Delovni psi, delovne pasme

Urška · 36803

Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #30 : 12 Junij 2008, 13:32:29
Maja72 tudi ta delitev na dve liniji ni dobra rešitev, ker iz ene pasme delamo malodane dve, ki imata sicer isto ime sta si pa čisti kontrast, govorila bom iz zornega kot moje pasme, pri SH večina delovnih psov nima papirjev, pa so začeli s psi ki so imeli papirje, vendar ker so pri SH pri vleki pomembnejše karakterne značilnosti kot lepotne se pri vzreji gleda na to da se parijo najboljši predstavniki, ki sicer sledijo okvirom kako naj bi pasma zgledala vendar so pomembnejše, vzdržljivost, hitrost in da se pes pravilno odloča, ti psi nikdar niso slepo sledili vodniku in to niti nikdar ni bil njihov namen, on je morač zanti presojati saj ga je v drugačnem primeru stalo življenja.
Tko je s starši mojega psa in ja lahko rečem da je tipični predstavnik svoje pasme, vendar ker se vzrejni ni delal, je uradno mešanec.

Potem pa je tu še kar nekaj pasem kjer sploh ni zaželjeno ali je celo prepovedano pariti delovno in razstavno linijo, zaradi samih velikih razlik med obema linijama. Jaz mislim da se s tem dela velika škoda samim pasmam, ker v bistvu že ne gre več za eno pasmo ampak dve različni. Bolje bi bilo če bi lepo se popisalo vsako leglo pa naj bo to rodovniško ali nerodovniško in lastniki ki so šli v to naj lepo plačajo, pa jih bo kmalu minilo vzrejanje.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 12 Junij 2008, 13:32:51
Še vedno sem mnenja, da razstavne linije psov niso samo in izključno za razstave >:D In trdim, da je tudi od vodnika odvisno v kolikšni meri bo znal izkoristiti in ohranjati pasje nagone (seveda v "svoj prid").

...sledi svojim sanjam


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #32 : 12 Junij 2008, 13:34:47
Še vedno sem mnenja, da razstavne linije psov niso samo in izključno za razstave >:D In trdim, da je tudi od vodnika odvisno v kolikšni meri bo znal izkoristiti in ohranjati pasje nagone (seveda v "svoj prid").

Se strinjam!!!

Me pa veseli, da se pri borderjih obrača na boljše, in da vedno več ljudi proba s pašnjo :o ;D



maja72

  • Gost
Odgovori #33 : 12 Junij 2008, 13:42:10
No, saj sem navedla primer francoske rešitve - rodovnik, pridobljen z delom. Psu iz razstavne vzreje se omogoči prehod v delovno vzrejo, če se dokaže z delom. Pa saj to z razvrščanjem v delovne razrede pri mnogih pasmah itak že obstaja, jaz sem govorila z bolj občega stališča - da bi s poostritvijo pravilnikov za vzrejo dobili samo še več naštepanih nerodovniških, ker bi se drastično zmanjšalo število psov, primernih za vzrejo, povpraševanje bi ostalo in mnogi "vzreditelji" bi poiskali bližnjice. Naivnih kupcev ne bo zmanjkalo.

Zagotovo pa se ne mislim spuščati v debato o razstavnih in delovnih linijah; sama želim delovno vzrejo, ostali pa sami zase vedo, kaj in zakaj želijo. Na koncu štejejo delovni rezultati.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #34 : 12 Junij 2008, 15:05:42
Kaj pa potem z lovskimi pasmami? Bi morali biti vsi vzreditelji teh pasem lovci, ker če sem prav razumela Damayanti lahko le, če si lovec konkretno delaš z lovskim psom.

Kaj pa pasme, ki so bile vzrejene za boje z drugimi psi?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #35 : 12 Junij 2008, 15:17:43
Psa ne mores navadit na vodo, ali ima v genih zeljo po plavanju, ali pa nima, in ona jo ocitno nima, in za moje pojme tak pes ni primeren za vzrejo!
Moja ni hotela samostojno v vodo do skoraj 15 mesecev. Potem ji je pa "kliknilo". Zdaj (pri 16. mesecih) je skoraj ne spravim več stran, na PNZju je pa tudi komaj čakala da gre v vodo in po raco (pa še od ostalih bi z veseljem prinesla).
Torej je ali ni primerna za vzrejo s tega vidika? ::) Če bi šla na PNZ pred 15. meseci, mi najbrž ne bi šla v vodo...

Pri enih se to glede vode pokaže kasneje, pri drugih prej.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #36 : 12 Junij 2008, 15:54:51
Kaj pa potem z lovskimi pasmami? Bi morali biti vsi vzreditelji teh pasem lovci, ker če sem prav razumela Damayanti lahko le, če si lovec konkretno delaš z lovskim psom.

