Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 375950

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1050 : 10 Februar 2012, 00:07:57
Zdaj pa zares!
Ameriški šampion Ch. Lerwick Rex (rojen 1910)


Kmečki cucki:



Dreams

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1051 : 10 Februar 2012, 00:08:47
Zanimivo, predvsem v oci pade krajsa dlaka, krajsi gobcki od vecine danasnjih in pa dominantnost tricolor in biblack barve. Tisti ameriski prvak je pa ko en pomanjsan Border prej kot dandanes pomanjsan "skot"... :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1052 : 10 Februar 2012, 00:40:57
Ja, res zanimiv arhiv. Čeprav v resnici so to psi Šetlandskih otokov, torej zmešnjava krvi, ki je prišla mimo (od špicev do španjelov). Ful je temnih po glavi in bolj malo beline nasploh. Temna maska naj bi prišla od špicev. Zelo poklapana ušesa so španjelska, nekateri imajo kratke noge, kot kakšni King Charlesi. Eni viri pravijo, da so škote mešali še v 60-ih letih, kar razloži da je še danes velika variacija v velikostih.

Krajšo dlako bi pa jaz takoj nazaj! Moj Pje pravi, da je ziher direktni potomec tega pasjega deca:)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1053 : 10 Februar 2012, 00:41:40
Pa merlov ni opaziti. To bi pa morali škoti prinesti?



Dreams

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1054 : 10 Februar 2012, 11:19:01
Verjetno so skoti ja, tako kot danasnjo dominantnost/razsirjenost sable barve, kakor tudi odlakanost.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1055 : 10 Februar 2012, 11:42:34
Ta prvi je po postavi direkt kopija od moje Wapi. Sem pa v enem clanku o zgodovini borderjev nasla, da so na dolocenih podrocjih Britanije za paso rabili hitre in nizje, bolj lisickaste pse, ki so bili tudi predniki seltijev.

battito animale


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1056 : 10 Februar 2012, 22:36:44
Tale je pa kar konkreten dec, kot avstralec? Krasen kuža,ko bi šeltiji (p)ostali bolj taki...


To o lisičkastih, manjših borderjih sem tudi jaz slišala. Drugače pa so meni manjši, lisičkasti psi lušni, da je kaj. Sploh sable osebki (kriv je Pje:)).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1057 : 10 Februar 2012, 22:41:46
Slika iz 1920... ne morem verjeti... Čisto moderen tip, če bi le pri tej dlaki ostali.

http://photos.shetland-museum.org.uk/index.php?a=wordsearch&s=item&key=Wczo4OiJzaGVlcGRvZyI7&pg=19




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1058 : 10 Februar 2012, 22:53:17
Vau, to naj bi bil šelti iz 1910!!?? Imamo že odlakanost, hlačke:))), belino, verjetno sable?
http://photos.shetland-museum.org.uk/index.php?a=wordsearch&s=item&key=Wczo4OiJzaGVlcGRvZyI7&pg=29
]



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1059 : 10 Februar 2012, 23:04:34
Katalog iz Cruftsa iz leta 1929.
http://www.thekennelclub.org.uk/download/8662/1928_2.pdf

Šeltiji se začnejo na str. 77. Best Bitch je postala Eltham Park Eunice, sable, v katalogu pod št. 2927, zraven je pripisano, da se prodaja za 300 funtov! To je moralo biti leta 1929 celo premoženje!

Eunice je bila pa kar čokata:))
http://www.portmazathe.nl/ped/html/epeunice.html

Na sliki na str. 77 je kužek Derian Firefly in na rodovniku piše, da ima znane le dedke po očetovi strani, na materini strani so le vprašaji:))
http://www.portmazathe.nl/ped/html/defirefly.html



Aron gold

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #1060 : 20 Februar 2012, 19:30:30
No nekaj zimskih slikic Arona iz današnjega sprehoda ;D
                           


 


Domov ga je bilo treba nesti ker je bil takšen kot ena velika kepa ::) Tako da definitivno dobi plašček.


Kaj pa vi uživate s svojimi šeltiji ?



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1061 : 21 Februar 2012, 08:58:12

Tudi Didi zelo uživa!
Kepe po trebuščku si je sama dol stresla... plašček in šelti mi nekako ne gresta skupej.... za daljše ture pa imamo čeveljce:)







Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1062 : 21 Februar 2012, 08:59:11



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1063 : 21 Februar 2012, 09:00:59






Aron gold

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #1064 : 21 Februar 2012, 10:25:16
Tebi si je sama dol stresla super :) Ampak Aron se je pa 2 uri od doma samo vlegel na sneg in ni mogel več hoditi sem mo vmes med hojo večkrat kepe dol poskusila dobiti ampak niso šle. Za silo smo prišli domov potem pa v kad pa stušitat je imel takšne kepe v velikosti manjše žoge. ::)
Drugače pa jaz mu nebi hotela plaščka kupiti nikol, če se nebi to zgodilo.



