Prepoved šolanja nekaterih pasem

roksti · 32420

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 24 Maj 2008, 21:34:23
a da bili cane corso med temi "nepriporočljivimi" pasmami  :-\? Jaz sem pa zmeraj mislila,da so delovna/službena  pasma  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 24 Maj 2008, 21:55:20
Citiraj
DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 21.05.2007.

UTILIZATION :   Guard-, protection-, police-and tracking dog.

CLASSIFICATION F.C.I. :   
Group   2   Pinscher and Schnauzer, Molossian and Swiss Mountain- and Cattledogs.
      Section   2.1   Molosside breeds, Mastiff type.
                                                   Without working trial.

Delni prepis klasifikacije iz FCI standarda

Verjetno je glavni problem, Mastif type. Kaj pa vem ???
Izgleda pa da nisem edini, ki mu par stvari ni jasnih




roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 24 Maj 2008, 22:23:02
Citiraj
a da bili cane corso med temi "nepriporočljivimi" pasmami  ? Jaz sem pa zmeraj mislila,da so delovna/službena  pasma   

Obrambe naj nebi bilo mogoče delati z mastifi, CC spada med mastife, zato z njim naj nebi delal IPO itd.

Problem pa je še vedno generalni za vse "nepriporočljive " pasme, nihče ne ve kje obstaja ta lista ter kdo in kdaj jo je sprejel kot osnovo za "prepoved" opravljanja vaj iz obrambe. S tem pa onemogočil kar nekaj lastnikom "nepriporočljivih" pasem opravljanje IPO izpitov in tudi njihove udeležbe na tekmovanjih.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #33 : 25 Maj 2008, 22:06:26
rotweilerji so tud mal mastifi  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 25 Maj 2008, 23:30:50
desdobediencia: Mislim, da so v Sloveniji na leto 4 sledarske tekme, na katerih se dela samo sled, po razlinih programih, torej 1,2,3 in FH.

Lp, Ivana


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 26 Maj 2008, 07:04:57
deteljica imaš prav ja, je zanimiva primerjava FCI standarda, klasifikacije med rotweilerjem in CC

rotweiler
Citiraj
FCI-Standard N° 147/  19. 06. 2000 / GB

ROTTWEILER
 
TRANSLATION : Mrs. Chris Seidler.

ORIGIN : Germany.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 06.04.2000.

UTILIZATION :   Companion, service and working dog.

CLASSIFICATION F.C.I. :   Group   2Pinscher and Schnauzer type, Molossian type, Swiss Mountain- and Cattle Dogs and otherbreeds.
   Section   2.1   Molossian type, Mastiff    type.
   With working trial.

in CC
Citiraj
TRANSLATION : Dr. Antonio Morsiani, Dr. J.-M. Paschoud and Prof. R. Triquet.

ORIGIN : Italy.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 21.05.2007.

UTILIZATION :   Guard-, protection-, police-and tracking dog.

CLASSIFICATION F.C.I. :   Group   2Pinscher and Schnauzer, Molossian and Swiss    Mountain- and Cattledogs.
      Section   2.1   Molosside breeds, Mastiff type.
   Without working trial.

Oba skupina 2.
sekcija        2.1
 ??? ??? ??? ???



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 11 September 2009, 10:31:47
No kako po letu in pol stvari stojijo. Lahko delamo lastniki CC in drugih "nepriporočljivih pasem" izpite IPO v naši deželici ali se bo potrebo peljat izven Slovenije.
Kako pa je kaj z markerji so si že izborili pravico markiranja tudi ostalih pasem ne samo "priporočljivih - privilegiranih" pasem.
Kaj pa če pride marker z licenco iz tujine markirat v Slovenijo - velja izpit.

No samo nekaj mojega razmišljanja, na katerega še vedno nisem dobil pravih odgovorov ???

Kako bi lahko prišel oz. kje bi našel kakšen zapis oz.določilo našim markerjem, o prepovedi markiranja katerikoli pasmi.

L.p.
Rok



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #37 : 11 September 2009, 10:57:26
A si že poklical na KZS oziroma si že kontaktiral Komisijo za šolanje pri KZS? Tukaj ti bodo definitivno povedali vse saj imajo oni škarje in platno v svojih rokah :o

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #38 : 12 September 2009, 08:02:45
Deso,inštruktorja in pa enega od članov državne reprezentance za sledenje po FH imaš v domači občini,državnega in svetovnega prvaka v sledenju pa v sosednji.Tudi meni občasno pomagata,ker imajo vsi naši psi sledenje zelo radi in v njem vsi uživamo.Terenov za sledenje pa je na našem koncu kolikor hočeš.
LP Tjaša



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 14 September 2009, 10:02:58
Citiraj
A si že poklical na KZS oziroma si že kontaktiral Komisijo za šolanje pri KZS? Tukaj ti bodo definitivno povedali vse saj imajo oni škarje in platno v svojih rokah

Edino kar sem našel v papirni obliki je so tale navodila - s spremembami 2007 mislim da so še veljavna ???
http://www.solanje-kzs.com/LinkClick.aspx?fileticket=b9NCmu6NwUk%3D&tabid=57&mid=400

Pogoji za udeležbo: str 7

Pri izpitih lahko sodelujejo vsi psi, neglede na velikost, pasmo ali rodovnik.

