Sadje

aska · 28959

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
: 15 Avgust 2008, 20:34:50
Mene pa zanima še nekaj. Katere sadje vse dajete vašim psom? Katero sadje imajo najrajši in v kakšnih količinah jim to dajete? Aska ima izredno rada pomaranče, da o bananah niti ne govorim. Danes ugotovila, da je čisto nora tudi na slive.

lp


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #1 : 15 Avgust 2008, 20:56:17
Naša Ajka zelooo rada je banano tak ko jih mamo doma, pojem jaz polovico pa polovico ona ;D pol pa seveda še 1x na teden dobi sadni jogurt .. pol lončka :)

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


pomeranc

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
  • Asko
Odgovori #2 : 15 Avgust 2008, 22:27:49
Moj pa je lubenico,kivi,banano,melono,dobi pa par koščkov.

Natasa


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #3 : 15 Avgust 2008, 22:54:00
No na lubenico pa čisto pozabila :-[ Tudi na to je čisto nora :D


1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #4 : 15 Avgust 2008, 23:03:06
Mene pa zanima,če je OK,če pes je limono oz. pije limonin sok??Kaj pa pomarančo??
Kdor se spozna,bi lahko napisal spisek "prepovedanega" sadja.



žblj

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 15 Avgust 2008, 23:41:24
Naša pošast je nora na breskve, za borovnice bi se menda prodala  :o
Zdaj ji na gozdnih obronkih nabiram robide in grejo za med ;D Mogoče tudi zato, ker z njimi poteši žejo.
Višnje so bile njamiii  :D, na jabolka je malo manj penasta, banane še nismo poizkusili. Načeloma smo zvesti sezonskemu sadju, zato v tem letnem času doma nimamo južnega.
Breskev ji ponudim kar večji kos, da se z njo zamoti dalj časa.
Jabolko ji včasih naribam in zmešanega z malo skute nadevam Konga - kakšno veselje. (p.s. pravijo, da naribana jabolka, ki že nekaj časa stojijo in so že oksidirane barve, delujejo antiodvajalno  ::) to se pravi, da zapirajo).
Opazila sem, da psičko včasih mučijo vetrovi  :(  ???  :( Najbrž takrat, kadar preveč mešamo sadje in brikete (ki jih zaradi šolanja v majhnih količinah konzumira cel dan).

Če se prav spomnim, vsebuje sadje nekje do 85 % vode (ampak banane ne  :P) in predstavlja telesu najbolj prijazen (hitro dostopen) vir tekočine, celo bolj kot voda. Gre za naravno ugodno razmerje mineralov, zato metabolizem ni obremenjen s "predpripravo" in tekočina zlahka prečka celične membrane. Sadje (in zelenjava) skrivata še druge adute (vitamine, antioksidante...), žal tudi vse več ostankov fitofarmacevtskih sredstev  :'(

Bodimo zmerni, in ne pozabimo, da so tudi psi različni, tako kot ljudje. Kar ustreza enemu, ni nujno dobro tudi za drugega.



h3x0r

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 15 Avgust 2008, 23:49:05
Jaz sem tudi na borovnice nor  ... samo sem pa full alergičen in to me zajebava.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #7 : 16 Avgust 2008, 08:45:19
Pri nas so aktualne lubenica, melona, jabolka, hruške, banane, breskve in nektarine. Od zelenjave jim pa posebej tekne korenček  :D

Psi ne smejo jest:
-grozdja in rozin
-kislega sadja
-paradižnika, ki povzroči tresavico in aritmijo
-avokada, ki je cel strupen za pse
-pazimo, da psi ne jedo pešk od jabolk,češenj, breskev, ker vsebujejo cianid! Poleg tega pa se lahko peške od breskev zataknejo v črevesju in povzročijo smrt



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 16 Avgust 2008, 08:51:13
Vsi naši psi jedo sadje, ta velika si zunaj sama postreže z drevesa, čeprav ima rajši da ji nekdo reže na koščke in daje v usta  :P Je pa jabolka, hruške (občasno), slive, marelice, breskve, nektarine, češnje (jih kar z tal pobira one ki padejo z drevesa), grozdje (to si kar sama potrga ko je zrelo, ga ima ful rada), maline, robide, kosmulje, ... Ja lubenica pa je itak zakon :)

