Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 375981

Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #270 : 18 Januar 2010, 22:28:00
Baskia je čisto prava huda šeltijka in kakor sem jo jaz videla na šeltijskem prvesntvu, je večino časa preživela z igračko v gobcu in se ni kaj dosti sekirala zaradi psov okoli sebe.
Tako da še ima potenciala!!! Sploh če je neubogljiva:)))

Hej, Taar. Hvala, ampak verjetno misliš njeno setrico Bravio, ki je res dosti manj plašna kot Baski. :-[
Sicer si pa že tudi Baski spoznala in ko napišem, kje, ti bo takoj kliknalo, da je to res en shetlandski plašljivec. Srečali sva se na tekmi v ložnici pri Žalcu, in sicer jaz tam pomagam pri računalniški obelavi in težim vsem, ki imajo šeltije. No, ampak sedaj Baski ni več pretežka, sva prav lepo shujšali in sedaj se tudi pozna malo na značaju - je dosti bolj živahna, ravno toliko kot je bila, ko je bila še mladiček. :P :P :P
Baski, pravo lepotičko imaš! Upam, da jo kdaj še v živo spoznam.   ::)

Slikce ti pošljem takoj, ko jih uredim. Mi še ni uspelo.  :-[

Metuljčica, tudi jaz upam, da se vidiva še v živo s kosmatinci. Najlepša hvala za slikce pa se opravičujem za sitnobo ::)

Kobi je pa res ena faca. Upam, da se res spoznata z Baski. :o

lp

Petruška


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #271 : 18 Januar 2010, 22:31:26
Od vseh psov na razstavi je Pjeju največ vetra dal ravno mali Bounce!!! Ga je čisto navdušeno hotel prečekirati, ves hiperaktiven...

Drugače je bil Pje na razstavi skoraj v pasjih nebesih. Takoj ko vidi, da je v prostoru 1000 psov, je to znak za žur. In potem čisto vsakega napeljuje na igro... Celo take najbolj zdolgočasene mu uspe dobiti. Vmes je malo delal (v glavnem ponujal sedi in ga tudi lepo držal), kar sredi množice ljudi in psov (seveda surovo jagnjetino, ampak hej, na ta velik dogodek je treba priti oborožen!). Na koncu, ko so se parkurji začeli prazniti, pa je naredil enih par mini parkurčkov okoli kartonastih škatel, kljub vsej množici in zvokom (s tem da je razbil vratca od boksa, ko sem postavljala škatle in se je kar znašel pri meni na tepihu, rabim železni klin za v boks!).

Vmes je v boksu zaspal kot ubit. Kriva sta dva mlada borderčka. Tako da malo upanja še ostaja, da se pa mogoče na tekmah ne bo samo hotel se igrati z vsemi, ampak tudi dejansko kaj delal ...

Baskia, ne vem kaj je s šeltijsko ljubosumnostjo, namreč Tara si 90 odstotkov časa še vedno želi, da bi Pje udrl v zemljo. Da ne govorimo, kako brani kuhinjski pult, da je kar smešno...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #272 : 18 Januar 2010, 22:42:49
Aja, saj res, sestrici sta. Ja, Bra se je meni zdela prav fajn, se je čisto super počutila v kampu med vsemi psi.

No, shujšali ste, to tudi šteje!

Drugače pa s prvim psom vsi naredimo napake, važno je, kaj se naučiš za naprej. Še vedno se na veliko narediti tudi z odraslim psom. Seveda ko imaš naslednje pse, vse to veš in v naprej delaš na določenih zadevah, da se izogneš težavam... Jaz s Pjejem delam popolnoma drugače kot s Taro. Mene pri šeltijih ne moti toliko plašnost, ampak mogoče malo nižja raven nagona oz. moraš se bolj potruditi, da ga dobiš ven. Če ti uspe narediti norca na igrače, bo pozabil na okolico in na to, da bi se mogoče bal, ampak se bo toliko igral, da več ne bo videl, kaj se dogaja okoli njega. In potem ni plašnost ni več problem.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #273 : 18 Januar 2010, 22:56:40
Pjepičeva starejša sestra Cara, isti starši:

