Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 377149

resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #330 : 16 Februar 2010, 06:18:40
Imam en predlog  :o
vsako leto je agility tekma v Ljubljani v Šiški, jaz sem bila včasih šiškarca in znam do tja ... no takrat je ponavadi že vroče, bom šla pa že zjutraj od doma  :P  ;)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #331 : 16 Februar 2010, 19:16:23
Resa, ti si potem čisto pravi šeltijski veteran ali kako? Zanimivo... Že pred tolikimi leti si imela prvo šeltijko...

Meni osebno so ful všeč veliki šeltiji, tako da upam, da moj še malo zraste. Ko smo bili lani okrobra na dunaju na šeltijskem prvenstvu, so tekmovali trije samci v large, z glavami kot nemški ovčarji, res... En je visok cca 49 cm! In ja, že v leglu je bil za kilo težji od ostalih, ki so danes čisto primerno veliki. No, meni osebno je bil krasen samček, ki je bil velik ravno 42,7 (za agility je meja 43). Malo večja glava, ampak pravi cucek, res. Tudi očka od mojega Pjeja je pravi dec, z veliko, močno glavo, tudi njegova sestra  (naša teta) je res nabita, ampak mislim, da so se vsi v legu vrgli bolj v mamo. Moj namreč nima tako masivne glave (ne toliko, kot sem upala:)

V Ljubljani v Šiški zdaj nekaj let tekme ni bilo, ampak je bila na terenu od KD Ljubljana (Brdo).



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #332 : 16 Februar 2010, 19:31:47
Sporočte tukaj, ko se boste kaj zmenili, bom še kakšnega šeltija povabila, ki tu ne sodeluje.. ;)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #333 : 16 Februar 2010, 20:42:45
Ja, vsekakor, vsi ki še kakšnega šeltija poznate, jih povabite!!!  (Ko se končno dogovorimo, kje bi imeli:)))




resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #334 : 16 Februar 2010, 21:46:26
Na Brdu  :o, pa saj tam sem pa jaz preživela najlepša leta z mojo Reso, škotinjo  :-*,  tam sem začela pasjo pot kot najstnica  ::)
Ja, Kajo sem dobila v Ljubljani od takrat redke psičke pri nas, ki je bila pripeljana iz Anglije. Kaja je bila jugoslovanski in slovenski prvak v lepoti. Pri desetih letih je nenadoma zbolela in v tednu dni umrla  :'(
Potem pa sem s pomočjo prijateljice, ki mi je dala Kajo, dobila veze v Nemčiji in po petih mesecih dobila tole mojo veliko žvau, ki je pametna, samo jaz je nisem imela možnosti kaj preveč vključit v pasje športe, itak se je vrgla po meni, ki sem bolj samotar  ::)
smo šli dvakrat malo na razstave pogledat z njo še na Kodeljevo, pa je komaj čakala, da se reši gužve, pa bog ne daj, da bi jo kdo kaj šlatal ali ogovarjal, to ne mara  :P
je pa hodila v švrkovo šolo, prec ji je blo vse jasno  :o
najljubši pa so ji bili odmori, ker so bili skoraj vsi "sošolci" tibetanski terierji, kot ovce jih je podila gor in dol in bla glavna že takrat, pa je imela šele leto  ;)
imava pa midve nepozabne poti ob najini Ljubljanici, tja do Urha prideva po čisti divjini, ne poveva kje je to  :P, skoraj noben ne pozna tistega konca, kot v raju je  ::)
in bog ne daj, da koga srečava  ;), ta travnik je najin in ga je treba glasno branit, to vedo vsi, ki naju srečajo slučajno  :D



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #335 : 16 Februar 2010, 23:24:18
Glede branjenja terena so bile pri nas obveščene maškarce. Pje je v zrak skakal kot bolha in se repenčil, Tara je ves čas podpirala te neumnosti z lajanjem... Uspelo mu je prestrašiti 3-letno punčko:))) Uradno sta zdaj krdelo in če se bo tako nadaljevalo, bosta uvrščena v register nevarnih psov.  (S čimer se že strinja čreda srn tle v našem gozdu)



