Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3473223

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 22 Junij 2005, 20:10:17
Bom še jaz predstavila »mojo« pasmo :).

Avstralski ovčar (imenovan tudi aussie) je, kot lahko sklepamo iz imena, ovčarska pasma, vendar ne izhaja iz Avstralije, temveč se je pasma razvila v Ameriki.
O njeni zgodovini in nastanku obstaja več teorij, ena izmed njih je tudi, da so baskovski pastirji s svojimi ovčarskimi psi odšli v Avstralijo. Tam so se pomešali z Avstralskimi psi, nato pa so skupaj odšli v Ameriko, kjer se je pasma dokončno razvila.
Pse so uporabljali predvsem rančarji, kjer so mali modri psi, kot so jih imenovali, pomagali pasti ovce, krave in ostalo živino. Rabili so vsestranskega psa, ki je nežen do ovčic, odločen s kravami in hkrati prijeten družabnik za ljudi.

Prvi klub, ki je pasmo priznal je ASCA  (Australian Shepherd Club of America) – Ameriški klub avstralskih ovčarjev. Spisali so prvi standard in šele leta 1996 je pasmo priznala tudi FCI. Ker mora od zapisa standarda do polnopravnega priznanja pasme preteči 10 let, pasma še ni priznana do konca.

Veliko je za prepoznavanje pasme naredil g. Jay Sisler, ki je s svojimi aussie-ji nastopal med odmori na rodeo show-ih. Obiskovalci so bili navdušeni nad triki, ki so jih njegovi psi obvladali in poznavanje pasme se je širilo.

Še nekaj o značaju. Avstralski ovčar je še vedno izvrsten delovni pes, kar pomeni, da potrebuje veliko pozornosti in aktivnost-tako fizične kot umske.  Vsekakor mora živeti s svojim krdelom (ljudmi). Pasma je zelo učljiva, zato tudi potrebuje veliko aktivnosti pa naj bo to učenje trikcev, agility ali reševanje ponesrečencev.
Opazi se tudi veliko razliko med psi že v samemu leglu. Določeni psi potrebujejo stalno aktivnost in kar prosijo, da bi stalno nekaj počeli, med tem ko nekateri z veseljem delajo, ko se dela, in počivajo, ko se počiva.

Verjetno najbolj prepoznaven pri pasmi je njihov izgled, ki je res nekaj posebnega.
Dovoljene so štiri osnovne barve to so rdeča, črna, »blue merle« in »red merle«, vse te barve imajo lahko (ni nujni) na določenih mestih tudi belo in/ali rjavo barvo. Najbolj pogoste so kombinacije z belo in rjavo barvo. Kljub »samo« šestnajstim kombinacijam niti dva psa nista enaka, saj so vzorčki sploh pri merle barvah zelo različni. Da si boste lažje predstavljali barve si oglejte spodnje slike.


Blue merle

Red merle

Rdeča barva

Črna barva

Poleg barve kožuha je zanimiva tudi barva oči. Aussiji imajo lahko oči različne barve, to so rjava, modra in jantarjeva barva. Zanimivo je tudi, da je lahko oko delno rjave barve, delno pa modre :).

Jantarna barva oči, pojavlja se pri rdečih in red merlih

Rjava barva oči

in "malo mešano"  ;D. Če dobro pogledate opazite v modrem očesu kanček rjave barve  :)

So srednje veliki psi, plečna višina sega pri psicah od 43 do 54 cm, pri psih pa od 50-58 cm.
Tudi glede odlakanosti je opazna razlika ped samci in samicami, samci imajo bolj bogato dlako kot samice.

Še ena posebnost :) je rep avstralskih ovčarjev. Ta je lahko naravno (!) različnih dolžin. Kužki se lahko skotijo s celim repom, z le polovico repa, popolnoma brez repa… Nekaj več o dedovanju dolžine repkov si lahko preberete tukaj.

Čeprav je pasma še zelo mlada, se že pojavljajo ogromne razlike med samimi predstavniki pasme. Psi razstavne linije imajo močne kosti in bujno dlako, so primerni predvsem za razstave in so nekako izgubili pravi karakter; psi delovnih linij pa so bolj lahkih kosti in manj odlakani (pač primerni za delo).

Mislim, da bo zaenkrat dovolj :D . Vprašanja so dobrodošla :)

lp

spremenila sem slikce, ker imam nekaj težav z galerijo in posledično slike niso bile več vidne.

+1 točka za odličen opis

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 22 Junij 2005, 21:48:33
In kakšnega si želiš ti?

Koliko jih je vsega skupaj v Sloveniji?