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1065 : 21 Februar 2012, 11:03:58
Ja - sem se zdej spomnila da smo mel tud mi enkrat ta problem ko je bil sneg malo bolj moker - revica je sicer tud sama z zobmi dol trgala žogice, vmes pa jokala ker se je za "tasladke" kocine... Potem sem tud jaz začela razmišljati o plaščku in sva probale od hurrte goretex allover kombinizonček in sem ugotovila da nima smisla ker so vsi kombinizončki na trebuščku odprti... ona bi pa rabila pokrit trebušček. Pa še trapasto je zgledala - ker ji je vsa tista bogata dlaka skozi špranje ven gledala.... in sem si rekla - tu nekaj ne štima - šelti dlaka je vendar narejena za sneg - naravni goretex!  Samo problem s trebuščkom in kroglami je pa ostal nerešen. Nek kompromis pa je možen: če greš na turo v celca najprej psa doma malo znoriš, ko se tura začne je pa to za psa "delovna misija" in ma da se drži steptane poti... zabava pa pride na koncu ko je že kakšna kopalnica na vidiku....  :))))



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1066 : 21 Februar 2012, 20:14:37
Pje tudi dobi teniške žogice po trebuhu:)
Iz katere psarne je Didi, kateri starši?



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1067 : 23 Februar 2012, 08:21:09
Didi ima rodovniško ime Dotty - psarna je BONNY DUX iz Češke, vzrediteljica ima šeltije poleg flatcoated in curly retrieverjev...
Mama je Sunny Princess z Benešovske Zahrady (bolj znana češka psarna), oče pa je uvožen iz kanade in mu je ime Bear -int. ch. Medievals tropical sweet Dream, izhaja iz psarne Grandgables.
Tole je pa stran od Didijine psarne: http://flatcoated.cz



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1068 : 26 Februar 2012, 17:24:35
Hvala Živa. Ful zanimivo, da ima kanadskega očeta... čeprav lušen obrazek ima po mami:) Pje ima ameriške prednike po obeh straneh, se mi zdi da kanadski/ameriški šeltiji prinesejo dober karakter, vsaj potomci, ki jih poznam. V Avstriji imajo trikolorja iz Amerike (Kanade?) in so mi vsi njegovi potomci odlični za delo.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #1069 : 26 Februar 2012, 18:29:29
Taar: če sem prav razvozlala, si iz Nm? :) Če si za, se gremo lahko kdaj skupaj sprehodit z našimi pesjani. Prav rada bi še v živo spoznala šeltije. Videla sem jih sicer enkrat na razstavi in enkrat enega povsem slučajno na tržnici v Ljubljani, vendar le za nekaj minut. Bi jih pa z veseljem malce bolj podrobno spoznala. :)



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1070 : 27 Februar 2012, 08:43:26
Ja bo že držalo - karakter je že od dneva 1 super - prilagodljiva na vse situacije, zelo hitro vse dojame, ful dobro se giba po terenu.....  bova spomladi probale kakšen bolj delovni tečaj, oz. kar jo bo veselilo.....
Evo - še ena kič slikica iz hribov...

tole je pa najnovejša pridobitev, da jo bom lahko pozihrala čez kakšne skalne skoke...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1071 : 27 Februar 2012, 18:08:12
Taar: če sem prav razvozlala, si iz Nm? :) Če si za, se gremo lahko kdaj skupaj sprehodit z našimi pesjani. Prav rada bi še v živo spoznala šeltije. Videla sem jih sicer enkrat na razstavi in enkrat enega povsem slučajno na tržnici v Ljubljani, vendar le za nekaj minut. Bi jih pa z veseljem malce bolj podrobno spoznala. :)

Ja, iz Novega mesta, nasproti Mercatorja na Cikavi. Za hišo je gozd z lepimi potmi, lahko kar k nam uletiš? Vsak dan ali ob vikendih!



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1072 : 27 Februar 2012, 18:10:19
Živa, oprsnica je pa super ideja za v hribe, kako da se nisem tega že prej spomnila:))) Mislim za nevarne odseke... psa si enostavno pripneš in je urejeno.
Ko smo šli na Stol, takrat sem imela le starejšo šeltijko Taro, smo jo morali dati v večji ruzak za en del poti, ker je bilo prenevarno (vsaj meni se je zdelo). In potem se je drla iz ruzaka na mimoidoče.



