Ribja dieta

nutella · 5030

nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
: 03 September 2008, 13:17:50
No, zdajle sem malo iskala o primernosti rib kot osnovne hrane za mačke (moja že nekaj časa papa samo ribje brikete in konzervice, ker je izgleda alergična na piščanca, druge vrste mesa pa skušam počasi sprobavat), pa sem naletela na spletne zapise, kako so ribe malodane strupene za mačke. Sem zbrala razloge, ki jih navajajo panični Američani (prevedeno je bolj tako na hitro):

Ribe v mačjih konzervah pogosto vsebujejo kosti in vsebujejo veliko fosforja, magnezija - kar povzroča težave v urinarnem traktu in ledvicah.

Mnoge mačke so alergične na ribe.

Ribja hrana ima veliko histamina, alergenega proteina.

Mačke postanejo "odvisne" od rib in začenjo zavračati drugo hrano.

Potrjena je povezava med hranjenjem mačk z ribjimi konzervami in hipertiroidizem (angl. hyperthyroidism) pri starejših mačkah.

Ribe (zlasti tiste na vrhu prehranjevalne lestvice - tuna in losos) lahko vsebujejo previsoke ravni kovin (npr. živo srebro).

Gojene ribe futrajo s svinjarijo. (do sem pobrano iz KLIK)

Ribe niso naravna mačja hrana.

Konzervirana tuna povzroča "yellow cat disease" (vnetje maščobnega tkiva zaradi pomanjkanja E-vitamina.

Riba vsebuje premalo kalcija, da bi uravnala fosfor, in zaradi pomanjkanja kalcija se pojavijo bolezni kosti (edina riba, ki ima dovolj kalcija je losos s kostmi).

V konzerviranih ribah ni dovolj: vitaminov A in B (predvsem tiamina), riboflavina, pantotenska kislina, folijska kislina, vitamin B-12 - in preveč natrija.

Surova cela riba (črevca in kosti) naj bi imela dovolj vitamina A in kalcija

Mačke, ki živijo na morju, se navidezno prehranjujejo predvsem z ribami, vendar zanje ni nobene statistike, koliko časa in kako kvalitetno živijo (poleg tega se hranijo tudi z drugo hrano).

Encim tiaminaza (angl. thiaminase) v vseh surovih ribah razgradi vitamin tiamin (vitamin B1), kar povzroča nevrološke težave, izgubo apetita... - ta encim sicer lahko onesposobimo s termično obdelavo, pri tem pa izgubimo veliko hranilnih vrednosti.

Morski list in mavričasta postrv imata dovolj aminokislin in maščob za osnovno mačjo hrano, kljub temu pa vsem ribam primanjkuje dovoljšne mere sledi mineralov železa, cinka, bakra, mangana - kar pomeni, da bi ribja hrana potrebovala preveč dodatkov, da bi postala primerna za mačjo dieto. (do sem pobrano iz KLIK)


Okej, nekaj zadev je rahlo neumnih, ampak sklep vsega naj bi bil, da ribe enostavno nimajo dovolj hranilnih snovi in vitaminov, ki jih mačke potrebujejo, tako da tiste, ki se prehranjujejo zgolj s tem, slej ko prej razvijejo določene zdravstvene težave. Zakaj ima potem veliko znamk mačje hrane tudi izključno ribje brikete, saj nekateri ljudje hranijo mačke zgolj z briketirano hrano, ki naj bi imela več ali manj vse potrebne snovi? Ima kdo kakšne izkušnje s tem ali samo kako pametno teorijo? ;D


Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #1 : 03 September 2008, 13:35:10
Ma jst mislim, da če mačko hraniš s kvalitetno hrano, tako konzervami kot briketi, ni bojazni, da ne bi dobila dovolj vseh potrebnih snovi. Ker briketi imajo itak dodanega vsega boga vitaminov in mineralov, konzervice pa imajo ponavadi tudi vsaj vitamin E.

Še nekaj komentarjev:
Ribe v mačjih konzervah pogosto vsebujejo kosti in vsebujejo veliko fosforja, magnezija - kar povzroča težave v urinarnem traktu in ledvicah.
V kvalitetnih konzervicah, npr. Schesir, Almo Nature (une ta majhne) še nisem nikoli našla kosti.

Gojene ribe futrajo s svinjarijo.
Ribe, ki so v kvalitetnih konzervicah, so ulovljene v morju (piše na konzervi).

Konzervirana tuna povzroča "yellow cat disease" (vnetje maščobnega tkiva zaradi pomanjkanja E-vitamina.
Spet - kvalitetne konzervice imajo dodan E vitamin.

Riba vsebuje premalo kalcija, da bi uravnala fosfor, in zaradi pomanjkanja kalcija se pojavijo bolezni kosti (edina riba, ki ima dovolj kalcija je losos s kostmi).
To je malo kontradiktorno s prvo trditvijo (Ribe v mačjih konzervah pogosto vsebujejo kosti in vsebujejo veliko fosforja, magnezija - kar povzroča težave v urinarnem traktu in ledvicah. )

V konzerviranih ribah ni dovolj: vitaminov A in B (predvsem tiamina), riboflavina, pantotenska kislina, folijska kislina, vitamin B-12 - in preveč natrija.
Tudi vitamin A ima marsikatera konzerva dodan, za B nisem prepričana.


Mačji žur! :)


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 03 September 2008, 13:44:39
moj stric je ribic na cresu in je povedal, da so pred leti dobili ogromno narocilo rib za macje konzerve iz kanade. ribe so ujeli, vendar so jih kanadcani zavrnili, ces da niso ustrezne kvalitete za macjo hrano (nimam pojma, kaj naj bi bilo z njimi narobe). ampak so pa te iste ribe brez tezav prodali naprej za clovesko hrano, prav tako v kanado. torej bi rekla, da je pri kvalitetnih konzervah standard kar visok, ce na primer tukaj ribe niso bile primerne za macke, za ljudi pa brez tezav.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 03 September 2008, 15:39:47
Vse komercialne diete - briketirane ali konzervirane so dopolnjene oz. prirejene potrebam. Dodani so vitamini, izravnano je razmerje Ca:P, dodne so snovi, ki nizajo pH urina, ... Jasno, je pa potrebno gledati na sestavo (kar se kvalitete tice) n proizvajalca.

Tezava bi bila, ce bi ljudje svojo macko hranili le z ribami (surovimi/kuhanmi?konzerviranimi). Ce macki tako ribo ponudimo vsake toliko casa, pa ne bo obenih tezav (razen, ce je dejansko alergicna na ribe).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #4 : 03 September 2008, 18:19:52
Tezava bi bila, ce bi ljudje svojo macko hranili le z ribami (surovimi/kuhanmi?konzerviranimi). Ce macki tako ribo ponudimo vsake toliko casa, pa ne bo obenih tezav (razen, ce je dejansko alergicna na ribe).

Saj ravno to me je zanimalo. Da občasno lahko jejo ribo, je jasno, samo če bi jih pa hotel hraniti samo z ribami oziroma morskimi sadeži v obliki konzerv in briketov, pa očitno ni fajn. Ampak če majo vse dodatke, zakaj ne? In še enkrat - nekateri hranijo svoje mačke izključno z briketi - torej z drugimi okusi ja, z ribjim pa ne? ???


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #5 : 03 September 2008, 19:04:02
jaz Timčka hranim z lososovimi briketi (je pa pes in ne maček :-[ :-\)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 03 September 2008, 19:21:55
samo če bi jih pa hotel hraniti samo z ribami oziroma morskimi sadeži v obliki konzerv in briketov, pa očitno ni fajn.

Maja je napisala z ribami, ne pa z ribami v obliki konzerv in briketov  :P



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #7 : 04 September 2008, 14:59:32
Pa je v ribjih briketih res samo ribje meso? Ni ponavadi še vedno večina piščanca in le nekaj procentov rib?

Mačji žur! :)