Ta male dobijo vse zgoraj našteto v normalnih količinah seveda, pojejo kolikor jim paše, rade majo tudi pomaranče in mandarine pozimi, pa kakšen kivi, ananas, edino banan pa ne marata. Za kitajko je to edina zadeva ki je noče pojesti :) Oni dve sta sigurno sprobali vso možno sadje ki obstaja in ga tudi jaz jem :) In pojesta vse, razen če sta preveč site :)

Drugače pa jabolka raje dam v večjih kosih, da jih grizejo in tako še malo zobe spucajo.

Sicer ni sadje, ampak zelo rade imata tudi oreščke.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 16 Avgust 2008, 08:56:48
Pri nas so vsi psi zunaj jedli grozdje - nemška ovčarka in nato obe bernardinki. Tukaj nimaš kaj, ker so si ga vedno same utrgale, nikoli ni bilo nobenih težav.

Paradižnik - sedanja bernardinka nam naredi dobesedno opustošenje na vrtu, če ji jaz ne utrgam paradižnike in ji ne dam. Tako poje sedaj ko je na vrtu, vsaj 3-4 velike paradižnike na dan, oz še več in jaz tega ne vidim. Sedaj je stara 5,5 let, je jih od malega, nikoli nobenih težav.

Zakaj je avokado strupeni za pse? samo zanima me.

Naša nemška ovčarka se spomnim je dobesedno žrla češnje, ona na nizkih vejah si je sama dol pobrala, pa seveda kar je padlo z drevesa. in nikoli ni bilo težav.

Mene bi zanimalo kakšne količine naj bi bile strupene za pse. Mislim da morajo biti res velike količine, ok odvisno tudi od velikosti psa.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #10 : 16 Avgust 2008, 09:12:32
Some foods dogs should not eat and could be deadly-

If your dog has ingested any of these foods, get veterinary help immediately.  Had I listened to my vet instead of my GUT feeling my dog would be dead now. Another person I know told me that her dog ate a few raisins. She called her vet who said, give some Maalox and it should be fine tomorrow. They went to bed and found the dog DEAD the next morning. Don't take that chance! Stand up to your vet and if they won't do something, find one who will. 


Grapes and Raisins: Grapes and raisins can cause kidney failure in dogs.  As little as a single serving of raisins can kill a dog.
Onions: Onions destroy red blood cells and can cause anemia.


Tomatoes: Tomatoes can cause tremors and heart arrhythmias. Tomato plants and the most toxic, but tomatoes themselves are also unsafe.
Avocados: The fruit, pit and plant are all toxic. They can cause difficulty breathing and fluid accumulation in the chest, abdomen and heart.                     
Nutmeg: Nutmeg can cause tremors, seizures and death
Apples, Cherries, Peaches PITS  and similar fruit are great for your dog - HOWEVER, the seeds of these fruits contain cyanide, which is poisonous to dogs as well as humans. Unlike humans, dogs do not know to stop eating at the core/pit and easily ingest them. It can also become lodged in the intestines and kill the dog in 24 hours with no warning.




nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #11 : 16 Avgust 2008, 09:18:34
Ni vso sadje smrtno nevarno, določeni sadeži povzročajo napenjanje, prebavne motne, spet drugi vsebujejo sestavine, ki so za psa lahko smrtne že v manjših količinah.
Podobno, kot z žitaricami, ki pri nekaterih psih povzročajo hude reakcije, pri drugih pa spet ne.
Paradižnik sam ni strupen, so pa zeleni deli rastline. Pri krompirju je isto - surov krompir je strupen, zeleni deli prav tako, če pa je kuhan je pa ok.
Sama predvidevam, da je odvisno od količine. Vseeno pa ne tvegam in psom ne dovolim jest rozin in grozdja, makadamije in ostalih zadev na večini seznamov.
Menim, da je količina sadja, ki jo moji psi pojedo, čisto dovolj. Prav tako z zelenjavo.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 16 Avgust 2008, 10:21:42
No saj pravim, pri ta malih itak lahko količine uravnavam, pri bernardinki pa to žal ni mogoče.

