Akita Inu [Akita]

S1b · 148286

SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 19 Marec 2011, 15:51:37
To, ali bo določen pes sposoben živeti z drugimi psi in raznimi živalmi je stvar socializacije. Pri bolj zahtevnih pasmah je poudarek na ZGODNJI socializaciji.

Socializacija pa je odvisna od lastnika oz. lastnikovega znanja in predvsem izkušenj itd. Se pravi - ni za vsakogar!



SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 19 Marec 2011, 15:52:23
...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #62 : 19 Marec 2011, 17:47:58
Pa ne le lastnika-vzreditelja. Socializacija se začne že v leglu in to je temelj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #63 : 19 Marec 2011, 18:24:25
Napisano je bilo ZGODNJA socializacija, kar pomeni že v leglu seveda, individualno delo pa od 6, najkasneje 7 tedna. A je kdo rekel, da je za vsakogar? Vsekakor naš prostor in čas ni naklonjen PSOM, pač pa cuckom.


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #64 : 19 Marec 2011, 20:37:14
Razlike med pasmami (pudelj, rotvajlec, akita, čivava,...) so le vizualne ... vse ostalo je odvisno od socializacije ... jeah, right... potem pa svizec zavije čokolado ...

Nekatere pasemske značilnosti so pač pridobljene (dedovanje) in druge priučene (lastne izkušnje psa) ... slednje lahko, pri pasmah kot je akita, vpliva na to, da bo akita mogoče malo bolj tolerantna in ne bo takoj "odreagirala", pa še to pri res zgodnji socializaciji in "odličnemu" lastniku ... da pa bo akita zaradi dobre socializacije postala "best pet ever"(beri: podredljiv, ubogljiv, miren, nesamosvoj itd itd) pa je le utvara.

V zadnjih mesecih sem, kot nekdanja lastnica akite, prejela 3 klice od ljudi, ki so se zanimali za nakup pasme. Vsi trije so se za pasmo odločili na podlagi filma Hachi-ko ... katastrofa.

Vsem, ki se boste iz istega razloga odločili, da si na tem forumu preberete več o tej pasmi in ste se za pasmo odločili na podlagi filma vas prosim, da si pogledate tudi kako so snemali ta film, koliko časa so igralci porabili, da so se spoznali s psmi, da so sploh lahko posneli ta film, kako so se trenerji bali ali bo sploh mogoče posneti zadnji "pozdrav" med starim Hachikom in glavno igralko ... saj je morala igralka objeti odraslega samca akite itd itd itd.

Zdej pa resnično neham pisat, ker ne vidim več smisla.



SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 19 Marec 2011, 21:55:36
Vsekakor naš prostor in čas ni naklonjen PSOM, pač pa cuckom.
Čemu pa služi ta stavek? Ne razumem.
Saxana, točno tako! Jaz se morda ne znajdem vedno dobro z besedami, ti si jih pa lepo zajela- bistvene seveda.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #66 : 20 Marec 2011, 10:17:17
Akita je PES v pravem pomenu besede. Nerazredčen: z vsemi nagoni, teritorialen, samostojen ect. Taki psi v družbi, ki je izgubila stik z naravo in med ljudmi, ki se ne znajo več vesti v prisotnosti živali, težko obstajajo. V takem okolju lahko obstajajo cucki, ki dovolijo da jim kdorkoli naredi karkoli.

Choha: huskiji so nekoliko zahtevnejši samo zato, ker rabijio nekaj več teka kot ostali psi in ker jih ne smeš spuščati s povodca tam, kjer obstaja možnost, da nabaše na žival, ki jo ima za plen. načeloma niso agresivni niti do drugih psov niti do ljudi. Akite so čist iz drugega vica - so po naravi izjemno teritorialne in zaščitniške - kar se sicer lepo sliši, vendar v družbi, kjer je lastnik kaznovan, če pes ugrizne vlomilca, skrajno nezaželeno.