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 22 Junij 2005, 22:18:27
Meni so najlepši blue merli  :), tudi nasploh druge barve blue merle so mi ful lepe  ;D. Ampak barva mi ne bo toliko pomembna, bolj mi bo pomemben karakter, ko bom izbirala svojo psičko. Drugače so mi pa blue merli ja  :)

V Sloveniji je trenutno drugo leglo  :D. Mali štruklji so bili v nedeljo stari en teden. Mladičkov je 7, se pravi je vseh aussijev s Sloveniji 24 oz. 25  :).

Še nekaj spletnih strani slovenskih aussijev:
Psarna Alpine River -Ruby, Chip in Berry  :D
Psarna Jonfi avstralska ovčarja Tax Urch in ostali  :)
Blum
Bloo - galerija
Tana - galerija
Chica
Grin

lp

Posodobila sem seznam spletnih strani

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 22 Junij 2005, 22:35:29
No meni osebno so tudi všeč Blue merli, enkrat sva imela celo na eni razstavi že kar nekaj časanazaj priložnost prečohati Blum, res krasna psička, ki naju je očarala, ... ampak zaenkrat imamo glede tretjega pasjega člana drugačne načrte ::)

Kaj pa kar se tiče repa? meni osebno so repati najlepši. Chip je recimo meni najbolj simpatičen, je blue merle, ima najboljšo možno kombinacijo oči in še repek.

imaš tudi vzreditelja že izbranega? Boš kupila pri nas ali v tujini??

Lp nina

 




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 22 Junij 2005, 22:47:02
Glede repa mi je v bistvu vseeno, čeprav mi je dolg repek najlepši  :), ampak mi ni važno, so mi tudi "štrclji" všeč  :D

Blum je res srčica ja  :-*, tudi ostali so super da ne bo pomote  :D. Chip je ful dober, ker se kar nasloni nate, ko ga začneš čohati  :D. Blum te pa s tačko prijazno opomni, da ona bi še, ko jo za sekundo nehaš božati  :D
Dokazna slikica  ;D:


Nameravam vzeti eno punčko od Blum  :). Če se pa sluuučajno zgodi, da recimo ne bo nobene psičke, ali kaj podobnega grem pa v tujino  :). Tuje vzreditelje pa še izbiram, zaenkrat imam "ožji" izbor 70 vzediteljev  ;D

Kakšni pa so tvoji načrti glede tretjega pasjega člana? Če ni skrivnost  :)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5 : 23 Junij 2005, 08:38:47
Citiraj
Tuje vzreditelje pa še izbiram, zaenkrat imam "ožji" izbor 70 vzediteljev
 
Ajajaj kako širok je bil potem šele širši izbor ;D


Citiraj
Kakšni pa so tvoji načrti glede tretjega pasjega člana? Če ni skrivnost 


Ni skrivnost ni, bo pa po vsej verjetnosti nekaj iz FCI 2. grupe, nekaj molosoidnega torej (jaz se nagibam h Cane Corsu, Črt pa k Bordojski dogi, ali bo eno ali drugo ali pa kakšen kompromis bomo pa še videli ;) )



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 23 Junij 2005, 15:18:07
Hehe ta širok izbor je bil še enkrat večji, saj še vedno manjšam  :)

Citiraj
Ni skrivnost ni, bo pa po vsej verjetnosti nekaj iz FCI 2. grupe, nekaj molosoidnega torej (jaz se nagibam h Cane Corsu, Črt pa k Bordojski dogi, ali bo eno ali drugo ali pa kakšen kompromis bomo pa še videli Wink )

Zanimivo  :), čisto nasprotje zlatega prinašalca torej  :D

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 23 Junij 2005, 18:14:25


Zanimivo :), čisto nasprotje zlatega prinašalca torej :D

lp

Ah saj bo vedno v naši hiši tudi vsaj en golden ;) Nikoli nisem razumela kako se lahko ljudje striktno odločijo samo za eno pasmo, glede na videz in karakterno jih je meni recimo všeč več. In zdaj... ko resno razmišljamo o tretjem, ki bo prišel čez nekaj let (radi bi se prej dobro pripravili in točno vedeli kaj hočemo, kot ti naprimer ;) ) in proučujem pasme, brskam po spletu, vedno znova pridem do prinašalca. Tako da... en golden definitivno vedno bo, pa še kaj zraven.... kot smetana na sadni kupi pač.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 26 Junij 2005, 14:00:01
Aha, no fajn :) sigurno je bolj zabavno z večimi psi :D.

