Veliki Japonski Pes / Ameriški Akita [American Akita]

ursa · 61746

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
ojla!

tega psa uporabljajo predvsem za spremstvo. Živi okoli 14 let. Za oskrbo je zelo zahteven. Tehtajo od 50-60kg. V stanovanju je miren, zunaj pa zelo  živahen. Je dober čuvaj. Za šolanje je zelo zahteven in trmast. Drugih živali neprenese. Živi lahko v pesjaku ali stanovanju.  V SLO imamo lastnika te pasme. Več o tem psu pa izvste na:  http://www.geocities.com/gjd_khan/


Lep pozdrav Urša :-*

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #1 : 12 December 2005, 17:39:38
Mislim, da bom malo pokomentirala (sori ker bo bolj kritiziranje)

Kaj natančno si mislila z oskrbo? Dlaka za negovanje ni težka, če pa si mislila oskrbo kot so hrana in podobne zadeve pa glede tega poznam samo zahtevne posamezne pse, ki nekaterih reči ne prenašajajo in ne pasme kot celote.

Kje pa si podatke o teži dobila??? Večji predstavniki naj bi tehtali 35-40kg pa še to v standardu ni podana in je tudi moja teža podatek iz treh knjig.

Uporablja pa se psa (oz. se ga je včasih) kot čuvaja, lovskega psa, prinašalca.

Po karakterju je pes miren, uravnovešen, zvest, poslušen. (pobrano iz standarda)

Kar se pa tiče prenašanja živali...to je pa odvisno od vzgoje in socializacije in še kakšnega dejanvnika in pri tej temi ne gre posploševat.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #2 : 12 December 2005, 17:43:03
Pa na temo tega psa sta odprti dve temi. Akita inu in veliki japonski pes. Pasmi se sicer od leta 2000 ločita, vendar ju še vedno druži standard.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 12 December 2005, 17:52:28
Veliki japonski pes je največji od japonskih psov in je najbližji sorodnik od Akite inu... v bistvu sta bili to ena pasma pred 2 svetovno vojno. Razlika med njima je da je VJP večji po višini in po težini od akite inu in ima čisto črno masko obraza in ni toliko svetel. VJP je torej nekako ameriški tip akite inu... VJP naj bi res imel nezahtevno oskrbo saj ne rabi toliko sprehodv in česanja kot drugi psi je pa toliko bolj hvaležen če je lahk ob gospodarju, ki mu nudi zadostno količino hrane. VJP naj bi bila lahko vodljiva pasma saj ni toliko trmasta vendar ni priporečena za začetnike saj je lahk VJP hudič če ti uide izpod kontrole. Na nekem ameriškem forumu sem zasledil da je 70 kilski VJP napadel otroka in ga skoraj ubil zaradi nepravilne vzgoje v mladosti... meni je to ena od najljubših  pasem in upam da ga bom lahko kdaj imel  :P

+1 točka

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 12 December 2005, 17:53:36
Pa na temo tega psa sta odprti dve temi. Akita inu in veliki japonski pes. Pasmi se sicer od leta 2000 ločita, vendar ju še vedno druži standard.


ni res na japonskem naj bi jih ločili pred 2 svetovno vojno...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #5 : 12 December 2005, 19:12:42
joj Elvir ti se pa zelo spoznaš na japonske pse  ;D :D

~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~×~

Lahk jz malo napišem o njem, ker se neki našla ..

Izvor: Ustvarjen je na Japonskem, razvit pa v Ameriki

Življenjska doba: okrog 14 let

Dlaka: Zgornja dlaka je trda in ravna, podlanka pa je gosta in mehka.

Višina: m: 65-71 cm; ž: 59-65 cm

Teža: m: 60 kg; ž: 50 kg

Veliki japonski pes je zelo živahen (v stanovanju je mirnejši). Je dober čuvaj, trmast in nezaupljiv. Z drugimi živalmi se ne zastopi najbolje, z domačimi otroci pa. Je zelo dominanten in nepopustljiv. Največji problem pri njem je dominantnost in agresivnost do drugih živali.

Problemi:

* displazija kolkov
* problemi z dlako

Odsvetovano treniranje za obrambo in napad!


Slik ne bom lepla, da ne bo kaj narobe!!  :-X



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 12 December 2005, 20:06:26

ni res na japonskem naj bi jih ločili pred 2 svetovno vojno...

mislim da kar se tiče vzreje res, glede na standard pa šele 2000 to je spet kakor kje prebereš. Standarda zgodovine pa celega nisem obdelala. Na tej starni k si pa ti v drugi temi dol vleku pa piše 2000

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 14 December 2005, 19:17:14
Vauu super, da nekoga zanima tudi ta pasma, strinjam se v celoti s S1b in Nastjo, kar sta napisala. Kontaktiral sem z vzrediteljem iz Nemčije,  kateri mi je dejal, da ne gre za "težko pasmo", tako glede učenja kakor tudi negovanja njegove dlake, res je da je pri tem le treba imeti izkušnje z kužoni in ne kužki, ker gre le za veliko pasmo. Po mojih podatkih je v Sloveniji samo eden predstavnik te pasme, živi pa v Mariboru, "Khana" katerega pa omenjate pa žal ni več med živimi (baje bi naj bil preagresiven in so ga uspavali), seveda pa bo od sobote v Sloveniji še eden predstavnik te pasme, tako da bodo slikce kmalu na tukaj seveda će boste želeli.