http://www.youtube.com/user/jujudogs62#p/a/u/1/tQrac4l8dr8

Pje je Cari vizualno zelo podoben, vse do drže zadnjih nog in konstitucije hrbtenice (kakor sem jo pretipala na evropskem lani, čisto nasprotje Tare recimo).  Upam, da je podedoval tudi kaj teh norih genov.



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #274 : 18 Januar 2010, 23:04:43
 :o :o tole usmerjat je pa res že prava umetnost! Kolk je nora! :o :o


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #275 : 18 Januar 2010, 23:17:25
Se zelo tolažim s Caro, v določenih trenutkih:) Nekaj pa že mora biti na teh genih... Se Pje zelo podobno giblje, ko dela mini parkurčke, čisto se nagne. Pa ko mu nekaj ni jasno, zadeve obkrožuje in bevska, kot Cara dela včasih okoli miz.

In še eden meni ljubih francoskih samčkov, iz iste psarne kot Pjetova mama:

http://www.youtube.com/user/CosmicStardust2#p/a/u/1/tXohYRSfDSc

Zelo redko rečem, da mi je kak šelti lep in sploh mi ni všeč noben črno-bel, ampak tale je pa razred zase. Z eno črno taco in na isti strani belo polovico obraza...



Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #276 : 18 Januar 2010, 23:25:01
Še nekaj utrinkov z razstave:

Njega ni potrebno posebej predstavljat.  ;D









Žal je bilo zelo malo predstavnikov šeltijev.  :(



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #277 : 19 Januar 2010, 13:50:30
Pjepičeva starejša sestra Cara, isti starši:

http://www.youtube.com/user/jujudogs62#p/a/u/1/tQrac4l8dr8

Pje je Cari vizualno zelo podoben, vse do drže zadnjih nog in konstitucije hrbtenice (kakor sem jo pretipala na evropskem lani, čisto nasprotje Tare recimo).  Upam, da je podedoval tudi kaj teh norih genov.


Če se ne bi lastnica gibala normalno, bi mislila da je tole hiter posnetek. :o :o :o

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #278 : 19 Januar 2010, 15:46:01
OK, še en poskus fotke, samo ni ista.


je pa zelo lepa  :-*  :-*



Zorica-malizmaj

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #279 : 19 Januar 2010, 15:48:19
Divna kujica zaista!

Obozavam moje Male Zmajeve.
www.malizmaj.co.rs


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #280 : 19 Januar 2010, 15:54:21
hvala Metuljčica  ;D , najbolj potepinski šelti  >:(

Od vseh psov na razstavi je Pjeju največ vetra dal ravno mali Bounce!!! Ga je čisto navdušeno hotel prečekirati, ves hiperaktiven...

stara znanca  :-[ pa ker se nista videla že par mesecev, sta se malo bolj burno in veselo pozdravila, a ne  :P  tudi Bounce je bil Pjeja zelo zelo vesel  :P



Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #281 : 19 Januar 2010, 16:14:00
HVALA!!!

Mala je res luštna, ampak men so itak vsi kužati. :P :P :P



Drugače pa s prvim psom vsi naredimo napake, važno je, kaj se naučiš za naprej. Še vedno se na veliko narediti tudi z odraslim psom. Seveda ko imaš naslednje pse, vse to veš in v naprej delaš na določenih zadevah, da se izogneš težavam... Jaz s Pjejem delam popolnoma drugače kot s Taro. Mene pri šeltijih ne moti toliko plašnost, ampak mogoče malo nižja raven nagona oz. moraš se bolj potruditi, da ga dobiš ven. Če ti uspe narediti norca na igrače, bo pozabil na okolico in na to, da bi se mogoče bal, ampak se bo toliko igral, da več ne bo videl, kaj se dogaja okoli njega. In potem ni plašnost ni več problem.
Baskia je nore na igrače, ampak se še vedno ozre, če sliši drugega psa. Ona je nora na žogice. In če ji kdaj mečem žogice in čuje, da se ji bliža kašen pes, takoj pride k meni po zaščito. Verjetno sem ga tudi to kaj posr...kakšen nasvet mogoče??? ??? ??? ??? ???