Z nemško ovčarko smo pa imeli takrat še težave, da kadarkoli je uspela pobegniti v klet kjer je bil shranjeni krompir, in ukradla največjega, pobegnila hitro kak se je dalo, in v roku 10 sekund požrla surov krompir. Pojma nimam zakaj ji je to tako pasalo, vem samo da ga je pojedla veliko, ne vsak dan ampak kadarkoli se je dalo. Umrla je stara 13 let zaradi pljučnice, to je bilo že 10 let nazaj. Tako da verejtno izjeme potrujejo pravilo...


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 16 Avgust 2008, 10:23:59
Aja res dvomim, da bi pes umrl zaradi 3 koščkov rozin, razen če ne razvije kakšne alergijske reakcije... mislim da rabiš za smrtno dozo bistveno večje količine, vsaj pri večini psov. valda izjeme so mogoče...


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #14 : 16 Avgust 2008, 10:30:17
No,sej mislim, da ima redko kdo navado kupovati sadje posebej za pse, povečini dobijo male količine tistega, kar mi samo jemo. Razen, če ukradejo. Tara zelo rada osmuka robide, čudi me, da pusti maline pri miru, ko so pa ja bolj sladke... :D
Najraje pa si skoplje korenje na vrtu in ga gloda - dobro, da ga imamo letos reees veliko, drugače bi bilo resno pomanjkanje  :o
Suho sadje je tudi precej sladko,zato ga dobijo res samo po kak košček ali dva.



1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #15 : 16 Avgust 2008, 10:49:28
Moja je tudi oboževala grozdje in ribez,zdaj ji ga ne dajem več.Drugače ima pa vse sadje rada razen banane.
Kaj pa lupina od jabolka je OK?- moji je tudi to dobro


 :)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 16 Avgust 2008, 11:07:32
No lupila pa še nebom jabolka za razvajence  :P hecam se, valda da je ok, seveda normalne količine, drugače ima lupina veliko vlaknin, ki so dobri za prebavo. Seveda je potrebno kupljena obična jabolka fajn oprati, vprašanje z vsem čim jih ne pošpricajo in impregnirajo da zdržijo tako dolgo. Mi imamo itak domača jabolka, tako da ni problema, če pa kupim kupim običajno bio jabolka, imajo tudi neprimerno boljši okus.


1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #17 : 16 Avgust 2008, 11:19:38
Ja,mi imamo tudi domača jabolka-nič špricana.
Najprej se z njimi igramo,potem pa pojemo :D

Kaj pa ananas-kdo poskusil?



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 16 Avgust 2008, 11:24:33
Moji dve ta mali ga dobita, ampak mini košček, pa še to samo 2-3 na leto, ker ga itak ne kupim večkrat. Govorim o svežem ananasu, konzerve so itak vse presladke.
Običajno pojesta par malih koščkov, več kot to jima pa itak ne paše.


piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #19 : 16 Avgust 2008, 12:21:29
nasa bernardinka tudi poje vse od sadja do zelenjave  :) Od sadja ma najraje jabolka in banane od zelenjave pa bučke in kumare.

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 21 Avgust 2008, 13:00:56
Če bi bilo sadje za pse res nevarno, bi bile moje že vse po vrsti blago pokojne. Ker ga požrejo na kile. Jaz jim ne dam nikoli nič, si ga pa zato naberejo same. Poberejo ogromno jabolk po tleh - kada je pač sezona in dobra letina. Žret jih začnejo že takrat, ko so še čisto zelena in neužitna. verjetno jih zelo slabo prebavijo in iz njih ne dobijo kdovekoliko koristnega, škodijo jim pa zanesljivo prav nič. Oberejo tudi vse veje, ki so dovolj nizko: slive, marelice,  breskve in seveda tudi grozdje. Koščice ponavadi zdrobijo in pojedo (strupena) jedrca. O količini orehov, ki si jih naberejo jeseni raje ne bi...Oh ja pa marabele...
Od zelenjave  pojedo surovo - če jim uspe izmakniti - korenje, bučke,kumare, paradajz, papriko in ja, ena psica obožuje surov krompir, tudi v shrambo je že vdrla da je prišla do njega. škode do zdaj še ni bilo, verjetno pa koristi tudi ni nobene.


