Želve

*yure* · 331169

raketa

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #630 : 20 November 2009, 19:16:23
Da bi jo šlatal potacah in glavi res ne pusti, zato jo pustimo pri miru. Paše pa ji da jo praskaš po oklepu, sama pride k tebi.
V knjigi tudi piše, da se že ob najmanjšem šumu zbudi, da ne je iz roke in da ne pozna ljudi. To za našo ne drži. Je pa požrešna zato dobro ve kdo jo hrani, zato me pozna.



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #631 : 20 November 2009, 19:49:22
No, a mi lahko poveš o kateri knjigi govoriš, saj v primeru, da gre za knjigo, ki je recimo tam iz l. 1990 ali manj, so v nekaterih res takšne bedarije notri, ker se je res še pred kakšnim desetletjem ali dvema, v slovenski literaturi o želvahi pisalo marsikaj, kar še zdaleč ne drži. Med drugim tudi stvari, kot so, da želvo med prezimovanjem večkrat zbudimo in stehtamo?!?! :-X , potem tudi takšne stvari, da vodne želve prezimujejo v listju, kar nikakor ne drži in vsak ki bi oz. ki je to storil, je želvo poslal naravnost v smrt ... tako, da tisto kar v knjigah piše o želvah mnogokrat ne drži, sploh kot sem že dejal - starejša literatura. ;)
Ja načeloma se želva res nikoli ne privadi na ljudi, kot kakšen pes in da bi poznala celo družino, nikakor, edina oseba, ki si jo želva "zapomni", če lahko temu tako rečemo, je tisti, ki ji prinaša hrano, ne moremo pa reči, da lastnika "pozna", to še zdaleč ne, pač ima nek čut s katerim zazna - če lahko temu tako rečemo, da prihaja pač oseba, ki ji bo nahranila.


Lep pozdrav!


raketa

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #632 : 20 November 2009, 20:11:10
Imam knjigo Želve za dom iz leta 88. Malo starejša literatura ;D  Ta je dobra, da jih čez zimo  zbudimo in stehtamo.   Imajo pa res neki "čut" za ljudi. Tujih ljudi se zelo boji, pa tudi hrane od njih ne vzame.
Želva diha s pljuči. Kako lahko tako dolgo zdrži pod vodo? Pa da nebi spet o ljudskem izročilu ;D



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #633 : 20 November 2009, 21:12:41
Verjetno misliš "Želva v našem domu; Rihard Jerič, Zlatko Golob, 1988" ja imam tudi sam to knjigo, vendar ima kar nekaj kiksov, sam je nisem kupil zaradi tega da bi se iz nje učil, ampak pač da imam tudi nekaj želvarske literature doma, kot se spodobi za vsakega želvarja. ;)

No kar se tiče dihanja, saj so tudi kiti sesalci, ki dihajo s pljuči, pa zdržijo pod vodo zelo dolgo (več ur, nevem točno) in podobno je z želvami, s tem, da v večini primerov, gre močvirska želva vsaj enkrat v roku 5 min po zrak - oz. pri meni so praktično vsako minutno ali dve na površju -  pa naj si bo to v akvariju, ribniku ...
Med prezimovanjem pa "dihajo skozi kožo" (NIMAJO ŠKRG !! da nebo kdo slučajno to mislil), ampak pač imajo to sposobnost dihanja skozi kožo, tako da pač zdržijo tiste hladnejše, zimske mesece na dnu vodotoka, jezera, bajerja .. konec koncev tudi akvarija ali ribnika. ;D


Lep pozdrav!


*OTORSPORT*

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #634 : 30 November 2009, 16:04:28
živjo mene pa zanima kje bise dal dobit želve rdečovratke ???
lp!!



elaphe

  • *
    • Prispevkov: 43
    • Točke: 0
Odgovori #635 : 30 November 2009, 19:34:28
v akvarij-terarij maribor, Ljubljanici, Savi ...  Prodaja rdečevratk je pa prepovedana ;)



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #636 : 30 November 2009, 19:35:07
1. piši pravilno slovensko ~ slovnično in ne slengovsko!
2. želve rdečevratke že dolgo časa niso več na prodaj v EU, mislim da že cca. 10 let, saj so prepovedane v prosti prodaji, se pa lahko kupi drugo podvrsto Trachemys scripta scripta - rumenovratko. Seveda se pa skoraj dnevno v Sloveniji oddajajo odrasle želve rdečevratke, tam nad 10 let, malo moraš pogledati po kakšnem forumu, bolhi ... itd.
Če bi pa želel/a imeti mladička rdečevratke bo pa potrebno iti recimo v Nemčijo - najbližje, tam se tudi najdejo posamezni rejci rdečevratk.


