Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 377224

tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #180 : 28 Maj 2009, 19:26:05
mi je pa zanimiv, da ni nobenega s šeltijem na tem forumu, ko je ta tema tako neaktivna... bom mogla še mal več začet najedat z vprašanji...

jaz bi ti že kaj povedala, pa čeprav imamo malega šeltija, z njimi skoraj nimam izkušenj, razen, kar smo vedeli pred nakupom, da so zelo plašni in da "ne"plašnega težko dobiš  :-[ , upam, da pa se ti bo Taar oglasila, ona je bolj naštudirana  :P :P :P

LP Vladka



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #181 : 31 Maj 2009, 19:34:25
Živjo!

Odločila sem se za nakup šeltija. Ker nimam izkušenj s kupovanjem psa v psarnah, me zanima, če kdo kaj ve, koliko gre zaupati madžarskim psarnam (npr. Lucky Luke in Mystic Moonlight)? Slišala sem namreč, da nekatere od njih le "delajo" mlade kužke za prodajo.

 :) Pozdravček, Maja

Psarna seveda dela kužke za prodajo, to je njeno bistvo, kajne?! Ne moreš primerjati povprečnega lastnika psice, ki se v njenem imenu pač odloči, da bo imela mladiče in pa psarne, katere lastnik se (lahko) preživlja s prodajo kužkov. Kar ni nič slabega, če me razumeš. Če svoje delo opravlja korektno.

Sama sem lastnica šeltike iz Lucky Luke. Glede na to, kakšne vzrejne psice (in njihove mladiče) sem imela priložnost spoznati v Sloveniji (prenizke, premalo odlakane, nonstop lalajoče...), sem bila nad psmi v Lucky Luke-u prijetno presenečena. Psi imajo opravljene teste za genetske bolezni oči.
Zmotilo me je, da so bili mladiči ful umazani in posledično smrdljivi, ker so se valjali dobesedno v lastnem dreku. Glede na število psov, ki živi na tistem blatnem vrtu, kaj drugega tudi ne moreš pričakovati. Smo pa ljudje eni bolj, drugi manj občutljivi.




ursika

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
Odgovori #182 : 02 Junij 2009, 18:54:22
Mene pa zanima če kdo pozna psarno Borderline Country?

Malo zbiram informacije, ker čez kakšni 2 leti nameravam kupiti mladička. Trenutno kolebam med pirenejskim ovčarjem in šeltijem. Ker pa so fantu šeltiji zelo všeč, pirenejčki pa ne toliko, bova mogoče res šeltija vzela. Skratka ni še čisto odločeno.

Zadnje čase se malo bolj nagibam k šeltijem tudi zato, ker so nekatere dobre psarne relativno blizu in bi lahko šla mladička in starše večkrat pogledat...

Skratka: želim si šeltija, ki bi bil predvsem primeren za delo( agility) in ne toliko za razstave.

Prosim za kakšno informacijo. :)



meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #183 : 02 Junij 2009, 19:23:35
Psarna seveda dela kužke za prodajo, to je njeno bistvo, kajne?! Ne moreš primerjati povprečnega lastnika psice, ki se v njenem imenu pač odloči, da bo imela mladiče in pa psarne, katere lastnik se (lahko) preživlja s prodajo kužkov. Kar ni nič slabega, če me razumeš. Če svoje delo opravlja korektno.

Sama sem lastnica šeltike iz Lucky Luke. Glede na to, kakšne vzrejne psice (in njihove mladiče) sem imela priložnost spoznati v Sloveniji (prenizke, premalo odlakane, nonstop lalajoče...), sem bila nad psmi v Lucky Luke-u prijetno presenečena. Psi imajo opravljene teste za genetske bolezni oči.
Zmotilo me je, da so bili mladiči ful umazani in posledično smrdljivi, ker so se valjali dobesedno v lastnem dreku. Glede na število psov, ki živi na tistem blatnem vrtu, kaj drugega tudi ne moreš pričakovati. Smo pa ljudje eni bolj, drugi manj občutljivi.



Ojla, piscura!

Hvala za informacije!  :)

Psarne se seveda med seboj razlikujejo kot tudi njihovi lastniki. Nekatere so bolj ljubiteljske, druge služijo. Ko sem spraševala o madžarskih psarnah, sem imela v mislih predvsem izkoriščanje živali.
 