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 21 Avgust 2008, 13:05:45
Abby je vse ;D. Tut limono kar ji daš proba.



Urša in Balu

  • *
    • Prispevkov: 2.879
    • Točke: 5
  • The Skateboarding Dog
Odgovori #22 : 21 Avgust 2008, 16:17:34
Naš je nor na melono. Je pa tudi lubenico,mandarino,pomarančo,banane,jabolka,hruške,...v glavnem skoraj vse.

Ok mogoče ne spada v to temo:
Kaj pa buče psi lahko jedo?

Živali so tako prijetni prijatelji
- ne sprašujejo in ne grajajo.

BuldogBalu


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #23 : 21 Avgust 2008, 19:49:56
No zanimivo in me veseli, da je tale tema kar aktualna in ni tema mimo brcnjena :D Aska drugače tudi vse živo od sadja in zelenjave ima rada.

lp


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #24 : 22 Avgust 2008, 08:24:16
Tudi Alba je vse po vrsti. Grozdje in hruške ter jabolka nakrade sama. Sem pa opazila, da peške od hrušk lepo pokaka kar cele, jih niti ne zgrize.

Od zelenjave ji ne dam paradajza, čeprav bi ga najbrž jedla in pa fižola.

Obožuje solato - surovo cele pere ter zelje tudi pere, da ne omenjam korenčka.

Alba poje celo košček čebule, če mi slučajno pade na tla.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Ewe

  • *
    • Prispevkov: 1.223
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 24 Avgust 2008, 12:48:12
Oli ima najraje banano, potem sledi lubenica, jabolka, hruška, pomaranča, ...


h3x0r

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 24 Avgust 2008, 13:03:47
Je sploh še kaj drugega ? namesto sadja. :>



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 24 Avgust 2008, 14:52:40
Moja ima tud full rada jabolka :) Ravno prejle si je kar sama postregla :) Je pa iznajdljiva - najprej se nekaj časa žoga z jabolko, potem jo pa poje  :D Poje pa celo, ji ne dajem pešk ven...tudi prejšni pes je oboževal jabolka in jih vedno jedel cela, pa ni bilo nikoli nobenih problemov. Aja, pa Dina je lani sem pa tja ukradla kakšen grozd...pač nisem mogla preprečit, ampak ji ni nič škodoval.

Od zelenjave pa je vso kuhano zelenjavo (v zmernih količinah) in surovo papriko ;D

lp

...sledi svojim sanjam


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 24 Avgust 2008, 20:03:09
Moja psa obožujeta banane, Jack nekatere vrste jabolk. včasih mu tako pašejo da samo gledam koliko jih misli požret :D
Jole je dobil za rojstni dan čisto svoj ananas, tisto mehko okoli sem odrezala, da ni cedil okoli, kocen na sredini pa je glodal, glodal, glodal in se fino imel.
Opazila sem neko sovraštvo do jagod, saj jih tudi poskusi ne, kot da bi mu dala kaj strupenega.
Jack jih ima pa rad.
Drugače pa oba obožujeta še melono, lubenice in slive ter ringloje.
Na vrtu imamo pet dreves-grmov drobnih ringlojev in vse kar je v njunem dosegu sta obrala, jaz sem jima pa košice iz ust kradla ::) grda jaz!

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Chanel.

  • *
    • Prispevkov: 687
    • Točke: 3
  • Hovawarti ex Horto Albo
Odgovori #29 : 24 Avgust 2008, 20:53:53
Alessa že od malega obožuje sadje. Obožuje lubenice, banane, maline, drugače ima rada pa tudi jabolka [samo narezana na koščke ne celega], borovnice, ringlo itd. Bo pa vedno če ji ponudim lubenico ali katero drugo sadje vzela lubenico. Zgleda da ji je res zelo dobra.