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #336 : 17 Februar 2010, 01:10:28
 :D  :D  :D a bala se je punčka, ja pol je pa že moral strašno zvenet  ;D
mislim, da rabita še dirigenta, Kala bi bla ta prava  :P
šelti trio, bi naredl red tam kjer bi blo treba, se vsak dan jezim, ko poslušam poročila  >:(, men se zdijo edino psi še normalni  ::)



Zorica-malizmaj

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #337 : 17 Februar 2010, 16:25:01
Evo nas malo... Na protekloj izlozbi u Beogradu 14.02.2010. mi smo izveli dva selti, sudio je Predrag Gvozdenovic. Plasman:

zenka Demetra Mali Zmaj CAC i CACIB
muzjak Igneo Armonia Di Colori CAC, CACIB, BOB, BIG-3.






Cestitam svima iz Slovenije koji su bili na izlozbi i otisli zadovoljni plasmanom svojih pasa.

Obozavam moje Male Zmajeve.
www.malizmaj.co.rs


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #338 : 19 Februar 2010, 00:09:22
Evo nas malo... Na protekloj izlozbi u Beogradu 14.02.2010. mi smo izveli dva selti, sudio je Predrag Gvozdenovic. Plasman:

zenka Demetra Mali Zmaj CAC i CACIB


Zorica, dali je to ona mala kujica, ali sad več velika  ???



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #339 : 19 Februar 2010, 01:25:12
Da, koliko je Demetra visoka?



Zorica-malizmaj

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #340 : 19 Februar 2010, 09:20:09
Demetra je malena kujica, taman je usla u standard. Visoka je 32,5 cm. Zbog njenih predaka sa majcine strane i oskudnog kolorita nje same, mislim da nosi bi-gen i nadam se da ce u kombinaciji sa Igneom dati bikolorne ili bi-merle stence. Meni se barem, bikolori jako dopadaju. Ko nije primetio, Igneo je bi-merle pas.

Obozavam moje Male Zmajeve.
www.malizmaj.co.rs


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #341 : 19 Februar 2010, 15:05:49
A ni nevarnost, da pri kombinaciji dveh bluemerlov pride do slepote in gluhih mladičev  ???  ???



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #342 : 22 Februar 2010, 21:46:33
Čestitke Bouncyu za PRM in BOB na včerajšnji celjski razstavi!  :o  :-*



Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #343 : 22 Februar 2010, 22:08:43
A ni nevarnost, da pri kombinaciji dveh bluemerlov pride do slepote in gluhih mladičev  ???  ???

Ja, ampak saj je Demetra bikolor - na slikah je Igneo, pri citatu je prišlo do napake. Če nisem kaj pomešala :-[

Tega samčka sem opazila na razstavi v Bg in me je čisto očaral, najprej seveda zaradi fantastične barve :o in veliiiko dlake, bolj podrobno ga pa žal nisem uspela videt. Zorica, čestitke za BOG3, pa Bouncu za včerajšnji BOB še tukaj!

lp

Nič nima smisla. Smisel nastane.


mojca_zajc

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #344 : 23 Februar 2010, 09:19:56
Lepo pozdravljeni!
Pred kratkim me je zapustil moj predragi husky (dočakal lepih 16 let) sedaj pa se odločam za novega pasjega prijatelja. Do sedaj so me še najbolj fascinirali ti prekrasni shetlandski ovčarji.
Vendar imam par vprašanje: ali so ti psi gibčni in športni (imajo radi dolge sprehode - tako kot jaz :) ?
Kako se razumejo z drugimi psi ali manjšimi živalicami (imam namreč dva dihurja, starši, ki bi ga občasno pazili, pa imajo psičko maltežanko)?
Kako prenašajo poletno vročino (oz. bi jih bilo primerno vzeti s seboj na morje)? Ter zimski mraz (čez dan, ko sem odsotna, bi ga imela spuščenega okoli hiše - imamo velik ograjen vrt)?
Kako je z nego dlake v času menjanja dlake (ali se lahko z dnevnim česanjem znebimo pretiranega puščanja dlak po stanovanju)?
Kako prenašajo ure, ko so sami - medtem ko smo v službi?

