Shetlandski ovčar [Shetland Sheepdog]

puppa · 375858

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1080 : 14 Junij 2012, 09:54:22
Sama sicer nimam šeltija, sem pa redno na agility tekmah in jih vidim (kolikor jih tekmuje). Iz psarne Excellent choice je Krisova Seven (Excellent Choice Given To Fly), ki trenutno tekmuje v A2. Kljub njeni majhnosti, je prava raketa.  :o Tudi ostali niso slabi, da ne bo kakšne pomote.  ;D Njo sem omenila zgolj zato, ker si omenila psarno. Posnetke Seven z agility tekem poišči na youtube pod uporabnikom K7Kr1s.


Nusaaa

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #1081 : 14 Junij 2012, 23:00:45
 Moram pa še res malo pogledat iz katerih psarn oz. posameznikov so drugi šeltiji v agilityju :)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1082 : 15 Junij 2012, 07:48:56
Moram pa še res malo pogledat iz katerih psarn oz. posameznikov so drugi šeltiji v agilityju :)

Nekaj stalnih tekmovalcev:
A1 small: King Kong vom Kartnerland
A2 small: Excellent Choice Give to Fly
A3 small: Leangi Pima Bounce
A3 small: Rina (starša sta iz SLO, več na http://www.spiridom.si/?Na%B9e_psi%E8ke:Ruby_-_Rina)
A3 medium: Prince of Sunlight Fortune Maker

Jutri je agility tekma v LJ, na Brdu.  ;D


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1083 : 21 Junij 2012, 15:38:22
Pisala sem že dvema psarnama in sicer Summer garden and Excellent choise, ki planirajo legla v zimi 2012, njune odgovore še pričakujem.

Živjo,

jaz posredno poznam pse iz psarne Summergarden. Njihov Shawnee je s psico Dakoto Black of Summergarden sproduciral 3 ali 4 ponovljena legla (to sicer v psarni Haunimuehle), veliko mladičev dela agility in meni so eni najboljših šeltijev za delo.  Tako da zanimal bi me njihov samec Shawnee, če bodo z njim parili (lahko tudi v kaki drugi psarni, ker samci se itak posojajo). Npr. to je hčerkica od Shawneeja, ta je zelo majhna:
http://www.youtube.com/watch?v=8xWmT2ICJxU&feature=related

Psarne Excellent choice ne spremljam toliko, če pa lahko dobiš iste starše od Seven, je pa to tudi dobra odločitev. Namreč vedno probaj najti starejše sestre ali brate ali starše, ki že delajo agility, samo tako lahko kaj vidiš. Funkcionalno telesno strukturo je pri šeltijih težko videti, če nisi res strokovnjak, ker imajo toliko dlake. V bistvu se funkcionalnost strukture pokaže šele v gibanju, ko pes že dela agility, pa še tukaj je v veliki meri kriv trening (npr. drobencljanje je deloma tudi rezultat pomanljkivega treninga skakanja in ni kriv samo pes).

Se pa šeltiji razlikujejo tudi karakterno, že mojadva sta kot dve različni pasmi. Tara je bolj usmerjena v ljudi, ko je bila mlajša, se je vsem podrejala, veliko boljša pri hitrosti v stacionarnih vedenjih, fokus ima skoraj avtomatski, je pa gibanje z mano (za mano) ne motivira toliko. Zato ji tudi gibanje v agilityju ni nagrada sama po sebi, pač dela ovire.  Pje je Tarino čisto nasprotje - gibanje mu je samonagrajujoče, on sam po sebi želi teči za mano, agility mu je čisto naraven podaljšek želje po preganjanju. Je pa vse ostalo težje, namreč Pje preganja VSE, kar se premika (definicija ' motion sensitive' psa dobi pri njemu čisto nov pomen:). Takrat ne vidi več nič ne drugega, sliši itak ne, ga ne zanima, kaj jaz počnem. Zaradi tega moram biti 120% skoncentrirana, da vzdržujem njegov fokus in sem morala ogromno delati na samokontroli ob premikajočih ljudeh in predvem psih. Je zelo malo usmerjev v ljudi, se nobenemu ne dobrika, k nobenemu ne gre sam od sebe (na prvi pogled plašen), so mu čisto nerelevantni - dokler ne začnejo šprintat. Potem pa si njegov najboljši prijatelj:) Tako da po eni strani je Pje idealen paket za agility namene, vendar zahteva ogromno znanja in potrpežljivosti.

