Zahodno Višavski Beli Terrier [West Highland White Terrier]

**Jackie** · 226610

kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #240 : 05 November 2008, 16:13:20
Se opravičujem za pomoto. Tale debata je že dolga in sem malo pomešala nicke.

Še vedno pa trdim, da nihče ni nikogar napadal. Razjasnjeno je bilo glede občutljivosti. To je vse. Za odgovore na vprašanja o zdravju je pa pravi naslov veterinar in ne forum.

Je pa ta tema zelo občutljiva, in lastniki nerodovniških psov se hitro počutite osebno ogrožene, pa čeprav se desetkrat napiše, da se ne obsoja nerodovniških psov in da si zaslužijo dober dom. V naši pasji šoli smo imeli primere, ko smo se pri prijavah na izpite KZS morali ukvarjati z izpadi prizadetih lastnikov nerodovniških psov, ker je v računalniški program za vodenje podatkov o izpitnikih treba vpisati številko rodovnika ali psa vpisati kot mešanca. Druge opcije ni. Po definiciji so pasemski psi samo psi z rodovnikom (se pravi z znanim poreklom). Tako to pač je. Imeli pa smo tudi primere, ko smo morali pasemske pse z rodovnikom vpisati kot mešance, ker je lastnik pozabil tuj rodovnik vpisat v slovensko rodovno knjigo in torej ni imel urejenih papirjev po merilih KZS. Navadna birokratska zanka, nič takega, ampak ni bilo številke vpisa v slovensko rodovno knjigo, ki bi jo lahko vpisali v računalniški program. In veš kaj se je zgodilo? Lastniki teh rodovniških psov se niti najmanj niso razburjali nad nastalo situacijo. Mirno so sprejeli dejstvo, da bo njihov ljubljenček s strašno fensi imenom vpisan kot mešanec dokler ne uredijo vpisa v slovensko rodovno knjigo. Hec, kajne? Kdo je torej bolj obseden z rodovniki?

V zvezi z našo debato pa se pojavlja eno zanimivo protislovje: praviš, da po nepotrebnem napadamo lastnike nerodovniških psov, ko po resnici napišemo, kaj je izvor njihovih zdravstvenih težav (ki so, verjemi mi, netipične za rodovniško populacijo; pravzaprav se podobne težave pojavljajo pri  nerodovniških psih ne glede na domnevno pasmo), po drugi strani pa želiš, da bi se o tem več govorilo. Ampak ne potem, ko ima človek že psa doma.

Oprosti, ampak mislim, da je to, kar si želiš, težko doseči, saj lahko ustrezen odziv/odgovor/informacija pride šele potem, ko človek izrazi željo po njej na tak ali drugačen način oziroma, ko vpraša. In ja, odgovori na nekatera vprašanja so lahko neprijetni, kar pa ne pomeni, da niso resnični. Tu pa se pojavlja vprašanje, ali človek res želi odgovor, ali samo potrditev svojega prepričanja ne glede na to, da je napačno. V primeru te debate bi lahko (nekateri) hitro prišli do sklepa, da so višavci občutljiva pasma. Ljudje, ki pasmo poznajo in živijo z njo (s pasmo mislim na rodovniško populacijo), so takšno napačno sklepanje preprečili, kar je edino prav. Njihova domnevna grobost pa izvira iz dejstva, da se vsak dan srečujejo s takšnimi neresnicami (ljudje sprašujejo po mailu, po telefonu, mimoidoči na ulici imajo svoje pripombe) in nikakor ne gre za oseben napad.


lp



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #241 : 05 November 2008, 16:29:46
V zvezi z našo debato pa se pojavlja eno zanimivo protislovje: praviš, da po nepotrebnem napadamo lastnike nerodovniških psov, ko po resnici napišemo, kaj je izvor njihovih zdravstvenih težav (ki so, verjemi mi, netipične za rodovniško populacijo; pravzaprav se podobne težave pojavljajo pri  nerodovniških psih ne glede na domnevno pasmo), po drugi strani pa želiš, da bi se o tem več govorilo. Ampak ne potem, ko ima človek že psa doma.

O napadih ne bom govorila, čeprav je bilo ravno v tej temi izrečenih nekaj, težko rečem da ne nesramnih, in zajedljivih pripomb na račun nas lastnikov.

Ko prosimo za nasvet, nas praktično ne zanima izvor samih težav, ampak možnosti za njihovo rešitev, ki nimajo veze z rodovnikom. In zakaj se ne more lepo napisati, izvor je najbrž ta, lahko pa narediš to in to, da pomagaš svojemu kužku. Napiše pa se, nekaj v smislu prav ti je, kaj pa si si omislil takega kužka, zdaj pa rešuj težave. Tu vidim razliko.