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #1073 : 27 Februar 2012, 20:56:51
Ja, iz Novega mesta, nasproti Mercatorja na Cikavi. Za hišo je gozd z lepimi potmi, lahko kar k nam uletiš? Vsak dan ali ob vikendih!
O super, bova enkrat uleteli ja. :D Kakšen konec tedna bo super - tale petek sigurno ne (bom verjetno na drugem koncu Slo. in se vrnem ponoči), mogoče pa bi šlo v soboto popoldan ali nedeljo. Čaki ti bom kar ZS poslala... ;)



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1074 : 28 Februar 2012, 10:19:06
Haha - poznam ja - zgleda da so vsi pogumni k so v ruzakih pa v naročjih :)) - drugač je pa res v hribih problem - ko res lahko ogroziš sebe+psa če ga prestavljaš na roke iz police na polico. Se mi je zgodilo da je skočila iz 4m police in k sreči ji ni blo nič. Je tekla po steni pod kotom 90 stopinj, meter od tal je odrinila in pristala na tleh - men pa srce v hlače! sm tako zarjula da se je tako ustrašla da je zbežala pol v šavje.... haha - no drugi dan sm šla po doubleback oprsnico (mora držat še zadnje noge) in zdej jo pač pripnem z vponkami na ruzak in se pol lahko repenči... k sreči so šeltiji lahki in jih lahko tud punce nosimo na ruzakih :)) Bi enkrat lahko naredil izlet a la 100 žensk na triglav - 100 žensk s šeltiji na triglav.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1075 : 28 Februar 2012, 15:24:43
Živa, ti si potem bolj izkušena v hribih, jaz ne hodim na tako težke ture (čeprav en šelti v ruzaku ni tako huda reč:)  Aha, tvoja oprsnica je tudi pri zadnjem koncu, aha, jazimam takonavadno... saj iz nje celo lahko ven zleze po moje (ups). Saj vprašanje, koliko so psi sposobni plezati po takem terenu, mogoče pa so, samo bojimo se pa vseeno.

Rečmo raje 100 žensk s 100 šeltiji na Stol:)



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1076 : 01 Marec 2012, 14:19:20
Ja to je še boljša ideja, ker ni zajl je pa vseeno visoko... Zdej je pa treba samo še kandidat(ke) nabrat :)



Loty.

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Moja kratkonoga lepotička.<3
Odgovori #1077 : 21 Maj 2012, 16:19:01
Hej! :)

Že nekej časa me ni bilo gor in zdej lahko stoprocentno povem, da gremo čez manj kot 2 tedna po šeltiko na Češko. Delajo pa vse teste (CEA, PRA), kolke ima oče testirane, mama pa ne, imajo pa njeni potomci vsi A kolke. Oče je iz Silver Shadowa.
Tukaj so fotke, jst dobim eno od blue merle samičk:
http://www.perlazpolabi.ic.cz/vrh_l.html
Eno bojo obdržali oni.
Poročam še kaj več ko jo dobim.


Lp

''Dogs are miracles with paws.  ''


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1078 : 02 Junij 2012, 19:47:47
Čestitam, čim več pofotkaj in poročaj o mladičku! Katero mladičko dobiš ti, bolj sivo ali tisto, ki je bolj črno lisasta?



Nusaaa

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #1079 : 12 Junij 2012, 17:22:17
Pozdravljeni!

Že nekaj časa se s fantom (no bolj fant, ker bo pes njegov) odločama o nakupu Sheltija in zdaj sma se dokončno odločila, da začnema iskati primernega psa. Fant bi z njim zelo rad delal agility, pa trikce, frizbi in še kaj :) Tako, da iščema bolj delavno linijo. Prebrala sem si že veliko, da moreš pri tej pasmi pazit da niso plašni, da imajo veliko sheltijov nepravilne skoke in še kaj. Tako da iščem kvalitetno psarno oziroma leglo. Prosila bi vas, ker se nekateri res spoznate na pasmo, če mi lahko priporočate kakšno psarno ali planirano leglo (ni pomembno kdaj bo leglo). Pisala sem že dvema psarnama in sicer Summer garden and Excellent choise, ki planirajo legla v zimi 2012, njune odgovore še pričakujem.
Kakršne koli informacije bi mi zelo koristile.

Že vnaprej se zahvaljujem za vaše odgovore :)