Seveda pa so tudi razlogi, zakaj nekdo kupi psa, različni. Midva bi rada predvsem domačo živalico in nama odstopanja od standardov niso pomebna. Rezervirala sva prelepo psičko, ki se nama bo julija pridružila iz Češke, kjer so cene rodovniških kužkov zelo ugodne!

Lep pozdrav vsem ljubitljem šeltijev!
Maja
 



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #184 : 02 Junij 2009, 22:22:31
Rezervirala sva prelepo psičko, ki se nama bo julija pridružila iz Češke, kjer so cene rodovniških kužkov zelo ugodne!

 :o Čestitke!!
Barva?




ursika

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
Odgovori #185 : 03 Junij 2009, 08:22:04
Mogoče sem se zgoraj malo čudno izrazila: vsekakor je pomembno, da pes ustreza standardom pasme, ampak moja prioriteta je predvsem, da so starši mladičkov primerni za delo in ne pretirano plašni..., ker je potem večja verjetnost, da bodo tudi mladički podobni.



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #186 : 03 Junij 2009, 11:16:23
Mogoče sem se zgoraj malo čudno izrazila: vsekakor je pomembno, da pes ustreza standardom pasme, ampak moja prioriteta je predvsem, da so starši mladičkov primerni za delo in ne pretirano plašni..., ker je potem večja verjetnost, da bodo tudi mladički podobni.

no tako približno smo mi kupovali našega, samo po karakterju  :P :P :P , tudi, če ne bo razstavno "najlepši"  :o

no dobili smo pa kar preveč "hrabrega"  ;D

LP in dobro izbiro



meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #187 : 03 Junij 2009, 20:05:34
:o Čestitke!!
Barva?



Hvala! Priprave so že v teku...  :)
Barva je dark sable. Mamica je sable barve in je kar velika za psičko (38cm), je pa prava športnica in tudi plava rada, kar je za šeltija baje precej nenavadno!? :)
Očka pa je tricolor.


lpm




Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #188 : 03 Junij 2009, 21:10:32
i luštno! da vas je začelo mal pisat :D pa da bo kr nekj mladičkov okol ratal :) jst pa kakor mal iščem, očitno sem ful izbirčna pri izbiri, ker tud nebi neki razstavnega pa to.. so vse psarne nekje daleš ali švica ali finska ali nizozemska, nemčija... ampak iz češke pa še nism nobene našla... iz katere psarne na češkem boste dobili?

lp


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #189 : 03 Junij 2009, 21:53:16
Zanimivo glede plavanja. Jaz sem gledala oddajo o šeltijih na Discovery-ju (All about breeds se mi zdi) in tam je bil prikazano nekakšen preiskus (podobno kot PNZ). Tam je moral pes skočiti v vodo in prinesti nekaj ven. Moram še enkrat pogledat posnetek, ker se ne spomnim več.
Mene pa zanima če kdo pozna kakšne psarne, kjer vzrejajo pse, ki niso plašni, poleg tega pa so primerni za agility in standardnega videza.
Eden takih naj bi bil Ares , vendar ga še nisem videla v živo. Lastnica mi je razlagala, da je zelo odprt do ljudi, zelo rad dela agility. Poleg tega mu je vseeno kdo ga vodi čez ovire. Kadar ne more z njim na tekmo ga vodi njena prijateljica.
Sama sem bila prepričana, da bo šelti moj naslednji pes, vendar doma niso bili navdušeni nad njegovo dlako in smo skupaj izbrali drugo pasmo. Naslednji pes čez kar nekaj let pa bo verjetno res šelti ali pa kratkodlaki škotski ovčar. K njim se nagibam ravno zaradi odprtega karakterja, ki ga je pri šeltijih težko najti.

P.S. Pred nekaj meseci pa sem od fanta prejela mms z blue merle šeltijem...sem takoj rekla, da gre verjetno za Edi. Pa je bila res ona. :D


Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #190 : 04 Junij 2009, 16:03:48
živjo! glede plašnosti je dobr da recimo pogledaš kakšno socializacjo majo v posameznih psarnah, jst sm eno npr. gledala kjer mladiče navajajo na različne zvoke vključeno s streli itd... am to je psarna exellent choice shelties, sam nvem zadnji teden mi ne odpira več njihove strani... drugač glede odprtosti do ljudi, je velik od tega kakšen karatker je, še več pa od socializacije od vzgoje. pa če ga od malega navajaš na iigrače pa v njem spodbujaš nagon po plenu mu bo tud agility šel, če ga bo npr motivirala igrača...  sj nekj linkov kšnih psaren je že tukile v temi.. kj bomo pa še dodali :D


