Prepoved šolanja nekaterih pasem

roksti · 32419

roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
: 23 Maj 2008, 08:25:38
Pozdravljeni.

Morda malo laično vprašanje glede šolanja nekaterih "nevarnih" pasem. Dosti je napisanega ali povedanega o prepovedi šolanja IPO ( obramba ) nevarnih pasem, zanima me predvsem kateri zakon to prepoveduje. Kljub iskanju mi nikakor ni uspelo najti striktne prepovedi šolanja mastifov in tudi nekaterih drugih pasem, je to dejansko v zakonu, ali je le v pravilniku KZS.

Osebno se mi ne zdi smiselna prepoved šolanja psov, predvsem tistih pasem pri katerih bi bilo šolanje psa in pa tudi lastnika lahko samo pozitivno.

L.p.
Rok



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 23 Maj 2008, 08:33:26
ne prepoveduje noben zakon, ampak KZS pravilnik- če bom našla kateri bom objavila.
Se pravi tudi snakcije se nanašajo smo na dejavnosti ,ki so v pristojnosti KZS

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 Maj 2008, 08:50:04
hvala deteljica

Torej KZS omejuje samo sebe predvsem pa inštruktorje pri izvajanju ene od njihovih dejavnosti. Praktično torej pomeni da morajo slovenski lastniki določenih pasem psov "najeti" tuje trenerje-inštruktorje za šolanje svojega psa. Posledično se včlanijo tudi v tujo kinološko zvezo da lahko pod njenim okriljem šolajo psa, opravljajo izpite in hodijo na tekmovanja.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 23 Maj 2008, 08:58:07
hvala deteljica

Torej KZS omejuje samo sebe predvsem pa inštruktorje pri izvajanju ene od njihovih dejavnosti. Praktično torej pomeni da morajo slovenski lastniki določenih pasem psov "najeti" tuje trenerje-inštruktorje za šolanje svojega psa. Posledično se včlanijo tudi v tujo kinološko zvezo da lahko pod njenim okriljem šolajo psa, opravljajo izpite in hodijo na tekmovanja.



se bojim, da ne , ker ima večina, če ne vse države pod FCI, take pravilnike  ::)
Pa tud za privat zase delat  težko najdeš kakšnega markerja, ki kaj zna , ki bi tvegal izgubo licence  :-\

Markerji brez licence pa (običajno) naredijo več škode kot koristi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 23 Maj 2008, 09:21:12
Aha torej je tak pravilnik v krovni org. FCI

Absolutno se pa strinjam da mora biti šolanje pod kontrolo izkušenega markerja torej marker z licenco. Privat delati neko šolanje pa se mi tudi ne zdi najbolj smiselno, konec koncev mora biti šolanje zabavna zadeva za psa in tudi lastnika, konec koncev tudi dobra družba nekaj velja.







deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 23 Maj 2008, 09:31:14
ma ne , dvomim, , v FCI pravilniku o IPO nič takega ne piše.
Piše samo da laho delajo vsi psi z rodovnikom.
To bodo bolj nacionalni predpisi- ampak žel ne uspem najt kje točno in kako to piše  :-[
Tko da ne bi širila nekih nepreverjenih informacij  ::)
Bom pa povprašala ob priliki pristojne

Sicer pa imaš na izbiro ogromno športov- prepoved se nanša le na vaje obrambe in IPO (klasika) za večino tako in tako ni kdo ve kaj privlačen zašolat- je preveč časa, denarja  in dela za vložit

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 Maj 2008, 09:36:54
Trial Requirements

On the day of the trial the dog must have reached the required age.  No exceptions are allowed.
      IPO-1      18 months
      IPO-2      19 months
      IPO-3      20 months
      IPO-FH   20 months


All dogs, regardless of their size, breed or proof of pedigree are allowed to participate


Točno tako deteljica zgoraj prepis FCI pravilnika o IPO.

