelo lepo izšolati.
Slovenci se žal premalo zavedamo,da imamo res imenitnega psa,ki obstaja veliko dalje kot naprimer nemški ovčar.Zelo uporaben pes,če služi svojemu namenu.Je tudi zelo pogumen,zelo
lepe zunanjosti in izredno vdan svojemu gospodarju.Starosta slovenske kinologije
g.Janez Hoajan je dejal,da se vsakemu,ki pripelje kraškega ovčarja na oceno,zahvali.In prav je tako.Mladič na sliki je kar simpatičen.



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #51 : 03 April 2006, 14:55:15
S spremenjenim standardom iz leta 2001 se pasma uradno imenuje Kraševec. Tako je zapisano na internetni strani društva ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev, vendar pa ime še ni priznano s strani FCI. Mislim, da bo sedaj, ko se je zamenjalo vodstvo društva, veliko več storjeno za promocijo naše avtohtone pasme, vsaj zdaj kaže vse v tej smeri. Z mesecem majem, bo začela delovati nova spletna stran društva in izšla bo revija Kraševec, ki je bila za zdaj le interno glasilo društva, od maja naprej pa bo izšla še kot priloga Kinologu in reviji Moj pes, pa tudi kupiti jo bo lahko v prosti prodaji.

Lp


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #52 : 03 April 2006, 18:58:07
Enako poimenovanje ljudi in psov v istem območju je dokaj pogosto, naj spomnim:
dalmatinec, leonberžan, rottweilec .... tako da se tudi meni zdi edino pravilno da se prizna novi naziv pasme ki je Kraševec.

Lp, Črt



lupus

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 4
Odgovori #53 : 04 April 2006, 19:49:59
Nimam ničesar proti imenu kraševec,vendar ne bi prehiteval dogodkov.Dokler
skupščina FCI ne doda tega v standarizacijo psov,je uradno kraški ovčar.Kar pa
se tiče poslovenitve imen posameznih pasem je lahko predmet razprave.Za mene
osebno je kar malo smešno,da hočemo tako staro pasmo,kot je rotweilerali pa
kraški ovčar preimenovati.Matična dežela posamezne pasme in matična pasemska
organizacija je odgovorna za posamezno pasmo.Če govorimo o hanoverskem barvarju,
je to lahko po tej logiki tudi hanoveranec.Kolikor vem,je to pasma konj ne psov.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #54 : 04 April 2006, 19:52:20
Saj ni hanoveranski bavar, ampak hanoverski bavar torej bi bil hanoverec , ali nekaj podobnega !
Bolha ... slike od malega Katko ta PROSIM !



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #55 : 04 April 2006, 22:28:32
Slike bodo mogle pa malo pačakati, ker bom zdaj delala cele dneve in nimam časa ga it pogledat. :( Imam pa nekaj novih dogodivščin za povedat. :D Mali je odkril ogledalo, ki je naslonjeno na steno in še čaka na pravo namestitev in se hodi gledat v njega. Prvič je renčal in lajal nanj, zdaj pa klizne v sobo in se gleda in s tačko boža. ;D Druga stvar je, da še ni star 3 mesece in že probava dvigovat nogo pri lulanju. Jo čisto malo dvigne, ampak je v luftu. :o Prvič mu je mami tudi noge oprala v lavorju, ker je bil tako svinjski. Našel je namreč staro avtomobilsko gumo v kateri je mama imela rože, ampak je bila zdaj samo voda v njej in on je moral seveda tisto vodo ven spravit in je zlezel v gumo. :D Da sploh ne omenjam kako mu je fajn po vodi hodit in se po mokri travi valjat. Še sama ne dohajam vsem norčijam, ki jih počne. ;D

Lp


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #56 : 07 April 2006, 19:30:01
Hhehe... potem pa je res pravi mali razbojnik ... izgleda boste morali kar paziti na dominantnost :)
No... kake slikice pa se res ne bomo branili :D

Lp, Črt



bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #57 : 03 Maj 2006, 19:00:11
No, pa je končno začela delovati nova prenovljena stran društva ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev. Vljudno vabljeni na ogled:

http://www.dlvkos.si/si/index.shtml

Pa preberite si moj prispevek "prvi dnevi z mojim kraševcem" v rubriki "naši kraševci" - "življenje s kraševcem"(zelo ponosna sama nase :-[) in pa vabljeni na vse dogodke v rubriki "aktualno - koledar dogodkov".

A mogoče kdo ve, čigava je slika meseca? ;) ;) ;D

Lp


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #58 : 03 Maj 2006, 19:21:46

A mogoče kdo ve, čigava je slika meseca? ;) ;) ;D


Tvoja, s Katom in Kano?   ;)
Ko Kato pelje Kano na sprehod. ;D

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #59 : 18 Junij 2006, 16:22:12
Da malce osvežim temo. :D Tukaj je nekaj albumov, prvi je iz razstave CAC Hrušica:
http://roadie.moj-album.com/album/3430907/
Drugi pa iz Pižmohtovega ranča, kjer je bil naš Kato na obisku pri mamici Boni in tetki Baji:
http://roadie.moj-album.com/album/3727451/

Tukaj pa ena slikca za pokušino. :o Naš Kato s kozicami in čisto zmatran od igranja s tetko Bajo :D:


In pa vsi trije:

Lp