Lep pozdrav!


Leaaa

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
Odgovori #637 : 21 December 2009, 22:20:04
samo tolko da veste želva potrebuje velik akvaterarij.. velik pa mora biti vsaj za sedemkratno njeno dolžino!.. ne kupujte želv če nimate vsaj osnovnih pogojev za normalno življenje..niso igračke! ;)



merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #638 : 08 Maj 2010, 21:44:28
Pozdrav,

imam problem... Kolega je našel želvo(kopensko staro cca. 3-4 leta) na pločniku (ko sva šla na pir) in sem jo vzel k sebi, z drago sva uredila majhen terarij, z lučko, podlago, rasltino, hišico... Sliki priloženi...
Koliko taka žverca poje in predvsem kaj?
Koliko spi na dan? (danes si je privoščila 7 ur popoldanskega spanca) ;)

Zelo rada ima solato(predvsem regrat) in paradižnik... Glede prehranjevanja sumim da je tavala nekje v bližini mesta ali pa bila odvržena in navajena na "klasiko"...
Mogoče kdo ve, kakšna sorta je tale reptil? Grška?

Dobila bo večji terarij (tale je stari počen akvarij - za silo), ker tudi ribice rabijo nekaj novega bo treba lepše uredit, samo za naslednji čas (do hibernacije) rabim malo napotkov, tudi glede ureditve terarija,....

Hvala in LP




 



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #639 : 08 Maj 2010, 22:46:03
Pozdravljen!
Torej po sliki sodeč gre za dalmatinsko želvo (Testudo hermanni hercegovinensis), staro nekje 1 do max. 2 leti, sigurno pa ne več. Najbrž ni bila dolgo na cesti oz. zunaj saj takšnale želvica zunaj nebi preživela ravno dolgo.
Najprimernejša hrana za te želve je regrad, trpotec, rman, marjetica, detelja ... torej travniške rastline, potem hibiskus, rukola, radič (sicer solata naj ne bo pogosto na jedilniku saj je to vbistvu sama voda in ni ravno najboljša izbira, sploh za želvico v času aktivne rasti). Potem sadje in zelenjavam, vendar poredko in v manjših količinah.
NIKAKOR! pa želvo hraniti s paradižnikom, saj je to zanje strup! (paradižnik namreč vsebuje močne kisline ki lahko v želodcu želve hitro zavrejo potem pa vemo kaj se lahko zgodi...) Vem da mnogi hranijo želve s paradižnikom, češ "ga imajo tako rade", ampak dejstvo je da imamo tudi ljudje radi stvari ki nam škodijo in nas ubijajo, pa jih imamo še vedno zelo radi. Sploh pa so želve nore na rdečo hrano.
Sicer pa obišči naš teraristični forum kjer najdeš kar ogromno nasvetov in izkušenj glede oskrbe teh prečudovitih živali in z veseljem ti bomo pomagali in svetovali glede tvoje želvice. ;)
Vidim pa da si ji kar lepo uredil glede na to da je prišla čisto nepričakovano. Edino ves substrat/podlaga lubja ni priporočljiva, saj je to preveč mehko. Želvo potrebuje v terariju tudi kakšen večji ploščat kamor se hodi gret (saj se kamen najhitreje segreje in drži toploto) in brusi krempeljčke. Pa v prihodnosti poskrbi da boš imel žarnico ki bo oddajala UVB žarke saj so tej nujno potrebni za pravilen razvoj in izgradanjo oklepa.