Ameriških akit ne poznam, sem pa poznala nekaj pravih japonskih, bile so zelo lepo vzgojene, živele so skupaj s psi in mačkami, do tujih psov so bili zadržani, a ne agresivni, do neznanih ljudi na nevtralnem ozemlju nezainteresirano vljudni, v domačem okolju ob prisotnosti lastnika zadržano prijazni. Sicer ne vem, koliko truda je bilo vloženega vanje preden so postale take, a očitno ob sposobnih lastnikih, ki se z njimi ujamejo in jih razumejo, se da. (bom dala primerjavo: velika večina samojedov ne uboga popolnoma nič, za lastnika se zmenijo samo kadar kaj rabijo od njega, počnejo izključno tisto kar sami hočejo, naučiti se jih ne da niti najbolj osnovnih povelij. Ker imajo to smolo, da so nabasali na lastnika, ki ne zna delat z njimi. Zanimivo je, kolikokrat naletim na bivše lastnike samojedov - nekateri med njimi se imajo celo za "izkušene kinologe", ki se pridušajo, da tako butastih in neučljivih psov nikoli več niti videt nočejo od blizu) Akita ob pravilni vzgoji ne bo postala "best pet ever"(beri: podredljiv, ubogljiv, miren, nesamosvoj itd itd) ... ostala bo dominantna in samostojna, a hkrati dovolj poslušna in tolerantna, da se bo dalo povsem lepo shajat z njo.

In ja, vsekakor se bo tisti, ki misli, da je pasji mladič nepopisan list papirja, ki ga bo izoblikoval prosto po svojih željah pri akiti hudo opekel. Še prav posebej če si predstavlja akito kot prijaznega medvedka.
Če se vrnem k primerjavi: tisti, ki si bo kupil samojeda, ker bo hotel ljubkega medvedka, bo končal samo z trmastim, neubogljivim potepuškim psom, ki pa neke hude škode v okolici ne bo naredil. Pri akiti je povsem druga pesem.


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #67 : 21 Marec 2011, 08:42:58

Napisano je bilo ZGODNJA socializacija, kar pomeni že v leglu seveda, individualno delo pa od 6, najkasneje 7 tedna. A je kdo rekel, da je za vsakogar? Vsekakor naš prostor in čas ni naklonjen PSOM, pač pa cuckom.

Lanabela, super napisano! Se ne bi mogla bolj strinjati s tabo. Naše okolje res ni naklonjeno PSOM v pravem pomenu besede, ampak v njem odlično funkcionirajo CUCKI, katerih lastnosti je odlično opisala Saxana kot lastnosti "best pet ever".

In kar si napisala za samojede drži tudi za lapphunde :)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #68 : 21 Marec 2011, 14:59:21
In kar si napisala za samojede drži tudi za lapphunde :)
Res? :o Sem mislila, da so "lažji". V opisih, ki sem jih do sedaj prebrala, ni izpostavljenih nobenih negativnih stvari (tudi na tvojih straneh, če se prav spomnim :)).

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #69 : 22 Marec 2011, 08:59:12
Res? :o Sem mislila, da so "lažji". V opisih, ki sem jih do sedaj prebrala, ni izpostavljenih nobenih negativnih stvari (tudi na tvojih straneh, če se prav spomnim :)).

Ojla Sammy,
No nekaj potencialnih problemov obnašanja sem navedla tudi pri opisu pasme lapphundov http://www.garisdene.com/dogs/lapphund/znacaj.html,
do katerih pride le v primerih, če vzgoja ni dosledna in če lastnik ne zna jasno pokazati psu, da je šef krdela. To vedno povem tudi vsakemu potencialnemu lastniku pasme in do zdaj je vseh 9 lastnikov slovenskih lapphundov zelo zadovoljnih s svojimi ljubljenčki. Lapphundi nikoli ne bodo delali nekaj pod prisilo (tako kot recimo npr. belgijski ovčarji) ali samo da bi ustregli lastniku, ampak morajo videti smisel v vsaki stvari, ki jo od njih zahtevamo. Ja znajo biti malo trmasti in samosvoji, ampak meni so všeč psi, ki znajo misliti s svojo glavo in ki grejo včasih malo po svoje. Je pa tako pri lapphundih kot tudi samojedih super to, da so prijazni do ljudi in da niso agresivni.
No tudi moji dve se zelo razlikujeta med seboj. Nati je zelo dominantna in samozevestna psička, ki gre včasih malo po svoje, Calli pa izpolnjuje vse kriterije za "best pet ever" in je najbolj optimistično pasje bitje, prijazno do vseh, vedno navdušena za akcijo, v bistvu združuje vse pozitivne lastnosti ovčarskih psov in vse pozitivne lastnosti nordijskih psov.