Mislim da se tudi CC lepo "vklaplja" v ta opis.
Drugače se pa bom, bolj točno pozanimal na regijski tekmi 26.09.

L.p.
Rok




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #40 : 14 September 2009, 10:31:30
Pa bolje ti je če zdaj pokličeš in vprašaš ali lahko s CC delaš obrambo ali ne. Kdo ve če bodo na tekmi imeli čas.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 14 September 2009, 11:56:45
No poklical - prijazna gospa na splošnih informacijah je povedala, da naj nebi bilo nikakršnih zadržkov pri šolanju CC po IPO programu, prav tako naj bi se tudi obramba izvajala brez kakršnih prepovedi ali navodil markerjem.

lepo ne ;D
Sem pa vprašanje poslal še v pismeni obliki tako, da upam da bom tudi odgovor dobil v nekem doglednem času.

poslano vprašanje:

Spoštovani.

Sem lastnik dveh psov Cane Corso. Glede na različnja mnenja in debate na javnih forumih me zanima, ali je možno šolanje psov pasme Cane Corso po programu IPO.  Predvsem se vprašanje in deljena mnenja nanašajo na šolanje obrambe in s tem povezano šolanje po IPO programu, ter naknadno tudi opravljanje izpitov in udeležba na tekmovanjih.

Za vaš odgovor se Vam zahvaljujem.

Rok Verdnik



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #42 : 14 September 2009, 12:59:49
No, vidiš. Ni ti bilo treba tako dolgo čakati, lahko bi celo že treniral. ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 14 September 2009, 13:46:12
Treniramo, treniramo je pa res da imamo za obrambo prav posebno veselje >:D, kar se pa tiče poslušnosti je pa že druga pesem. >:(



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 18 September 2009, 08:25:47
No pa smo hitro dobili strokoven in uraden odgovor s strani KZS; Komisija za Šolanje

Spoštovani !

FCI  je že pred leti in KZS, oziroma Komisija za šolanje psov , napravila seznam psov, med katerimi je tudi vaš, in se za njih ne priporoča, oziroma prepoveduje, delo na disciplini C- obrambi in napadu. Strokovni delavci v Sloveniji so bili o tem seznanjeni , posebej še markerji.

LP Brane Puš, Predsednik Komisije za šolanje psov pri KZS


Lidija Oklescen
Poslovna sekretarka / Business secretary
Kinoloska zveza Slovenije / Slovenian Kennel Club
Ilirska 27
SI-1000 Ljubljana, Slovenia


No mi pridno treniramo naprej, ker psa absolutno nista agresivna in imata s treningom obrambe dober kondicijski trening in pa tudi resnično veselje, je pa res da sprejemata obrambo kot dinamično igro.

L.p.
Rok Verdnik



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #45 : 18 September 2009, 12:37:57
Meni se zdi prav bedasto, da posamezne PASME ne bi smele delati obrambe. S tem izvajljajo da obramba naredi psa nevarnega oz.  bolj nevarnega. Če je pes fiziično zmožen in ima OK samokontrolo, kar se itak da natrenirat in če lastnik obrambe loti kot se zagre in jo dokonča, ne bi smelo biti nobenih omejitev za ta ŠPORT.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #46 : 18 September 2009, 16:39:28
So pasme, katere po mojem mnenju ne bi smele delati obrambe, je pa na tem seznamu kar precej pasem, ki bi obrambo delale brez težav oz. popolnoma enako kot ostale pasme, ki jo lahko delajo. Pri določenih pasmah pa nikakor ne bi želela odpirati nagonov, ki so potrebni za dobro delo v tej disciplini. In za tem stojim.

Kot je napisal g. Puš je to pri nas priporočilo Komisije za šolanje pri KZS. Le ta ima vpliv na strokovni kader in tisto, kar je v njeni pristojnosti. Se pravi, da lahko strokovna oseba, ki markira psa take pasme, izgubi licenco. Ni pa KZS nek državni organ, ki bi lahko tako šolanje prepovedal, tako, da obstaja seveda opcija, da vsakdo dela s svojim psom kar hoče, z markerjem brez licence ali takim z licenco, če je pripravljen tvegati, da jo zato izgubi.