Kaj pa pasme, ki so bile vzrejene za boje z drugimi psi?

Mislim, da je lovskih preizkušenj kar nekaj in kar precej ljudi, ki niso lovci, svoje pse uspešno pripravi za te preizkuse. Kar nakej jih je tudi na tem forumu (recimo deteljica svojo Fitko...).

APBT-ji dejansko s strani FCI niso priznani, pa na žalost za njih še vedno obstajajo tudi realni testi. Obstajajo pa tudi testi, s katerimi se da preveriti njihovo vztrajnost (weight pulling npr.). AST-ji niso bili več vzrejani v namen bojev, prav tako ne SBT-ji, ti so lovili podgane.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #37 : 12 Junij 2008, 16:08:25
Vidim, da imamo na anketi tudi dve odklonilni mnenji, pa na žalost nihče nima volje pojasniti svojega stališča.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #38 : 12 Junij 2008, 16:40:49
Kaj pa potem z lovskimi pasmami? Bi morali biti vsi vzreditelji teh pasem lovci, ker če sem prav razumela Damayanti lahko le, če si lovec konkretno delaš z lovskim psom.



Prav si me razumela ;). Lovski pes je partner/ pomočnik lovcu pri delu- izvajanju lova.
Mislim, da je lovskih preizkušenj kar nekaj in kar precej ljudi, ki niso lovci, svoje pse uspešno pripravi za te preizkuse. Kar nakej jih je tudi na tem forumu (recimo deteljica svojo Fitko...).



Uspešno pripraviti na preizkus- ali tekmo...... ali pa dejansko delati s psom v vsakdanjem življenju.

Za na tekmo oz. na preizkus ti psa pripraviš- naučiš.... po točno določenem kopitu.( v pravilniku ti točno piše kaj mora pes delati na tekmi- oz. preizkušnji)
Ne rečem, da to ni dovolj- če potem to obnavljaš.  ( ... ker marskater niti tega ne naredi...opravi zgolj tiste preizkušnje toliko kolikor je predpisano da dobi vzrejno dovoljenje potem, pa nikoli več ne dela s psom ;)..... čez 5 let ponavadi pes tudi odpoklica več ne zna )

Delati s psom v vsakdanjem življenju- je pa nekaj drugega.  Tam delovni pes  pride do izraza. Ker se znajde v razno raznih nepredvidljivih situacijah....

Tudi preizkušnje in pravilniki so zgolj smernice....

Ja res je, da je veliko vodnikov lovskih psov izšolalo svoje pse do te mere da so uspešno opravili preizkus in dobili vzrejno dovoljenje......
samo še vedno.... pes ki mu je delo način življenja in tisti pes ki je napiflan za na preizkušnjo/ tekmo.   Nista enakovredna in nikoli ne bosta.

To je tako kot če bi primerjal dva pravnika. Eden opravlja prakso v vsakodnevnem življenju. Drugi je pa zgolj pravnik na papirju in ne opravlja prakse- recimo dela nekje v  neki firmi kot pravni svetovalec.
oba sta opravila  (recimo) iste izpite......
Ko rabiš pravnega zastopnika na sodišču.... koga bi najel? Kdo bo bolje opravil delo oz. se bo bolje znašel na sodišču? ;)

Pri ptičarjih, je bil pred kratkim uveden nov  vzrejni pravilnik. Več ali manj vsi so se p!"%ili.... meni je pa čisto ok/ fer in pošteno :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #39 : 12 Junij 2008, 16:52:15
Ravno to sem želela v enem od prejšnjih postov vprašati: govorimo o opravljenih izpitih, ki naj bi potrjevali delovno sposobnost ali o rednem delu s psom. Slednje je po mojem mnenju težko izvedljivo. Se mi zdi, da bi se v takem primeru zelo zmanjšalo število vzrediteljev, tudi takih, ki so sicer vzrejali kvalitetne pse...

Skratka, meni se zadeva zdi precej zakomplicirana, sem pa načeloma pristaš ohranjanja delovnih sposobnosti pasme.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #40 : 12 Junij 2008, 16:56:23
Torej je ali ni primerna za vzrejo s tega vidika? ::) Če bi šla na PNZ pred 15. meseci, mi najbrž ne bi šla v vodo...

Ce nebi sla v vodo (tako na pnzju kot na vzrejni preizkusnji) po pravilnikih zal ni primerna.

Pri enih se to glede vode pokaže kasneje, pri drugih prej.