Lp,Nati



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #70 : 22 Marec 2011, 15:28:28
Meni vseeno bolj izstopajo te pozitivne lastnosti, še pri potencialnih problemih sem dobila občutek, da se jih da zlahka naučiti drugačnega vedenja itd. Še sreča za pasmo, da niso popularni ... ;) Samojede malo več ljudi pozna in si jih želi, žal. In je prav tako res, da se ZELO hitro učijo, ampak samo, če veš, kako jih učiti. 90% ljudi pa žal nima pojma in zato je toliko zanemarjenih in nemogočih psov. Ok, zdaj sva malo zašle. Se opravičujem ostalim.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #71 : 22 Marec 2011, 16:11:30
Pozitivno/negativne lastnosti pasme..... povsem relativen pojem
Meni bi se pes z lastnostmi naštetimi pod "best pet ever" dobesedno gravžal.


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #72 : 23 Marec 2011, 22:23:04
No "best pet ever" je kuza za mlajse otroke ali za lastnike, ki nimajo izkusenj oz tisti, kdor bi prvic vzel psa. Kar se tice Akite, Husky(v mojem primeru) pa je pes, ki ima v sebi tisto zilico po svobodi in pes, katere se pise z veliko zacetnico(so tudi drugi, katere ste nasteli ostali). :) Jaz osebno imam rada pse, ki razmisljajo s svojo glavo... ja res so trmasti, samosvoji itd. Taki pac so. Vsak bodoci lastnik, bi se moral zavedati, da ce vzame psa si bo on prilagodil zivljenje, ker se moramo MI lastniki osredotocit njegovim potrebam. To ne mislim, da bi popuscali pri vzgoji ali socializaciji. Ravno nasprotno. Pri vsaki pasmo pa so potrebe razlicne. Zalostno mi je,da taksni plemeniti psi pridejo v napacne roke, ker se tam znajdejo samo zato ker so "luskani" ali "taki ko medvedki", ko so mladicki.



vodicbg.com

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 01 Maj 2011, 16:53:13
Sugay Akita Inu Kennel je mala odgajivačnica Japanske Akita Inu registrovana kod FCI i KSS pod brojem 5138.Svi naši psi su pre svega kućni ljubimci pa tek onda i psi za pokazivanje.
Mi uvek radimo sa našim štencima tako da se oni dobro socijalizovani.Takođe mi, pratimo razvoj aših štenaca i dajemo punu podršku novom vlasniku u pravilnom odgoju svog ljubimca.
Svi naši štenci imaju kompletne odgajivačke papire;mikročip,pasoš,export pedigre
Akita inu nije pas za svakog.Mi smo protiv toga da se oni doživljavaju kao male plišane mede-to je dominantna rasa i oni će prirodno zauzimati svoje mesto u domaćinstvu.
Uvek će nastojati da budu lideri ako je vlasnik neodlučan i popustljiv.Ovi psi zaista misle ,sposobni su da ostvare svoju volju i nadmudre čoveka.Najvažnije je da vlasnik bude dosledan u svom ponašanju.
To je pas psihologije,intelekta,dostojanstven ,veoma je ODAN i PRIVRŽEN porodici,obožava decu. Ono što je važno to je ;ne razmaziti štene(to se često dešava sa kućnim psima),ako vlasnik to uspe dobiće savršenog kućnog ljubimca.Socijalizovati štene i dati mu jasno do znanje šta je dozvoljeno ponašanje a šta ne,predstavlja takođe brigu o psu.
kontakt;[email protected]
+381649951200
osoba za kontakt:sandra
www.sugayakitainu.com

Sugay Akita Inu Najavljuje visoko kvalitetno leglo:



svi koji poznaju ove pse ;poznaju i njihove potomke i kakve rezultate oni ostvaruju na izložbama.No,vlasnici neka pričaju o svojim psima ,mi ćemo samo reći da su oni iz našeg odgoja i dobijeni našom selekcijom.


SUGAY NICKY NECKY: YANG.CHAMP/CHAMP/INTER.CHAMP/PRMX4/CACX27/CACIBX16/BOBX25/BOGX11/BIS/DERBY

Sada ćemo predstaviti našeg mladog belog mužjaka(10 meseci) Bak of Sugay PRM(Kazan&Amaterasu Inu Yoko Zuna Raku),koji je interesantna krvna linija na našim prostorima.



