šolanje večih disciplin vzporedno

*sara* · 2956

*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
: 27 Junij 2008, 12:47:31
Ojla

Nevem prav kam umestit to temo...tako da če sam "zafrčkala" me prosim prestavite.

Že nekaj časa se ubadam s tem če delam prav ali že par mesecev "mešam" svojo psičko.  :-\

Stvar je sledeča. Imam psičko pasme zlati prinašalec, staro 16 mesecev. Od njenega 9 meseca trenirava frisbee, od 13 meseca pa obiskujeva bb-h tečaj-priprave na izpit. Treninge frisbeeja imamo v petkih, tečaj bbh pa ob sredah in nedeljah, zadnje 3 tedne še ob petkih (ampak v tem času nismo imeli frisbeeja na isti dan).
Psička še zdaleč ni 100%, ne v bbh programu ne v freesbiju, ampak vidno napreduje v obeh disciplinah. Sedaj pa mi je inštruktor v bbh programu svetoval, naj opustim frisbee treninge (in seveda tudi vaje doma) in se bolj skoncentriram na vaje poslušnosti, da ne bo mešala "resnega dela" in "igre".To pa bi pomenilo, da bi do oktobra/novembra nekako zreducirala oz. zamrznila igro oz. jo uporabljala samo na koncu vaj kot nagrado.

Obračam se na vas in prosim za nmenja, kaj se vam zdi. Res psu škodi oz. ga moti delo dveh različnih stvari hkrati, s tem da je ena "resnejša" od druge? Bi morala en trening opustiti= Kakšnje so vaše izkušnje oziroma kaj priporočate, šolati več stvari ali se strogo skoncentrirati na eno in le to delati, ko to zaključiš pa naslednjo?

Hvala!

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 27 Junij 2008, 13:02:36
Nevem zakaj bi ji škodovalo več discipnin?...Jaz z mojo delam agility, reševanje, frizbi, trikce + vaje iz poslušnosti, ki spadajo k vsem. Seveda se enemu samemu posvečam najbolj, ostalo imam pa kot zabavo, za "močnejšo vez" med nama, itd. Ampak psica dobro ve kdaj se dela in kdaj se igra...Sicer je njej tudi delo zabava, uživa v vsem (celo v poslušnosti počasi  :D).  Imava pa tudi nek ritual pred treningom,da počasi ve kaj bo delala (ovratnice,prihod na poligon itd..) Zdaj ko je vroče je malo manj motivirana za delo zato zdaj delava vsak drugi dan, tiste dni vmes pa rolava,kolesariva,se hodiva kopat,tečeva itd...(nabirava kondiciijo  ::)) Dela pa še vseeno trikce za zajtrk in večerjo in preden ji vržem žogo itd...

A ti jo pri BBHju oz. vajah poslušnosti nagradiš s frizbijem ?



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #2 : 27 Junij 2008, 13:09:04
Ja no..sej js sem podobnega mnenja, da ji kej takega ne more škodit, in isto kot vi, pred začetkom bbh damo gor kovinsko ovratnico itd.
Ne, nagrajujem s hrano oz. cofom (za vlečenje)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 27 Junij 2008, 13:17:52
Mislim, da glede tega ne bi smel biti problem. Jaz z ajko delam agility, RO, trikce in poslušnost pa do sedaj še nikoli ni zamenjala kaj. Vendar ne delam vse na en dan. Pa tudi ponavadi pri nobeni stvari nima ovratnice gor. Ampak vseeno točno ve kaj bova delale.  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #4 : 27 Junij 2008, 13:24:10
Ne škodi. Škodi pa tisto dribljanje B-Bh programa gor pa dol in spet in spet.
Sem vidla po svojemu, ker mu je vse dol padlo, čim je slišal "poleg". Zdaj ko sem spremenila način dela, pa prav skoči na povelje. Zelo ti svetujem, da delaš zelo kratke vaje poslušnosti, tiste pa natančne. B-Bh pa doma sama vadi brez psa. Hodi kot je program, poveljuj kot da imaš psa zraven, da se naučiš zaporedje v nulo, potem si bistveno bolj mirna in samozavestna. Bolj pomembno za poslušnost je, da si dosledna v vsakdanju. Torej na sprehodih, doma, ko se igrata. Vedno. Frizbija pa nikakor ne opustiti, boš večjo škodo s tem naredla, kot korist.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #5 : 27 Junij 2008, 20:09:57
Jaz z mojo 16 mesečno psičko delam celo kopico stvari. Pa ji je čisto vse žur in ne meša ničesar. Točno ve, kdaj se bo kaj delalo (že po tem kam greva, kako sem jaz napravljena, kaj ona nosi, kaj imam sabo itd.).
Poleg je moji sploh en velik žur in če bi lahko, bi ga delala tudi cel dan. Sploh v malo hitrejši verziji, s tacami visoko v zraku...kot en paradni konj. ::) Za nagrado je pa moji najboljše cufanje s klobaso. ;) Delam pa jaz bolj kratke sekvence, kakšen obrat dam notri in potem veliko nagrajujem in potrjujem.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #6 : 27 Junij 2008, 20:54:21
Tudi jaz z leto in pol starim berncem delam Bbh (sva ravno opravila), agility, trikce in flyball sva poskusila. Sem pa po nasvetu deteljice zreducirala delo za BBh na minimum, da se ni naveličal (pa vseeno mislim, da je imel na koncu vsega dovolj). Sicer Bbh ni bil 100 procenten, samo to tudi ni bil moj namen. Jaz mislim, da komot delaš oboje. ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 27 Junij 2008, 21:26:14
Kot že vsi predhodni - delaš lahko vse, za kar še nejdeš kje kašen čas.
kar pase tiče "dela"in" igre"- kdor dela tako kot je treba je za psa vse igra in nič delo oz je delo igra in igra delo... in itak sploh ni važn kako se čemu reče, gre za sodelovanje.
In ko enkrat to dojameš lahko z istim psom paseš, loviš, mečeš fresby , delaš RO in IPO (od I do III),agility,  športne sledarske tekme in lovsko krvno sled in lovsko delo na vodi in zaprege vlečnih psov in reševanje iz vode in iz plazov in ruševin, pa še kot terapevtski pe slahko služi istočasno- če seveda lastnik ne hodi v službo in ima čas za vse to.
Ko smo pa ravno pri BBH ju- to zagotovo ni izpit ,ki bi ga s kakršnimkoli pomenom lahko imenovali delovni. To je izpit za psa spremljevalca.
Svetujem ti torej, da pridno treniraš freesby in v ta trening vneseš elemente BBH ja, pa še kakšnen nov trikec.
rav BBH pa občasno po koščkih in takrat nagrajuješ s kakšno skrito igračo, al pa salamco ki jo sem in tja, ko pes lepo dela potegneš iz žepa al pa izpod majice (lahko tudi freesby, čeprav je mal neroden za nosit .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #8 : 28 Junij 2008, 09:33:33
Hvala vse ma odgovore  :-*  :-* (sem si kar malo oddahnila)
Smo se tudi včeraj o tem pogovarjali in noben ni podprl tega predloga da opustim oz. zreduciram to. Se nama dogaja kot ste prej opisali. Eno uro maširat po poligonu se ji naštufira, smo skrajšali čas, ampak zdaj je že 10 min. zanjo strašen problem. Ampak se popravlja. Bomo magar res probali dat mal BBh-ja v frisbi in (če se bo dalo) mall freesbija za nagrado pri bbh-ju.

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...