Lp Jure


merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #640 : 08 Maj 2010, 23:05:59
Hvala za hiter odgovor. Paradižnik odstranjen...
Glede žarnic pa: Predlagali so nam 2 - UVA (SunGlo 50W) in UVB (ReptiGlo 13W). Seveda smo obe nabavli, samo reflektorčka še nimamo, pa smo kar na klupo dali, s tem da moja draga menja žarnico , da ima delno sončenje :)

Podlaga: sem že sam sumil, da bi bilo bolje kaj tršega, za sončenje... (bomo zrihtali kamen) kaj pa mivka?

Želvice pa ima taki cikel - spi - se odkopa - papca - pa spet zakopa in spi... nena se kaj dosti sonči, ali se komaj prebuja iz "hibernacije"?



Še enkrat hvala in LP




*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #641 : 09 Maj 2010, 09:02:02
Dvomim da bi se prebujala iz hibernacije, saj je od tega že kak mesec oz. dva. Zunaj pa nebi preživela naše zime. Najbrž je le še malo zbegana in prestrašena od vsega, vendar če ima dober apetit, potem je skoraj 99% zdrava.
Najbrž spi in se ves čas skriva zato, ker ji je terarij nekako nezanimiv in "nevaren" (saj je iz vseh stranic zasteklen) - jaz bi okoli nalimal neko tapeto, tako da bi želvo gledal le iz ene (torej frontalne strani) na ostalih 3 stranicah bi bila pa tapeta - tako se bo počutila bolj varno in se bo hitreje navadila na prostor) In pa seveda kot sem že dejal naredi nekako bolj razgiban terarij. Večji kamni na katere bo lahko zlezla in se grela, potem kakšna korenika, potem še kakšna rastlinica mogoče ... Glede mivke, se ima pa ponavadi v zunanjih ogradah zato, ker odrasle samice v času odlaganja jajc iščejo primerno - mehko, suho - podlago, in mivka je za to idealna in ponavadi jajčka zakopljejo v mivko. V terarij nevem če se splača dati, saj mladiča pomoje nebi preveč interasirala.
Kar se tiče UV žarnic, logično da potrebuje tudi UVA, vendar to je tista svetloba katera želvico ogreje, ji daje energijo, paritveni nagon ... to pa naredijo tudi navadne žarnice, ki oddajajo toploto, ampak če jo imaš še bolje. Kar se tiče pa UVB je pa zelo, zelo pomembna predvsem dolgoročno, ker kakor sem že dejal, je nujno potrena za sintezo vitamina D3 --> torej izgradnja in pravilen razvoj oklepa, če tega želva nima dovolj pride do raznih deformacij na oklepu.
Ja kakšen večji kamen bi bilo zelo dobro imeti. Glede mivke, se ima pa ponavadi v zunanjih ogradah zato, ker odrasle samice v času odlaganja jajc iščejo primerno - mehko, suho - podlago, in mivka je za to idealna in ponavadi jajčka zakopljejo v mivko. V terarij nevem če se splača dati, saj mladiča pomoje nebi preveč interasirala.


Lp Jure


merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #642 : 09 Maj 2010, 09:06:29
Jure, še tole, glede vrste, če je razlika res v tej ploščici na spodnjem delu oklepa, bi jaz rekel, da gre vseeno za Grško želvo, ker ima tisti mali delček, ki ga Dalmatinka, naj ne bi imela  ???  (priložena slika  ;) )



merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #643 : 09 Maj 2010, 09:09:57



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #644 : 09 Maj 2010, 09:11:11
U pa res ja, to pa je znak da gre definitivno za pravo grkinjo - T.hermanni boettgeri.
No po sliki glave je delovala dalmatinka, je pa res da je mnogo mladičev bolj živo obarvanih in potem z leti barva potemni.
Ampak dobro, oskrba in pogoji so še vedno isti saj je gre tukaj praktično za isto vrsto, le drugo podvrsto/lokaliteto.