Na slikama nije u punoj dlaci



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #74 : 01 Maj 2011, 17:00:20
Ooo lepotci. Bak je pa sploh nekaj posebnega.  ::) 8)



CocoBee

  • Gost
Odgovori #75 : 29 Maj 2011, 08:12:14
mene pa nekj zanima...velik jih je, kr sm prebrala, govoril to in ono za akito..pa me zanima a to govorite iz lastnih izkušenj ali samo kar so drugi rekli oz kar piše? mislim da "pametuje" lahko tu samo tak ko ima res tega psa doma oz ga je imel. toj isto kokr da bi jst na veliko govorila od vseh drugih pasem razen shiba inu, husky in rottweilerja, katere imam in sem imela doma. poznam osnove ne poznam pa njihovega karakterja. lahko je nekje nekaj prebrati pa naprej posredovati. vsak pes je drugačen pa najsi bo ista pasma ali ne...za rottweilerje pišejo malo morje groznih stvari, moja lubica je bla pa največji jagenček. zato tudi je forum da vsak govori svoje izkušnje ne pa kar je napisano v knjigi...brez zamere, to sem na velikih temah opazila da se dogaja zato sem mogla napisati. resnično brez zamere. me pa zanima mnenje kakšnega lastnika tega psa...kakšen je itd...ker niti ne more bit tko trmast, grozen itd...kot nekateri pišejo...ker pomoje se jih tudi za v filem nebi dalo naučiti in nebi z njimi igrali mali otroci. verjetno je lahko prav družaben družinski pes.


@vodicbg.com pes ti je prelep. golden akita je stvarno lepa (sugay kennel). lep je i beli Bak of sugay...ali meni osebno lepši je golden akita...i onaj američki mi je onako nešto izmedju lepog i bezveznog ...zato što su ga amerikanci "napravili" i izgleda onaj tipički američki pas. super su ti slikce. lp



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #76 : 30 Maj 2011, 12:06:21
CocoBee: Tega mnenja sem tut jaz. mene so strasil (ne drugih forumin) pred huskijem, ampak iz lastne izkusnje lahk recem, da nic ne drzi kar se tice napadalnosti. Da ne omenjam kaj so govorili o uclivosti Huskija. Zal mislim, da ni nobenega lastnika Aktie iz prve roke tukaj. Ce pa se najde pa naj le kaj vec napise in kaksno slikco poslje. :) 



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #77 : 30 Maj 2011, 12:09:21
Zal mislim, da ni nobenega lastnika Aktie iz prve roke tukaj.
Narobe misliš  :P. Preberi poste, pa boš videla kdo je bivši lastnik in njegovo mnenje o pasmi   :)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #78 : 30 Maj 2011, 12:11:45
No, pa da prihranim delo:
Ta oseba je imela psa te pasme  ;) :
Glede na veliko zanimanje te pasme (trenutno) v Sloveniji (seveda zopet zaradi filma o tej pasmi) sem se odločila, da napišem par besed o tej pasmi (čisto po domače in čisto po resnici).

Skratka, začnimo z lepim ... Akite so zeloooooooooo lepa pasma, zelo inteligentni psi, samozavestni, graciozni, zaljubljeni v svojega lastnika, srčkani so ko "pojejo" itd itd.

Nažalost pa ima Akita veliko več minusov kot plusov. Akita ni pes za vsakogar oz naj to napišem drugače Akita je pes le za peščico ljudi, ki ima čas, znanje in voljo imeti takega psa. Ne pretiravam ko rečem, da so ti psi kljub vsej svoji lepoti zelo zahtevna pasma. Ko v knjigah preberete opise, da je akita "lahko" agresivna do drugih psov, če ni dobro socializirana v mladosti ... bla bla bla ... do sedaj sem spoznala le 1 akito (sterilizirano samico), ki ni bila agresivna do ostalih psov (je bila pač izven standrada) ...pa da me ne boste narobe razumeli ... pod agresivnost ne pišem o tem, da bo akita klala vse po vrsti ... dejstvo pa je, da če boste šli na kakšen pasji piknik, kjer bodo vsi lastniki pse spustili, da se psi poigrajo, boste morali vi na piknik priti brez Akite ali pa jo boste ta čas dali v avto (kljub super duper socializaciji v mladosti) ... tako pač je in tudi nič ni narobe s tem ... pač taka pasma je in če se človek, ki si kupi takega psa tega zaveda in živi temu primerno je to pač ok in je pasma oh in sploh in ni nobenih težav.