Petruška


Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #282 : 19 Januar 2010, 16:23:41
Pa še ena fotka.


Petruška


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #283 : 19 Januar 2010, 19:23:33
Ja, to je to, kar mislim z nižjo ravnijo nagona, da pes dovoli, da okolica (zvoki, gneča, drugi psi) prevlada nad nagonom.
Recimo najti moraš tisto stvar/igro/magari hrano, ki psu prevlada ne glede na to, kaj se dogaja okoli njega. Recimo moja starejša Tara si dostikrat dovoli, da ji motnje v okolju prevladajo nad igro, ker pač nisem zgradila dovolj močne nagrade v igri. Ko pa se recimo zapodi za ovcami, je pa konec, takrat bi lahko streljale strele, jaz lahko kričim kot jesihar, pa ji je popolnoma vseeno, ker ji nagon preganjanja (da ne rečem ravno ovčarskega zganjanja) prevlada nad vsem v tistem trenutku. Torej Tara je sposobna se v nekaj zatopiti, da ne opazi nič drugega. Žal to niso igrače in igra z mano (ampak sem kriva seveda jaz, ker tako nisem začela od mladička).

Zato je to pravzaprav edina stvar, na katero se jaz poskušam osredotočati pri tamalem, torej igra, najti igračo, ki ga res razvname (npr. ovčje krzno ali njegova flaška s kamenčki). Ker je zdaj tekem tako malo, sem šla na razstavo v LJ prav z namenom, da vidim, kako in če se bo igral tam. Na hrano je šlo zelo v redu, na igračo pa seveda manj, zaradi gneče. No, v bistvu je šlo, ampak sem dobila le 10 sekund popoldne koncentracije v igri, ampak to je bilo dovolj (pa vmes počivat v boks, oz. tolč po vratcih, da bi šel še enkrat ven). Po nekaj čisto kratkih ponovitvah je v boksu dobil jackpot nagrado, kurji hrbet, surov, čisto tako kot doma za večerjo in je potem sredi razstave tisto mlel (da vidi, da ves ta hrup ne pomeni čisto nič in je vse tako kot doma). Ampak se mi zdi, da je pomembno, da se ti kot lastnik obnašaš, kot da ne opaziš drugih psov/ljudi/motenj, da pes tega ne vidi pri tebi in se pač poskusiš igrati kot doma, z istim glasom kot da si na domačem dvorišču (in je ne tolažiš oz. potrjuješ, ko se gre skriti med noge). Torej počasi se daleč pride, vztrajati je treba, zanalašč se pojdi igrati recimo na vadbišče, ko imajo drugi psi kak tečaj tam ... Seveda je drugo, če se kar en neznan pes približa in jo začne ovohavati (to je seveda lahko potencialno nevarno), ampak načeloma če greš malo potrenirat v času, ko imajo drugi tečaj ali prideš na kako tekmo, bodo tisti psi vsi več ali manj pod nadzorom in ne bodo vanjo silili. Pa v novem okolju seveda realno pričakuj krajšo igro, pa tisto zelo pohvali... pa raje prej nehaj.