Tudi jaz mislim, da so to bolj nacinalni pravilniki oz. priporočila, sem pa tudi že sam zabil nekaj časa da bi si prišel na čisto. Vendar mi nikakor ne uspe najti pravilnika ali česarkoli povezanega z prepovedjo šolanja >:(



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #7 : 23 Maj 2008, 09:56:52
Kakor je meni znano, za nekatere pasme res ni priporočljivo z njimi delati obrambo. Vse ostale veščine pa ni problema. Za mojo pasmo vem, da je to odsvetovano kot za ostale prvinske pasme, pa še marsikatere druge ;) Je še ogromno drugih pasjih disciplin s katerimi se s psom lahko ukvarjaš :P


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 Maj 2008, 10:10:23
aska ti dam prav, da za nekatere pasme ni priporočljivo, in da je še ogromno drugi disciplin in športov s katerimi se lahko ukvarjava s psom.

Vendar me zanima predvsem iz lastnega interesa šolanje po IPO, predvsem pa zaradi tega ker povsod berem "kao" o prepovedi šolanja obrambe nekaterih pasem, kako lahko marker izgubi licenco itd.,itd.
Nikjer pa ne najdem tega pravilnika, kjer bi to bilo napisano črno na belem.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 23 Maj 2008, 10:42:26
Pokliči na KZS in povprašaj ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 23 Maj 2008, 10:49:33
Pokliči na KZS in povprašaj ;)
al pa semle pošlji mail

[email protected]

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 23 Maj 2008, 11:03:52
Potrebno bo povprašati Komisijo za šolanje pri KZS. Imajo spletno stran http://www.solanje-kzs.com .

Sem pa našla med "Pomembnejši sklepi zbora sodnikov za delo od leta 2003 – 2008" naslednjo točko:

Citiraj
13. v arhivu KZS se naj poišče seznam pasem, ki jih FCI uvršča med pasme s katerimi ni priporočeno delati vaj discipline " C ". Seznam naj se objavi v reviji Kinolog


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 23 Maj 2008, 12:32:54
Prebral vse kar se najde na netu pa še vedno nikjer ničesar o prepovedi, vedno je omenjeno samo " ni priporočeno" . Me pa zanima če pozna kdo od pesjanarjev kakšnega markerja ali inštruktorja, verjetno je pa tudi kateri od njih član tega foruma. Pa, da vidimo od koga je prejel oz. dobil navodila da ne sme opravljati obrambe za "nevarne pasme"  in pa seveda tudi opozorilo o izgubi licence.






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 23 Maj 2008, 12:37:52
če ni uradne prepovedi (ne priporočilo)  v karšnem koli členu , ni podlage za izgubo licence ali prepoved nastopanja, ne glede na grožnje.
Bodi no dober in vprašaj na zgornji mail - samo to bo verodostojen podatek,  pa potem povej še nam uradni odgovor.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 23 Maj 2008, 13:06:11
Brez skrbi se bom v kratkem pozanimal kako stvari stojijo 8). Imam pa rad, da preden začnem delati oz. gnjaviti ljudi preiščem vse mogoče in nemogoče vire da pridem do čimveč informacij, zadnja info. ki jo rabim je ta z kakšnim obvestilom so bili markerji seznanjeni o potencialnem odvzemu licence-če ta zadeva sploh drži. Ker če to drži, bi bilo pametno oz. bi se spodobilo, da se o tem  sklepu obvesti vse kinološke klube pismeno ali pa prek neke uradne strani.

Še vedno pa ne trdim da prepoved šolanja obrambe v Sloveniji ni sprejeta, rad bi le videl na kakšni podlagi in s kakšnim sklepom.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 23 Maj 2008, 13:16:16
Evo uraden odgovor iz druge roke  :D

Lista borbenih psov, ki se jih ne sme (naj se jih nebi) markirati je bila sprejeta s strani FCI in objavljena v Kinologu okoli leta 2000.
Bomo probali dobiti to listo in jo objaviti na spletni strani  ;)

LP
Igor


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #16 : 23 Maj 2008, 14:14:08
Prebral vse kar se najde na netu pa še vedno nikjer ničesar o prepovedi, vedno je omenjeno samo " ni priporočeno" . Me pa zanima če pozna kdo od pesjanarjev kakšnega markerja ali inštruktorja, verjetno je pa tudi kateri od njih član tega foruma. Pa, da vidimo od koga je prejel oz. dobil navodila da ne sme opravljati obrambe za "nevarne pasme"  in pa seveda tudi opozorilo o izgubi licence.