Kar pa se tiče zadnjega sem že dobila odgovor. Zanimalo me je predvsem, zakaj se o tem ne govori več v javnosti ali stvar ne uredi z zakonom, če je tako pereč problem.



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #242 : 05 November 2008, 16:51:30
 o o i !

Heilie aLi imaš sLike o svoji mešanki ?

Lp. Nina in Miki  :o   kiss od Mikija  :-*

My best friend is a westie


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #243 : 05 November 2008, 16:53:49
To, ki jo imam za prikazno sliko, je na njej moja psička.

Saj bi prilepila še kakšno, pa moram še malo naštudirati kako se to doda. :-[



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #244 : 05 November 2008, 17:06:51
Mi s prijateljicami smo jih danes slikale na travniko ko so se skupaj igrali
Saj jih bom dala gor :P.
Psi so danes zelooo uživali... ;D

My best friend is a westie


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #245 : 05 November 2008, 18:18:40
Ko prosimo za nasvet, nas praktično ne zanima izvor samih težav, ampak možnosti za njihovo rešitev, ki nimajo veze z rodovnikom. In zakaj se ne more lepo napisati, izvor je najbrž ta, lahko pa narediš to in to, da pomagaš svojemu kužku. Napiše pa se, nekaj v smislu prav ti je, kaj pa si si omislil takega kužka, zdaj pa rešuj težave. Tu vidim razliko.

Oprosti, ampak kot sem že rekla, pravi naslov za zdravstvene težave je veterinar. Spraševat na forumu ni ravno najbolj fajn. Nasveti nikakor ne morejo biti strokovni in vsakršna prizadetost na ta račun je neumestna, saj ne sprašujete na pravem mestu.



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 05 November 2008, 19:51:58
Se strinjam, da se je najbolj primerno obrniti na veterinarja. Kot sem rekla, sprašuje se ponavadi zgolj za nasvete oz. podobne izkušnje, kam se obrniti po nadaljni nasvet ipd..

Zanima me še kakšno mnenje in izkušnje glede sledečih stvari:

Kam bi mi svetovali, da svojo psičko peljem trimati? Bi bilo to potrebno, glede na to, da psička ni rodovniška?

Zanima me tudi, če svoje višavčke oblačite in če je to potrebno, ter kdaj? Ter kako se spopadate z njihovo umazanostjo v takem deževnem in blatnem vremenu. Jih oprhate z vodo ali pustite, da se posušijo (kar je primeni težje, saj jo imam v stanovanju)? Ter ali jih vedno po pofenate ali le osušite z brisačo?




McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #247 : 05 November 2008, 20:06:00
Hja, glede na tvoj kraj v profilu lahko prideš k meni, hodi enih par iz Zasavja. Kljub temu da ni rodovniška, če ima koliko toliko resasto dlako je trimanje smiselno.

Mi jih ne oblačimo, razen ob hudih nalovih damo kdaj gor pelerince, ampak izredno redko. Nič posebej se ne spopadamo z umazanijo, pustimo jih da se posušijo in jih potem skrtačimo, če so fejst umazani jih damo za ta čas da se posušijo v boks oz. kletko. Če pa so res res fejst blatni jih stuširamo s toplo vodo, potem jih samo obrišemo, niti ne fenam jaz, ali pa samo v grobem. Fenam samo takrat kadar jih v celoti skopam, pri tuširanju pa govorim samo o tuširanju tačk in resic spodaj, da se razume.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 05 November 2008, 20:54:31
 :o o...zagorjanka ;D Potem pa gremo lahko skupaj na izlet h McKruster ;D

...sledi svojim sanjam


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #249 : 05 November 2008, 21:12:13
 :o...Ti tudi zagorjanka....kje vse nas najdeš.. ;D

Mogoče pa res naredimo enkrat en izlet, ko bo čas.

McKruster koliko pa stane takole trimanje? A je mogoče potem naprej psa trimati tudi sam?
Na koliko časa se pa trima psa?




Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #250 : 05 November 2008, 21:14:32
Mogoče pa naredimo kak dan kakšen izletek po Evroparku, pa se v živo pomenmo kej, da ne bo vse zvenelo kot napad ;D ...veš tist, k velik laja, mal grize :P ...sam moram počakat, da bo moja bejba ok.