 

Baskia je nore na igrače, ampak se še vedno ozre, če sliši drugega psa. Ona je nora na žogice. In če ji kdaj mečem žogice in čuje, da se ji bliža kašen pes, takoj pride k meni po zaščito. Verjetno sem ga tudi to kaj posr...kakšen nasvet mogoče??? ??? ??? ??? ???
[/quote]



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #284 : 19 Januar 2010, 19:29:25

Ej, Bounce je tak norec, da bi rekla, da je mislil, da je glavni na razstavi!!! Ker ne vem, če vse pse sreča s takim navdušenjem, kot Pjeja, pol je gotovo najpogumnejši šelti:))

Zakaj praviš, da je potepinski? A ima mogoče možgane kot ementalec, kot jaz pravim, da ima Pje????


hvala Metuljčica  ;D , najbolj potepinski šelti  >:(
stara znanca  :-[ pa ker se nista videla že par mesecev, sta se malo bolj burno in veselo pozdravila, a ne  :P  tudi Bounce je bil Pjeja zelo zelo vesel  :P
[/quote]



Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #285 : 20 Januar 2010, 10:13:39

Drugače je bil Pje na razstavi skoraj v pasjih nebesih. Takoj ko vidi, da je v prostoru 1000 psov, je to znak za žur. In potem čisto vsakega napeljuje na igro... Celo take najbolj zdolgočasene mu uspe dobiti. Vmes je malo delal (v glavnem ponujal sedi in ga tudi lepo držal), kar sredi množice ljudi in psov (seveda surovo jagnjetino, ampak hej, na ta velik dogodek je treba priti oborožen!). Na koncu, ko so se parkurji začeli prazniti, pa je naredil enih par mini parkurčkov okoli kartonastih škatel, kljub vsej množici in zvokom (s tem da je razbil vratca od boksa, ko sem postavljala škatle in se je kar znašel pri meni na tepihu, rabim železni klin za v boks!).

Taar, kateri dan pa si bila na razstavi??? ???
lp

Petruška


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #286 : 20 Januar 2010, 10:51:39
Zakaj praviš, da je potepinski? A ima mogoče možgane kot ementalec, kot jaz pravim, da ima Pje????

4 X je pobegnil iz boksa, še po zvočniku so nas baje klical oz. klical so lastnika šeltija, ki se sprehaja po ocenjevalnih ringih  :-[ , pol ga je pa le eden spoznal in mi ga je pripeljal gor na JH (če je slučajno naš  :-[ )
pol veš koliko se je šele njemu dogajalo  >:( , ne ne zase ima možgančke čist kul  :P se zelo dobro znajde, ko je treba kakšno ušpičit  :P



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #287 : 20 Januar 2010, 22:50:41
Pje je iz boksa izbil vratca in pritekel za mano na parkur, ko sem si šla postaviti tri škatle za mini agility... Je bil čisto za...
A kar po ringih je bil Bounce, saj pravim, šefe pogumen...

Baskia, bila sem v soboto popoldne, predvsem na specialki. Srečala sem se s Sandro in Rikijem iz Sheltika. Skupni konsenz je, da Pje ne bo prerasel 43 cm niti pod razno:) No, njun Ori je seveda zmagal na specialki, čestitam in hvala za vse informacije o razstavljanju šeltijev (in velikostih:). Če bo Pje kdaj poiskusil, bo moral na radikalno frizuro ...

Tyna, kako je Bounce opravil na razstavi v nedeljo?



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #288 : 21 Januar 2010, 00:11:28
Tyna, kako je Bounce opravil na razstavi v nedeljo?

dobil je sicer PRM  :o zraven sicer super opis, razen tega: lahko bi imel več gibanja  ???  to pa nismo čisto razjasnili, kaj je s tem mislila sodnica  ??? , ampak je po moje to on dobro razumel in se je mnogo več sprehajal, seveda kar sam  :P :P :P

sem ti že jaz povedala, da ne bo prerasel   :D , ampak meni itak noben ne verjame  :'(



Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #289 : 21 Januar 2010, 17:43:47
Lejo, lejo, malo bibo!!! :P :P :P :P :P


Petruška


pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #290 : 21 Januar 2010, 18:28:43
Moja sestrična ima sheltija  :) po imenu Dancer.