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 18 September 2009, 17:15:22
Citiraj
So pasme, katere po mojem mnenju ne bi smele delati obrambe, je pa na tem seznamu kar precej pasem, ki bi obrambo delale brez težav oz. popolnoma enako kot ostale pasme, ki jo lahko delajo. Pri določenih pasmah pa nikakor ne bi želela odpirati nagonov, ki so potrebni za dobro delo v tej disciplini. In za tem stojim.

Kot je napisal g. Puš je to pri nas priporočilo Komisije za šolanje pri KZS. Le ta ima vpliv na strokovni kader in tisto, kar je v njeni pristojnosti. Se pravi, da lahko strokovna oseba, ki markira psa take pasme, izgubi licenco. Ni pa KZS nek državni organ, ki bi lahko tako šolanje prepovedal, tako, da obstaja seveda opcija, da vsakdo dela s svojim psom kar hoče, z markerjem brez licence ali takim z licenco, če je pripravljen tvegati, da jo zato izgubi.


Urška lepo napisano, prav zaradi tega ker neka zveza, takšna ali drugačna nima pristojnosti nekega državnega organa, še manj pa pristojnost kakšnega zakonodajnega državnega organa lahko poda le lastno mnenje, nikakor pa lastnikom ne more prepovedovati nikakršnega delovanja v smislu neke legalne dejavnosti.
Zveza je konec koncev samo zveza treh ali več klubov, z približno enako interesno dejavnostjo te klube pa povezuje statut zveze v kateri so zapisame osnovne dejavnosti in usmeritve.
Še bolj absurdno pa je da lahko nekdo svojim članom, ki plačajo članarino, seminarje, tečaje in izpite prepoveduje njihovo osnovno dejavnost.
Konec koncev vsak posameznik odgovarja za svoja dejanja, no v kinologiji pa tudi za dejanja svojega štirinožnega prijatelja.

Morda pa bi bil tudi čas da se lista pasem za katere velja prepoved malo osveži  ne pa da se preprosto prepiše neka lista za katero se ne priporoča učenje obrambe in to listo potem prevzame le da še dopišemo - prepoved.
Je pa zanimivo da morajo klubi ki želijo delovati v neki mednarodni zvezi oz. organizaciji biti smo v Sloveniji povezani v neko nacionalno zvezo, v tujini to ni praksa in je lahko katerikoli klub, član neke mednarodne organizacije ali zveze z sorodno dejavnostjo pač klub plača članarino organizaciji katere član želi postati.

To pa seveda ne velja samo za KZS ampak za večino zvez v RS. No je pa tudi dosti primerov ko klubi plačajo direktno mednarodno članarino raznim zvezam samo zato da so člani mednarodne organizacije vendar brez pristojnosti v nacionalnem smislu.

l.p.
Rok






ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #48 : 18 September 2009, 19:47:10
Ok eno mogoče neumno vprašanje, glede na to, da o klasiki ne vem veliko, pa tudi malo izven teme ampak  kakšni so pogoji za pridobitev licence za markerje?



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 18 September 2009, 20:45:52
Citiraj
Ok eno mogoče neumno vprašanje, glede na to, da o klasiki ne vem veliko, pa tudi malo izven teme ampak  kakšni so pogoji za pridobitev licence za markerje?

ninci mi mogoče bereš misli ;)

l.p.
Rok



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #50 : 18 September 2009, 21:01:55
Ne vem. Mene zanima ker se mi zdi, da šolanje obrambe pač ni nekaj kar tako in moraš stvar delati 100% ali pa nič. In upam, da morajo imeti markerji za to delo nekaj znanja, kako ne samo spodbujati nagone ampak jih tudi pravilno usmerjati in uporabiti. In če licenco dobi vsak, ki zanjo zaprosi potem je ubistvu vseeno ali delaš obrambo pri markerju z licenco ali brez. Če pa mora marker za pridobitev licence pokazati neko konkretno znanje potem pa absolutno pride v poštev samo marker z licenco. 

Pa da ne bo razumljeno narobe, vem da se tudi markerji z licenco razlikujejo po kvaliteti in da imamo dobre in slabe markerje. Ostaja mi samo to osnovno vprašanje kaj je potrebno za pridobitev licence pokazat? In ali lahko marker brez licence sploh uradno opravlja markirane na treningih recimo? Za tekme mi je jasno, da mora imeti licenco.

V Italiji recimo je nekaj vzrediteljev, ki raje vidi da ima pes opravljen IPO kot CAL. CAL je sicer potreben za pridobitev It. šampionata, ampak je po njihovem mnenju IPO veliko boljši odraz stabilnosti in delavnih lastnosti psa kot CAL. Pes je dejansko izšolan, pri CAL pa je baje vse nekaj na pol in psi niso pod kontrolo.




roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 18 September 2009, 21:09:28
No prav nekaj takega sem se tudi sam spraševal. Razlika markerjev z licenco ali brez nje, ker kolikor vidim iz seznama in tudi slišim je kar nekaj markerjev - dobrih markerjev ki so imeli licenco še leto ali dve nazaj sedaj brez licence. Bi jih bilo zanimivo vprašat zakaj se niso odločili za licenco.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #52 : 18 September 2009, 22:01:59
Za članstvo v FCI (mednarodna kinološka zveza) je pogoj članstvo v nacionalni zvezi in večina kinologije je organizirana na tak način.