Lp

p.s. vem za to ja, ampak glede na to da je bila samo ta slika sem se jaz ravnal po glavi sodeč -kakor vidiš tudi pri bojanovem opisu, ki pa pri mladičih ni ravno zanesljivo.


merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #645 : 09 Maj 2010, 09:16:26
 ;D ja saj midva sva tudi šele kasneje šla gledat kaka bi sploh naj bila razlika  :o

Hvala



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #646 : 09 Maj 2010, 09:19:13
Aha, vidim na tej slikici tudi da se je želva malo prej "podelala" saj je še malo umazana po zadku. ;D
Kar se tega tiče, glej da boš iztrebke sproti odstranjeval iz terarija, da ne pride do kakšnih okužb, zajedavcev .. itd. Ampak glede na to da imaš eno malo želvico to nebo problem in bo hitro opravljeno.
So pa želve tudi packe, saj se zelo rade pokakajo na hrano, tako da če boš videl v hrani kakšen izloček, takšno hrano odstrani. Poleg tega pa želve tudi rade izločajo v vodo, saj v vodi lažje izločajo in v tem primeru tudi vodo zamenjaj, ampak to mislim da je tako samoumevno, mar ne? :D


Lp


merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #647 : 09 Maj 2010, 09:24:52
mhm, malo se je polulala, ja  ;D



merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #648 : 09 Maj 2010, 20:47:16
Še eno izven... Namen imam nabavit (že nekaj časa razmišljam) na legvana (raslinojedega kuščarja)...
in ker je tale želvica prišla nepričakovano in ji bo treba uredit "pravi" terarij me zanima ali si ga lahko z legvanom delita? Oba sta raslinojeda, miroljubna in reptila, tako da mislim, da bi šlo... kaj praviš?

Glede na to, da so žarnice UVA in UVB (svetlobni spekter), predvidevam da lahko pod temi lampami gojimo tudi rastline... Recimo (za novi terarij) bi bil urejen tako, da bi vseboval tudi živi regrat in kakšno drugo rastlinico.... če bi lahko v terarij dal tudi legvana, bi naredil velikega vsaj 1200 x 600 x 700 (d,š,v, v mm)...

btw: želvica se je šla sončit :)


LP in Hvala



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #649 : 09 Maj 2010, 21:04:33
Vsekakor ne! To da sta oba herbivora, torej ne plenita drug drugega, še ne pomeni da lahko sobivata skupaj,
Grška želva je mediteranska (stepska ~ praktično polpuščavska) želva, zeleni legvan pa tropski kuščar (ugaja mu visoka vlažnost, bujno rastje, veliko vode kamor se red gre tudi kopat ...) torej so pogoji za gojenje popolnoma različni. ;)
Tudi kamela in los sta oba rastlinojeda pa živita na čisto drugih koncih sveta in tudi pogoji so popolnoma drugačni (... takšno je bilo tvoje vprašanje, le drug primer, da si boš lažje predstavljal o čem govorim) ;D
Če je pa pač prostorski ali finančni problem, se boš moral pa pač odločiti za eno vrsto, drugače ne gre.

Lp Jure


merlin

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #650 : 09 Maj 2010, 21:54:17
Hvala za odgovor,

ni finančni razlog, pač kul bi bilo da bi se družila skupaj  ;D. Vprašat ni greh :) ti pa si odgovoril :)

Do sedaj sem vedno lepo skrbel za svoje živalce.... zato sem tudi zdaj "prisiljen" uredit novi dom ribicam, želvici in morebiti tudi legvanu  ;D

Povabil si me na terarij.si, kamor sem tudi izdavil moj enoletni projekt.

http://terarij.si/viewtopic.php?f=26&t=930

Upam da ne smetim z linkom (oprosti admin) - BTW: ura na forumu je za 1 uro zadaj :)

Se beremo tam...


Lep pozdrav, Merlin



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #651 : 09 Maj 2010, 23:11:42
No sej, ubistvu sem prvo poudaril prostorski problem, saj je ta stvar najpogostejša - sej če bi bil finančni potem se najbrž nebi odločal za nakup kuščarja kot je zeleni legvan, za katerega že sama pravilna velikost in postavitev prostora stane kar nekaj ...  ;D
Lepo da si se včlanil na forum, kjer ti bodo tudi naši "kuščarjevci" znali svetovati tudi glede morebitnega nakupa legvana in odgovoriti na vsa vprašanja v zvezi z njim, torej se vidimo tam. ;D

Lp


Katrin

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #652 : 10 Maj 2010, 23:31:36
Pozdravljeni,

doma imamo kopensko želvo in ker smo ji letos kupili res velik terarij, potrebujemo res veliko zemlje.
Ali morda kdo ve, če bi se dala kje kupiti zemlja, ki ne bi bila špricana ali gnojena, torej brez dodatkov.
Zemlja za rože  seveda odpade.
Hvala.