Ja ok, se strinjam. Moj se je od zacetka tudi bal, in ni hotel zaplavati do okoli sedmega meseca.. Ampak, ce je pes star 15 mesecev, zrel za vzrejni pregled, naj bi imel tudi veselje v vodo it. Pomoje. Dobro, lahko se tudi caka do nevemkdaj, pa vidi ce bo sel v vodo ali ne, ampak kaj ce te zelje nikoli ne dobi? Pac ne mara vode? Ni to potem ze malo odstopanje od standarda? Ali ce se gres vzrejo s takim psom, s tem ne povzrocas skodo pasmi? Ce je pasma prvotno misljena za prinasanje iz vode in iz kopnega, tak pes nima kaj vzrejat. Oz. jaz osebno pac nebi vzrejala z njim.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #41 : 12 Junij 2008, 16:58:45
Moja gre pa zaenkrat ful rada v vodo, samo zaplavat pa noce ::) Je pa res, da je bila do sedaj samo ene 4× v vodi, tako da ni vrag, da se bomo tudi plavat naucili ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #42 : 12 Junij 2008, 17:44:53
Ravno to sem želela v enem od prejšnjih postov vprašati: govorimo o opravljenih izpitih, ki naj bi potrjevali delovno sposobnost ali o rednem delu s psom. Slednje je po mojem mnenju težko izvedljivo. Se mi zdi, da bi se v takem primeru zelo zmanjšalo število vzrediteljev, tudi takih, ki so sicer vzrejali kvalitetne pse...

Skratka, meni se zadeva zdi precej zakomplicirana, sem pa načeloma pristaš ohranjanja delovnih sposobnosti pasme.

lp

Eh jaz imam itak eno svojo filozofijo.  :o ;D
Jaz bi marsikaj poostrila( oz naredila na obnavljanje), in še kakšen preizkus in telesno ocenjevanje  dodatno uvedla .  Potem , pa tisti ki bi bili za to, da se pasma ohrani in da se stemi k kvaliteti- bi vzrejali , šteparji bi pa taprvi odleteli ;D, ker bi jim bila škoda denarja. Temu posledično bi se tudi dvignila cena delovnim pasmam( in ne ,da se prodajajo za bagatelo) In marsikakšen lovski pes bi bil bolj spoštljivo obravnavan tudi pri " nekaterih" lovcih ( ne bi bil več potošni material)
Vsem unim ki bi pa producirali nerodovniške z namenom- bi pa tako kazen nabila , da nikol tudi pomislili ne bi več na vzrejo >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #43 : 12 Junij 2008, 18:05:49
Meni osebno se zdi dovolj, da ti psi opravijo preiskuse na vsake toliko časa in ni nujno, da opravljajo tudi tako delo, ker včasih ni izvedljivo. Je pa pomembno, da ima določene nagone, ki jih prenaša naprej, če se ga pari. Npr. če sta starša nadarjena za glasbo, pa se z njo nista ukvarjala, otroci še vseeno lahko to podedujejo, ali pa npr. otroci od obeh pravnikov (iz prejšnjega primera) lahko podedujejo družboslovno usmerjenost in doštudirajo pravo, koliko bodo pa uporabni v realnem življenju je pa od njih odvisno, tudi če imajo zasnove. In npr. pri pasji populaciji se pse, ki tega nagona ne dobijo od staršev, izloči iz vzreje.  Vsaj meni se zdi, da bi tako moralo biti, pa zraven še vse tisto kar je napisala damayanti v zgornjem postu.
Se mi pa zdi, da so razni pasji športi dobro nadomestilo za njihovo prvotno delo v vsakdanjem življenju, ker psi uživajo. Ampak samo kot nadomestilo namesto njihovega dela, ne pa kriterij za vzrejo.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #44 : 13 Junij 2008, 09:28:08
Eh jaz imam itak eno svojo filozofijo.  :o ;D
Jaz bi marsikaj poostrila( oz naredila na obnavljanje), in še kakšen preizkus in telesno ocenjevanje  dodatno uvedla .  Potem , pa tisti ki bi bili za to, da se pasma ohrani in da se stemi k kvaliteti- bi vzrejali , šteparji bi pa taprvi odleteli ;D, ker bi jim bila škoda denarja. Temu posledično bi se tudi dvignila cena delovnim pasmam( in ne ,da se prodajajo za bagatelo) In marsikakšen lovski pes bi bil bolj spoštljivo obravnavan tudi pri " nekaterih" lovcih ( ne bi bil več potošni material)
Vsem unim ki bi pa producirali nerodovniške z namenom- bi pa tako kazen nabila , da nikol tudi pomislili ne bi več na vzrejo >:D