Dancer:









(objavljam z njenim dovoljenjem - slike sem slikala jaz.)

Lp. Ema



Mai*The*Little

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 0
Odgovori #291 : 21 Januar 2010, 19:22:40
iii dancer!!! lepo da si ga mal pokazala Ema!

drugače je pa lepo brat, da je pr vam debata mal zaživela..


Baski

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #292 : 21 Januar 2010, 20:47:28
 :o :o :o :o :o :o

Ta je pa od tam kot moja mala.

Lušten fantič tale Dancer. :P :P :P

lp

Petruška


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #293 : 21 Januar 2010, 22:00:05
Pje bo verjetno kar podoben Dancerju, čeprav ima ušesa še bolj na široko postavljena.

Kaj, jaz??? (le kako mu je uspelo v nekaj minutah razvleči zemljo po celi sobi... )


In zakaj koplje po zemlji? Da pride do svoje metleeee:


Ne uspe mi narediti nobene pametne fotke, ker ne zdrži na mestu.


In še stanje popolne zamaknjenosti...






Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #294 : 21 Januar 2010, 22:14:37
Lejo, lejo, malo bibo!!! :P :P :P :P :P



Aaaaaaa, kako cortkana biba! Me kar prime, da bi imela še enega mladička.  :-[ No, saj enkrat bo, ko bo čas za to.  :D



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #295 : 22 Januar 2010, 14:13:13
Kaj, jaz??? (le kako mu je uspelo v nekaj minutah razvleči zemljo po celi sobi... )


In zakaj koplje po zemlji? Da pride do svoje metleeee:


Sej če bi take slike gledal predno nabaviš šeltija, bi najbrž dobro razmislil ali bi ga  :o  kako so si podobni, pri nas je tudi metla zakon, najprej smo mislili da samo sesalec, pa je tudi metla dobra za "napadat"  :P

puppy je pa itak zakon  :-*



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #296 : 22 Januar 2010, 19:34:22
Me zanima, če je ta ljubezen do metel tako izrazita pri vseh šeltijih? Ali je to tudi pri drugih pasmah, Tyna, ti imaš več izkušenj?

Ker namreč Pje je od prvega dne hotel preganjati metle/palice/veje, s čimerkoli si po tleh pometal. Igrača v rokah je bila zanj nevidna, ob palicah/metlah pa je čisto na vse okoli sebe pozabil in sem to kar uporabljala pri mini parkurčkih čisto od začetka.

Očitno so metle visoko na hierarhiji nagrad (Justine, ki trenira gugalnico kar na metlo:)))):
http://www.youtube.com/user/ShapeUpAgility#p/u/18/hOeFHouNqOk



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #297 : 23 Januar 2010, 02:21:04
Pri nas, kaj pa vem, sesalcu so se vsi umikal razen Bounca, ta ga pa napada in to dobesedno  >:( . In ker je šlo to meni malo na ž.... sem probala s klasično metlo, pa je isto  :o metlo je treba pojest  :D , sam fobijo na metlo ima pa tudi Kate (BC)  :D

trening na metlo  :o :o :o to pa je ideja, ej ta filmček pa je  ;D ga moram Daši pokazat, mogoče bo pa še ona začela trenirat na metlo, samo pol jih moram mal na zalogo kupit  :P ker ni glih trepežna igrača  :P



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #298 : 23 Januar 2010, 02:38:05
Dancer:



a se Dancer rad kopa   ???



pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #299 : 23 Januar 2010, 08:24:17
Če gre katja v vodo gre tudi on  :P Drugače pa je kakor mu zapaše  :) Če mu ne paše ne gre, če mu gre  :P Čeprav gre raje v kakšno reko, da mu ni treba plavati  ;D


Ja ta dan, kot je slikana slikica, je pa skos hotel biti v vodi.. Prilepim šekakšno :)