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #653 : 11 Maj 2010, 16:10:01
Negnojeno zemljo primerno za terarijske živali dobiš v zoo trgovinah. ;)

Lp


Katrin

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #654 : 11 Maj 2010, 16:55:13
Priznam, da sem bolj web tip človeka in nisem šla v živo spraševat, ampak v spletnih trgovinah za male živali je nisem našla.



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #655 : 11 Maj 2010, 21:22:42
No moraš vedeti da uredne strani trgovin nimajo objavljenih vseh artiklov, saj bi bilo potem res ogromno vsega gor.
Sicer sem pa tule nekaj našel vidim da je od Hobby Program torej sera sepravi konkretno to najdeš v Tukanu. ;)

Lp Jure

p.s. vidim da si vprašanje zastavila tudi na našem forumu terarij.si, tako da lahko tam nadaljujemo.


Katrin

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #656 : 11 Maj 2010, 22:27:00
O, tole izgleda pa že hudo dobra zadeva. Upam, da bo tudi kaj rastlo v tem.
Grem za vikend v akcijo, naša Zofi je že hudo pri sebi.



Grizli

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #657 : 09 Julij 2010, 13:57:00
Zanima me kolikokrat na dan je potrebno hraniti želvo rumenovratko? (stara je 2 leti) Hranimo jo s solato in briketi ter posušenimi rakci.
Mi jo sedaj hranimo 2x na dan včasih dobi še solato.
pa še nekaj mi lahko kdo pove kaj je samec ali samica, jaz mislim da je samica glede na obliko oklepa....(želva je bila tukaj še mlajša upam da se da določit spol)




*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #658 : 11 Julij 2010, 19:30:27
1. Želvica na sliki ni rumenovratka, ampak floridska zemljevidovka - Pseudemys floridana, to je pomembno, saj rumenovratke pozimi prezimujemo, teh želv pa ne, poleg tega takšnele želvice, v kolikor so samičke, zrastejo kakšnih 10-20 cm več kot odrasle rumenovratke in so res velikani, ki lahko dosežejo vse do 40 cm. ;D
2. Mlajšo želvico je bolje hraniti večkrat v manjših količinah. Tovarniška hrana ni ravno najboljša za želve, saj je preveč beljakovinsko in maščobno bogata (kar povzroča slabše telesno stanje živali - prekomerna teža, nepravilna, prehitra rast oklepa), ter premalo vitaminsko obarvana.
3. Mislim, da je želva še premlada za natančno določitev spola, a trenutno meni zgleda bolj samička.
4. Tale plastičbna posoda je neprimerna za vodno želvo in vsaj 40x premajhna, če gledamo da odrasla želva potrebuje vsaj 400 l vode, tale posodica pa nevem če drži 10 l, tako da si čim prej omislite drug, bolj primeren prostor za bivanje živali, saj je to živo bitje, in v nasprotnem primeru gre za mučenje živali. ;)

Lp Jure

p.s. opravičujem se za morebitne tiskarske škrate, saj nisem na svojem računalniku in mi tipkovnica povzroča manjše in večje preglavice. :D



Grizli

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #659 : 13 Julij 2010, 20:55:36
Hvala za odgovore!  :D
Brez skrbi moja želvica ne živi v plastični posodi, to posodo uporabljamo samo takrat kadar čistimo akvarij. Imamo 80x35x30 velik akvarij, ki ga v prihodnje nameravamo zamenjati z večjim.  :)
slika akvarija:

želvo smo kupili v mr.petu kjer jo prodajajo kot želvo rumenovratko tako da zdaj nevem..drugače pa je še nikoli nismo dali prezimovat.
hranimo pa jo z briketi (rakci), včasih z surovimi jetri in solato. Je pa želvica zdaj večja kot je na slikici ker je to bilo slikano že skoraj leto nazaj (nova slikco dodam zjutraj ker zdaj spi in je ne želim motiti)