Ugotavljam, da bi se midve krasno razumeli  :D


Ferry

  • Gost
Odgovori #45 : 13 Junij 2008, 09:34:35
Damayanti,



Za na tekmo oz. na preizkus ti psa pripraviš- naučiš.... po točno določenem kopitu.( v pravilniku ti točno piše kaj mora pes delati na tekmi- oz. preizkušnji)
Ne rečem, da to ni dovolj- če potem to obnavljaš.  ( ... ker marskater niti tega ne naredi...opravi zgolj tiste preizkušnje toliko kolikor je predpisano da dobi vzrejno dovoljenje potem, pa nikoli več ne dela s psom ;)..... čez 5 let ponavadi pes tudi odpoklica več ne zna )

Delati s psom v vsakdanjem življenju- je pa nekaj drugega.  Tam delovni pes  pride do izraza. Ker se znajde v razno raznih nepredvidljivih situacijah....

Tudi preizkušnje in pravilniki so zgolj smernice....

Ja res je, da je veliko vodnikov lovskih psov izšolalo svoje pse do te mere da so uspešno opravili preizkus in dobili vzrejno dovoljenje......
samo še vedno.... pes ki mu je delo način življenja in tisti pes ki je napiflan za na preizkušnjo/ tekmo.   Nista enakovredna in nikoli ne bosta.

Jaz gledam na to, takole, ker imam goniča beagla in nisem lovec, da je za preizkus genske zasnove, ki se bo prenašala naprej z nadaljnjo vzrejo, čisto dovolj narejen PNZ (če je seveda narejen pošteno). Pravila so jasna in pes naučen ali ne (našega pač nismo imeli kje trenirati, nismo lovci, ampak smo mestni ljudje), na PNZ-ju pokaže, kaj ima v genih in določenih stvari se ne da strenirati oz. naučiti. Npr. glasno gonjenje mora imeti pes v krvi, če noče glasno goniti, ga jaz tega ne morem naučiti. Naslednja stvar je iskanje sledi, pes jo mora najti sam, jaz mu ne morem s prstom kazati, kje je tekel zajček, ... to je vse genetika, ki pa je kužku prirojena, je z njo rojen ali pa tudi ne. In to naj bi bilo popolnoma dosti, da se dokaže ali ima pes delovne zasnove ali ne. In če jih ima je po mojih pojmih dober za vzrejo.

In tudi upam si 100% trditi, da moj kuža nikoli ne bo pozabil glasno goniti oz. ni variante, da bi pozabil njuškati po tleh, pa z njim, odkar je opravil PNZ in delovni izpit, nismo popolnoma nič več delali v lovišču.

To, da pa eni kužki neprestano delajo v lovišču, eni pa potem nikoli več, pa normalno, da se ne more enačiti. Zato pa tudi obstajao lovske tekme (CACIT, CACT) in tam, bo definitvno zmagal kuža, ki je natreniran in toliko boljši. Zato pa tudi obstajajo ločene titule šampioni v lepoti ali delu, lahko pa tudi oboje skupaj, kar pa bi bila res najboljša varianta. Vendar je to za vzrejo veliko prestrog kriterij, da bi moral kuža imeti npr še lovski šampionat.

Eh jaz imam itak eno svojo filozofijo.  :o ;D
Jaz bi marsikaj poostrila( oz naredila na obnavljanje), in še kakšen preizkus in telesno ocenjevanje  dodatno uvedla .  Potem , pa tisti ki bi bili za to, da se pasma ohrani in da se stemi k kvaliteti- bi vzrejali , šteparji bi pa taprvi odleteli ;D, ker bi jim bila škoda denarja. Temu posledično bi se tudi dvignila cena delovnim pasmam( in ne ,da se prodajajo za bagatelo) In marsikakšen lovski pes bi bil bolj spoštljivo obravnavan tudi pri " nekaterih" lovcih ( ne bi bil več potošni material)
Vsem unim ki bi pa producirali nerodovniške z namenom- bi pa tako kazen nabila , da nikol tudi pomislili ne bi več na vzrejo >:D

Žal smo tukaj nemočni, vsaj pri goničih je vse v lovskih "brezvestnih" rokah, ki dejansko, da vzrejno dovoljenje vsaki kači, miški, zajčku. Zato pa kvaliteta lovskih psov izredno pada, na žalost!!!

Lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #46 : 13 Junij 2008, 09:56:32
Pri vseh delovnih psih je dobro,da je vssaj del rodovnika pokrit s psi ,ki dejansko delajo  oz so vsaj dolgoročno v preiskusih in tekmah.
Ostali pa naj bi imeli najmanj enkratne preiskuse.
Kolikšen del katerih je v rodovniku je odvisno od vzreditelja in njegovih vzrejnih ciljev.
Dober vzreditelj zna tudi dobro oceniti psa- kajti predvsem enkratni preiskus ne da čisto pravilne slike.
Je pa mnogo, neprimerno  bolje kot nič.
veliko stvari se da odilično testirati tudi s preiskusi , ki niso nujno ravno tisti delo  za katerega se pasma uporablja. Npr razni CTP ji so taka stvar,trenutni slovenski preiskus za malinoise,  pa nekateri športo pokažejo posamezno pomembno lastnot ( ne pa seveda vseh pomembnih za vzrejo določene pasme).
Po drugi strani dober vzreditelj pozna tudi linije in lahko relativno varno vključi v vzrejo tudi psa, ki sam nima nebega preiskusa (zaradi življenjskih pogojev- oz ker se uporablja za drug, nezdružljiv namen) ker pozna dobro njegove prednike, linijo, sorodstvo itd.
Tako da povsem izloćčiti psa, ki sam nima preiskusa je dolgoročno škodljivo za pasmo- žal pa zaenkrat ni drugega mehanizma za usmerjanje vzreje, ker ne deluje strokovnost in poštenost in dobri nameni.

Mogoče bi bilo najbolje,da bi bili pravilniki bolj fleksibilni in bi določali npr največ dva psa v 3 generacijah brez opravjenih preiskuov (za delovni rodovnik)  in najmanj dva psa s preiskusom v treh generacijah za nedelovno vzrejo, pri čemer bi vsi psi za vzrejo vseh pasem (tudi družne)morali imeti splošen test značaja- kot imajo severnjaki. S takim testom se preverja nagone, vitalnot, stabilnost, socialnost, željo po so delovanju s človekom ipd. Interpretacija kdaj je rezultat ustrezen se potem malo spreminja gelde na pasemski standard sami testi pa so enaki.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #47 : 13 Junij 2008, 11:57:22
Vseh lovskih psov ne moremo metati v en koš- to je jasno.
Tudi kristalno jasno je to, da določene zadeve imajo  določeni psi prirojene.
Pač različno na pasmo- jasno- gonič mora gonit... to se izkaže na pnz-ju.... ali goni ali ne goni ali goni glasno ali ne goni glasno.
kar se biglov tiče.... moj star foter je bil lovec- in tudi velik ljubitelj biglov( jih je imel 6 kom) in vem kaj mora bigl znati , vsaj približno kako mora izgledati.
Starejši rufus je je bil isti kot tvoj fery. To sem ti mislim , da tudi že povedala ker mi je tudi takoj v šoli že padel v oči. In zame  še vedno eden najlepših biglov kar sem jih videla.
Tudi  Nevenkini bigli so "bigli".
.....samo kar pa vidim , kar se pojavlja uvoženo zadnje čase pri nas .... ej to je pa katastrofa. Od gonje tudi g. nima... glasu pa tudi ne spusti od sebe.  In tak opravi pnz. ( pa da se razumemo taka " pokveka" pardon izrazu- je še celo v lovskih rokah............ HALO ???.
Kaj iz tega lahko potegneš... da bo model za lov uporabljal goniča ki ne goni...... ali da bo štancal mladiče zato ker so pač bigli prodajni hit ?

Tisto kar sem pa navedla da je naučeno, je pa letelo na ptičarje. ( predvsem)
za ptičarja je znano da naravne zasnove so naravne zasnove torej nos, stoja....( se ugotavlja na PNZ- ju)/ kar ni dovolj za vzrejno)
vse ostalo pa ptičar dela na ukaz in izključno na ukaz. Torej za na tekme in preizkuse ga lahko napiflaš.

In ga ... jasno :).

Koliko takih ki so napiflani za na tiste preizkuse- pa kasneje še kaj dela je pa drugo.
Jaz sem že vidla ptičarja... ki je bil prva liga na  preizkusu..... toliko da je dobil vzrejno( čez leto dni pa tudi na odpoklic ni več reagiral.....