Tudi, če je bilo to opozorilo izdano samo ustno, dvomim, da bo kdorkoli svojo licenco postavil pod vprašaj zaradi psa, ki spada v krog pasem, ki so "potencialno nevarne". Skoraj prepričana sem, da praktično nihče ne bo pripravljen prevzeti te odgovornosti.


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 23 Maj 2008, 14:52:10
Seveda tudi sam ne želim spodbujati markerjev k neposlušnosti, saj sami sigurno vedo kako ravnati in koga poslušati, ter čigavih navodil se držati.

Moti me pa to, da je sprejeta kot sveta resnica da se "potencialno nevarnih pasem"  ne šola po IPO zaradi tega ker pač ne moreš z njimi delati obrambe. Ko pa kličeš okoli in se zanimaš zakaj je tako pa nikakor ne prideš do odgovora.
Prečekiral sem tudi celotno stran FCI pa tudi tam nisem našel ničesar o nikakršni prepovedi.

Verjetno  bo potrebno res počakati, da bom dobili uradno obrazložitev o prepovedi.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 23 Maj 2008, 15:16:13
V bistvu ne razumeš kaj sem želela povedati. Tudi, če KZS napiše, da ni priporočljivo šolati obrambe, pa tega šolanja ne prepove, dvomim da boš našel koga, ki bo pripravljen prevzeti nase odgovornost za šolanje takega psa. Na drugi strani pa, razen če v tem trenutku Komisija za šolanje ne reče izrecno, da je to spet dovoljeno, prav tako ne boš našel nikogar, ki bi za šolanje takega psa tvegal svojo licenco.


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 23 Maj 2008, 20:49:35
Urška seveda razumem kaj si hotela povedat, tudi dobro razumem da priporočilo KZS velja v kinoloških krogih kot sveto in bi bila tudi neumnost markerja, da postavlja svojo licenco pod vprašaj zaradi enega ali dveh psov.

Vendar pa kot sem napisal: moti me predvsem to, da ni nikjer najti oz. ni dostopen noben zapis ali  striktno navodilo, markerjem in tudi širši javnosti s strani KZS, katerih pasem naj ne bi markirali oz. naj bi jim bilo onemogočeno enakovredno sodelovanje po IPO programu.

Vsekakor pa sem bil seznanjen s "priporočilom" pred nakupom svojega psa, zanimivo pa mi je tudi to, da pač ljudje sprejmejo neko dejstvo nihče pa ne išče kakršnekoli obrazložitve oz. nikogar ne zanima zakaj tako ???

Je pa v Sloveniji kar nekaj lastnikov "potencialno nevarnih psov" in kogarkoli sem vprašal zakaj ne šola psa po IPO vsak mi je odgovoril isto, ker se menda ne da, ker lahko marker izgubi licenco itd.,itd. nihče pa mi ni znal razložiti od kdaj je tako in zakaj je tako ???

Prav s tem razlogom sem tudi odprl to temo in glede da je na forumu skoraj 3000 članov še vedno upam da bom dobil kakšen konkreten odgovor prav tu. :)





deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #20 : 23 Maj 2008, 21:40:56
ampak mene tud zanima tale zadeva-pravno,. Če ne piše, da je PREPOVEDANO, potem  NI pravne podlage za odvzem licence.
Pa vseeno kje je bilo objavljeno in kdo s tem grozi.
In tudi če FCI samo odsvetuje nastopanje to NI prepoved. Torej ti na štartu lahko odsvetujejo, da štartaš, če pa si ne pustiš svetovati, so te dolžni sprejet na tekmo v konkurenci in te objektivno odsoditi.
Posledice za škodo , ki jo morebiti naredi tvoj pes pa je itak z ali brez odsvetovanja vedno dolžan nositi vodnik- to si moral včasih še posebaj podpisat ob prijavi na IPO tekmo..