Vsi tisti, ki radi hodite na sprehode in radi psa kdaj odpnete in ste prebrali, da se Akito da izšolati in da so zelo poslušni itd itd... spet bla bla bla, tudi moj je bil zelo dobro izšolan, v šolski poslušnosti je blestel ... spet dejstvo pa je, da je to pratipska pasma z močnim plenskim nagonom in če bo na sprehodu spuščen in bo mimo pritekla srna, zajec, mačka ali tudi manjši pes, bo Akita odreagirala. In spet, tudi s tem ni nič narobe, taka pasma pač je ... samo lastnik, ki si omisli takega psa se mora tega zavedati in temu prilagoditi življenje.

Vsi z veseljem preberejo opis, kako je Akita lojana in kako brani svojega lastnika in oh in sploh... odlično, če to rabite. Samo je pa zopet dejstvo, da če boste imeli obisk in vam bo nekdo malo preveč na grobo in vsiljivo čestital rojstni dan in bo to storil v prisotnosti Akite, je ne bo dobro odnesel. Hvala bogu je večina tolk "zdravih", da v prvem napadu vsaj opozorijo (beri: skok v faco človeka z odprtim gobcem ... sicer se bo človek pri tem le ustrašil, ampak lahko pa sledi tudi pravi ugriz ...značilno za Akite je, da če ugriznejo, ugriznejo direktno v obraz).

O dlaki akite je napisano, da se goli 2x letno ... seveda to drži, če pes živi na Japonskem, kjer so vremenske razmere drugačne kot pri nas... v SLO se Akite golijo skozi celo leto (le da enkrat malo bolj, drugič malo manj).

Skratka še bi lahko naštevala, pa je vsega preveč ...upam, da sem uspela razložiti kako dejansko je (je pa res, da niso vse Akite enake, vsake toliko se pa res najde kakšna, ki odstopa od standarda).

Naj zaključim s tem, da so mi Akite kljub vsemu napisanemu še vedno najlepša pasma na svetu, še vedno me najbolj impresionirajo in še vedno si jo vsakič ko jo kje vidim zaželim imeti ... vseeno pa to ne pomeni, da bom Akito tudi kupila, ker Akita pač ni pes za imet, sploh če živiš v urbanem okolju.

Namen tega pisanja ni bil očrniti pasmo, povedala sem zgolj dejstva, ki se v filmih in podatkih od vzrediteljev rada izgubijo.

Lp

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


CocoBee

  • Gost
Odgovori #79 : 31 Maj 2011, 09:52:11
Choha no tudi meni so rekli podobne stvari za huskya. kar se tiče njegove učljivosti...da ne rečem pri 4 mesecih je znal brez problema 10 komand. od tačke, glas, prostor, petko, sedi ...itd...super hitro učljivi. le da moraš za huskya imeti trdo roko saj je zelo trmast in hoče biti sam svoj master ;) ampak ni problema se ga da obvladati če znaš in ko ti enkrat to uspe si zmagal in je pes kot "bubica" priden :) pri nas je maxa skoraj mama od mojega fanta uničila, poslušnost an, saj sem mu jaz dopovedovala da ne sme na mizo ko se je, ona mu je pa dovolila pa mu dajala jesti z mize. na žalost upam d ane bom koga uzžalila vendar ne maram da pes je z mize ko mi jemo. in ko je rekla sedi je ni ravno ubogal je šel na prostor pa je rekla bravo itd...vse kontra zato sem mela nek obdobje prav mučen da sem njej in psu dopovedala kaj se gre. od takrat me je mati malo postran gledala :P
kar se pa tiče akite...joj meni na pogled zelo super in lep pes. predvidevam pa da tudi rabi mal tršo roko in lastnik mora imeti dovolj volje in potrpljenja. samo če se jih da tako pridno naučiti za v filme (film Hachiko) pa da so v filmu prijazni z otrokom, verjetno se da marsikaj, tudi mazico narediti iz te trmaste zverince kot nekateri pravijo. drgače jih še v filmu nebi imeli če bi bli tko trmasti in "proti" otrokom. sicer pa piše nekje da so zvesti svoji "družini" tako da verjetnoo to vključuje tudi otroke  ;) super psi na pogled, upam da ga bom kdaj u živo videla če ne celo imela :D hehe :)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #80 : 31 Maj 2011, 10:05:08
Filmi so naredili medvedjo uslugo marsikateri pasmi, od škotskih ovčarjev naprej. Filmi nikakor niso realen vpogled v značaj neke pasme, tudi tistih manj zahtevnih ne. Prizori so zrežirani, v njih nastopa(jo) posebej streniran(i) posameznik(i), veliko je fint, s katerimi se doseže nek prizor, v resnici pa se je pes tako obnašal iz popolnoma drugih razlogov in na primer ni izkazoval prave prijaznosti itd.