Ninci, kolikor je meni znano (bilo bi bolje, da več napiše kdo, ki je na forumu in ima markersko licenco, jih je kar nekaj), mora marker opraviti izobraževanje, ki ga ima za markerje pripravljenega KZS. Na izobraževanje te lahko pošlje samo društvo, ki to ponavadi stori s kadri, katere ima za perspektivne in so se pokazali kot primerne za to delo. Izobraževanje je teoretično in praktično, prav tak je na koncu izpit. Licence so razdeljene po stopnjah: marker, marker osnovnega šolanja.

Za delo na tekmah pa morajo markerji z licenco, ki želijo markirati tekme, vsako leto znova opraviti poseben preizkus, kjer lahko dobijo kolikor vem 3 različne stopnje tekmovalnih licenc: za regijske tekme, za državne tekme in za mednarodne tekme. Stopnja licence je odvisna od njihove kvalitete markiranja.

To, da ima marker tekmovalno licenco še ne pomeni, da je primerno usposobljen za šolanje psov v obrambi. Markiranje na tekmi ima z markiranjem mlademu psu zelo malo skupnega, za učenje psa potrebuješ markerja, ki ve kaj dela in zna prebrati psa v različnih fazah, se mu prilagoditi v delu in ga potrjevati tam, kjer pes to potrebuje na njemu ustrezen način. Ko opazuješ tako delo dobiš občutek, da gre za dobro zrežirano predstavo, za balet, mene markersko delo pri izgradnji psa vedno znova popolnoma fascinira. Sploh, če lahko opazuješ pri tem delu ljudi, ki ga obvladajo.


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 19 September 2009, 10:38:19
V delo in strokovnost slovenskih markerjev vsekakor ne dvomim.
Me pa moti, da sedaj že po večmesečnem iskanju nikakor ne morem priti do navodil "strokovnemu" kadru glede šolanja obrambe. Prav tako me moti kako oz. iz katerih seznamov se je sestavil seznam pasem za katere se " ne priporoča" šolanje obrambe , markerjem se pa preprosto prepove markiranje tem pasmam oz. se jim zagrozi odvzem licence. Razlika med  "se ne priporoča" oz. prepovedjo pa je ogromna.
Osebno sem mnenja, bi seznam pasem za katere velja prepoved šolanja obrambe oz. so potencialno nevarne, če že tako stvari stojijo moral moral biti na prvi strani Komisije za Šolanje, ne pa, da ga je nemogoče najti.

Tudi sam občudujem delo dobrih markerjev, še posebno tistih z dest ali več leti izkušenj. Prav zato pa še toliko težje razumen ali niso prav ti ljudje najbolj strokovno podkovani pri delu markiranja in dajanja ocen psa pri delu. Ali res dobri markerji potrebujejo navodila na papirju s katerim psom lahko delajo in s katerim ne ?

primerjava: avtošola; inštruktorji lahko poučujejo bodoče voznike samo z znamkami vozil : Toyota, VW, Opel in Cadilac vsi ostali so potencialno nevarni za uporabo ker se lahko zaletiš ?????



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #54 : 19 September 2009, 17:21:28
Prepričana sem, da če boš pisal na KzŠ (Komisija za šolanje), boš brez težav dobil seznam pasem. Morda dobiš tudi utemeljitev zakaj je temu tako.

V nasprotju s tabo sem mnenja, da so v sloveniji dobri markerji, ki bi jim bila pripravljena zaupati v delo svojega mladega psa, najbolj redka zvrst strokovnega kinološkega kadra. Če dobro pomislim, najdem samo 3. Pa še enega čez mejo lahko prištejem zraven.


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 20 September 2009, 18:56:11
Citiraj
V nasprotju s tabo sem mnenja, da so v sloveniji dobri markerji, ki bi jim bila pripravljena zaupati v delo svojega mladega psa, najbolj redka zvrst strokovnega kinološkega kadra. Če dobro pomislim, najdem samo 3. Pa še enega čez mejo lahko prištejem zraven.

Op, to pa ni glih bleščeča številka. ( Pa imajo vsi trije slovensko licenco ? )

Glede na to, da trend delovanja članov v klubih vseh panog upada, bodo verjetno čez pet let še vedno isti trije markerji ali manj le z več "kilometrine".

l.p.
Rok