lp

 



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 14 December 2005, 19:20:40
super spike ! se že veselim ;D, dobrodošel na foromu... VJP je tudi meno zelo všeč in bom res vesel če boš kaj napisal o njih ali pokazal kako sliko  :)



Lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #9 : 14 December 2005, 19:41:12
poglej poglej, pa se le nekdo z mano strinja  :P :P :P ;D :D sej bi lahk jz tut kakšno slikco nalepla, sam niso moja last, tko da ne bi  :D



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #10 : 14 December 2005, 19:43:04
usmrtili so ga ker je bil preagresiven  ??? :'( se že veselim novega predstavnika te pasme v sloveniji :D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 14 December 2005, 20:56:04
Spike, ko sem zagledala ime mi je bilo nekam znano potem pa še mail in bingo. Torej bodo od zdaj naprej CC-jem pri vas doma družbo delali japončki? Nora kombinacija ::) :) Se že veselimo poročila ;).

Lp nina



spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 14 December 2005, 21:56:39
Ja ninci, točno tako, iz petka na soboto ponoči se odpravljam po našo novo kepico. Z vzrediteljem sva se lepo dogovorila, da pridem kuža iskat teden dni pozneje, ker obenem peljem v isti konec tudi eno od naših malih Corsic.

Res je nora kombinacija, ampak hotel sem imeti še enega kuža druge pasme ne ravno molosoidne, in pa da bi ta pasma spadala v FCI II. skupino (zaradi razstav). Pri iskanju in pregledovanju pasem sem naletel na tega prečudovitega psa. Najprej sem prve stike navezal v USA in Kanadi in nato UK ampak sem komaj slino požiral ko so mi povedali za ceno kuža (skupaj s prevozom USA-CA: od 500000 SIT če ima oba Ch. USA in CA še cca. 150000 zraven, UK pa je bila 2000 EUR + prevoz ki pa je baje 500 eur, zato mi ni jasno od kje podatek da se cena giblje od 120000 sit naprej, mogoče od 220000 sit). Potem sem bil dogovorjen v Avstriji, kjer bi je bila sprva cena visoka ampak dostopna, napram pedigreeju, ko pa so se mladički skotili, pa je gospa ceno zvišala za polovico in kljub dogovoru ni popustila pri ceni niti za 50 eur, češ leglo je zelo kvalitetno in toliko je če hočeš ali pa ne. Tako smo odšli naprej v iskanje, obrnili smo se na  nemški klub ljubiteljev AA-GJD in posredovali so nam legla, katera so na voljo in tako smo izbrali se pozanimali in izbrali enega cukrčka.

Pri nas ko smo kterega vprašali za to psamo pa si samo slišal, češ da je pasma nevarna, da gre za borbenega psa, da ni primerna za družine z malimi otroki itd. No naj povem samo to vzreditelj pri katerem bom vzel mladiča ima štiri otroke, najmlajša sta stara štiri leta, doma pa imajo kar nekaj AA-GJD in do sedaj niso imeli nikakršnih problemov z njimi, tudi pri druženju z drugimi kuži, kajti vzreditelj pravi, da se moraš vsakemu psu posvetiti (kar je res), kajti le tako boš dosegel pravilno socializacijo. Na vprašanje ali znajo biti res ostri do drugih živali, predvsem psov, je pa dejal, če bi bilo to vse res jih potem ne bi srečevali po razstavah.

Žal je tako, da je za vse pasme veliko napisanega, ampak ljudje zmeraj preberejo le slabe lastnosti, dobrih pa ne. Je že tako.

lp



*matei*

  • pejnourt
  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: -35
  • Porihtanc
Odgovori #13 : 14 December 2005, 22:41:07
Spike, odlicna izbira. ;)



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 18 December 2005, 17:58:18
spike kaj novega ? ga že imate doma ?  ;D prosu bi za kako slikico  :)



lp  :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #15 : 18 December 2005, 18:05:52
spike, (upam, da nisem spregledala, če je že napisano) kdo pa je vzreditelj?
Namreč že nekaj časa bolj 'od daleč' spremljam pasmo, pa me čisto tako informativno zanima...


spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 18 December 2005, 19:50:06
No, da se pohvalim mi imamo doma American Akitico. Tukaj nekaj njenih slikic. Psičko smo vzeli v psarni Ausserhalb in oba  mama in oče prihajata iz USA, sta brez kolčne displazije in brez napak oči. Ob prevzemu sem prejel tudi pogodbi v kateri mi vzreditelj daje garancijo na kolčno displazijo in oči. Naša Lena je prava navinka in čist kontra od svojega imena. No da ne bom preveč govoril za to bo še čas evo slikce   druge pa si lahko pogledate na http://www.freewebs.com/canecorso-si/americanakita.htm

lp



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #17 : 18 December 2005, 19:52:13
Joj, spike, krasna je!!
Jo imate namen tudi kaj razstavljat?