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #251 : 05 November 2008, 21:22:54
Seveda je možno trimat sam, trimat moraš ti konkretno nekje na 2,5-3 mesece. Je pa treba vedet, da rabiš precej opreme (strošek investicije) in kar precej časa, da se to naučiš in pa seveda nekoga ki te nauči, kar jaz nisem v konkretnem primeru, ker še za lastnike svojih mladičev komaj cajt skupaj naberem, to namreč nista ena urica ali dve ne.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #252 : 05 November 2008, 21:23:23
Hm, jaz sem pa iz Hrastnika  ;D

Me vzamete zraven?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #253 : 05 November 2008, 21:35:15
A na sprehod? :) kr naenkrat zdj poveste kok vas je tok blizu...

...sledi svojim sanjam


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #254 : 05 November 2008, 21:49:32
Evo super  :D
Bomo imele enkrat srečanje, ko bo spet mal lepš vreme.

Dina kaj pa je s tvojo psičko?

McKruster vidim, da to ni lih taka mala malica in da se v takem primeru morda res bolje splača peljat k komu trimat. Pa mogoče kdaj kasneje se lotim še tega in se mal podučim :)



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #255 : 05 November 2008, 21:55:41

...sledi svojim sanjam


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #256 : 06 November 2008, 16:04:50
PozdrauLjeeni !  :)

Tu imam še nekaj sLik o Mikiju in njegovih pasjih prijateljih.

Moii Miki
Odi -pudelj
Koker španeil Chappi in maltežan Ori
Miki
Druščina prijateljev
ori

My best friend is a westie


Love_kokerspaniel

  • Gost
Odgovori #257 : 11 November 2008, 13:10:15
o o i !!

Živjo ninaa !! .. Živjo Miki  :P
Kako sta kaai ???
ALi gremo ju3 na sprehodd??  :P ::)
Čau Baaau !




Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #258 : 13 November 2008, 14:06:17
Oila!! :P

Midva z  Mikejem sva kull....Učiri sva se naigrala z njegovim plišastim pskom... ::)Ga je hmali raztrgu :(


                          BayBay:P

My best friend is a westie


Love_kokerspaniel

  • Gost
Odgovori #259 : 13 November 2008, 19:10:19
Hihi...
Chappi pa komaj čaka da gre wen ampak je tako slabo vreme  :'( :'( >:( >:(
Pozdravi Mikija in mu vošči lepo igraanje xD  :P :P

                           Bai Baai.. and Kiss  :-* :-* :-* odi Chappia



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #260 : 14 November 2008, 15:08:50
Evo kot sem obljubila, nekaj slikic moje punce  :P  Upam, da niso prevelike. So pa nabrane iz malo različnih starostnih obdobij.











LP



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #261 : 14 November 2008, 18:02:56
Kolk je lepa ;) :P ;D...Prav vidiš,da je punčka. 8)Ali jo pozimi oblečete.
Meni je prijateljica povedala,da je v novi gorici videla pasjo vetrovka. 8) ::)
Naš ima oblekico

My best friend is a westie


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #262 : 14 November 2008, 18:53:46







My best friend is a westie


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #263 : 14 November 2008, 19:40:28
Ali jo pozimi oblečete.

To bo njena prva zima tako, da ne vem še, če jo bom oblekla. Sem razmišljala, da bi kupila kako parelinco za dež, ker kadar res cel dan pada dež in morava ven v takem je vsa mokra.



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #264 : 14 November 2008, 19:55:09
Naš pa spolo ne sme na dež :'( :(Dobi revmo... :(
Je zelo bew
Gledam ene njegove prijatelje so čisto rumeni.


My best friend is a westie


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #265 : 16 November 2008, 16:19:07
Iščem solastnika za samčka iz aktualnega legla. Pogoji: Celje z okolico, starost najmanj 15 let, veselje do razstave je prednost, ne pa nujni pogoj.

Slikice: http://www.facebook.com/album.php?aid=61399&l=6ea96&id=767422655



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #266 : 16 November 2008, 18:20:59
Jaz bi samo toliko zmotila, da bi nekatere punce tule opozorila, da poskusijo pisat slovensko. Uporabljajte veliko začetnico, ločila itd. Da bo branje te teme vsem v užitek, ne samo tistim, ki tako pisanje sploh razumete.

Lp, nina



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #267 : 27 November 2008, 17:16:56
Danes sem  v revije MOJ PES videla plaščke Pika imajo tudi svojo spletno stran www,pasjaoblacila.si pa me zanima če ima kdo že doma kakšen plašček te "znamke" pika
                   
                                                                       ByNina&Miki

My best friend is a westie


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #268 : 27 November 2008, 17:18:10

My best friend is a westie


zirafa

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #269 : 29 November 2008, 20:12:27
moje mnenje je, da višavcev ni potrebno oblačiti. jaz svoje nisem še nikoli in je tudi nikoli ni zeblo. danes ko sva hodili po snegu ji je bilo celo vroče..