Poleg tega me zanima, kako je z nakupom. Jaz ne iščem psička za razstave ali kakršna koli drugačna tekmovanja, tako da ne potrebujem psička z starši, ki so dobili veliko priznanj... Ali se kdaj v Sloveniji prodajajo tudi taki mladički (čeprav bi vseeno pa želela psa z rodovnikom raje kot brez).

It's amazing how someone walks into your life and suddenly you can't remember how you ever lived without them.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #345 : 23 Februar 2010, 23:09:15
Mojca,

Šeltiji so čisto pravi ovčarski psi in potrebujejo veliko fizične in mentalne zaposlitve, če ne si jo najdejo sami. To pomeni, da je idealno, da se z njimi poskusi kak šport, učijo se zelo hitro. verjetno po značaju čisto nasprotje huskiju. Radi lajajo, so povsod zraven, ves čas v akciji... Moja Tara je bila z mano tudi v hribih, na morju, povsod gredo, ni pohoda, ki ga ne bi zmogli, tako da tukaj ni nobenega strahu. Zdaj niso pa to psi, ki bi ob kolesu ali tekaču tekli eno uro, malo več akcije (in interakcije) potrebujejo med sprehodom. S poletji ni nekih težav, ker imajo dober respiratorni sistem in tudi pri veliki vročnini mojadva dobro funkcionirata, nikoli niso zadihani (seveda po sprehodu gresta na mrzle ploščice v garažo ležat, po svoji izbiri).

V Sloveniji je psarna Sheltiko. Nerodovniških šeltijev ne dobiš (hvalabogu), pa tudi če bi kje bili, se temu na široko izogni, ker mora biti nekaj hudo narobe (v vsakem primeru se izogni preprodajalcu). Jaz tudi ne hodim na razstave, me sploh ne zanima, ampak vseeno ne vidim razloga, da se psa ne gre kupiti k odgovornemu lastniku, ki mladičke primerno hrani in jih socializira. Drugače priporočam Avstrijo.

Šeltiji se izredno dobro razumejo z vsemi drugimi psi, po moje se bi tudi z dihurji. So precej nežni v interakciji z drugimi psi, recimo samo v krogih laufajo, niso vsiljivi in je iz tega vidika krasno imeti šeltija.

Z dlako jaz osebno nimam težav, pa imam dva. Ju skoraj nikoli ne češem, pa ni veliko dlake po tleh. Dlaka se sprime v tak oblaček, ki ga z roko enostavno vržem v koš  (saj vem, česati je bolj higienično, ampak jaz se spravim moje česati bolj spomladi).

Jah, ko so sami, pač preživijo. Zunaj psa v nobenem primeru ne bi puščala. Sploh pa ne tako majhnega psa, pa naj bo vrt še tako ograjen in to nikakor ne sredi zime. Mislim tukaj bi lahko kdo trdil, da saj je vseeno, saj ima dosti dlake, ampak vseeno so to majhni psi, ki se jih načeloma nima zunaj in vprašanje, koliko jih ta dlaka res ščitti pred 9 urami bivanja na vrtu sredi zime... Mojadva sta sicer tudi pri minus 20 brez problema bila na sprehodu 45 minut, ampak to je bilo non stop divjanje in kroženje in ne ležanje...




tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #346 : 24 Februar 2010, 00:58:39
se kar strinjamo s Taar, naš je včasih tudi 3 ure zunaj (tudi zdaj po snegu), ampak v stalnem gibanju, nikoli ga pa ne bi pustila zunaj samega brez nadzora, razlika med husky-jem in šeltijem je ogromna  :-[



mojca_zajc

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #347 : 24 Februar 2010, 06:27:59
Res hvala za odgovor, zagotovo ste bili v veliko pomoč. Ne iščem psa podobnega huskyu, mislim da bi mi značajsko kar odgovarjali šeltiji, zagotovo pa ga nebi imela zunaj v kolikor jim to ne bi odgovarjalo. Tudi ne želim kupiti psov od neodgovornih lastnikov, samo zanimalo me je kako je z vzreditelji. Glede laježa - ali se da kuža naučiti, da ne laja vsepovprek, oziroma da na ukaz preneha z laježem?