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 23 Maj 2008, 22:01:35
Citiraj
ampak mene tud zanima tale zadeva-pravno,. Če ne piše, da je PREPOVEDANO, potem  NI pravne podlage za odvzem licence.
Pa vseeno kje je bilo objavljeno in kdo s tem grozi.
In tudi če FCI samo odsvetuje nastopanje to NI prepoved. Torej ti na štartu lahko odsvetujejo, da štartaš, če pa si ne pustiš svetovati, so te dolžni sprejet na tekmo v konkurenci in te objektivno odsoditi.
Posledice za škodo , ki jo morebiti naredi tvoj pes pa je itak z ali brez odsvetovanja vedno dolžan nositi vodnik- to si moral včasih še posebaj podpisat ob prijavi na IPO tekmo..

no bravo deteljica  :) prav v tem je point zadeve. Se podpišem pod tvoj post



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 24 Maj 2008, 13:04:09
V bistvu ne razumeš kaj sem želela povedati. Tudi, če KZS napiše, da ni priporočljivo šolati obrambe, pa tega šolanja ne prepove, dvomim da boš našel koga, ki bo pripravljen prevzeti nase odgovornost za šolanje takega psa. Na drugi strani pa, razen če v tem trenutku Komisija za šolanje ne reče izrecno, da je to spet dovoljeno, prav tako ne boš našel nikogar, ki bi za šolanje takega psa tvegal svojo licenco.
... in svoj hrbet  ;D ;D ;D ;D

roksti, če prav razumem te zanima šolanje po IPO  ???
Pri IPO ti bo obramba lahko najmanjši problem, bolj se boš potil pri poslušnosti ter na sledi.

LP
Igor


tessa

  • *
    • Prispevkov: 363
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 24 Maj 2008, 15:38:30
kolikor vem se lahko šola vse pasme markirati pa se ne sme pitbull-ov, Ameriški staffordshire terier-jov itd.
ne vem pa če imam prav ???

Živali ne znajo povedati, znajo pa pokazati...zato se moramo toliko bolj potruditi da jih razumemo


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 24 Maj 2008, 19:47:19
Citiraj
Pri IPO ti bo obramba lahko najmanjši problem, bolj se boš potil pri poslušnosti ter na sledi

Lahko, da mi bo obramba najmanjši problem. Trenutno pa mi je največji, ker nikjer ne dobim odgovora ali lahko s Cane Corso delam enakovredno IPO ali ne, ali mi marker lahko markira psa, ali lahko opravljam izpite enakovredno drugim psom, ali se lahko udeležim tekem itd. itd..

Je pa res, da se trenutno najbolj nagibam, klasičnim disciplinam. Absolutno pa se strinjam, da bo za poslušnost potrebna pasja trma pa še malo.



mefisto

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 4
  • Neapeljski mastifi CARSO DEL DOLAR
Odgovori #25 : 24 Maj 2008, 19:58:47
roksti,

 :)

ko boš dobil, ČE boš uradni odgovor, se zanj in vir toplo priporočam, jaz odgovore "sem slišal", "ni priporočljivo"...dobivam že leta, do uradnega mi žal ni uspelo priti. ::) :(

Srečno pri iskanju!


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #26 : 24 Maj 2008, 20:15:50
Mene pa zanima, če se kje slučaaajno da delat samo sled?

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 24 Maj 2008, 20:24:47
Mene pa zanima, če se kje slučaaajno da delat samo sled?

za sled ni nobenega problema. Moraš imeti narejen B-BH potem pa na juriš  :o


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 24 Maj 2008, 20:55:14
To ja, ampak je v sklopu celega IPOja in se kompletno tudi plača, ali se da kje zmenit tudi da plačaš manj-glede na to da delaš samo eno stvar od tega? Obrambe tako ne smemo.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 24 Maj 2008, 20:57:19
Lahko delate samo sled po programu sledarja.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji