Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 376020

piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #150 : 18 Januar 2009, 10:15:41
Edica se ni razstavljala?

Ah, kje. Smo še premalo kosmati  :).
Šla sem pa pogledat, kako se to dela: rabiš hrenovke, razstavno vrvico, poze moraš naštudirat, hihi. Poleg tega se pa Edica, takoj ko ji pred nosom pomahaš s priboljškom, usede oziroma v naslednji sekundi uleže, v ringu mora pa kuža stat. Uf  8).



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #151 : 18 Januar 2009, 11:35:35
Kaj je dobra.  :-* :-*

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #152 : 25 Februar 2009, 19:17:53
živjo! mene zanima, koliko je kaj šeltijev v sloveniji, ker tale tema glih ni tok živahna :) oz. zgleda lastniki niso kj na tem forumu... am pa če je še kakšna psarna poleg Sheltiko v Lendavi?

lep pozdrav!



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #153 : 02 Marec 2009, 00:42:19
Ne vem, koliko nas je v Sloveniji, ampak na tekmah agilityja lahko srečaš le 3 do 4, kar je kar malo v primerjavi s tujino. Ker delam agility, sem zelo kritična do vzreje šeltijev, ker je le malo vzrediteljev, ki pazi na to, da vzrejajo karakterno stabilne šeltije z veliko nagona. Tako da jaz poznam le psarne oziroma bom raje rekla vzreditelje, ki sami delajo agility in lahko njihove pse in po možnosti večino potomcev opazujem potem na tekmah. To poudarjam zato, ker je vse preveč šeltijev z ogromno dlake, ne vem kakih atraktivnih barv, ki pa so plašni in se z njimi komaj kaj da delati. Jaz imam psico iz Madžarske, vendar pa je bil to moj prvi pes v življenju in sploh nisem vedela, kaj izbiram. Psička je sicer moja princesa in bi raje dala eno ledvico stran kot njo:), ampak se moram ves čas truditi, da izbezam iz nje pravega cucka, ki uživa v cukanju, laufanju in napadanju mojih rokavov. Žal ima kožno bolezen dermatomiozitis, ki je značilna za šeltije in je dedna, tako da zelo dobro se pozanimaj, če so imeli starši kdaj kake težave s kožo. Zaradi tega ima moja psička ima že od 6 meseca starosti ranice, ki kasneje postanejo brazgotinasto tkivo po delih telesa, kjer je koža najtanjša (po nosu, na členkih tačk).

Šeltiji so zelo nežni psi in če želiš, da bo kuža navdušen nad delom s tabo, je treba res že od začetka zelo veliko delati na odpiranju nagona, torej igranju in seveda izključno pozitivni motivaciji. Oziroma rekla bi, da je pri šeltijih past v tem, da zelo radi sodelujejo s človekom in se kar hitro učijo, tako da lastniki pozabijo na to, da morajo veliko več časa nameniti zgolj igranju in razvijanju plena.

Slovenskih psarn pa ne poznam, ker spremljam le nekaj vzrediteljev v Evropi, tako da priporočam, da mogoče malo pogledaš tudi po Avstriji recimo.

Katarina



Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #154 : 02 Marec 2009, 08:40:41
Hvala za odgovor, sem že čist obupala nad to temo...

saj jaz imam tako dovolj časa da se pozanimam, mislm šele čez kakšni dve leti mam v načrtu, če bo vse posreči... hvala za informacije!

pozdrav!


Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #156 : 02 Marec 2009, 22:42:40
Ja, dejansko je Excellent choice kar znana psarna, sicer so čisto na severu Nemčije. Iz te psarne izhaja kar nekaj odličnih psov v agilityju, tudi psička, ki je zmagala evropsko prvenstvo v letu 2008 ima babico iz te psarne. Samo težava je v tem, ker imajo kar veliko psov, tako da niti ne vem več, katere so tiste psice, kiso dale recimo odlične pse v agilityju. Ampak definitvno je to solidna psarna. Moj prijatelj iz Italije je šel svojo gor iskati in je sicer zelo majhna, prava vrtavka, čeprav se mi ne zdi ravno samozavestna oz karakterno trdna.

Potem je še ena švicarska psarna, ki jo poznam:
http://www.shelties.kirchdorfer.ch/e/aktuelles/

Od tu je tudi nekaj odličnih psov prišlo, meni je najbolj všeč Fee, ki redno teče na svetovnih. Sicer zdaj ne vem več točno, katere pse uporabljajo za paritve, to bi bilo treba povprašati. Zanimivo je pa to, da sedaj kar veliko uporabljajo njihovega samčka Gitana za očeta, je bi-black, torej črno bel.