It's amazing how someone walks into your life and suddenly you can't remember how you ever lived without them.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #348 : 24 Februar 2010, 09:28:51
V tem so pa švicarji dobri-s svojo doslednostjo, sistematiko so precej utišali šeltije. Kaj drugega kot ignoriraš lajanje za prazen nič-moraš imeti pa živce. Če sta starša bevskača-bo najverjetneje tudi malček, sicer se pa to že v leglu vidi.

Jaz recimo ne maram pretiranega čuvanja, me sploh ne moti če pes nikoli ne zalaja če pride kdo na dvorišče. Hkrati pa mi je včeš evforija pred sprehodom, med igro, med učenjem-piskanje, skakanje, gruljenje, lajanje.

Rodovnik pa ni samo papir-rodovnik stane dobrih 80€ v SLO. Pomembno je da tako lahko preveriš prednike, če so kaki zdravstveni testi, problemi, lahko potem raziščeš in najdeš še ostale potomce po fotrovi in mamini strani...Koristen list papirja je. Če te zanima šport, delo-potem išči take vzreditelje, ki so s svojimi si aktivni-agility, frizbi, CF....in da ne hodijo samo na razstave.

Zunanje razstave so meni super, kot en piknik, za mladega psa, pa je to odlična socializacija-gužva, hrup, ljudje, psi vseh oblik...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #349 : 24 Februar 2010, 17:23:43
Jaz bi pa dodala slikco, kjer se vidi sožitje z ostalimi domačimi živalmi, mi imamo "svinjsko" ovčarko   :P  ::)



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #350 : 24 Februar 2010, 17:29:00
In če boš pohitela, imajo v psarni Sheltiko še enega samčka in punčko, no, včeraj sta še bila na voljo, lepa sta pa kot cukra  :o



Metuljčica

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #351 : 24 Februar 2010, 17:54:11
Uau Resa, tvoja slika je pa kot iz kakšne revije.  :D

V Sheltiku imajo pa res še dve krasni mali kepici. Mene je navdušila in očarala tudi njuna mamica Aloa. :-[



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #352 : 24 Februar 2010, 19:24:27
Mah glede bevskanja, kaj pa vem. Verjetno je nekaj prirojeno, samo da bi po tem iskala, ne vem no. verjetno bi prej pregledala vse prej drugega kot lajanje. Jaz imam dva, zato se z laježem ves čas pumpata. Ko en začne, drugi misli, da mora še on. Ne lajata kar brez veze, ampak ko se kaj dogaja. Recimo 8-letna Tara trdovratno laja, ko se pred hišo pipelje avto. To ji je odstalo od otroštva, ko je bila dopoldne sama in je svojo družino poudravljala ob priihodu domov. Zdaj tako pozdravlja/nakazuje bilo koga. še bolj trdovratno je lajanje, ko zazvoni hišni zvonec, mislim katastrofa. Laja preden se vključi v svoje najljubše igre, recimo, ko pobiraš palico, da ji boš vrgel, ko sliši, da se bratje zunaj igrajo z žogo, potem hoče zraven in takrat laja (se vidi da je bila najprej družinski pes), ko gleda druge pse, ki delajo agility. Žal, ko pa sama dela agility  je pa čisto tiho... In ne, nič ne pomaga, da govoriš, da naj bosta tiho, ker ne vesta, kaj tiho pomeni.

