Bom še jaz predstavila »mojo« pasmo
.
Avstralski ovčar (imenovan tudi aussie) je, kot lahko sklepamo iz imena, ovčarska pasma, vendar ne izhaja iz Avstralije, temveč se je pasma razvila v Ameriki.
O njeni
zgodovini in nastanku obstaja več teorij, ena izmed njih je tudi, da so baskovski pastirji s svojimi ovčarskimi psi odšli v Avstralijo. Tam so se pomešali z Avstralskimi psi, nato pa so skupaj odšli v Ameriko, kjer se je pasma dokončno razvila.
Pse so uporabljali predvsem rančarji, kjer so mali modri psi, kot so jih imenovali, pomagali pasti ovce, krave in ostalo živino. Rabili so vsestranskega psa, ki je nežen do ovčic, odločen s kravami in hkrati prijeten družabnik za ljudi.
Prvi klub, ki je pasmo priznal je ASCA (Australian Shepherd Club of America) – Ameriški klub avstralskih ovčarjev. Spisali so prvi standard in šele leta 1996 je pasmo priznala tudi FCI. Ker mora od zapisa standarda do polnopravnega priznanja pasme preteči 10 let, pasma še ni priznana do konca.
Veliko je za prepoznavanje pasme naredil g. Jay Sisler, ki je s svojimi aussie-ji nastopal med odmori na rodeo show-ih. Obiskovalci so bili navdušeni nad triki, ki so jih njegovi psi obvladali in poznavanje pasme se je širilo.
Še nekaj o
značaju. Avstralski ovčar je še vedno izvrsten delovni pes, kar pomeni, da potrebuje veliko pozornosti in aktivnost-tako fizične kot umske. Vsekakor mora živeti s svojim krdelom (ljudmi). Pasma je zelo učljiva, zato tudi potrebuje veliko aktivnosti pa naj bo to učenje trikcev, agility ali reševanje ponesrečencev.
Opazi se tudi veliko razliko med psi že v samemu leglu. Določeni psi potrebujejo stalno aktivnost in kar prosijo, da bi stalno nekaj počeli, med tem ko nekateri z veseljem delajo, ko se dela, in počivajo, ko se počiva.
Verjetno najbolj prepoznaven pri pasmi je njihov
izgled, ki je res nekaj posebnega.
Dovoljene so štiri osnovne
barve to so rdeča, črna, »blue merle« in »red merle«, vse te barve imajo lahko (ni nujni) na določenih mestih tudi belo in/ali rjavo barvo. Najbolj pogoste so kombinacije z belo in rjavo barvo. Kljub »samo« šestnajstim kombinacijam niti dva psa nista enaka, saj so vzorčki sploh pri merle barvah zelo različni. Da si boste lažje predstavljali barve si oglejte spodnje slike.
Blue merle
Red merle
Rdeča barva
Črna barva
Poleg barve kožuha je zanimiva tudi
barva oči. Aussiji imajo lahko oči različne barve, to so rjava, modra in jantarjeva barva. Zanimivo je tudi, da je lahko oko delno rjave barve, delno pa modre
.
Jantarna barva oči, pojavlja se pri rdečih in red merlih
Rjava barva oči
in "malo mešano"
. Če dobro pogledate opazite v modrem očesu kanček rjave barve
So srednje veliki psi, plečna višina sega pri psicah od 43 do 54 cm, pri psih pa od 50-58 cm.
Tudi glede odlakanosti je opazna razlika ped samci in samicami, samci imajo bolj bogato dlako kot samice.
Še ena posebnost
je
rep avstralskih ovčarjev. Ta je lahko naravno (!) različnih dolžin. Kužki se lahko skotijo s celim repom, z le polovico repa, popolnoma brez repa… Nekaj več o dedovanju dolžine repkov si lahko preberete
tukaj.
Čeprav je pasma še zelo mlada, se že pojavljajo ogromne razlike med samimi predstavniki pasme. Psi razstavne linije imajo močne kosti in bujno dlako, so primerni predvsem za razstave in so nekako izgubili pravi karakter; psi delovnih linij pa so bolj lahkih kosti in manj odlakani (pač primerni za delo).
Mislim, da bo zaenkrat dovolj
. Vprašanja so dobrodošla
lp
spremenila sem slikce, ker imam nekaj težav z galerijo in posledično slike niso bile več vidne.+1 točka za odličen opis