Drugače pa je ena najboljših vzrediteljic trenutno v Angliji. Vprašala sem jo za mladička, vendar je rekla, da tako daleč res ne bi rada prodala mladička. Sicer sva se zelo prijazno pogovorile o vseh možnih rodovnikih, mladički pa so žal vsi ostali v njeni bližini:
http://obayshelties.blogspot.com/

Zakaj pa želiš šeltija? Boš z njim delala kak šport? Če da, potem ti svetujem, da se zelo pazljivo odločaš, poskusi dobiti čim več informacij itd. Bi pa rekla, da so določene avstrijske psarne kar solidne, pa zelo stroge zdravstvene teste imajo, kar je res dobro.

Pa še to, Avstrijka, ki ima šeltije v agilityju že skoraj 10 let, sedaj je tudi s svojo fantastično psico in zgoraj omenjenim Gitanom imela eno leglo (žal ima za naslednja legla s to psico že 30 rezervacij, če ne bi jaz res od nje najraje vzela),  z njo sem se pogovarjala o tipih šeltijev in njeno mnenje je, da so statistično gledano nekako najboljši šeltiji, ki so veliki tam okoli 38 cm, torej ne ravno premajhni ali preveliki. Sama je imela tudi kar nekaj blue merlov, vendar pa je v šali rekla, da so 'blond':)) Res, to je rekla. Tudi jaz sem začela potem razmišljati, da res zelo redko vidim kakega merla, ki me navduši (pravzaprav me ni še nobeden). Govorim seveda karakterno, vendar pa so meni tako in tako vizualno najbolj všeč obični trikolorji, ki so bolj kratkodlaki (skratka bolj praktični cucki). No, z Gitanom je ta Avstrijka parila pa zato, ker jo je pritegnila njegova odprtost do ljudi in dejansko so sedaj ti njeni mladiči, ki so stari eno leto, pravi klovni, kar do glavi bi ti skočili od veselja, res ne vidiš vsak dan šeltija, ki se tako obnaša.

Če nameravaš šeltija kupiti čez 2 leti, ti svetujem, da že zdaj začneš spraševati in se pogovarjati z vzreditelji, kajti na dobre je treba čakati ravno nekje dve leti. V Sloveniji pa imamo tudi krasnega samčka, ki teče agility v small, Irko Dark of Working County. Irko in njegov bratec Iwo, blestita v agilityju in sta karakterno krasna psa - iz avstrijske psarne Working County, ki pa žal ni več aktivna.

Jaz svojega mladiča čakam že neskončno dolgo, se mi zdi, bodoča mamica se bo gonila naslednjo zimo, samčka pa smo tudi že šli gledati in se pogovarjati, kateri bi bil najprimernejši.

Katarina




Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 03 Marec 2009, 16:21:22
Super! hvala za toliko informacij! šeltiji so mi všeč karaterni in po videzu, seveda bi z njim trenirala tud agility,,,


držim pesti zate

lp


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #158 : 10 Marec 2009, 20:46:08
Jaz sicer ne vem, koliko je šeltijev v Sloveniji (predlagam, da povprašaš na KZS - vendar tudi oni nimajo vseh zavedenih - moje že ni  :P). Prav psarne, ki bi se ukvarjala z vzrejo šeltijev v Sloveniji, pa poleg Sheltiko ni.

Odvisno je, zakaj si psa določene pasme želiš (govorim o utemeljenih razlogih, tukaj je izključeno, ker ima sošolka tudi takšnega/v knjigi zgleda ful luškan :)) in kaj pričakuješ od skupnega življenja. Ko sem sama vohunila za primerno šeltiko, sem med drugim prebrala (tudi na tem forumu), da nekateri zelo intenzivno lajajo, kar meni izrazito ne ustreza. Ko sem hodila gledat legla, sem se o tem prepričala na lastne oči in ušesa, ko je komaj 7 tedenska psička bevskala na vse na vsakogar. Prav tako njena mama. Zato sem se odločila, da poiščem vzrejo, v kateri lajež ne bo dominiral, in bo skulirana. In sem jo našla. Na Madžarskem. Će kupuješ psa kot družabnika oziroma prijatelja so prioritete vsekakor druge, kot če ga kupuješ za 'delo'. Mi je hecno dati v isti stavek šelti in delo.  :D

Jaz sem našla, kar sem iskala in Edi, kljub temu, da je blond ( =bluemerle  :D) nemalokrat hitreje pogrunta zadeve, kot njena starejša 'sestra', nemška ovčarka delovne linije...

ps: Edi je jutri pri 7,5 mesecih naročena za sterilizacijo...



Donnatela

  • *
    • Prispevkov: 338
    • Točke: 0
  • Androma Collies & Corgis
Odgovori #159 : 10 Marec 2009, 21:08:55
živjo! mene zanima, koliko je kaj šeltijev v sloveniji, ker tale tema glih ni tok živahna :) oz. zgleda lastniki niso kj na tem forumu... am pa če je še kakšna psarna poleg Sheltiko v Lendavi?

lep pozdrav!



Nataša Golob iz Kočevja. Ampak nima psarne, ima pa tri sheltike. Mogoče že kako več. ;)

Lp

www.androma-collies.com - Androma Collies Kennel


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #160 : 10 Marec 2009, 22:39:15
jaz sem pa danes takoo vesela..v tečaj sem dobila šeltija (10-mesečnega psička) iz psarne Sheltiko in je res nor na plen..on bi se samo cufal.. :o prijatelj ima psičko, pa se za igrače sploh ne zanima (kar oteži delo), zato je zame to res super lepo presenečenje...
poleg tega je pa še čisto naspidiran in zelo hitro pokapira, kaj se želi od njega..
res, srček :-*


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #161 : 11 Marec 2009, 08:56:42
jaz sem pa danes takoo vesela..v tečaj sem dobila šeltija (10-mesečnega psička) iz psarne Sheltiko in je res nor na plen..on bi se samo cufal.. :o prijatelj ima psičko, pa se za igrače sploh ne zanima (kar oteži delo), zato je zame to res super lepo presenečenje...
poleg tega je pa še čisto naspidiran in zelo hitro pokapira, kaj se želi od njega..
res, srček :-*

Moja prijateljica ima psičko tudi iz Sheltiko in je tamala čisti odklop :o, nora na plen,prinašanje igračk, hiperaktivna, samozavestna, neboječa,...Prihaja pa iz njihovega prvega legla.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #162 : 24 Marec 2009, 19:22:32
Ne vem, zakaj bi izbirala drugače, če izbiram psa za družabnika kot za delo? Jaz absolutno izbiram psa za družabnika, to je v prvi vrsti moja prioriteta, potem pa dolgo nič drugega. Ampak jaz si pač želim družabnika, ki bo čim bolj živahen, temperamenten kuža. In da, delovni šelti ni tako hecno v enem stavku (žal je zelo velikokrat to res nezdružljivo v istem stavku, ampak ravno o tem govorim). Sem jih videla nekaj z izjemim nagonom, izredno trdnega značaja, ki se s pravo šeltijsko resnostjo fokusirajo na svoje delo. In ravno to je značaj, ki bi se ga moralo pri šeltiju vzdrževati in aktivno gojiti in to je tudi moja predstava o popolnem družabniku zame. Šelti naj bi bil ovčar! In ovčarji naj bi bili delovni psi ('naj' bi bili). Ne bi rekla, da je zame idealni značaj šeltija tak, da je kuža hipearkitvna vrtavka, ki bevska ves čas (me sicer sploh ne moti). Najboljši šeltiji, ki sem jih kdaj videla, so delali brez bevskanja in kot sem že prej napisala, so se s pravo šeltijsko resnostjo fokusirali na svoje delo.

Moja šeltijka ni nek bleščeč predstavnik svoje pasme in je doma razvajena princeska in tukaj ravno leži na postelji ob meni. Vendar pa je daleč najbolj srečna, ko recimo zagleda čredo ovac  (ali čredo srn v domačem gozdu, ampak tega ne smem napisati) in takrat se prelevi v čisto pravega, resnega cucka, oziroma jaz rečem, da se prebudi tista pikica pravega ovčarskega značaja v njej. In takrat zagotovo pozabi, da je doma princeska in da spi na postelji.

Če kupuješ psa kot družabnika oziroma prijatelja so prioritete vsekakor druge, kot če ga kupuješ za 'delo'. Mi je hecno dati v isti stavek šelti in delo.  :D




piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #163 : 27 Marec 2009, 12:32:04
Ne vem, zakaj bi izbirala drugače, če izbiram psa za družabnika kot za delo?