Zato je na osnovi nekega filma sklepati, kako je neka pasmo strašno prijazna dvorezen meč.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #81 : 31 Maj 2011, 14:41:28
Pravzaprav je Hačiko s tega stališča precej poučen film....samo ljudje smrkajo in jokcajo in nič ne vidijo....a si predstavljate kako bi danes  v našem zapetem  okolju funkcioniral pes, ki dela samo in natančno tisto kar sam hoče, ki se ga ne da prav v nič prisiliti ne zlepa ne zgrda in mu preprečiti ničesar, kar hoče narediti? Kot je to delal hačiko v filmu? Uh, pa v filmih delajo tudi s tigri pa medvedi, pa to ne pomeni, da so enostavni za doma imet..

Coco bee: kako? do četrtega meseca samo 10 komand? Pa trda roka? Prov zvije me, če kdo za pse, ki znajo biti po naravi trmasti propagira "trdo roko". BTW: kako pa je kaj z odpoklicem tvojega huskija v prisotnosti divjadi?


Katjuška

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 31 Maj 2011, 17:12:21
Meni se pa zdi, da ti komande v stilu: tačko, glas ipd. ne pomagajo čisto nič, če ti psa ne znaš sprehajat (ne da on tebe) pa če ne znaš odpoklica in če na splošno pes ni vzgojen ...
In pri pratipskih psih je to problem pomoje. Ne to, da nočejo sedet ko jim to rečeš, pa da ne dajo tačke, ampak da na splošno malo bolj upoštevajo sebe kot lastnika in je potem na lastniku kako bo psa pritegnil
ne vem no  :) samo moje mnenje

Mi je pa vseeno všeč osnovna zgodba iz Hačika ... res edinstven dokaz pasje vdanosti
sej a nimajo na Japonskem ene navade, da nosečim ženskam podarjajo kipce akit, ker majo tako pozitivno konotacijo?



CocoBee

  • Gost
Odgovori #83 : 01 Junij 2011, 10:22:50
ja oprosti a 10 komand ni veliko za 4 mesece starega mladiča? no vsaj meni je čisto ok. meni ni do tega da bi imela u iber natreniranega psa da bi nakonc rekla zdej kakej pa da se poserje...zame je ok če me pes uboga da hodi poleg da ne vleče in da pride ko ga pokličem. če pa vi hočete usi met einsteine od psov pa čist vaša stvar. Max uboga če ga pokličem in hodi poleg na sprehodu in jaz vozim njega ne on mene. kar se pa tiče divjadi pa nismo imeli še srečanja z njo. vem ap da se za mačkom požene. pod "trdo roko" je mišljena močnejša vzgoja in več potrpljenja...ne vem kaj si ti mislila?!...



CocoBee

  • Gost
Odgovori #84 : 01 Junij 2011, 10:24:18
katjuška ja kuipec akite v hiši pomeni srečo, plodnost, rodnost al nekaj podobnega. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #85 : 01 Junij 2011, 12:46:35
V bistvu za vse življenje povsem zadostujejo samo tri komande, če jih vedno upošteva (komanda za odpoklic, komanda za hojo brez vlečenja, pa še ena za mirovanje oz. čakanje). Tako da ja, 10 komand je povsem dovolj. Ampak načeloma lahko čist povprečen mladič razume in upošteva veliko več besed in znakov - tko čisto iz lufta sem se jih spomnila malo manj kot 30, pri tistih, ki ne delajo veliko trikcev.
Huskiji so sicer zelo inteligentni (za večino lastnikov celo preveč inteligentni) in tudi čisto solidno učljivi so, bolj problem je pripraviti jih do tega, da bi naučeno tudi naredili takrat, ko si mi to želimo in ne samo takrat, ko si oni to želijo. In tudi še nisem videla huskija, ki bi imel tako dobro narejen odpoklic, da ne bi šel za divjadjo, če naleti nanjo (pa sem videla tudi že zelo lepo izšolane huskije). In se jih zaradi tega nesorazmerno veliko tudi izgubi. Poleg tega naredijo na divjadi in drobnici tudi nesorezmetrno veliko škode, saj so vsaj od pri nas znanih pasem najuspešnejši plenilci. Kar je poleg velike želje po teku tudi edini resnični problem, ki ga imajo lastniki s huskiji (lastniki akit pa se srečujejo s povsem drugimi in za moje pojme precej hujšimi problemi).
A mi zaupaš, kje se sprehajaš, da še nisi naletela na divjad - kamorkoli grem so vsaj zajci in srne. Če pa teh ni, so pa mačke, ovce in kure.
A kaj si predstavljam pod trdo roko? Vsekakor ne veliko potrpljenja. Pri trdi roki se gre vedno nad trmo s trmo, so pa variacije na temo koliko sile se pri tem uporabi.