Zato se pač meni  zdi fer- če je pes  v razredu delavnih, naj bo delaven( ne mislim, da sedaj mora pa jagat- vsaj tiste osnovne smernice naj obvlada).... zato bi se meni zdelo tudi fer za ptičarja da  se vzrejno dovoljenje obnavlja in da takrat ko se mu podaljšuje- da opravi še en preizkus.
Splošno znano je, da mladičem je treba določene zasnove spodbuditi že v leglu- ( zanimanje za divjad- stoja, natezanje...itd) in tudi splošno znano je ( ne samo za ptičarje ) da mladiči marsikaj poberejo od mame v leglu. 
In dam čisti primer...... vzameš mladičke in njihovo mamo na polje ...... mamo daš, da ti aportira fazana- in mama ga pri tem raztrga - razmrcvari ( kar se ne sme- izključitev na tekmi)...  kaj mislite koliko možnosti je da bodo ti mladiči isto reagirali na fazana kot mama?( raztrgali)
jaz pravim da 95%...... torej?
Če mamo stalno učiš po pravilih- in ona dela po pravilih določene smernice  že prenese na mladičke- in mi dobimo dobro zasnovo  in izhodišče za delavnega psa.

To pa sedaj delajo le reki vzreditelji ( in tisti pravi vzreditelji ljubitelji pasme- v celoti z delovno zasnovo vret)
Vse ostalo pa....... "štanca štanca".... samo da je leglo , da jih je čim več in da se prodaja......
Na tak način... bo šla pa lovska kinologija v k**ac. do konca.
Ker tisti ki samo štepajo ob enem največjo škodo delajo še resnim vzrediteljem ki pa res vložijo maksimalen trud v leglo.




kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Ferry

  • Gost
Odgovori #48 : 13 Junij 2008, 12:49:27
Damayanti,

no tukaj se pa podpišem pod cel tovoj post!!!!

Se popolnoma strinjam z vsem!!!

Kot sem rekla, nekateri smo še tukaj, da lajamo, tulimo, cvilimo in s prsti kažemo na nepravilnosti, a žal brez uspeha, vsa lovska kinološka delegacija pa se nam smeje v obraz, ljudje in bodoči kupci lovčkov pa se zgražajo kako smo nevoščljivi, nesramni in da znamo samo pljuvati po ljudeh.

Lp



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #49 : 13 Junij 2008, 14:11:10
Še vedno sem mnenja, da razstavne linije psov niso samo in izključno za razstave >:D In trdim, da je tudi od vodnika odvisno v kolikšni meri bo znal izkoristiti in ohranjati pasje nagone (seveda v "svoj prid").

Ne vem, jaz sem malo v dvomih glede tega - oz. odvisno, kako definiras "razstavno linijo".
Ker se mi vseeno zdi, da je delovni nagon odvisen tudi od prednikov, ne samo od vodnika ::) torej, ce imas 5-6 generacij nazaj pse, ki so jih parili izkljucno zaradi izgleda in jih delovne sposobnosti niso zanimale, potem sicer mogoce se vedno dobis psa z delovnimi sposobnostmi ven, ali pa tudi ne.
In ce nimas nagona, tudi ce se se tako trudis, ne mores kaj dosti - ali pac se moras dosti dosti bolj potrudit, da bi iz svojega psa dobil nekaj, kar bi mogoce iz nekega drugega z boljsimi nagoni dobil z manj truda.

(ni misljena tvoja psica ali NO, ampak na splosno)

Mene pa zanima tudi druga stran te debate - izgled delovnih psov. Je res tako nepomembno, kako pes zgleda (vkljucno s konstitucijo), samo, da dobro dela, tudi ce ni niti od dalec podoben standardu svoje pasme?

battito animale


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #50 : 13 Junij 2008, 18:21:11
Ponavadi za delo potrebuješ dobro grajenega psa, zato konstitucija delovnih psov ne bi smela biti vprašljiva. Tu so večja odstopanja pri razstavnih primerkih, kjer gre izgled v ekstreme, najbolj poznani so primeri pretiravanja v okotenosti.

Pes mora vsekakor ostajati v standardu, je pa res, da pri delovnih psih ne vidiš takih ekstremov v zunanjosti. Pri rottweilerjih recimo so razstavni primerki težjih kosti, močnejše glave, nekatere psice delujejo že kot samci, veliko odvečne kože (tip molosa). Pri delovnih tega ne najdeš toliko. Meni se zdijo delovni veliko bolj uravnoteženi. In pri rottweilerjih res lepi delovni psi sploh niso nobena redkost.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #51 : 13 Junij 2008, 19:29:10
Še to bi morala dodati: mnogo razstavnih primerkov je konstitucijsko takih, da svojega dela ne bi bili več zmožni opravljati. Lep primer so terrierji, ki so preveliki, da bi se lahko stlačili v rov oz. bi bilo pri njihovi današnji velikosti tako početje za njih lahko usodno. Potem imamo preveliko odlakanost nekaterih lovskih pasem (recimo angleški setri - damayanti, popravi me, če se motim). Pa recimo razstavni dobermani, katerih ozek vrat pri obrambi ne more nositi današnje velikosti in mase telesa in veliko jih zato v izogib bolečini krepko zavira pri naletih v markerja.


