Mačji aids

Love Cat · 11424

Love Cat

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
: 05 Julij 2008, 17:48:51
Mene zanima kej o mačjem aidsu. Če se to prenaša....simptomi....



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #1 : 05 Julij 2008, 19:54:44
Virus FIV (povzroča bolezen mačji aids/faids) napade imunski sistem mačke, tako da se njen organizem ne more več braniti pred različnimi virusi in rakom (soroden je virus FELV, ki povzroča levkozo). Za podrobnejše informacije malo pogooglaj oz. preberi vira, od koder sem črpala spodnji povzetek: KLIK in KLIK.

Prenos virusa:
prek sline z ugrizi med mačjimi pretepi, s parjenjem, mladički lahko - menda je to redko - dobijo virus od mame (med brejostjo ali z mlekom), virus se prenaša samo med mačkami, ne tudi na druge živali ali ljudi.

Bolezenski znaki (po fazah):
1. vročina, otekle bezgavke, upad levkocitov, dovzetnost za kožne in črevesne okužbe (4-6 tednov po okužbi)
2. vmesna faza lahko traja več let: uničevanje imunskega sistema
3. imunski sistem je uničen, nastopi bolezen, ki ji rečemo mačji aids/faids, in telo postane žrtev virusov (ki jih sicer lahko zdravimo z antibiotiki, vendar slej ko prej eden od virusov postane usoden) - znaki so različni: oslabelost, hujšanje, izgubo apetita, slaba dlaka, mačka se neha umivati, vnetje dlesni, prizadeta so dihala (smrkanje, vnetje očesnih veznic, kihanje, kašljanje), včasih tudi sečila, koža (trajanje: 1 leto ali manj)

Statistika preživetja:
4-6 let po okužbi pogine 20% mačk, pri več kot 50% pa se bolezen sploh ne razvije (mačka ostane le prenašalec bolezni).

Diagnoza:
klinični znaki, hitri test za FIV/FELV (test pokaže prisotnost virusa šele 1-2 meseca po okužbi)

Preventiva:
sterilizacija/kastracija (da se ne prenaša s pretepi in parjenjem), ločevanje od še netestiranih mačk; cepivo sicer obstaja, vendar ima toliko stranskih učinkov, da narediš več škode kot koristi

Zdravljenje:
obstaja samo blažitev simptomov, vendar bolezen sama ni ozdravljiva (podobna je človeškemu aidsu)


Love Cat

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 05 Julij 2008, 20:21:35
ok. hvala ti. Moja mačka ( 2 meseca pa pol ima) ima kratko dlako in je zelo suha. :( Ne je veliko. Ali misliš da bi lahko imela aids. Jaz mislim da ne ravno.



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #3 : 05 Julij 2008, 21:59:23
V vsakem primeru je treba mačko peljat k veterinarju, da opravi splošen pregled, jo razglisti, testira za fiv/felv, cepi... Po opisanih znakih ne more nihče postavljati diagnoz, zlasti ne na daleč. V bistvu ne razumem, kaj je problem kratke dlake, saj jo ima večina mačk (ali morda govoriš o predelih, kjer sploh nima dlake?) ali suhosti - samo po sebi ni nič hudega, če je mačka malo vitkejše postave, problem je, če je podhranjena, torej se ji čutijo kosti.


Love Cat

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Julij 2008, 13:52:44
a veš mogoče koliko stane obisk pri veterinarju. Najbrž velik.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #5 : 06 Julij 2008, 14:45:11
Odvisno s kje si. V Ljubljani več, kje na periferiji manj. Ponavadi ti zaračunajo pregled, ki stane vsaj kakšnih 20 eur. FIV/FeLV test je okrog 30 eur, cepljenje (enkratno) je med 15 in 30 eur. Moraš ga ponoviti čez en mesec. Potem boš pa plačala še zdravila, sigurno vsaj kakšno pasto proti glistam. Ampak tako je: če bo veterinar ugotovil, da muca ni popolnoma zdrava ali da je bolj šibka, je ne bo takoj cepil (vsaj ne bi je smel).