CocoBee

  • Gost
Odgovori #86 : 02 Junij 2011, 11:06:13
lanabela:
no to se čisto strinjam s tabo kar se tiče komand. lahko rečem da naš max lepo uboga na odpoklic, hojo brez vlečenja in tudi ko mu rečem prostor ali sedi pa počakaj je pr miru...tak da meni to lepo odgovarja...samo tak sem rekla 10 komand ko so rekli da so težje učljivi, eni so mi clo rekli "as ga sploh lahko kej naučila ker teli huskyi so brou debilni" in sem bila nad tem komentarjem zelo jezna in sem v prisotnosti teh ljudi rekla maxu "pozdravi" in je dal glas. tak da so samo zaprli usta..bedaki. vsakega psa se da naučiti...no se opravičujem da sva se mi2 narobe zastopili pod "trda roka" ...jaz sem si to predstavljala kot malo bolj potrpežlivo trdnejšo vzgojo....samo no da še poudarim da z našim Maxom ni bilo problemov prou dost, je bil hitro učljiv.
kar se tiče divjadi doma smo blizu gozda sicer, vendar resnično še nismo naleteli na srne, zajce...majo pa v bližini nas ovce...pa niti mu niso tolko zanimive..tudi mački ne...kur pa mi nimamo več, na srečo:P saj sem slišala da kure imajo najrajši :D no iz svojih izkušenj nimava se srečanj s tem,i žvalcami sicer pa vem kje se določena živina nahaja pri nas in ga nočem imeti spuščenega. tak da sem rajši previdna in ukrepam preventivno kot da se zgodi kaj hujšega i n še kako žvino zakolje. poznam pa enega poba ko je rekel da mu je samička huskya poklala 3 srne in sosedu že kar nekaj ovac. grozno. upam da ne bo tega pri meni.
aja pa trda roka...sila...nismo imeli "sile" pri vzgoji..edino če je kaj hudo narobe naredu (enkrat zgrizel kavč ko je bil mali) smo ga po malo po riti...če veš kak mislim...ni blo pa potrebne nobene grozne sile za njegovo vzgojo. nek butel k ga pa poznam, je mel sicer nemškega ovčarja še mladiča, in je pač se polulal na hodnih potlej se je pa okol hvalu kok je psa brcnu da mu je dopovedu da se to ne sme...da zdej pa ne lula več...ja katastrofa...dab ga jst brcnla se še pobrau neb več...lastnika mislim :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #87 : 02 Junij 2011, 12:28:33
Po navadi se ločuje kdo kaj reče. Itak, da je veliko ljudi, ki misli, da obvlada pa se pol izkaže, da nimajo pojma.

PS: Haski je tudi že bil državni prvak iz BBHja, če se ne motim. Tukaj pa nihče ni napisal, da so neumni ali težko učljivi, ampa kravno nasprotno, da so za povprečenga lastnika doooosti prepametni in posledično jih ne upoštevajo niti 5%.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #88 : 19 Avgust 2011, 11:37:18
Pha... po oglasnikih (vsaj enemu) se je že začelo. Za lažjo prodajo psa te pasme, je priložen oz. priporočen ogled filma...  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Odgovori #89 : 19 Avgust 2011, 14:19:03
Pha... po oglasnikih (vsaj enemu) se je že začelo. Za lažjo prodajo psa te pasme, je priložen oz. priporočen ogled filma...  ::)

hja, in? Folk ne pozna te pasme in če jih ogled tega krasnega filma približa k nakupu, zakaj pa ne...