gaelic

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 13 Junij 2008, 20:26:05
Lep primer razlike med delovno in razstavno linijo so hrti. Galgi, greyhoundi, in borzoji in zadnje čase tudi whippeti. Razlike med linijami kjer se pasme še vedno uporabljajo za lov in razstavnimi  linijami so gromozanske. 
Tole kar se sprehaja na razstavah so čudoviti primerki hrtov-za sprehod po velemestu. Za lov se uporabljajo psi, ki so precej nižji in konstitucijsko močnejši od razstavnih. Razlike med obema linijama je šla celo tako dalec, da se včasih zdi, kot, da psi delovne in razstavne linije ne pripadajo isti pasmi.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #53 : 13 Junij 2008, 21:00:06
Potem imamo preveliko odlakanost nekaterih lovskih pasem (recimo angleški setri - damayanti, popravi me, če se motim).
Pri setrih je nekako takole. Niti ne  gre za pretirano odlakanost.  Setru stalno dlaka raste( zato se jih tudi striže)
Tisti ki imajo lepo dolgo dolgo svilnato dlako( nekateri imajo še celo minival na rastavah ::) )  je zgolj dokaz, da ne delajo nič :D- če dela je ne more imet , ker jo  na terenu potrga ( grmovje , trnje itd  :))

Seter  se naredi v odlakanost po tretjem letu starosti- tisto potrebno za striženje .  In to kar vsi po vrsti, angleški, irci in gordoni.  Če ga močno šparaš na kavču- potem to izgleda kot pretirana odlakanost..... če pa dela  je pa bolj oskubljen z krajšo dlako ;)
In potem izgleda kot da eni so negovani in lepi in oh in sploh .... eni pa slabo odlakani in zanemarjeni in tako dalje.

 preizkus PNZ...oz PPA ( poljska preizkušnja za angleške ptičarje/ pogoj za vzrejno dovoljenje ) naj bi se opravljala do tretjega leta.
Do takrat so vsi "oskubljeni" ;D...



deloven pes( ki mnogim deluje precej ne negovan in zanemarjen :o)



rastavni pes( z minivalom :D)
Če je bil tale spodnji zadnje leto na terenu med grmovjem sem jaz takoj zdejle lahko pajkova rit . ;)

 Razlika je pa očitna  a ne ;) ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


gaelic

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 13 Junij 2008, 22:13:33
evo kam gre razlika med razstavnimi in delovnimi linijami



borzoj iz začetka prejšnjega stoletja

in pa moderni tip


saj ne bi rekla, da je to ista pasma



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #55 : 14 Junij 2008, 10:17:17
Primerjava preteklosti in sedanjosti ni ravno najbolj realna ;)
Tudi ljudje so bili v začetku prejšnjega stoletja majhni čokati "štepselni" ;)
Sedaj  je pa že vsak drug  čez  180 cm ( ajde eni smo še zmerej bolj pritlični ;D)

Meni je bolj  realna primerjava kar v tem desetletju- med pasmami... in sicer delovno  linijo  in rastavno linijo. Nekateri so šli s tisto lepotno korekturo res v take skrajnosti- da so skoraj že pohabili pse.

To da nekdo špara  po cele mesece na vrtu- na pokošeni angleški travci svojega psa zavoljo dolge ohranjene dlake( zato, da je čim lepši na rastavi) meni pač ni sprejemljivo. In mi nikoli ne bo- sploh če  je to za povrhu pes, ki  sodi v razred delavnih.
To je  za moje pojme nič drugega kot uničevanje pasme.
Pa naj ima tak pes  300 000 šampionatov v lepoti in eno " bosansko" preizkušnjo .... zame tak pes ni za vzrejo .
Vedno  bom trdila - da delovni pes mora biti   1. deloven( tudi dosegati določene rezultate)2.  exterierno lep 3. imeti odlično  telesno oceno 4. maksimalem zdravstven izkaz( kolki, komolci, oči itd)........ to je meni zadovoljivo za  vzrejo. Najboljše od najboljšega... in nič drugega. Tako se za moje pojme ohranja pasma.

Takih psov je pa malo. ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #56 : 14 Junij 2008, 10:33:56

Vedno  bom trdila - da delovni pes mora biti   1. deloven( tudi dosegati določene rezultate)2.  exterierno lep 3. imeti odlično  telesno oceno 4. maksimalem zdravstven izkaz( kolki, komolci, oči itd)........ to je meni zadovoljivo za  vzrejo. Najboljše od najboljšega... in nič drugega. Tako se za moje pojme ohranja pasma.