Meni je vizuelno všeč zeloooo veliko pasem, karakterno bistveno manj, oboje skupaj pa najbolj avstralski ovčar :D, tako da o ostalih pasmah sploh ne razmišljam.

P.s. Nove slikice mladičkov iz drugega legla v Slovenij si lahko pogledate tukaji  ;): http://martina.moj-album.com/album/608182/

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 27 Junij 2005, 21:45:24
Zoe,
mene pa zanima kako je z parjenji različnih barv. V drugem slovenskem leglu vem da je mama rdeča oče pa bluemerle, a se lahko vse barve med sabo parijo ali je določeno in zaželjeno katere naj bi se in katere ne?

Drugače pa je meni najbolj všeč 7 kužek blue merle pa še repek ima. Prva psička red merle ima pa tak lep monokelček na desni strani  :-*
Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 29 Junij 2005, 21:47:21
Mladički so res krasni, komaj čakam da jih gremo pogledat  :D
Ta prva punčka je pa blue merle  ;)

Parjenje med vsemi barvami je sicer dvoljeno, vendar močno odvsetujejo (je v bistvu kot da bi bilo prepovedano) parjenje med merle barvami. To pomeni, da se ne sme pariti recimo dva blue merla ali dva red merla ali pa enega blue merla z red merlom  ;), čisto preprosto. Prepovedano pa je, ker se pri parjenju dveh merle psov pojavi t.i. dovji merle gen (MM), psi z dvojnim merle genom so praviloma preveč beli, lahko so gluhi in slepi.
Če kdo želi pogledati slikice teh psov lahko klikne semle: bolezni oči, psi

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 29 Junij 2005, 21:50:53
Mladički so res krasni, komaj čakam da jih gremo pogledat  :D
Ta prva punčka je pa blue merle  ;)

lp
Ups moja napaka :-[


Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 30 Junij 2005, 14:18:12
V zavetišču Gmajnice je avstralska ovčarka!!!!

Psica je stara okoli 3 leta, je blue merle barve z repom, ima tetovirno številko, vendar nima čipa in ni registrirana pri KZS

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 30 Junij 2005, 15:20:46
kakšna slika mogoče??

Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 30 Junij 2005, 17:00:13
Tole se je srečno končalo. Psička je last Francoza, ki je trenutno v Lj., pa ni Aussie ampak border collie. V Gmajnicah so vse pobrkali, ampak važno da je konec dober in vse dobro.

lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 04 Julij 2005, 16:05:30
Ja res je ninc hvala da si objavilai, še dobro da se je vse super izteklo  :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 30 Julij 2005, 21:52:37
Evo še moja lepotička; Jonfi New Girl in Town, po domače Bejba.


Bejba




Srečna družinica




Mamica in hčerka




On tho top of the world:





Poletnih žal nimam, ker je digitalc na bolniški :-\






irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #17 : 31 Julij 2005, 23:00:01
men sicer avstralski ovcarji niso prevec vsec...po zunanjosti, ker jih samo toliko poznam :-[ :-[.....ampak...andi tvoja Bejba mi je pa prekrasna :) :) :)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #18 : 01 Avgust 2005, 09:08:42
OK.Meni so všeč takšne barve kot je Bejba (torej črna barva ??? ).
Ampak me je pa presenetilo,ko sem par dni nazaj govorila z nekim fantom in ga vprašam,če ima psa.Pa je rekel da ga ima.In ko preideva na pasmo "Ja to pa ne bi vedel.Zmeram pozabim.En ovčar...mislim,da avstralski."
In mi pokaže slikico...čist podoben nemškemu ovčarju...pa je rekel,da ni...meni pa tudi ni bila poznana...:)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 01 Avgust 2005, 09:12:30
Andi mene pa zanima na čem Bejba sedi na zadnji sliki??

Lp nina



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 01 Avgust 2005, 09:30:14
TMT, barvi se reče tricolor; rjava, črna, bela. Žal ta barva ni pri ljudeh ni tako "zaželjena", saj ni kao nič posebnega, kot npr blue merle ali red merle. Pa tudi oči so rjave.
Aussija ne verjamem da ima ta tip, saj jih je pri nas zelo malo (pred novim leglom jih je bilo v Slo samo 15) in to je šele drugo leglo pri nas.

Ninci; Bejba sedi na ptiču, ki je narejen iz zemlje in sicer v Arboretumu. Tamala je izvrstna plezalka in jo spraviš kamorkoli. Poleti ta ptiček prekrasno zacveti v vseh mogočih barvah. No, to je bila reklama za moj priljubljen Arboretum, kjer nas najdete vsak dan.