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #18 : 18 December 2005, 19:53:38
uuuu pa smo pričakali našo lepotičko :-*  za kateri šport jo boš uporabljal?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #19 : 18 December 2005, 20:11:27
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu kok je luškanaaaa... jest bi jo non stop crkljau  :P, a jo že kej navajate na red in čistočo ? kako je z karakterjem ... v glavnem čestitam za novega družinskega člana  ;) :)



lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #20 : 18 December 2005, 20:23:07
Spike, vse čestitke, 'ta mala' je takšen cukrček, drži se pa tudi ponosno... :D Vse pohvale, koliko pa je zdaj velika (plečna višina)?  ???

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 18 December 2005, 20:48:34
Hvala za pohvale.

A na razstave če jo bomo peljali, ja seveda komaj čakam da dopolni štiri mesece, pa greva takoj. Edini šport ki ga bomo z njo gojili je tako kot pri naših Corsotih, CRKLJANJE. Moram reči, da sem res presenečen nad njo. Domov smo prišli včeraj okrog 20.00 ure, celo pot je tudi ni bilo slišati, prvo urco je bila v prednjem delu avtomobila, ker pa je sin vmes zaspal sem jo prestavil v boks, ker se mi je ves čas motala med nogami in je bilo za vse nas prenevarno. Računal sem da bo začela jokat, ampak nič meni nič tebi se je vlegla in čakala kdaj jo bom vzel ven. Tudi čez noč je spala v boksu in je ni bilo slišati, zjutraj pa kuj lulat in kakat. Glede čistoče je pa tako na vsako urco ven lulat, no kakšna kapljica se najde, ampak bomo že zmagali. Leno imam zdaj noter v hiši, ker je k Corsicam (mladičem) ne upam dati, oni so malo preveliki ravsarji, ona pa je tako nežna kužika. Ko pa se bomo selili, dobi svoj boks in bo tako kot naši Corsoti zunaj razen če bo moj glas ostal v manjšini.

koliko pa je zdaj velika (plečna višina)? ???
No takole ležečki med spanjem sem ji meril plečno višino 32 cm (odbil sem 3 cm, ker je imela šapco stegnjeno), če samo primerjam s Corsicami se mi zdi kar velika, aja saj je ja VELIKI japonski pes  :) :D :D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 18 December 2005, 21:14:21
Spike tudi od nas čestitke za "malo" novo pridobitev. Mala je pres pravi cuker :-*
Upam, da nas boš sproti obveščal kako napreduje tako karakterno kt vizuelno, da bomo videli v kaj bo zrasla.
A lahko kaj več o pogodbi, ki ti jo je dal vzreditelj? Katere točke še vsebuje?

Lp nina



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 December 2005, 22:40:32
Cestitke, mala je res lustna ;) Take mocne nogice ma .. ;)



spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 19 December 2005, 21:00:07
Evo čist frišne fotke.



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #25 : 20 December 2005, 20:27:56
čestitke tudi iz naše strani. mala je kot en medo :-*...ful je lušna.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


spike

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 04 Januar 2006, 11:38:17
No tako pa naša Lena izvaja vaje za hrbtenico, je pa še za mizo za vsak slučaj fiksirana.




bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #27 : 07 Februar 2006, 19:19:52
Pasma Veliki japonski pes se je s 1.1.2006 preimenovala nazaj v Ameriški Akita in je prestavljena iz II. FCI skupine nazaj v V. FCI skupino. Tako so se odločili na generalni skupščini FCI v Buenos Airesu.
Lp

+1 točka


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #28 : 19 Januar 2008, 20:15:42
evo še ena navdušenka nad ameriško akito ;D že prej sm gledla po akita-inu, ampak mi je ameriška bolj všeč, še posebej ko sm vidla to pasmo v živo na ljubljanski razstavi.
me pa zanima ali kdo ve koliko psov te pasme je v sloveniji. nekje sem zasledila da naj bi blo lani novembra prvo leglo teh psov v slo, ampak nisem čisto prepričana ker je bol malo podatkov blo napisanih pa še pol slovensko pol hrvaško je blo napisano tak da ne vem...
kakršne koli informacije dobrodošle ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #29 : 03 Februar 2008, 22:30:11
evo še ena navdušenka nad ameriško akito ;D že prej sm gledla po akita-inu, ampak mi je ameriška bolj všeč, še posebej ko sm vidla to pasmo v živo na ljubljanski razstavi.
me pa zanima ali kdo ve koliko psov te pasme je v sloveniji. nekje sem zasledila da naj bi blo lani novembra prvo leglo teh psov v slo, ampak nisem čisto prepričana ker je bol malo podatkov blo napisanih pa še pol slovensko pol hrvaško je blo napisano tak da ne vem...
kakršne koli informacije dobrodošle ;)

Prvo leglo Ameriških Akit v slo. se je skotilo pri Frediju v psarni Karantania Panther, več si lahko pogledaš tule: http://www.freewebs.com/karantaniapanther/

Lp nina