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #191 : 04 Junij 2009, 17:36:28
Plašnost se prenaša dedno, ne da se vsega popravit z vzgojo. Ravno zato sem razočarana, ker na razstavah pogosto vidim plašne primerke. Je pa res, da šeltijev, ki se ukvarjajo z agilitiyem ne poznam, ker se ne gibljem v teh vodah.  :-[
So mi pa všeč taki vzreditelji, ki se posvetijo mladičem, in mladiči živijo pri njih v stanovanju. Poleg tega pa ne maram vrediteljev, ki imajo večje št. psov in legel in se ukvarjajo samo z vzrejo. Seveda pa sta mi najbolj pomembna karakter in zdravje. Počasi malo nabiram podatke.
Lastnica Aresa mi je rekla, da so karakterno najboljši (odprti) šeltiji ameriških linij, najbolši delavni psi pa angleških linij in naj iščem mešanico le-teh.


meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #192 : 04 Junij 2009, 18:09:23
i luštno! da vas je začelo mal pisat :D pa da bo kr nekj mladičkov okol ratal :) jst pa kakor mal iščem, očitno sem ful izbirčna pri izbiri, ker tud nebi neki razstavnega pa to.. so vse psarne nekje daleš ali švica ali finska ali nizozemska, nemčija... ampak iz češke pa še nism nobene našla... iz katere psarne na češkem boste dobili?

lp

Hojla!

http://www.eurobreeder.com: Tole je stran, kjer je objavljenih veliko manjših, pa tudi nekaj večjih psarn. Lahko izbereš pasmo in pokaže ti veliko vzrediteljev iz vse Evrope, med drugim tudi iz Češke. Nemških in avstrijskih vzrediteljev sicer nisem zasledila (vsaj za šeltije ne). Supr stran, če mene vprašaš!  ;) Midva bova dobila iz male ljubiteljske psarne Ria-Henria. Psički odraščaju pri družini v stanovanju. Veliko se tudi ukvarjajo z njihovo socializacijo. Upajmo, da bo vse v redu!

lpm






lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #193 : 04 Junij 2009, 19:29:11
Hojla!

http://www.eurobreeder.com: Tole je stran, kjer je objavljenih veliko manjših, pa tudi nekaj večjih psarn. Lahko izbereš pasmo in pokaže ti veliko vzrediteljev iz vse Evrope, med drugim tudi iz Češke. Nemških in avstrijskih vzrediteljev sicer nisem zasledila (vsaj za šeltije ne). Supr stran, če mene vprašaš!  ;) Midva bova dobila iz male ljubiteljske psarne Ria-Henria. Psički odraščaju pri družini v stanovanju. Veliko se tudi ukvarjajo z njihovo socializacijo. Upajmo, da bo vse v redu!

lpm

Super izgledajo tile šeltiji. Zanimivo, da nič ne piše kakšne zdravstvene teste imajo psi opravljene.
Tale stran je pa super, si bom morala vzeti čas in pregledati psarne.


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #194 : 04 Junij 2009, 20:57:35
ena stoječa in ena leteča, hvala še enkrat Noč Iztoku za "potrpljenje"




LP

p.s. je pa res bolj namenjen za agility kot razstave, čeprav bomo tudi razstave probali  :-[



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #195 : 06 Junij 2009, 12:15:48
Ful je lušen!!! :o

Je pa še vedno  micen..lahko kr tak ostane...ne? :P

LP Anja
Naj album


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #196 : 07 Junij 2009, 11:33:24
... in tudi plava rada, kar je za šeltija baje precej nenavadno!? :)

Odvisno.
Edi voda ne privlači preveč, raje opazuje Lili (NO), kako se kopa. Enkrat v Preddvoru je poskusila in se meni nič tebi nič zabrisala k Lili v vodo, vendar ji glede na hiter pobeg nazaj na kopno verjetno ni preveč ugajala hehe.  >:D Prav tako preskoči oziroma obide vse potočke, ki je prekrižajo pot...
Po drugi strani mi je lastnik sable sheltike, ki sem ga srečala na sprehodu v Sračji dolini, dejal, da mora na jutranjih sprehodih med delovniki po Sračji dolini prav paziti, da mu ne pobegne v vodo, ker mu čiščenje in brisanje, ki sledita, kradeta dragocene minute, ko se mudi v službo..  :)


P.S. Pred nekaj meseci pa sem od fanta prejela mms z blue merle šeltijem...sem takoj rekla, da gre verjetno za Edi. Pa je bila res ona. :D