Jaz sem nad pasmo povsem očarana, čeprav je potrebno poudariti, da imamo pri aussijih 2 tipa karakterjev; en je odprti tip, ki je bolj družaben z ljudmi, na splošno tudi bolj uničevalski ;) Drugi pa je zaprti tip, ki je zadržan, bolj privržen familiji. Imam srečo, da je Bejba ravno drugi tip, zahvala gre predvsem vzrediteljici, ki mi je dodelila psičko. Nikoli ne bo šla sama do človeka, ki ga ne pozna in vztrajno bo čuvala svoj teritorij. V svojem življenju pa ni uničila absolutno ničesar, je popolnoma neproblematična psička. Za druge pse iz legla to ni mogoče reči. Kaj lahko sklepamo iz tega; da izbiro mladiča prepustite vzreditelju, ne obešajte se na barvo dlake in oči (modre učke znajo zavajati, niso nedolžne he he). Predvsem naj vam bo pomemben karakter psa, saj so to še vedno psi, ki dobro služijo svojim prvotnim nalogam.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 01 Avgust 2005, 09:34:18
Citiraj
Bejba sedi na ptiču, ki je narejen iz zemlje in sicer v Arboretumu.

Šele zdaj mi izgleda podobno ptiču, prej sem pa gledala in gledala, pa nikoli ne bi uganila :-[

Glede barve, bejba ima veliko beline, kar je meni osebno bolj všeč, kako pa je z tem pri sodnikih? Je zaželjeno pri tri colorjih več bele ali več črne barve?
A planirata kakšno leglo mogoče? ::)

Lp nina






andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 01 Avgust 2005, 10:01:03
Kaj pa vem. Nasplošno, če je tricolor v konkurenci z merlom (blue, red) ali rdečim, ponavadi sodnik da prvo mesto tem barvam, ki so bolj ekstra. Bedarija, ampak tako je. Poleg tega ima Bejba tudi rep, kar je še en minus v svetu razstav. Meni osebno so z repki veliko lepši. Bejba se tudi ni veliko razstavljala, glava se ji šele zdaj razvija, v ringu tudi ni pretirano srečna. Znajo biti muhasti tile aussiji, pred ringom je vesela, razigrana, ko pa pride notri pa laufa kot border collie, zato tudi ne dobi optimalne ocene.

Leglo? Ja, če bo vse posreči konec naslednjega leta ali začetek 07. Pazimo, da ne zapremo preveč poti z mladiči, zdaj je eno v KG, naslednje leto bo imela Blum, potem pa Bejba. Je kar problem prodati aussije, saj jih ljudje ne poznajo, še vedno mislijo, da so preveč bodobni borderjem, kar ni res, Prilagam tekst, ki opisuje osnovne razlike med pasmama:

Border Collies are usually VERY high energy dogs.

    * They are intense working dogs and are happiest when working at something most of the time, whether that work is retrieving a tennis ball, herding sheep (or children), circling the yard or doing agility and obedience. "Play" usually becomes work for Borders because of their intensity.
    * With some notable exceptions, many Border Collies are not warm, cuddly dogs. They often prefer their own space and are not likely to be couch potatoes (at least not for any length of time).
    * They have a wide variety of looks to them, some are heavy boned and others are small and fine boned. Some have prick ears and others have tipped ears. The most common color is a mostly black body with a white tip on the tail and white markings on the chest, toes and face. Other color variations include: mostly white with some black markings; black, white and tan on the legs and face; blue merle; red (liver);white; red, white and tan and red merle. There are three types of coats: smooth, medium and rough.
    * Traditionally Border Collies have been bred for their drive to herd sheep. They are known for their keen "eye" or stare when herding. There is a wide variation in the intensity of their "eye" or stare.
    * Border Collies can be very protective of their home and family.
    * Border Collies can be highly sensitive dogs, they may be very sensitive to corrections, to sounds and/or especially sensitive to movement of others.
    * If the energy of a Border Collie is not directed in appropriate ways and if self control is not taught at a very early age, they will quickly develop very inappropriate behaviors, such as circling people or furniture, nipping at children (a herding response), chasing cars, cats, bicycles (or any moving object), chewing things, barking and many other possible behavior patterns.

 

Australian Shepherds are usually high energy dogs. The level of energy varies more widely among Aussies than Border Collies.