8-mesečnemu Pjeju pa te stvari sploh niso pomembne in bi komot prespal vse to, kar Taro grozno nakuri. Pje pa poblazni, ko vključim kavni mlinček ali bilo kakšen blender (se zaganja ob pult in laja, da ti para možgane). Isto parajoče bevska, ko ob pultu gleda, ko jaz režem/pripravljam njegovo meso. Ali bilo katero meso:)) Ker ne ve, kaj pomeni tiho, tega niti ne govorim. Je pa seveda ugotovil, da če ponuja sedi, dobiva koščke mesa. In zato namesto bevskanja ponuja sedi in je tiho. Jaz pa zadovoljna. Ko Pje dela, pa malo porenči vmes in ne laja kar vsevprek. Njegova mama je zelo plašna in tiha psička, ki se je samo odmikala stran od množice psov. Med domačimi psi pri vzreditelju v bistvu ni bilo nobenega glasnega bevskanja. Pjejeva sestra iz iste kombinacije izpred dveh let, ko sem jo srečala na evropskem ob ringu, je z lastnico samo gledala druge pse in bila popolnoma tiho, kot da je najbolj beden nenagonski šelti. Na parkurju pa tudi zabevska, ampak ne vsevprek in je za moje pojme eden najboljših šeltijev, kar jih ta trenutek teče agility (za moj okus ena najboljših, kar sem jih kdaj videla). Podobno mi je svetovala angleška vzrediteljica šeltijev (tudi tekmuje, njeni psi na evropskem in svetovnih skoraj vedno stojijo na stopničkah). Ko išče samca za paritev (seveda išče po osebnostnih lastnostih za delo), noče šeltija, ki bevska vsevprek in se vrti v krogih, ampak hoče, da pes razmišlja. Najprej se nisem ravno strinjala, ker nočem, da bi pes pri agilityju kaj dosti razmišljal, ampak ko to primerjam z zgoraj omenjeno sestrico od Pjeja, postane bolj smiselno. Torej ko ne dela, se ne razmetava z nepotrebnim lajanjem, ko pa dela, se zna pa resno sfokusirati. Mali Pje od prvega dne kaže mnogo več nagona za delo kot Tara, ampak je v vsakodnevnem življenju presenetljivo tiho in se ne razmetava brez veze.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #353 : 24 Februar 2010, 19:31:23
U, Francozi že delajo predizbor za ekipo za svetovno in Cosmic vidim, je bil že uvrščen v širši izbor. Tako lep, pa tako podivjan...
http://www.youtube.com/user/CosmicStardust2#p/a/u/0/ouDpI8uaY4g



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #354 : 24 Februar 2010, 23:37:47
Ma ja zaradi lajanja nikoli ne veš, ali bi sam začel, pri nas je tudi tako, da stara pudlica naredi vuf - uvod, pol se pa začne pevski zbor  :P problem je utišanje, zdaj samo še kakšno igračko iščemo, da mu jo v gobec vraknemo in potem samo še renči  :o  mogoče bi bilo res drugače, če ne bi imel spodbude  :-[



tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #355 : 24 Februar 2010, 23:40:55
Jaz bi pa dodala slikco, kjer se vidi sožitje z ostalimi domačimi živalmi, mi imamo "svinjsko" ovčarko   :P  ::)

res je dobra  :o



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #356 : 25 Februar 2010, 06:09:11
 :D  :D  :D porinete igračo v gobec in potem samo renči   :o   :D  :D
Kala zna lajat tudi s tole žogo v gobcu, ampak je pa res, da se potem maloooooo, čisto maloooo manj sliši, ker ima dušilec   :P   :P   ;)



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #357 : 25 Februar 2010, 06:21:29
no pa še ena   ::), tole je samo ženski del naše prašičjereje, samca sta posebej, za vsak slučaj in tile otroci niso od naših dedcov  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #358 : 25 Februar 2010, 07:21:37
Puuuujsiiiiii. O če bi mela svoj avto, bi imela psa,2 hrčka in 2pujsiki pa bi se selili večinoma LJ, dopust in prazniki pa domov....Tak pa nočem domačim še pujsa naprtit-ga niti nočejo. :(

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


tyna

  • *
    • Prispevkov: 335
    • Točke: 0
Odgovori #359 : 25 Februar 2010, 09:19:54
:D  :D  :D porinete igračo v gobec in potem samo renči   :o   :D  :D
Kala zna lajat tudi s tole žogo v gobcu, ampak je pa res, da se potem maloooooo, čisto maloooo manj sliši, ker ima dušilec   :P   :P   ;)

točno tako - dušilec zvokov  ;D