 8) Je bil to fant, ki je pozimi slikal Edi na parkirišču obTržaški za Mercatorjem?? Namreč, omenjal je, da je njegova punca nora na šeltije in da če ne bo slikal, ne bo verjela, da je videl blue merle šeltija. hihi


velika za psičko (38cm)

Edi je tudi velika - 38 cm. In bila je večja od šeltike iz Sračje.
Še dokaz (dolge noge!! ane Lilit  ;D):



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #197 : 07 Junij 2009, 12:06:31
8) Je bil to fant, ki je pozimi slikal Edi na parkirišču obTržaški za Mercatorjem?? Namreč, omenjal je, da je njegova punca nora na šeltije in da če ne bo slikal, ne bo verjela, da je videl blue merle šeltija. hihi


Haha...sigurno je bil to on ;D


Zorica-malizmaj

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #198 : 11 Junij 2009, 14:10:56
Pozdrav svim ljubiteljima seltija sa foruma. Evo par slika seltija sa CAC Hrusica, nadam se da ce vam se dopasti. Slikane su iz daleka ali mislim da se psi ipak vide. Mozda ce neko od clanova foruma prepoznati svoju kujicu na slikama.

CAC, BOB  Marvithall Sherwood (Sherry):




Iz ringa, CAC muzjak i CAC zenka i ujedno i jedini prijavljeni seltiji na ovoj izlozbi.






Obozavam moje Male Zmajeve.
www.malizmaj.co.rs


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 12 Junij 2009, 00:40:58
To pa moram pokomentirati glede ameriških in angleških linij.

Američani dejansko delajo kar kvalitetne delovne šeltije, če jim lahko rečemo delovni. No, za namene agilityja je specializiranih nekaj top breederjev, ki popolnijo reprezentanco. Pač skrbijo, da izbirajo pse z močnim nagonom, čim bolj idelano strukturo telesa in ravno zato lahko dejansko vidimo kar solidne ameriške šeltije. Dobro, kako jih zdaj vodniki vodijo, je drugo, ampak dejstvo je, da se delajo značajsko trdni psi.

Angleži do pred nekaj let niso imeli nobenih posebnih šeltijev v agilityju na svetovnem nivoju. Dokler ni prišla v Anglijo živeti Američanka, ki pari izključno ameriške pse, ki pač zdaj skoraj vsi tečejo za Anglijo. In popolnijo angleško kvoto šeltijev na svetovnih:
http://obayshelties.blogspot.com/

O'bayi so zmagali tako evropsko in imeli nekaj najboljših časov na svetovnih. Vendar je tukaj treba spet poudariti, da ni naključje, da so psi iz te vzreje tako značajsko trdni, če si malo pogledate blog, lahko vidite, koliko truda in pozornosti so mladički deležni. No, seveda to počno vsi vzorni vzreditelji, ampak pri njenih psih se to zagotovo pozna.

Potem ima psarna Summergarden iz Avstrije dva ameriška samca, ki sta prav tako naredila nekaj izjemnih legel. Starejši ameriški samec Shawnee je zakrivil avstrijsko serijo 4 ponovitev iste kombinacije Haunimuhle, ki je zame res izjemna linija delovnih šeltijev (nekaj takega kot Granting Pleasurji pri borderjih). Baje samec v agilityju izgleda prav nič posebnega, ampak je na mladiče prenesel trden karakter. Pa meni osebno so tudi vizualno zelo všeč, malo manj odlakani.

Potem me vedno znova presenečajo tudi Francozi, ki s šeltiji recimo tudi kar lepo delajo ovce. Ne vem, očitno imajo tako kot pri pirenejcih Francozi en poseben občutek za parjenje, ker so mi ene kombinacije naravnost fantastične. Pravi cucki, nič barbikasti, preživijo tudi francoski način treninga:) Tudi na videz so mi všeč francoski šeltiji, ker so malo bolj masivni, nimajo predrobnih glav, tudi če so manjši po rasti.

Pa mogoče švicarska psarna Ulanova, imajo veliko bi-blackov zadnje čase, nekateri njihovi psi so med najboljšimi švicarskimi agilitaši. Lastnica je tudi agilitašica.

Tako da če iščete kužka, s katerim si želite delati agility, torej glejte agility. Definitivno se da najti popolnoma neplašne šeltije. Da se najti tudi šeltije, pri katerih misliš, da so parjeni s hrvaškim ovčarjem (in to je najvišji možen kompliment od mene:))). Moram pa reči, da je skupni imenovalec čisto vseh psarn, ki delajo meni všečne šeltije, predvsem to, da lastniki sami tekmujejo v agilityju. Mislim, da če si v tem, malo drugače gledaš, vidiš mogoče pomankljivosti svoje samice, ali prenese psihični stres tekmovanj, treninga, kako rada dela, kako se giblje in ne pariš kar vsega. Pa struktura telesa se resnično pokaže šele pri nekem delu, ne samo na sliki. Pri takih vzrediteljih tudi ne bo barbikastih slikic, ampak kar lepo video posnetki.

Pa še o strukturi: meni osebno je bolj všeč šelti, ki je bolj masivno zgrajen. Torej lahko je tudi za small samec, samo da nima preveč drobnih kosti in glave/nosa ter tac. Pes mora biti vseeno nekako kompakten, mišičast, pač v razmerah nekega normalnega šeltija. Predvsem zadnje noge morajo biti čim bolj mišičaste.

Zdaj še to, glede količine psov, ki jih ima en vzreditelj. Če ima več psov, še ne pomeni, da dela samo za zaslužek. Več psov ponavadi pomeni tudi več izkušenj, bolj lahko primerja rezultate parjenj, ti svetuje, od katere mame vzeti... Vsi vzreditelji, ki meni osebno delajo dobre pse, imajo po več psov. Pa je to še vedno domača, hišna vzreja, s psi sami tekmujejo v agilityju. Tudi leta izkušenj pri parjenju točno te pasme niso zanemarljiva. Recimo nekdo, ki že 15 let dela agility s šeltiji in jih vzreja, bo zagotovo bolje izbiral kombinacije, kot nekdo, ki ima prvega šeltija.

Na koncu pa še o plavanju: jaz sem svojo psico prvič poskušala srečati z vodo, no s plavanjem, ko je bila odrasla, pri drugem psu bom na tem delala od začetka. Tara namreč v vodo sama od sebe ne bo skočila. Gre sicer do kolen in se dere ko jesihar, ko ji mečem palice in čofota. Plava pa samo takrat, ko gre njena 'družina' v vodo. Takrat se spektakularno vrže in gre reševat svoje ovce. In je pri tem kot mali gliserček.



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #200 : 12 Junij 2009, 20:31:07
sej sem vedla, da se mora Taar oglasit  :P




meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 26 Junij 2009, 21:16:22
Hojla!

Kako preživljate tole deževno vreme? Upam, da se vaši kužki ne bojijo grmenja. Naš stari družinski kuža je čisto zmešan, kadar
se bliža nevihta.  :-\

Hotla sem vam pripet par slikic od najine šeltike (bliža se 5. tednom starosti), pa jih noče pokazat. :(

pozdrav vsem! :)



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #202 : 28 Junij 2009, 19:45:53
Koliko tehtajo vaši šeltiji?

Edi ima pri cca. 38 cm plečne 9 kg. Bajsika!



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #203 : 29 Junij 2009, 01:00:28
Taar...hvala za informacije, mi bodo koristile pri iskanju.
Iz katere psarne pa prihaja tvoja psička?


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #204 : 02 Julij 2009, 02:50:28
Tara je iz psarne South's Star iz Madžarske. Glede na to, da ima dedno prenosljivo kožno bolezen, ne bi priporočala ničesar iz istih linij (moj prvi pes, sploh nisem vedela, kako se psa kupuje).

Glede teže pa Tara tudi ni ravno suhica, pri dobrih 38 cm ima gotovo 8,5 kg. Tara samo pogleda hrano, pa se že redi.



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #205 : 02 Julij 2009, 08:53:32
Glede teže pa Tara tudi ni ravno suhica, pri dobrih 38 cm ima gotovo 8,5 kg. Tara samo pogleda hrano, pa se že redi.
hi hi, sounds familiar

Taar, se vidve ukvarjata s kakšnim kinološkim športom?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #206 : 03 Julij 2009, 01:29:34
Tara dela agility.



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #207 : 03 Julij 2009, 09:36:56
Ful je lepa. Ima manj dlake, ali tako samo izgleda na sliki?


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #208 : 04 Julij 2009, 02:01:41
Ima res malo krajšo dlako. Svoje pa naredita furminator + striženje hlačk.



meli

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #209 : 04 Julij 2009, 20:00:46

Toja

Ojla!
Pa mi je uspelo...   :D