    * Aussies like to work, however they tend to have a sense of the fun side of life. They often like to play and clown around showing their sense of humor. Aussies like a healthy balance of work and play in their lives.
    * Aussies often enjoy cuddling with their humans. They are very affectionate dogs and want a lot of human attention and interaction in their lives.
    * Some Aussies are protective of their home and family. They are usually loyal family members.
    * Aussies are of a medium bone with a medium coat often with an undercoat. The breed standard does not allow tails however some have tails. Also the ears are usually tipped forward however occasional prick ears will be present. There are four recognized colors: Black, Blue merle, Red and Red merle all with or without white markings and tan/copper points. Other color variations may occur.
    * If raised with children most Aussies adapt well to living with children, but as with any dog, care must be taken to supervise a young puppy with children to avoid problems.
    * Aussies are intelligent and can be creative as well as independent. Training in their formidable months is essential to having an Aussie be a happy family member.





AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 01 Avgust 2005, 13:15:51
najprej: res hvala za predstavitev. koncizna, natnačna, zanimiva... sem seveda štejem vse poste.
sama še nisem v živo videla nobenega, no, mogoče sem, pa sem mislila, da je Bordi.

res zanimiva pasma, pa ta zadeva z repki, je res "čudo narave".

meni so oni modrooki the best, od barv pa blu merle. pravi kosmatinci! eleganca, pa da dol padeš :-*!

je rekel zadnjič brat, ki ima belega kanadskega ovčarja, da so samo kosmatinci pravi psi in da so tile naši bulli in ostali umetnjaki "plastične barbike na navijanje". ne, nisva se stepla... vsak ima rad svojega, jaz pa bi tako vsakega psa, ki mi je všeč, imela. bom verjetno danes cela noter v aussija padla in moža pošteno razveselila, saj ko mi ga je prvič omenil (je nekaj časa živel v Australiji), sem mu rekla, ma ja, to so sigurno neki aboriginski mešanci, nekaj takega kot balkanski avlijanerji (avlija = dvorišče po turško). ma res nisem do danes pojma imela, kaj je to za en pes. pa ste me navdušili.

in jaz reva, ko moram izbrat Aiku družbo, kaj naj zdaj naredim? v ožjem izboru je vsaki dan ena pasma več  ???. Ninci, kako ti je uspelo izbor samo na dva skrčit? prosim, inštrukcije  :)!

lp, dada




AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 01 Avgust 2005, 13:35:24
Andi, hvala ti :-*! se vržem na branje, tak drugega ne morem v tej vročini.

lp, dada



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #26 : 02 Avgust 2005, 21:05:16
meni osebno so ušeč avstralski ovčarji ki so blue merle. avstralski ovčarji so mi zelo všeč (po značaju, videzu, uporabnosti... ;)) nekoč bom imela avstralskega ovčarja barve blue merle, mogoče pa bom celo vzreditelica te pasme (ko bom stara tam okoli 24 let) stara sem šele 10 let zato bo to še kar dolgo trajalo.
 

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #27 : 02 Avgust 2005, 22:50:09
najprej: res hvala za predstavitev. koncizna, natnačna, zanimiva... sem seveda štejem vse poste.
sama še nisem v živo videla nobenega, no, mogoče sem, pa sem mislila, da je Bordi.

in jaz reva, ko moram izbrat Aiku družbo, kaj naj zdaj naredim? v ožjem izboru je vsaki dan ena pasma več  ???. Ninci, kako ti je uspelo izbor samo na dva skrčit? prosim, inštrukcije  :)!

lp, dada


V živo so še 100x boljši ;) Midva sva se zaljubila v Blum, na eni Ljubljanski razstavi. Ne vem kako dolgo nazaj, ampak vem da je bila Bejba od Andi še čisto mala, stara kakšne 3 morda 4 mesece. Takrat sva tudi spoznala mislim da Bejbinega bratca Flasha.

Mogoče, če bi imeli kakšno turistično kmetijo, ovce, ... 
Dada, ... če dobro spremljaš forum lahko opaziš, da izbor še niti slučajno ni skrčen samo na tisti dve pasmi ;) Tudi mi jih imamo še veliko na zalogi. Končna odločitev o pasmi pa bo tokrat Črtova, tako da jaz lahko samo predlagam ;)

Lp nina




andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 22 Avgust 2005, 20:39:30
Skoraj vse barve aussijev, manjka le čisto črna;


Od leve proti desni; Bejba, Urko, Tax, Chip in Ruby







Mamica Jonfi družine (Tax):



Bejba, ki nikakor ni fotogenična oz je groza in strah, ko je treba pozirat:




Foto by: Martina



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #29 : 22 Avgust 2005, 21:16:28
Bejba lepotica  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
A ona je črne barve?

pl

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras