delovni psi

Equus · 7221

Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
: 10 December 2005, 16:21:53
mene zanima če labradorci spadajo med delovne pse. če mene vprašate bi jih morali uvrščati med delovne pse, ker upravljajo različna dela kot so npr. pes vodnik, pes reševalec pes ali pes sledilec za iskanje mamil se pravi policijski pes ;)
Lp, Špela :-*


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #1 : 10 December 2005, 16:23:07
ja Labradorci s SO delovni psi...uporabljamo jih za vse možne reči (kot si že naštevala pa nebom še enkrat)  ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 10 December 2005, 16:25:57
Ponekod opravljajo tudi nalogo, za katero so bili vzrejeni - prinašanje ;)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #3 : 10 December 2005, 17:35:28
ja saj meni se je to zdelo ampak sem to hotela pokazati nekomu drugemu ki pa mi ne verjame. ker na web pageijh ne piše tako in je glede tega nastala cela galama ::)


*matei*

  • pejnourt
  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: -35
  • Porihtanc
Odgovori #4 : 11 December 2005, 09:52:28
Obstaja delovna linija labradorcev?



Lanyca

  • Gost
Odgovori #5 : 11 December 2005, 14:01:50
Ja kaj pa ZP-ji? Potem so verjetno tudi, ne. Pa saj so tudi psi vodniki, pa reševalci...
Katere pasne vse pa spadajo pod delovne pse? ???

Lp ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 11 December 2005, 18:07:02
Jaz bi rekla, da med delovne pse spadajo vse pasme, razen pasem, ki sodijo v 9. FCI skupino - družni psi. V 1. skupini so ovčarski in pastirski psi - že ime pove, da eni pasejo drugi pa čuvajo živali, torej so delavni. V drugi skupini so spet psi, ki so bili vzrejeni za določeno delo, razen nekaj pasem (mislim da nemška doga, angleški buldog ipd.). V tretji so terierji, ki so opravljali "podzemna" dela in tako vse do hrtov, ki so v deseti skupini, in so pomagali pri lovu. Verjetno pa so vmes še kakšne pasme, ki niso bile vzrejene za delo.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #7 : 11 December 2005, 20:53:36
Mislim, da je res večina pasem delovnih, vendar z nekaterimi pasmami ne moremo delati delovnega izpita oz. zanje ni obvezen za nadaljno vzrejo. Tu mi ni čisto jasno za kaj gre je pa nekaj od tega.

Drugače labradorci imajo možnost oz. morajo obvezno narediti delovni izpit.

Pa še seznam pasem, z delovnim izpitom na kakršen koli način že: http://www.fci.be/nomenclatures.asp?lang=en&sel=0
(Klikate na posamezne skupine in pogledate bolj na desni strani na vrhu Working trial. Če je tam zvezdica pomeni da ga imajo, če je zvezdica v oklepaju ga imajo tiste države ki zanj zaprosijo in če sta dve zvezdici v oklepau ga imajo samo nordijske države (Finska, Švedska, Norveška)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 11 December 2005, 21:10:21
Delovni izpit za labradorce v Sloveniji ni potreben za opravljanje vzrejnega prav tako tudi ne za ostale prinašalce. Vse kar se opravlja dodatno je prinašanje iz vode to pa ni delovni izpit.

Drugače pa Neyka super podatek, se v ta del FCI-ja nikoli nisem poglabljala.

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #9 : 12 December 2005, 21:48:31
A drugače so to obvezni za vzrejne ane? Ker delovni izpit lahko tudi jaz z njufom delam za marsikaj sam zvezdice pa ni ( ;))

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 12 December 2005, 22:53:03
Ne vem kaj ti šteješ za delovni izpit. Ne gre se za B-Bh, reševanje itd. ampak prinašanje v tem primeru je to "lovska preizkušnja" pri retrieverjih. To je dejansko delovni izpit oz. preizkušnja. Na vzrejnem pa se za retrieverje v sloveniji testira samo prinašanje iz vode in za opravljanje vzrejnega ni potreben delovni izpit. Upam, da je razumljivo.

Bi bilo zgleda najprej treba opredelit delovni izpit.

Retrieverji so delovna pasma, ker so bili vzgojeni izključno za delo in sicer prinašanje divjadi iz vode. Za delo se lahko šteje tudi pomočnik slepih, invalidov, reševanje ... ampak to so drugačne vrste dela. Prinašanje pa imajo "zapisano v genih".

Lp nina