Seveda bi te razlike v značaju lahko opazila že v leglu ali pri starših  - Pjejeva mama deluje zelo asocialna. Sem pa hotela mladiča točno iz te ponovljene kombinacije (ponovljena 3x, pa še enkrat z drugim samcem) in ker so mi po gibanju in strukturi res najboljši šeltiji za agility (veliko starejših bratov, (pol)sester, tetk namreč dela agility in postavljajo najboljše čase tudi na velikih tekmah). Tako da idelano bi bilo, da bi sestavil to njihovo motivacijo za gibanje in dodal malo več umerjenosti v ljudi. Namreč za začetnika je definitivno bolje, da ima pes več slednjega, da ima večjo željo po ugajanju, ker je takega psa veliko lažje učiti. Pri starših boš videla, da bodo prišli do tebe, se ti dobrikali, se s tabo igrali - vsaj nekaj od tega.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #1084 : 22 Junij 2012, 22:43:34
Hej! Mi lahko kdo pove dimenzija boksa za šeltija?

Lp, M



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1085 : 23 Junij 2012, 19:10:38
Hej! Mi lahko kdo pove dimenzija boksa za šeltija?

Odvisno od velikosti šeltija. Tara ima Pet Voyageur 400 (če take sploh še delajo:), Pje ima Ferplast Atlas 40. Gotovo imajo manjši šeltiji dosti manjše bokse.



Nusaaa

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #1086 : 10 Julij 2012, 23:08:35
Taar in Petrca hvala za vse te informacije, bile so mi v veliko pomoč Zdaj sva že poslala kar nekaj mailov in sma trenutna najbolj zainteresirana, da vzamema mladiča iz psarne Shelties of Summergarden, leglo od Choice in Shawnee :o :o :o. Res sma pregledala precej psarn, ki sma jih našla po spletu, ena od psarn, ki mi je bila tudi dobre (vsaj glede na njiho spletno stran), je italjanska psarna http://www.ululallaluna.org/. Samo nisem našla nobenih informacij, če je kak njen pes v Sloveniji oz kakršnega koli mnenja o njih. Mogoče pozna kdo to psarno?



Tempera

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #1087 : 10 Julij 2012, 23:24:07
Francesca je partnerica Nicola Giraudija, ki je mislim da zmagal lansko svetovno v smallu. Z Lupinom, s katerim načrtujejo leglo konec leta, se je uvrstil na letošnje svetovno v Liberec. Jaz sem se zanimala za eno leglo pred tem, odgovor je bil, da so strogo načrtovana agilitaška legla, ki grejo v roke izkušenim agilitašem in poznavalcem šeltijev, kar jaz žal nisem :)
V Slo ni nobenega njihovega psa.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1088 : 16 Februar 2013, 19:15:17
Že dolgo nismo nič klepetali v tej temi. No, bom pa napolala zimski video s Pejkcem in Tarico:
http://www.youtube.com/watch?v=IlRlIE4V3DM

Je kje ka nov šelti v Sloveniji?



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1089 : 17 Februar 2013, 09:39:52

Laja 8 tednov


Laja včeraj

Ja, so novi šeltiji, ena je moja - Sheltiko Laska (Laja)  :-*.

How - how



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1090 : 17 Februar 2013, 15:49:29
Oooo resa, kako je luškana. Od kje prihaja, iz katere psarne? Koliko je stara?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1091 : 17 Februar 2013, 16:23:18
Še Pejkec in Tarica na Veliki planini:









resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1092 : 17 Februar 2013, 18:46:46
Oooo resa, kako je luškana. Od kje prihaja, iz katere psarne? Koliko je stara?

Stara je 16 tednov, prihaja iz psarne Sheltiko.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1093 : 17 Februar 2013, 19:10:27
Ja, sem šele kasneje opazila, da si napisala ime psarne:) Kdo sta pa starša?



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1094 : 18 Februar 2013, 08:17:59
Mama - Carmella, oče - Dio  :) .



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1095 : 19 Februar 2013, 10:48:02
Ahhhh... Bark!




Tempera

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #1096 : 02 Maj 2013, 20:43:13
Moja je stara 15 mesecev, sicer pa vpisana  v SLR pred enim tednom pod št.168


Stara 2 meseca


zima


Prvi rojstni dan



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1097 : 03 Maj 2013, 08:24:32
Krasna je  :-*.
Moja ima številko 166, zdaj je stara 6 mesecev in ima 5,7 kg, velika cca 34 cm ...




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1098 : 04 Maj 2013, 17:50:44
Zdaj nas je pa že veliko blondincev!
Resa in Tempera, iz katerih psarn sta psički?



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1099 : 04 Maj 2013, 20:02:26
Taar, mojo že poznaš ...


od danes




Tempera

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #1100 : 04 Maj 2013, 21:24:14
Moja je Madžarka - Prince of sunlight, sem jo ful iskala v Avstriji, pa niso bili preveč zainteresirani za prodajo.
Ko sem šla ponjo, sem bila malenkost skeptična ali ja ali ne, sem iskala tudi small varianto za agility, pa je prekosila je vsa moja pričakovanja v vsem.

Resa, moja je pa en drobižek velik 33 cm, tehta pa 4kg.



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1101 : 04 Maj 2013, 22:07:39
Joooj, mora bit cortkana  :-*.
Že naša Laja se mi zdi mičkena, prej sem imela Kalo, ki je imela 42 cm in težo 9,5 kg.




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1102 : 11 Maj 2013, 16:36:37
Taar, mojo že poznaš ...




Resa, moj spomin je kot švicarski sir:) Sheltiko = Rio+ Carmella sta starša:) Koliko je zdaj stara, kakih 10 mesecev?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1103 : 11 Maj 2013, 16:38:20
Moja je Madžarka - Prince of sunlight, sem jo ful iskala v Avstriji, pa niso bili preveč zainteresirani za prodajo.
Ko sem šla ponjo, sem bila malenkost skeptična ali ja ali ne, sem iskala tudi small varianto za agility, pa je prekosila je vsa moja pričakovanja v vsem.

Resa, moja je pa en drobižek velik 33 cm, tehta pa 4kg.

Res mičkena, no bo pa ziher v smallu. Že poznaš Taja (Prince of Sunglight Fortune maker?) od Tine Kovač? Super agility šelti.



KatjaG

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #1104 : 09 Oktober 2013, 21:37:09
Pred mesecem dni smo pazili prijateljevega šetlandskega ovčarja star je približno 4 mesece.pasma nam je bila tako všeč da smo se odločili da bi tudi mi imeli šeltija ...kupili bi ga predvidoma poleti 2014 ...zdaj pa po internetu iščemo čim več informacij o njih in obnašanju potrebah vzgoji Ipd. Bi mi lahko kdo proim svetoval kje v sloveniji ali bližni tujini lahko kupimo šetlandskega ovčarja inkje lahko najdemo največ informacij o njih.Hvala.



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1105 : 10 Oktober 2013, 14:55:19
Če boš prebrala na tem forumu vse strani, boš zvedela vse.
Lp



Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1106 : 14 Oktober 2013, 17:31:41
Didi je opravila vzrejni pregled, sedaj pa iščemo primernega šelti fanta :)
Upam, da bomo spomladi dobili ene lepe rjavčke ali trikolorčke...





Didi in Živa

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1107 : 14 Oktober 2013, 17:47:34
Še par novih slikic...





resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1108 : 18 Oktober 2013, 15:24:40
Lepa tale Didi  :-*, navijam za male navihančke  :o

pa še naša Laja, ki bo konec meseca praznovala prvi rojstni dan  :-* :-* :-*











Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #1109 : 19 Oktober 2013, 18:57:33
Luštna lisička. :)