Kje si pa muco dobila? A se ji full čutijo rebra. Če ji kosti skoraj štrlijo ven in da ko jo primeš, čutiš samo kosti, potem je presuha. Sicer pa ne. Če ne je veliko, ji poskusi ponuditi še kakšno drugo hrano, mogoče je pa izbirčna?

Mačji žur! :)


Love Cat

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 Julij 2008, 12:12:35
Moja mucka jo je skotila. No kosti ji glih ne štrlijo vn sm, ko se jo dotaknm čutm rebra. Jesti pa tudi noče veliko. Doma imam 3 mucke. Dva mlada in eno odraslo. Danes pa nevem kaj jim je. Nobeden sploh noče nič jest.

Nebom odpirala nove teme ker se ne splača. A je normalno če mački srček hitro bije??



Love Cat

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 08 Julij 2008, 12:14:34
 Zanima me še koliko stane stereliziranje mačke??



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #8 : 10 Julij 2008, 22:35:21
Ja, mačkam bije srce dosti hitreje kot ljudem. 110 do 140 udarcev na minuto (če se ne motim, če ne naj me kdo popravi).

Vse male muce le pelji k veterinarju. Pelji tudi mamico in naj jo testira za FIV/FeLV. Če je ona negativna, so tudi mucki. Pa cepit vse po vrsti. Če nočejo jest, pa sploh.

Cena sterilizacije se razlikuje od klinike do klinike. V Ljubljani je recimo več (od 70€ naprej), v manjših krajih manj, pri nas v Novi Gorici je npr. od 40€ naprej. Vendar pa glej tudi na kvaliteto, saj so ponekod zelo površni. Vsekakor ti svetujem, da muc ne pelješ kar k najbližjemu veterinarju, ampak se prej malo pozanimaj. Ponekod niti za cepljenje niso dobri. S kje pa si?

Mačji žur! :)


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #9 : 19 Avgust 2008, 14:11:36
Love Cat, kako je zdaj s tvojimi mucki?


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 14 December 2010, 14:59:13
Se rezultati testiranja na fiv/felv izvedo takoj ali je treba par dni čakati?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 14 December 2010, 15:28:41
Takoj. Ceprav baje niso 100% zanesljivi ::) pri mojem je najprej pokazalo oboje negativno, 3 tedne kasneje pa felv pozitivno :(

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 15 December 2010, 14:46:29
Mogoče je tud zato dobro dat dvakrat testirat z razmakom parih mesecev..,  :-\  Pa obstaja sam en test al jih je več?



evydea

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 23 December 2010, 20:12:28
to se prenaša tud tako,
- da zdrava mačka je hrano, ki je prej jedla okužena mačka?
- s pitjem iste vode?
- da okužena mačka si umiva kožušček in za tem pride zdrava mačka, ki jo tudi malo poliže?

hvala za odgovor! :)
pa verjetno še kakšna situacija mi bo prišla na pamet  :-\



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 23 December 2010, 20:17:29
Aids se prenaša isto, kot pri ljudeh, torej s spolnim kontaktom, dojenjem in s krvjo. Levkoza se prenaša tudi s slino, aids pa ne tako, da v teh treh primerih ni možen prenos aidsa na drugega mačka.



evydea

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 23 December 2010, 20:29:15
torej zakaj za faids pozitivne mačke se išče dom, kjer bodo edine ali le v družbi že okuženih mačk?
če se preko teh načinov ne širi, če se ne pretepata, če sta s/k...pol ne vidim razloga :/
ok, tveganje vedno obstaja...



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 23 December 2010, 20:40:12
Ker je vseeno najbolj varno, da okužene mačke niso v stikih z zdravimi mačkami. Če ne drugega se lahko že v igri poškodujejo do krvi. Čeprav poznam nekaj takih, ki jih imajo skupaj, ampak jaz za svoje vem, da ne bi tvegala...