Takih psov je pa malo. ;)


Se podpišem  ;)



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #57 : 16 Junij 2008, 08:32:18
Damayanti mi je pa glede na zgornje slikice delovni tip Gordona precej lepši in ljubši, un razstavni s tistim minivalom mi zgleda kot kaka povečana kakega ameriškega kokršpanjela  :D ;)

In se čisto strinjam s tole tvojo trditvijo :
Citiraj
Če je bil tale spodnji zadnje leto na terenu med grmovjem sem jaz takoj zdejle lahko pajkova rit . ;)


Ferry

  • Gost
Odgovori #58 : 16 Junij 2008, 09:50:41
Gaelic,

Lep primer razlike med delovno in razstavno linijo so hrti. Galgi, greyhoundi, in borzoji in zadnje čase tudi whippeti. Razlike med linijami kjer se pasme še vedno uporabljajo za lov in razstavnimi  linijami so gromozanske. 
Tole kar se sprehaja na razstavah so čudoviti primerki hrtov-za sprehod po velemestu. Za lov se uporabljajo psi, ki so precej nižji in konstitucijsko močnejši od razstavnih. Razlike med obema linijama je šla celo tako dalec, da se včasih zdi, kot, da psi delovne in razstavne linije ne pripadajo isti pasmi.

Sicer lahko govorim le afghanistanskega hrta, ker imam le tu izkušnje, vendar se s tvojim komentarjem pač ne morem strinjati. Glede na to, da zelo veliko sodelujem s tujci, predvsem z Nemci, ki pa izredno "forsirajo" coursinge in razstavljanje istega psa. Večina vzrediteljev v Nemčiji, svoje razstavne pse vodi na coursinge, dirke in na razstave in tudi dosegajo nazive "Schönheit und Leistung Champion". Res pa se pojavljajo na dirkah tudi psi - afghanistanci, ki se uporabljajo samo za dirko oz. courisng, samo jaz temu pravim, da to ni afghanec, ampak "spaček" oz. "križanček". V Nemčijo so ravno zaradi takih spačkov, ki so se množično pojavljali na dirkah in coursingih uvedli DNK test, ker so te pse, z namenom boljšega doseganja rezultatov, križali z greyhoundi, whippeti itd. Takih psov je v Nemčiji vedno manj in v večini se na coursingih in dirkah vidi le še res prave afghance, ki so ravnotako lepi in popolnoma odlakani.

LP



minas

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 16 Junij 2008, 11:56:20
Bi dodala tukaj kar se tiče vode. Podobno kot za streloplašnost - če je prirojen absoluten strah, potem to ni nič. Če gre pa samo za mladostno  nelagodje (torej kuža copota po lužah in potočkih, zaplava v jezero ali vzvalovano morje pa ne), ga z učenjem večinoma odpraviš oz. se odpravi z odraščanjem,  je to popolnoma normalno. Sploh če je lastnik normalen smrtnik, ki ima enega psa in živi v urbanem okolju. "Plavajoče" pasme so nastale v takem okolju, kjer je bilo veliko vode in veliko vrstnikov (oz. sorodnikov), ki so plavali, zgledi in splošna klima pač samodejno vlečejo v vodo in so "splavali" veliko prej.
Potem imaš pa še želje bodočih lastnikov - večini družin, ki bi rada imela in bi čisto lepo shajala z zlatim prinašalcem, verjetno ni do tega, da se kosmatuh vrže v vsako brozgo, dopustili bi le poletno skupinsko plavanje v morju... No ali pa če vzamemo številne druge pasme, katerih prvotni karakter je bil recimo veliko bolj agresiven in neposlušen. Splošna civilazacijska tendenca pa seveda tega ne more tolerirati in je umirjanje karakterja na splošno zaželeno. En komentar zgoraj je bil, da so terierji dandanes preveliki - ravno sem bila prvič v življenju na pasji razstavi in bila presenečena, ko drobni so vsi mali terierji - meni so se zdeli kvečjemu prešvohceni za teoretičen fajt z jazbecem. No ampak nazaj h karakterju - verjetno je zelo OK, da te male žverce ne grizejo vsepovprek in ne bevskajo do onemoglosti, še vedno pa so trmasti, navihani, imajo lovski in demolicijski nagon in delajo sive lase lastnikom. Pa boste rekli da to ni več prava pasma? Hja noben foksterier izpred 100 let ziher ne bi naredil nobene poslušnosti, kar pa bi danes od njega hotli.

Skratka, mislim da odgovor ni zelo premočrten. Sicer pa zbiram predloge, kako naj se znebim službe (in ohranim neke prihodke...) da bi veliko delala z novim psom.