Verjetno izbereš drugačen paradižnik, če ga nameravaš uporabiti za v solato, kot če ga misliš skuhati v mezgo, kajne!?  8)

ps: Mene je priznan vzreditelj nemških ovčarjev delovne linije in sodnik za klasiko, ko sem prišla gledat mladičke v leglo, najprej vprašal, za kakšen namen psa kupujem, ker mi bo potem lažje svetoval, katerega mladička iz legla naj vzamem, da bo čimbolj komplementaren mojim željam.  ;)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #164 : 30 Marec 2009, 02:58:59
Jaz tukaj mislim širše, na vzrejo šeltijev v splošnem, v katero smer je šla in gre, ne le o izbiri mladiča iz legla (tudi to seveda sledi čisto na koncu). Govorim pač o tem, da preučiš linije, izbiraš potencialne starše, ki so ti všeč, primerjaš starejše brate/sestre iz prejšnjih legel, njihovo zdravje (!) in konstitucijo. In ne, ne bi izbirala šeltija čisto nič drugače, tudi če se ne bi nameravala ukvarjati z nobenim pasjim športom ali dejavnostjo. Še vedno bi zbrala točno te starše, kot upam, da jih bom lahko sedaj.




Zorica-malizmaj

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #165 : 10 April 2009, 16:25:48
Pozdrav svim vlasnicima i ljubiteljima shelti-a iz Beograda, iz odgajivacnice Mali Zmaj.

Obozavam moje Male Zmajeve.
www.malizmaj.co.rs


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #166 : 13 April 2009, 11:16:03
 :-* :-*

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #167 : 13 April 2009, 17:04:08
Kdo je pa ta? :o

LP Anja
Naj album


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #168 : 13 April 2009, 17:25:32
V bistvu smo jo srečali v Črnučah in je bila zelo simpatična :-*. Kaj več o njej ne vem, ker nas je prišla samo podravit.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 13 April 2009, 18:51:33
Pozdrav svim vlasnicima i ljubiteljima shelti-a iz Beograda, iz odgajivacnice Mali Zmaj.

Bounce vrača pozdrave  :-* :-* :-*



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #170 : 13 April 2009, 19:21:07
tyna kdaj bo kakšna slikica?

LP Anja
Naj album


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #171 : 13 April 2009, 21:23:54
"ukradla" iz agility teme, drugače pa je avtor fotke Petrca iz tekme v Kutini - njegovo ime in fotka, bo kar držalo, pa pravijo, da mladiči naj ne bi skakali, samo ne vem, kako jih obdržiš na tleh  :-[

 :o :o :o




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #172 : 14 April 2009, 08:14:07
"ukradla" iz agility teme, drugače pa je avtor fotke Petrca iz tekme v Kutini - njegovo ime in fotka, bo kar držalo, pa pravijo, da mladiči naj ne bi skakali, samo ne vem, kako jih obdržiš na tleh  :-[

 :o :o :o



 :P Obtežiš jih  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #173 : 14 April 2009, 20:05:10



[/quote]

 :-*



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #174 : 14 April 2009, 20:08:57
Je pa že zrastu. :o cuker mali :-*

LP Anja
Naj album


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 15 April 2009, 01:12:51
Je pa že zrastu. :o cuker mali :-*

ja ker sva imeli glih meter doma  :-[ , sva ga malo izmerili in namerili celih 24 cm, da je pa zrastu se pa pozna, ker že pride skoraj povsod  :o



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #176 : 15 April 2009, 07:45:36
Raste ko goba,ko sm ga nazadne vidla je biu še res micen micen skakau pa je že 100 na uro. :o

LP Anja
Naj album


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 16 April 2009, 19:16:16
pravijo, da mladiči naj ne bi skakali, samo ne vem, kako jih obdržiš na tleh  :-[

To tudi mene zanima!

Tamali je res faca ;D



Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 27 Maj 2009, 22:34:48
Živjo! ponovno mal jaz v tej temi... me zanima, če kdo pozna psarno http://www.silver-shadow.de/index.htm in mogoče kšne izkušnje z njo?
mi je pa zanimiv, da ni nobenega s šeltijem na tem forumu, ko je ta tema tako neaktivna... bom mogla še mal več začet najedat z vprašanji...

lep pozdrav vsem! :)


meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #179 : 28 Maj 2009, 16:48:39
Živjo!

Odločila sem se za nakup šeltija. Ker nimam izkušenj s kupovanjem psa v psarnah, me zanima, če kdo kaj ve, koliko gre zaupati madžarskim psarnam (npr. Lucky Luke in Mystic Moonlight)? Slišala sem namreč, da nekatere od njih le "delajo" mlade kužke za prodajo.

 :) Pozdravček, Maja